Ile zarabia ratownik wodny?

Ile zarabia ratownik wodny?

author
Sandra Tessmer
06 stycznia 2020
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Ratownik wodny to osoba, która jest uprawniona do prowadzenia ratownictwa wodnego, polegającego w szczególności na organizowaniu i udzielaniu pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych. Sprawdziliśmy, ile zarabiają ratownicy wodni.

Ile zarabia ratownik wodny?

Główne zadanie ratownika wodbego to dbanie o bezpieczeństwo osób przebywających na obszarach wodnych. Jest to paca, która daje barzo szerokie perspektywy i choć istnieje od wielu lat, to istnieje bardzo małe prawdopodobnieństwo, że ludzie zostaną w nim zastąpieni przez roboty. Baseny i akweny stają się coraz popularniejsze, dlatego istnieją bardzo poważne przypuszczenia, że branża ta będzie się rozwijać.

Ratownik wodny – zarobki

W okresie wakacyjnym plaże to jedno z najbardziej zaludnionych miejsc, a na każdym strzeżonym kąpielisku powinien znaleźć się chociaż jeden ratownik, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem plażowiczów. Latem mniejsze zapotrzebowanie na ratowników jest na basenach krytych, jednak i tam muszą czuwać ratownicy. Prace tych dwóch typow ratowników różnią się przede wszystkim sezonowością. Bardzo często zatrudnieni na etacie ratownicy z basenów krytych w lecie biorą urlop, tylko po to, żeby zarabiać w czasie urlopu nad morzem.

Jak mówią polskie przepisy, kąpieliska nie można otworzyć, jeżeli nie ma na nim co najmniej dwóch ratowników. Z tego powodu ratowniczy czasami zarabiają 4000 złotych netto. Dodatkowo bardzo często otrzymują oni jeszcze wyżywienie i zakwaterowanie. Jest to jednak stawka, jaką mogą zarobić ratownicy w momencie, w którym decydują się na nadgodziny i dłuższy czas spędzony przy kąpielisku. Niestety poza sezonem średnia płaca w tym zawodzie to około 2600 zł brutto, a wielu ratowników twierdzi, że jest to kwota, która nie odzwierciedla w pełni odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa.

Ile zarabiają ratownicy za granicą?

Pracownicy, posiadający odpowiednie uprawnienia, bardzo często decydują się na wyjazdy zagraniczne. W Niemczech ratownik zarabia około 10 euro za godzinę, a często w okresie wakacyjnym nie musi dodatkowo martwić się o zakwaterowanie i wyżywienie.

O wiele więcej mogą zarobić instruktorzy, którzy oprócz dbania o bezpieczeństwo na kąpieliskach, mają uprawnienia do nauki pływania. Ich zarobki sięgają nawet 40 euro za godzinę nauki.

Jak zostać ratownikiem wodnym?

Zawód ratownika wodnego to profesja bardzo odpowiedzialna i wymagająca, pod względem umiejętności, które trzeba posiadać. Potrafi on jednak dawać bardzo dużo satysfakcji. Ratownicy medyczni przede wszystkim zajmują się ratowaniem innych ludzi, a to samo w sobie sprawia, że jest to zawód zaufania publicznego.

Jeśli uzyskamy status ratownika wodnego, mamy bardzo wysoką szansę na zatrudnienie nie tylko w Polsce, ale również za granicami kraju. Statystyki pokazują, że coraz więcej młodych osób podejmuje decyzję o rozpoczęciu kursu na ratownika.

Kurs na ratownika wodnego

Podstawą do rozpoczęcia kursu na ratownika wodnego, są odpowiednie umiejetności pływackie. To one wpływają na to, czy faktycznie mamy możliwość ukończenia kursu. Pozostaje nam tylko znaleźć odpowiednie miejsce, w którym organizowany jest kurs. W większości dużych miast bardzo łatwo znaleźć odpowiednie szkolenie.

Kurs ratownika wodnego – jak wygląda szkolenie przyszłych ratowników?

Kurs ratownika wodnego według obowiązujących rozporządzeń powinien trwać minimum sześćdziesiąt trzy jednostki dydaktyczne z czego dwadzieścia to część teoretycza, czterdzieści trzy jednostki przeznaczone są na praktykę. Jeśli dana grupa tego wymaga, kurs może zostać wydłużony, ponieważ sześćdziesiąt jednostek to podstawowe minimum. Zajęcia w trakcie kursu odbywają się nie tylko na basenach. Część z nich odbywa się na otwartych akwenach.

Szkolenie może być rozłożone w czasie na różne sposoby. W praktyce oznacza to, że ukończyć je można w trzy weekendy lub może trwać ono cały rok. Niezależnie od trybu nauki uzyskane dyplomy mają taką samą wartość. Kurs kończy się dwoma egzaminami – teoretycznym i praktycznym.

Egzamin na ratownika – część teoretyczna

Egzamin teoretyczny kursu na ratownika ma formę testu jednokrotnego wyboru. Test składa się z trzydziestu pytań. Zaliczenie egzaminu odbywa się od miminum osiemdziesieciu procent poprawnych odpowiedzi. Zaliczenie egzaminu teoretycznego uprawnia uczestnika do wzięcia udziału w części praktycznej.

Część praktyczna egzaminu na ratownika

Część praktyczna egzaminu na ratownika jest o wiele większym wyzwaniem dla kandydatów. Egzamin złożony jest z różnego rodzaju zadan które wykonuje się na basenie oraz na otwartych wodach. Żeby uzyskać zaliczenie należy wykonać:

  1. Przepłynięcie czteryste metrów dowolnym stylem w czasie nie dłuższym niż osiem minut;
  2. Przepłynięcie dwudziestu pięciu metrów pod wodą. Egzaminowany ma za zadanie wydobycie spod wody dwóch przedmiotów – znajdują się one na głębokości od dwóch do dwóch i pół metra.
  3. Przepłynięcie dystansu pięćdziesięciu metrów z głową nad powierzchnią wody. Czas na wykonanie tego zadania wynosi pięćdziesiąt pięć sekund.
  4. Przepłynięcie kajakiem lub ratowniczą łodzią wiosłową siedemdziesięciu pięciu metrów w linii prostej;
  5. Przeprowadzenie symulowanej akcji ratowniczej.
  6. Holowanie tonącego na dłuższym dystansie stu pięćdziesięciu metrów.
  7. Wydobycie tonącego na brzeg i udzielenie mu pierwszej pomocy.

Szkolenia dla ratowników organizowane są w wielu miastach Polski. Jeśli mieszkamy w dużym mieście mamy pewność, że znajdziemy odpowiedni dla nas kurs.

Niezdanie egzaminu na ratownika wodnego

Jeśli nie uda nam się przy pierwszym podejściu zaliczyć egzaminu teoretycznego, mamy możliwość przystąpienia do niego po raz drugi. Na poprawienie egzaminy ma szansę każda osoba, która nie zaliczyła pierwszego podejścia. Bez względu na to, czy nieobecny był na pierwszym terminie czy również dlatego, że nie uzyskał odpowiedniej ilości punktów.

Osoba która dostanie zaliczenie egzaminy teoretycznego, ale nie uzyska wymaganej ilości puntów z części praktycznej ma możliwość powtórzenia egzaminu praktycznego i nie musi po raz drugi podchodzić do egzaminu z teorii. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać, że do każdego z egzaminów możemy podejść tylko dwa razy, a jeśli nie uzyskamy zaliczenia, będziemy musieli podejść ponownie do calego szkolenia.

Kto może zostać ratownikiem medycznym?

Kurs ratownika nie stawia przed kandydatem wielu ograniczeń. Przede wszystkim obowiązkiem kandydata jest mieć ukończone 18 lat.  Można podejść do kursu w młodszym wieku, jednak wtedy nie mamy możliwości podjęcia pracy. Wiek jest natomiast jedynym poważnym ograniczeniem. Certyfikat ratownika medycznego może uzyskać każdy.

Ratownik wodny to jednak bardzo odpowiedzialne stanowisko, dlatego kandydat powinien mieć doskonałe umiejętności pływackie oraz cechować się doskonałym zdrowiem. Obowiązkowe jest przedstawienie zaswiadczenia lekarskiego oraz zaświadczenia z badań psychologicznych. Wymagane są również dwa patenty lub uprawnienia. Na przykład patent żeglarski.

Ratownik wodny a ratownik WOPR – różnice

Bardzo dużo osób nie wie, jakie są różnice pomiędzy ratownikiem wodnym, a ratownikiem WOPR. Przed 31 grudnia 2009 roku w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym istniały następujące stopnie:

  1. Młodszy ratownik WOPR;
  2. Ratownik WOPR;
  3. Starszy ratownik WOPR;
  4. Młodszy Instruktor WOPR;
  5. Instruktor WOPR.

Ratownik WOPR oraz Starszy ratownik WOPR do niedawna były stopniami zawodowymi i takie osoby mogły pracować zawodowo. Od 1 stycznia 2010 roku WOPR wprowadził znaczące zmiany. Pojawiły się dodatkowe szkolenia na ratownika wodnego pływalni, śródlądowego oraz morskiego. Stopień Młodszego ratownika WOPR i ratownika WOPR stały się stopniami społecznymi, a co za tym idzie – nie stanowią one zawodu.

Od 1 stycznia 2010 w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym do dziś mamy następujące stopnie:

  1. Młodszy ratownik WOPR;
  2. Ratownik WOPR;
  3. Ratownik wodny pływalni;
  4. Ratownik wodny śródlądowy;
  5. Ratownik wodny morski;
  6. Starszy ratownik wodny;
  7. Młodszy Instruktor WOPR;
  8. Instruktor WOPR.

Kto może pracować jako ratownik WOPR?

  1. osoby, które ukończyły kurs na ratownika WOPR przed 31 grudnia 2009 roku:
  2. osoby, które ukończyły kurs na ratownika wodnego pływalni, śródlądowego lub morskiego między 1 stycznia 2010 a 31 grudnia 2011;
  3. osoby, które ukończyły kurs na ratownika wodnego pływalni, śródlądowego lub morskiego i zakończyły go przed 2 lipca 2012 ale rozpoczęły szkolenie jeszcze w 2011 roku;
    uzyskały stopnień ratownika wodny w świetle aktualnych przepisów.

W dniu 2 lipca 2012 roku bowiem w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 roku, w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym.

Od 2 lipca 2012 roku ]ratownikiem wodnym może być kandydat, który ma skończone 18 lat i ukończył szkolenie dla ratowników wodnych zgodne z rozporządzeniem MSW z 21 czerwca 2012 roku zakończone egzaminem.

Podsumowując, po wejściu w życie w 2012 roku ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych jest tylko jedno obowiązujące uprawnienie – ratownik wodny, które zastąpiło wszystkie dotychczasowe uprawnienia z zakresu ratownictwa wodnego. Jednakże Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zachowało wszystkie dotychczasowe stopnie, które należy traktować jako wewnętrzną hierarchię organizacji (potwierdzenie utrzymania stopni można znaleźć m.in. w uchwale ZG WOPR z dnia 28 marca 2015 r.

Wymagana liczba ratowników wodnych

Minimalne wymagania, które dotyczą liczby ratowników wodnych, zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 roku w sprawie minimalnej liczby ratowników zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego.

Rozporządzenie w § 2 ustala poniższe normy, które dotyczą liczby ratowników wodnych, na poszczególnych rodzajach obszarów wodnych, w przypadku kąpielisk:

  1. śródlądowych na każde 100 m linii brzegowej – jeden ratownik wodny od strony lądu i jeden ratownik wodny od strony lustra wody, przebywający na łodzi lub platformie umożliwiającej obserwację i umieszczonej poza strefą dla umiejących pływać,
  2. nadmorskich na każde 100 m linii brzegowej – trzyosobowe zespoły ratowników wodnych, w tym co najmniej jeden ratownik od strony lustra wody;

W miejscach przeznaczonych do kąpieli będzie to dwóch ratowników wodnych oraz w przypadku pływalni:

  1. dysponującej nieckami basenowymi o długości do 25 m – jeden ratownik wodny,
  2. dysponującej nieckami basenowymi o długości 25–50 m – dwóch ratowników wodnych,
  3. dysponującej nieckami basenowymi o długości powyżej 50 m – trzech ratowników wodnych;

W przypadku innych obiektów dysponujących basenami o łącznej powierzchni powyżej 100 m2 i głębokości ponad 0,4 m w najgłębszym miejscu lub głębokości powyżej 1,2 m – co najmniej jeden ratownik wodny.

Określenie wymaganej liczby ratowników to kwestia, która bardzo często wzbudza kontrowersje i częste niejasności, szczególnie jeśli paseny mają graniczne długości. Bardzo często stosuje się różne sposoby skracania długości basenu, na przykła przy pomocy specjalnych nakładek. W ten sposób wiele firm omija obowiązek dwóch ratowników na danym basenie.

Podsumowanie

Statystyki pokazują, że do przyszłego roku istniało ponad 50 nieobsadzonych stanowisk.Wielu ratowników decyduje sie na zatrudnienie w parkach wodnych i na basenach, ponieważ daje im to stałe zatrudnienie w zawodzie.  Praca ratownika nie należy do łatwych i niesie za sobą bardzo dużą odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka. Może być jednak satysfakcjonująca dla osób, które odnajdą w tej pracy ratownika swoją drogę.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wtorki z Mastercard w Multikinie – darmowy drugi bilet

Sieć Multikino wprowadza nową ofertę. Za bilet do kina na wtorkowe seanse, który zostanie opłacony kartą Mastercard lub Maestro za pomocą cyfrowego portfela Masterpass, klienci zapłacą 10 zł. Drugi bilet dostaną gratis. Promocja rusza od piątku 1 grudnia.

author
Aneta Jankowska
30 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Nowości w bankowości elektronicznej Santander Bank Polska

Santander Bank Polska zaprezentował zamiany wprowadzone do bankowości internetowej. W niedalekiej przeszłości Klienci dowiedzą się również o zmianach, które Bank wprowadzi do aplikacji Santander mobile.

author
Patryk Byczek
16 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Pieniądze dla dziecka, kiedy potrzeba” w PKO BP

PKO BP wystartował z promocją, która skierowana jest do Klientów niepełnoletnich. Za założenie PKO Konta Pierwszego lub PKO Konta Dziecka można otrzymać 50 złotych. Promocja trwa do 28 września 2018 roku.

author
Patryk Byczek
01 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Konkurs: 80 darmowych biletów na mecz Górnik Zabrze – Miedź Legnica od PKO BP

PKO BP wystartował z kolejnym konkursem, w którym fani polskiej piłki nożnej mogą wygrać podwójny voucher na mecz Górnik Zabrze – Miedź Legnica. Zasady konkursu są bardzo proste – wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie, a bank nagrodzi najciekawsze odpowiedzi. Zmagania konkursowe trwają do 5 grudnia 2018 roku do godziny 23:59.

author
Patryk Byczek
04 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Fundusz Pracy – najważniejsze informacje

Wielu z nas zastanawia się, na co przeznaczane są składki ZUS-owskie. Oczywiście sporą część comiesięcznie opłacanej kwoty stanowią składki zdrowotne i społeczne. Oprócz tego opłacamy także składki na Fundusz Pracy. Co to jest? Jakie funkcje pełni owy Fundusz? I czy można zrezygnować z opłacania składki na Fundusz Pracy?

author
Halszka Gronek
22 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Usługa Autopay dostępna w aplikacji Santander Bank Polska

Santander Bank Polska poinformował w komunikacie prasowym o uruchomieniu nowej usługi Autopay w aplikacji mobilnej banku. Nowe rozwiązanie pozwoli Klientom na pobieranie z ich konta automatycznych płatności za przejrzy autostradami. Autopay już teraz aktywować można w najnowszej wersji aplikacji mobilnej instytucji. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
09 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj