Index hapipraktyk, czyli jak Polacy pożyczają pieniądze
Każdy z nas zna osobę mającą długi albo sam posiada jakieś kredyty lub pożyczki do spłaty. Dlaczego coraz chętniej decydujemy się na zadłużenie i na co właściwie pożyczamy pieniądze? Problem ten zdiagnozował w badaniu Indeks hapipraktyk lider pożyczek konsumenckich – firma hapipożyczki.
Z danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce z pierwszej połowy tego roku wynika, że Polacy z roku na rok coraz częściej decydują się na kredyty pozabankowe. W pierwszym półroczu 2017 roku wartość pożyczek sięgnęła prawie 4 miliardów złotych. Wraz ze wzrostem liczby Klientów rośnie też liczba firm oferujących pożyczki pozabankowe.
INDEX HAPIPRAKTYK
Na co Polacy najchętniej biorą pożyczki? Czy skłaniamy się do tego, by dokładnie – punkt po punkcie – przeczytać i zrozumieć umowę, którą podpisujemy? Czy łatwo nam pożyczać pieniądze z firm pozabankowych, czy jednak pewniej czujemy się pożyczając od bliskich? Między innymi na te pytania miało dać odpowiedź badanie “Indeks hapipraktyk. Zbuduj pozytywną historię kredytową”.
Badanie miało na celu głównie sprawdzenie, jakie są motywy zaciągania pożyczek przez Polaków. Do rozpowszechnienia wyników badania i merytorycznego wsparcia zobowiązało się wielu partnerów, na przykład wspomniana już Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, Loan Magazine, Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, CRIF, Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych BIG SA oraz nasz portal – Zadłużenia.com.
Pełny raport z przeprowadzonego badania dostępny jest pod adresem: https://wnioski.hapipozyczki.pl/raport2018/.
GŁÓWNE OBSZARY BADANIA
Raport z badania prezentuje zachowania pożyczkobiorców dzieląc je na 5 głównych obszarów:
- Planowanie budżetu
- Spłacanie pożyczki
- Problemy finansowe
- Zadłużenie
- Świadomość
Planowanie budżetu
Pierwszy obszar miał odpowiedzieć na pytanie, na co Polacy są gotowi zaciągnąć pożyczkę, a jakie zakupy wolą dokonać za gotówkę. Wyniki pokazują, że sytuacja dość mocno zmieniła się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Polacy biorą pożyczki nie tylko na rzeczy konieczne (np.: naprawa samochodu, operacja czy remont mieszkania), ale także zadłużają się po to, by dać sobie chwilę przyjemności, na przykład wyjeżdżając na wakacje.
Spłacanie
Badanie pożyczkobiorców w tym obszarze miało pokazać, jakie dokładnie rodzaje opłat muszą ponosić respondenci. Najczęściej wskazywanymi odpowiedziami były opłaty za media, telefon, telewizję, Internet, a także czynsz. Respondenci zadeklarowali także równoległe spłacanie kilku typów rat, na przykład rat kredytu gotówkowego oraz mieszkaniowego.
Problemy finansowe
Trzeci obszar badany przez Indeks hapipraktyk miał wykazać, gdzie ewentualnie Polacy szukają pomocy, jeżeli potrzebują pilnej gotówki. Coraz więcej osób skłonnych jest do tego, by źródłem środków finansowych stały się właśnie pożyczki. To, na co bierzemy pożyczkę, zależy jednak w dużej mierze od płci.
Kobiety dużo chętniej zobowiążą się finansowo, jeżeli pomoże im to poprawić warunki mieszkaniowe. Oznacza to, że prędzej niż mężczyźni wezmą pożyczkę na remont, zakup wyposażenia albo kupno domu lub mieszkania. Mężczyźni natomiast jako główne cele pożyczkowe wskazują zakup samochodu albo sprzętu elektronicznego.
Zadłużenie
Badanie miało także pokazać, w jaki sposób Polacy myślą o zadłużeniu. Czy konieczne jest przypominanie im o płatnościach, czy zdają sobie sprawę z konsekwencji braku spłaty pożyczki?
Na podstawie zebranych danych hapipożyczki budują świadomość w zakresie organizacji budżetu i konsekwencji wynikających z opóźnionych spłat rat. Cieszy nas, że wiedza Polaków dotycząca zarządzania finansami oraz terminowego regulowania zobowiązań wypada coraz korzystniej. Dlatego dzięki zaplanowanym działaniom wspierającym Index hapipraktyk oraz zaangażowaniu naszych Partnerów, chcemy edukować naszych Klientów pokazując im, jakie znaczenie w życiu ma budowanie pozytywnej historii kredytowej
– wskazuje Monika Dzieniak-Kwiatkowska, Communications & PR Manager w hapipożyczkach.
Świadomość
… czyli o tym, czego najbardziej boimy się przy zaciąganiu pożyczek. Wyniki badania pokazują ogromny paradoks naszego lęku. Jako potencjalne zagrożenia Polacy wskazują najczęściej ukryte opłaty oraz wysokie koszty pożyczki. Jednocześnie jednak niewiele ponad połowa Klientów (55%) deklaruje, że rzeczywiście dokładnie czyta umowy, które podpisuje. Średnio połowa Polaków stwierdza, że ma obawy przed wzięciem pożyczki (58,2% kobiet oraz 51,6% mężczyzn).
Takie wyniki są jednym z głównych motorów kampanii edukacyjnej firmy hapipożyczki. Okazuje się bowiem, że tym, czego Polakom potrzeba najbardziej, jest większa świadomość finansowa.
– Rozsądne zarządzanie finansami, regulowanie zobowiązań oraz umiejętne oszczędzanie dla wielu Polaków jest wyzwaniem. Liczne grono tegorocznych Partnerów badania, motywuje nas i utwierdza w przekonaniu, że „Index hapipraktyk. Zbuduj pozytywną historię kredytową” porusza kluczowe obszary, w których wspólnie możemy wiele zdziałać na rzecz rozpowszechniania dobrych praktyk w zakresie domowych finansów
– mówi o badaniu Malwina Michalska, Junior Collections Manager w hapipożyczkach.
Źródło danych i grafik użytych w tekście:
https://wnioski.hapipozyczki.pl/raport2018/
Dodaj komentarz