Popyt na kredyty mieszkaniowe w Polsce – najnowszy BIK Indeks

Popyt na kredyty mieszkaniowe w Polsce – najnowszy BIK Indeks

author
Halszka Gronek
09 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Najnowsze badania rynkowe jednoznacznie wskazują na to, że Polscy konsumenci coraz chętniej wnioskują o przyznanie kredytu mieszkaniowego. W ostatnim miesiącu banki otrzymały zapytania dotyczące kredytów hipotecznych o łacznej kwocie większej o 19,6% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Czy przekłada się to także na większą liczbę kredytobiorców?

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało najnowszy raport BIK Indeks – PKM (Popyt na Kredyty Mieszkaniowej). Wskaźnik ten w sposób procentowy informuje opinię publiczną o zmianach w dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie, czy i jak chętnie Polacy kupuję mieszkania za gotówkę. Co więcej, wskaźnik ten umożliwia stworzenie prognoz rynkowych na kolejne miesiące i lata.

Najnowsze szczegóły raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej jasno wskazują, iż łączna suma wnioskowanych kredytów mieszkaniowych wśród polskich konsumentów wzrosła. W porównaniu z czerwcem 2018 roku, w czerwcu 2019 roku kwota ta podniosła się aż o 19,6%. Wynik ten odnosi się do aktywności kredytowej banków w przeliczeniu na każdy dzień roboczy miesięcy czerwiec 2018 i czerwiec 2019.

Co niezwykle istotne, w porównaniu z zeszłym rokiem zwiększyła się także średnia kwota pojedynczego wnioskowanego kredytu. W czerwcu 2019 wynosiła ona aż 275,47 złotych, co oznacza wzrost w porównaniu z kredytami udzielanymi w czerwcu 2018 roku wynoszący 9,0%. Doliczając obowiązkowy wkład własny, zazwyczaj wynoszący – nie licząc poszczególnych wyjątków – 20% wartości mieszkania, nieruchomości nabywane przez polskich konsumentów kosztowały średnio 330 560 złotych. 

Większe kredyty, mniej kredytobiorców

Rosnąca suma wszystkich wnioskowanych kredytów hipotecznych (+19,6% w porównaniu z czerwcem 2018 roku) nie oznacza jednakowoż, iż zwiększyła się także liczba kredytobiorców, którym ostatecznie przyznano kredyt. Wręcz przeciwnie: choć rośnie kwota zobowiązań, o jaką się staramy, coraz mniejsza grupa konsumentów rzeczywiście otrzymuje kredyt. W tym obszarze odnotowano spadek w wysokości 1,1% w porównaniu czerwiec 2019 roku wobec czerwca 2018 roku.

Powodem do malejącego zainteresowania kredytami hipotecznymi wśród polskich konsumentów z pewnością są rosnące ceny rynkowe nieruchomości. Na przełomie ostatniego roku średnia kwota każdego przyznanego kredytu mieszkaniowego wzrosła o 9,0%, co pośrednio oznacza, iż mieszkania w Polsce podrożały. A im droższe są mieszkania, tym mniejsze grono może pozwolić sobie na kupno własnego M2 – nawet jeśli zakup ten miałby być wspomagany kredytem hipotecznym. 

Warto także dodać, iż mniejsza liczba przyznawanych kredytów może mieć bezpośredni związek z coraz bardziej restrykcyjnymi i kompleksowymi procedurami analizy ryzyka kredytowego wśród polskich banków komercyjnych. Instytucje te na bieżąco dostosowują swoje kryteria oceny wiarygodności konsumenckiej go najnowszych standardów rynkowych i prognoz eksperckich na kolejne lata. 

Z tego powodu przykładowo spore kredyty coraz rzadziej są przyznawane pracownikom branży IT – bo choć ci obecnie zarabiają od 5 do 15 tysięcy złotych netto, za kilka lat zapotrzebowanie na ich usługi będzie znacząco niższe (komputery zastąpią programistów). A skoro branża podupadnie, zwiększy się ryzyko kredytowe. Banki wiedzą o tym już za wczasu, dlatego coraz rzadziej udzielają kredytów pracownikom takich branży jak IT.

Co nas czeka w drugim półroczu 2019 roku?

Jak wynika z najnowszego raportu BIK Indeks – PKM, w pierwszym półroczu 2019 roku popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł aż o 4,6% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2018. Ten procentowy wskaźnik dotyczy liczby wnioskodawców, którzy – niezależnie od powodzenia – starali się o przyznanie kredytu na spełnienie własnych marzeń mieszkaniowych. Wszystko wskazuje na to, że kolejne półrocze przyniesie nam jeszcze większy wzrost.

Jak prognozuje profesor Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej:

"

Po pierwszym półroczu 2019 r. widać już, co przewidywaliśmy pod koniec zeszłego roku: że rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo interesujący. Utrzymuje się wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym.

W opinii eksperta Polacy wciąż chętnie będą się starać o przyznanie kredytu mieszkaniowego. By jednak ich wnioski zostały przyjęte, powinni oni jak najlepiej przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Już zawczasu należy pomyśleć o ograniczeniu zobowiązań, zmianie formy zatrudnienia na korzystniejszą lub o znalezieniu majętnego poręczyciela kredytu. 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Matka Boska na nowym banknocie NBP

21 sierpnia ma trafić do obiegu nowy banknot kolekcjonerski. Zostanie wydany z okazji 300-lecia koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej.

author
Aneta Jankowska
18 sierpnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Bank Polska przedstawia subwencje PFR dla firm

Santander Bank Polska poinformował swoich Klientów o możliwości, już wkrótce, składania wniosków o subwencje w ramach programu „Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników”. Z usługi będzie można skorzystać z poziomu bankowości internetowej dla firm.

author
Patryk Byczek
02 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Łomża

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Łomży – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
11 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Polacy biją się o pracę w Policji

Policja przyjmie w tym roku do pracy 5 tysięcy osób. Chętnych jest dużo, bo na jedno miejsce w służbie zgłosiło się już prawie 10 zainteresowanych.

author
Aneta Jankowska
01 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ile zarabia pierwsza dama w USA?

Pensja dla żony prezydenta nie jest oczywistością – w niektórych krajach jest wprowadzana, a w innych nie. Jak jest w USA? Ile zarabia pierwsza dama w Stanach Zjednoczonych? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
17 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Łosicach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Łosicach to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
03 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj