Popyt na kredyty mieszkaniowe w Polsce – najnowszy BIK Indeks

Popyt na kredyty mieszkaniowe w Polsce – najnowszy BIK Indeks

author
Halszka Gronek
09 lipca 2019

Najnowsze badania rynkowe jednoznacznie wskazują na to, że Polscy konsumenci coraz chętniej wnioskują o przyznanie kredytu mieszkaniowego. W ostatnim miesiącu banki otrzymały zapytania dotyczące kredytów hipotecznych o łacznej kwocie większej o 19,6% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Czy przekłada się to także na większą liczbę kredytobiorców?

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało najnowszy raport BIK Indeks – PKM (Popyt na Kredyty Mieszkaniowej). Wskaźnik ten w sposób procentowy informuje opinię publiczną o zmianach w dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie, czy i jak chętnie Polacy kupuję mieszkania za gotówkę. Co więcej, wskaźnik ten umożliwia stworzenie prognoz rynkowych na kolejne miesiące i lata.

Najnowsze szczegóły raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej jasno wskazują, iż łączna suma wnioskowanych kredytów mieszkaniowych wśród polskich konsumentów wzrosła. W porównaniu z czerwcem 2018 roku, w czerwcu 2019 roku kwota ta podniosła się aż o 19,6%. Wynik ten odnosi się do aktywności kredytowej banków w przeliczeniu na każdy dzień roboczy miesięcy czerwiec 2018 i czerwiec 2019.

Co niezwykle istotne, w porównaniu z zeszłym rokiem zwiększyła się także średnia kwota pojedynczego wnioskowanego kredytu. W czerwcu 2019 wynosiła ona aż 275,47 złotych, co oznacza wzrost w porównaniu z kredytami udzielanymi w czerwcu 2018 roku wynoszący 9,0%. Doliczając obowiązkowy wkład własny, zazwyczaj wynoszący – nie licząc poszczególnych wyjątków – 20% wartości mieszkania, nieruchomości nabywane przez polskich konsumentów kosztowały średnio 330 560 złotych. 

Większe kredyty, mniej kredytobiorców

Rosnąca suma wszystkich wnioskowanych kredytów hipotecznych (+19,6% w porównaniu z czerwcem 2018 roku) nie oznacza jednakowoż, iż zwiększyła się także liczba kredytobiorców, którym ostatecznie przyznano kredyt. Wręcz przeciwnie: choć rośnie kwota zobowiązań, o jaką się staramy, coraz mniejsza grupa konsumentów rzeczywiście otrzymuje kredyt. W tym obszarze odnotowano spadek w wysokości 1,1% w porównaniu czerwiec 2019 roku wobec czerwca 2018 roku.

Powodem do malejącego zainteresowania kredytami hipotecznymi wśród polskich konsumentów z pewnością są rosnące ceny rynkowe nieruchomości. Na przełomie ostatniego roku średnia kwota każdego przyznanego kredytu mieszkaniowego wzrosła o 9,0%, co pośrednio oznacza, iż mieszkania w Polsce podrożały. A im droższe są mieszkania, tym mniejsze grono może pozwolić sobie na kupno własnego M2 – nawet jeśli zakup ten miałby być wspomagany kredytem hipotecznym. 

Warto także dodać, iż mniejsza liczba przyznawanych kredytów może mieć bezpośredni związek z coraz bardziej restrykcyjnymi i kompleksowymi procedurami analizy ryzyka kredytowego wśród polskich banków komercyjnych. Instytucje te na bieżąco dostosowują swoje kryteria oceny wiarygodności konsumenckiej go najnowszych standardów rynkowych i prognoz eksperckich na kolejne lata. 

Z tego powodu przykładowo spore kredyty coraz rzadziej są przyznawane pracownikom branży IT – bo choć ci obecnie zarabiają od 5 do 15 tysięcy złotych netto, za kilka lat zapotrzebowanie na ich usługi będzie znacząco niższe (komputery zastąpią programistów). A skoro branża podupadnie, zwiększy się ryzyko kredytowe. Banki wiedzą o tym już za wczasu, dlatego coraz rzadziej udzielają kredytów pracownikom takich branży jak IT.

Co nas czeka w drugim półroczu 2019 roku?

Jak wynika z najnowszego raportu BIK Indeks – PKM, w pierwszym półroczu 2019 roku popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł aż o 4,6% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2018. Ten procentowy wskaźnik dotyczy liczby wnioskodawców, którzy – niezależnie od powodzenia – starali się o przyznanie kredytu na spełnienie własnych marzeń mieszkaniowych. Wszystko wskazuje na to, że kolejne półrocze przyniesie nam jeszcze większy wzrost.

Jak prognozuje profesor Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej:

"

Po pierwszym półroczu 2019 r. widać już, co przewidywaliśmy pod koniec zeszłego roku: że rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo interesujący. Utrzymuje się wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym.

W opinii eksperta Polacy wciąż chętnie będą się starać o przyznanie kredytu mieszkaniowego. By jednak ich wnioski zostały przyjęte, powinni oni jak najlepiej przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Już zawczasu należy pomyśleć o ograniczeniu zobowiązań, zmianie formy zatrudnienia na korzystniejszą lub o znalezieniu majętnego poręczyciela kredytu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Idea Bank w Warszawie
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Warszawie

Alior Bank w Kwidzynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2019

Alior Bank w Kwidzynie

Kredyt samochodowy Kraśnik
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 listopada 2017

Kredyt samochodowy Kraśnik

Ranking najlepszych pralek
Blog
author
Dominika Sobieraj
26 grudnia 2017

Ranking najlepszych pralek

Polacy nadal niechętnie odkładają na emerytury
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
26 listopada 2018

Polacy nadal niechętnie odkładają na emerytury

Pożyczki Łódź
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022

Pożyczki Łódź

Porównaj