Ile zarabia pilot?

Ile zarabia pilot?

author
21 grudnia 2019

Obecnie pilot nie jest już tak wszechstronną osobą jak kilkadziesiąt lat wcześniej. Stopień zaawansowania techniki wymaga od niego specjalizacji w konkretnym rodzaju, a nawet typie i marce maszyn. W Polsce pilot zawodowy może zdobyć około 20 różnych licencji. Sprawdzamy, ile zarabiają piloci samolotów.

Ile zarabia pilot?

Pilot samolotu zarabia o wiele więcej niż przeciętny pracownik biurowy oraz inni członkowie załogi samolotu. Wynika to z kilku powodów. Głównym powodem jest bardzo duża odpowiedzialność, jaką ponoszą piloci. Inna kwestia to bardzo wysokie koszta własne, które pojawiają się przed rozpocząciem pracy w zawodzie.

Pilot – zarobki

Młody pilot na stanowisku pierwszego oficera bezpośrednio może zarobić około 3 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Z czasem pensja staje się coraz wyższa. Pierwszy oficer zarabia około 11 000 złotych brutto na miesiąc, kapitan samolotu nawet do 17 tysięcy.

Warto jednak pamiętać, że jest to kwota pensum, czyli wynagrodzenia podstawowego. Może zostać ono powiększone o premie oraz dodatki.

Ile zarabia pilot w PLL LOT?

W 2017 roku piloci PLL LOT zarabiali średnio ok. 30 000 zł brutto miesięcznie. Jest to pensja pilota w najbardziej nowoczesnej linii samolotów – Boeingów 787 Dreamliner. W przypadku najpopularniejszych maszyn LOT-u, czyli Boeingów 737, średnie zarobki pilotów wynoszą ok. 23 000 brutto.

Ile zarabia pilot w Ryanair?

Zarobki pilotów zagranicznych linii lotniczych potrafią wyższe, co wynika choćby z różnicy w walutach. W ubiegłym roku irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair znalazły się ciężkiej sytuacji, spowodowanej strajkiem pilotów.

Wówczas kierownictwo linii postanowiło udostępnić opinii publicznej informacje, że pracownicy linii nie zarabiają mało. Ryanair postanowił upublicznić zarobki pilotów. Okazało się zatem, że kapitan samolotu z tej linii z Dublina potrafi zarabiać nawet 670 tys. zł rocznie. W przypadku tej linii wszystko jednak zależy od tego, w jakiej bazie stacjonuje dany pilot.

Jak zostać pilotem?

Szkolenie lotnicze jest bardzo złożonym procesem. Składa się z cyklu wielu szkoleń z teorii oraz praktyki. Zarówno dla pilotów samolotowych, jak i śmigłowcowych, pierwszym etapem szkolenia lotniczego jest licencja turystyczna. Jest ona pierwszą, obowiązkową licencją dla każdego, bez względu na to czy chce latać turystycznie czy zawodowo.

Kurs teoretyczny – obejmuje ok. 90 godzin wykładów z przedmiotów takich jak:

  1. Prawo lotnicze;
  2. Ogólna wiedza o samolocie;
  3. Osiągi i planowanie lotu;
  4. Człowiek możliwości i ograniczenia krótko mówiąc medycyna lotnicza;
  5. Meteorologia;
  6. Nawigacja;
  7. Procedury operacyjne;
  8. Zasady lotu;
  9. Łączność.

Po ukończeniu kursu teoretycznego i zdaniu wszystkich testów wewnętrznych, z których należy otrzymać minimum 75%, kandydat otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu teoretycznego. W tym momencie kursant wybiera sobie ośrodek szkolenia praktycznego w którym będzie się dalej szkolić i doskonalić swoje umiejętności pilotażu.

Kurs praktyczny nie może obejmować mniej niż 45 godzin lotów z zawodowym pilotem. Szkolenie podstawowe zakończon jest egzaminem państwowym zdawanym przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Co istotne,  przed przystąpieniem do egzaminu w Urzędzie obowiązkowo trzeba zdać egzamin teoretyczny na świadectwo radiooperatora.

Podsumowanie

Co prawda miejscem pracy pilota zazwyczaj jest kabina samolotu, jednak należy pamiętać o tym, że między lotami spędza on wiele wczasu w budynakch infrastruktury. Piloci nie mają także stałych godzin pracy, a zależne są one od rozkładu lotów. Zawód ten jednak należy do zawódw prestiżowych i wiele osób marzy o tym aby wybrać taką ścieżkę kariery.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

admi
admi
2021-11-03 15:20:07

SUPER

Tomek
Tomek
2021-04-05 11:27:08

Czy 40 lat to za stary na nauke latania?

Kb
Kb
2020-12-07 22:53:39

Taa... Przedstawione wymagania i przebieg szkolenia dotyczący tylko podstawowej licencji PPL(A) która pozwala co prawda nazwać siebie pilotem... Ale nie pozwala na jakąkolwiek działaność zarobkową w lotnictwie ;) Jest to licencja turystyczna ;) do latania dla przyjemności

Michał Walski
Michał Walski
2020-11-06 16:46:16

już wiem kim będę w przyszłości

Krzysztof Ś
Krzysztof Ś
2020-11-02 14:45:32

Juz wiem gdzie isc po podstawowce ;>

Podobne artykuły

PKO BP w Bartoszycach
Oddziały
author
20 sierpnia 2019

PKO BP w Bartoszycach

PKO BP w Trzebnicy
Oddziały
author
13 sierpnia 2019

PKO BP w Trzebnicy

Loty WizzAir nadal zawieszone
Bez kategorii
author
28 kwietnia 2020

Loty WizzAir nadal zawieszone

Bank Pekao w Konstantynowie Łódzkim
Oddziały
author
03 sierpnia 2019

Bank Pekao w Konstantynowie Łódzkim

Kredyt hipoteczny Bieruń
Kredyty miasta
author
20 września 2017

Kredyt hipoteczny Bieruń

IKEA Bydgoszcz – kontakt, godziny otwarcia
Ekonomia
author
19 stycznia 2022

IKEA Bydgoszcz – kontakt, godziny otwarcia