Kredyt hipoteczny z rodzicami

Kredyt hipoteczny z rodzicami

author
Julia Wierciło
15 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Poprawienie swojej zdolności kredytowej jest jedną z korzyści kredytu hipotecznego z rodzicami, dlatego warto rozważyć kredyt hipoteczny na takich zasadach. Skorzystanie z takiego rozwiązania może umożliwić nam kupno mieszkania. W przypadku kiedy bank odmówi nam samodzielnego kredytu, kredyt hipoteczny z rodzicami wydaje się jedyną szansą na zakup własnego domu. Czy istnieje możliwość otrzymania finansowania w kwocie wyższej niż nasza zdolność kredytowa? Sprawdźmy kto może wziąć kredyt hipoteczny z rodzinami oraz jak złożyć wniosek.

Spis treści:

  1. Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?
  2. Jak złożyć wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego z rodzicami?
  3. Kiedy rodzice nie poprawią zdolności kredytowej?
  4. Kredyt hipoteczny z rodzicami - ile kosztuje?
  5. Pytania i odpowiedzi
  6. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia takie jak galopująca inflacja i wysokie stopy procentowe, okazuje się, że liczba osób, które mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny drastycznie spadła. Mimo dobrych zarobków, młodzi ludzie mogą nie być w stanie otrzymać samodzielnego kredytu mieszkalnego. Szukając alternatywy, warto wziąć pod uwagę opcję zaciągnięcia zobowiązania z drugą osobą. Kredyt hipoteczny z rodzicami jest jak najbardziej możliwy a możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego z rodzicami staje się coraz bardziej popularna. O taki kredyt możemy starać się zarówno z jednym rodzicem, jak i z obojgiem. Mimo tego nadal trzeba przygotować swój budżet domowy na spłatę kredytu.

Kredyt zostaje podpisany przez trzy osoby, ale są traktowane jako jeden kredytobiorca. Wszystkie trzy osoby zobowiązane są do spłaty. Mimo tego, nieruchomość będzie należała do osoby, która podpisze akt notarialny i umowę z deweloperem. W przypadku większości banków rodzic nie będzie widniał w akcie notarialnym jako właściciel mieszkania. Są jednak wyjątki, takie jak na przykład mBank czy Credit Agricole.

Jak złożyć wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego z rodzicami?

Podobnie jak w przypadku kredytu samodzielnego, najpierw należy wypełnić wniosek kredytowy. Potrzebny dokument możemy otrzymać w placówce, pobrać ze strony internetowej albo wypełnić online.
Do wniosku kredytowego musimy dołączyć następujące dokumenty:

  • dokumenty osobowe tzn. takie, które potwierdzają naszą tożsamość i wskazują na wysokość dochodów,
  • dokumenty nieruchomości np. umowa przedwstępna z deweloperem bądź dokumenty z księgi wieczystej.

Dokumenty potwierdzające dochody rodziców

Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny z rodzicami, muszą oni dołączyć także dokumenty, które potwierdzają dochód. Może to być na przykład umowa o pracę albo działalność gospodarcza. Zobowiązani są także do podania informacji dotyczących innych zobowiązań (np. koszty utrzymania, media, kredyty hipoteczne czy gotówkowe). Następnie wniosek z dołączonymi dokumentami należy złożyć w banku lub internetowo. Po spełnieniu tych kroków rozpoczyna się jego rozpatrywanie. Na podstawie dokumentów, które przekazaliśmy, sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa, a także przygotowywane są informacje mówiące o warunkach kredytowania. Jeżeli rodzic wykaże niską zdolność kredytową to kredyt mieszkaniowy może się od nas oddalać.

Jeżeli decyzja dotycząca przyznania kredytu będzie negatywna, bank musi udzielić nam informacji o czynnikach, które o tym zadecydowały. Wiele kredytów hipotecznych jest odrzucanych przez stare zadłużenia Klienta – zwróćmy uwagę na swoją historię kredytową.

Kiedy rodzice nie poprawią zdolności kredytowej?

Zdecydowanie się na kredyt hipoteczny z rodzicami jest alternatywą, jeśli nie mamy wystarczającej zdolności samodzielnie. Musimy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach ta zdolność może nie zostać poprawiona. Jakie to sytuacje?

  • jeżeli rodzice posiadają negatywne wpisy w BIK, (w poprzednim artykule możemy przeczytać jak sprawdzić BIK),
  • jeśli ich dochody są nieregularne,
  • posiadają inne zobowiązania finansowe, które za mocno obciążają dochód,
  • wiek.

Kredyt hipoteczny z rodzicami na emeryturze

W przypadku takiego kredytu należy pamiętać o tym, że stawka świadczenia emerytalnego jest zazwyczaj niższa niż dochód otrzymywany w czasie pracy.

Ostatni punkt czyli wiek rodziców może mieć bardzo duże znaczenie w przypadku wyznaczania zdolności kredytowej. Bank przyjmuje, że osoba spłacająca kredyt nie może przekroczyć 75 lat w chwili ostatniej wyznaczonej raty. Wszystko zależy od instytucji, która udziela kredytu. W niektórych przypadkach maksymalny wiek wynosi 80 lat.

Posłużmy się przykładem pani Ani. Jej najstarszy rodzic w chwili wzięcia kredytu ma 60 lat. Bank, który udzieli finansowania wyznaczył granicę 80 lat. Pani Ania wraz z rodzicami dostanie kredyt, ale jego czas może wynosić maksymalnie 20 lat. Są niestety Klienci, którzy nie chcą brać kredytów hipotecznych na tak “krótki” okres. Najpopularniejszy okres kredytowania wynosi 30 lat.

Kredyt hipoteczny z rodzicami - ile kosztuje?

Jeżeli rodzice spełniają wymienione wcześniej warunki, które zwiększają naszą zdolność kredytową, może być to odpowiednie rozwiązanie. Zaciągnięcie kredytu z rodzicami nie powinno wiązać się z dodatkowym kosztem. Jeżeli ich zarobki będą wysokie, szanse na otrzymanie oczekiwanej kwoty wzrastają. Bank indywidualnie rozpatruje każdy wniosek i bierze pod uwagę kwotę kredytu czy wysokość wpłaty własnej. Czasami jednak wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie na życie. Bank zabezpiecza się na wypadek śmierci lub choroby.

Pytania i odpowiedzi

Tak. Do umowy kredytowej o kredyt hipoteczny można przystąpić z jednym lub z obojgiem rodziców. Wspólny kredyt hipoteczny z rodzicami to coraz bardziej popularna praktyka. Aby wspólnie zaciągnąć kredyt należy zgłosić ten fakt do banku.

Tak. Zdolność kredytowa to jeden z głównych parametrów, które są brane pod uwagę podczas wydawania decyzji do wniosku o kredyt hipoteczny.

Maksymalny okres kredytowania w przypadku kredytu mieszkaniowego to 35 lat.

Tak. Taki udział w kredycie może zwiększyć zdolność kredytową osoby poręczającej.

Wspólny kredyt hipoteczny wzięty z rodzicami jest otrzymać o wiele łatwiej, niż w pojedynkę.

Oczywiście są oferty kredytów hipotecznych, w których przez wiek rodzica wniosek zostanie odrzucony automatycznie.

Przyznanie kredytu zależy głównie od zdolności kredytowej każdego kredytobiorcy.

Tak. Należy jednak uważać, ponieważ w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego bank może naliczyć sobie bardzo wysoką prowizję. Biorąc kredyt hipoteczny musimy bardzo dokładnie przeczytać umowę produktu.

Podsumowanie

1. Aby otrzymać kredyt hipoteczny należy wykazywać wysoką zdolność kredytową.

2. Do wniosku kredytowego można podejść z rodzicami, w związku z czym spłatę zobowiązania można podzielić miedzy więcej niż jedną osobę.

3. Należy bardzo dokładnie przeczytać zapisy w umówię kredytowej, którą mamy zamiar podpisać.

4. W przypadku kredytu hipotecznego z rodzicami musimy do banku donieść dokumenty osobowe oraz dokumenty nieruchomości.

5. Uzyskanie kredytu z rodzicami może okazać się o wiele łatwiejsze, niż uzyskanie kredytu w pojedynkę.

6. Po śmierci rodziców możemy samodzielnie spłacić kredyt hipoteczny.

7. Na stronach internetowych banków jest dostępny kalkulator kredytu hipotecznego, który wstępnie przybliży koszty zobowiązania.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zysk ING Banku Śląskiego w II kwartale 2020

ING Bank Śląski wypracował w drugim kwartale 2020 roku skonsolidowany zysk netto na poziomie 316 200 000 złotych. Rok wcześniej z tego samego tytułu bank osiągnął 469 100 000 złotych.

author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Kartuzach

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Kartuzach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
17 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Podatek od zakupu mieszkania

Decydując się na zakup mieszkania, musimy pamiętać o tym, aby dopełnić wszystkich formalności. Oprócz zapłaty za dom lub mieszkanie, musimy uiścić również podatek od zakupu nieruchomości. Podpowiadamy ile wynosi i kiedy trzeba zapłacić taki podatek.

author
Dorota Grycko
26 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

InPost Podaj Dalej – nowa usługa

InPost stale stara się rozszerzać swoje usługi i wprowadzać innowacje. Jedną z propozycji będących odpowiedzią na zapotrzebowanie Klientów jest wprowadzona właśnie usługa InPost Podaj Dalej dostępna dla Klientów Biznesowych. Sprawdzamy szczegóły.

author
Dominika Byczek
07 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

mBank placówki w Chorzowie

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Chorzowie.

author
Patryk Byczek
05 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nest Bank odmienił swoje karty płatnicze

Nest Bank poinformował w komunikacie prasowym o całkowitej odmianie swojej karty płatniczej. Nowo zaprojektowane narzędzia płatnicze zaprojektowano obustronnie pionowo i ozdobiono nowymi wzorami. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
14 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj