Kredyt hipoteczny z rodzicami

Kredyt hipoteczny z rodzicami

autor wpisu
Julia Wierciło
15 marca 2023

Poprawienie swojej zdolności kredytowej jest jedną z korzyści kredytu hipotecznego z rodzicami, dlatego warto rozważyć kredyt hipoteczny na takich zasadach. Skorzystanie z takiego rozwiązania może umożliwić nam kupno mieszkania. W przypadku kiedy bank odmówi nam samodzielnego kredytu, kredyt hipoteczny z rodzicami wydaje się jedyną szansą na zakup własnego domu. Czy istnieje możliwość otrzymania finansowania w kwocie wyższej niż nasza zdolność kredytowa? Sprawdźmy kto może wziąć kredyt hipoteczny z rodzinami oraz jak złożyć wniosek.

Spis treści:

 1. Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?
 2. Jak złożyć wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego z rodzicami?
 3. Kiedy rodzice nie poprawią zdolności kredytowej?
 4. Kredyt hipoteczny z rodzicami - ile kosztuje?
 5. Pytania i odpowiedzi
 6. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia takie jak galopująca inflacja i wysokie stopy procentowe, okazuje się, że liczba osób, które mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny drastycznie spadła. Mimo dobrych zarobków, młodzi ludzie mogą nie być w stanie otrzymać samodzielnego kredytu mieszkalnego. Szukając alternatywy, warto wziąć pod uwagę opcję zaciągnięcia zobowiązania z drugą osobą. Kredyt hipoteczny z rodzicami jest jak najbardziej możliwy a możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego z rodzicami staje się coraz bardziej popularna. O taki kredyt możemy starać się zarówno z jednym rodzicem, jak i z obojgiem. Mimo tego nadal trzeba przygotować swój budżet domowy na spłatę kredytu.

Kredyt zostaje podpisany przez trzy osoby, ale są traktowane jako jeden kredytobiorca. Wszystkie trzy osoby zobowiązane są do spłaty. Mimo tego, nieruchomość będzie należała do osoby, która podpisze akt notarialny i umowę z deweloperem. W przypadku większości banków rodzic nie będzie widniał w akcie notarialnym jako właściciel mieszkania. Są jednak wyjątki, takie jak na przykład mBank czy Credit Agricole.

Jak złożyć wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego z rodzicami?

Podobnie jak w przypadku kredytu samodzielnego, najpierw należy wypełnić wniosek kredytowy. Potrzebny dokument możemy otrzymać w placówce, pobrać ze strony internetowej albo wypełnić online.
Do wniosku kredytowego musimy dołączyć następujące dokumenty:

 • dokumenty osobowe tzn. takie, które potwierdzają naszą tożsamość i wskazują na wysokość dochodów,
 • dokumenty nieruchomości np. umowa przedwstępna z deweloperem bądź dokumenty z księgi wieczystej.

Dokumenty potwierdzające dochody rodziców

Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny z rodzicami, muszą oni dołączyć także dokumenty, które potwierdzają dochód. Może to być na przykład umowa o pracę albo działalność gospodarcza. Zobowiązani są także do podania informacji dotyczących innych zobowiązań (np. koszty utrzymania, media, kredyty hipoteczne czy gotówkowe). Następnie wniosek z dołączonymi dokumentami należy złożyć w banku lub internetowo. Po spełnieniu tych kroków rozpoczyna się jego rozpatrywanie. Na podstawie dokumentów, które przekazaliśmy, sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa, a także przygotowywane są informacje mówiące o warunkach kredytowania. Jeżeli rodzic wykaże niską zdolność kredytową to kredyt mieszkaniowy może się od nas oddalać.

Jeżeli decyzja dotycząca przyznania kredytu będzie negatywna, bank musi udzielić nam informacji o czynnikach, które o tym zadecydowały. Wiele kredytów hipotecznych jest odrzucanych przez stare zadłużenia Klienta – zwróćmy uwagę na swoją historię kredytową.

Kiedy rodzice nie poprawią zdolności kredytowej?

Zdecydowanie się na kredyt hipoteczny z rodzicami jest alternatywą, jeśli nie mamy wystarczającej zdolności samodzielnie. Musimy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach ta zdolność może nie zostać poprawiona. Jakie to sytuacje?

 • jeżeli rodzice posiadają negatywne wpisy w BIK, (w poprzednim artykule możemy przeczytać jak sprawdzić BIK),
 • jeśli ich dochody są nieregularne,
 • posiadają inne zobowiązania finansowe, które za mocno obciążają dochód,
 • wiek.

Kredyt hipoteczny z rodzicami na emeryturze

W przypadku takiego kredytu należy pamiętać o tym, że stawka świadczenia emerytalnego jest zazwyczaj niższa niż dochód otrzymywany w czasie pracy.

Ostatni punkt czyli wiek rodziców może mieć bardzo duże znaczenie w przypadku wyznaczania zdolności kredytowej. Bank przyjmuje, że osoba spłacająca kredyt nie może przekroczyć 75 lat w chwili ostatniej wyznaczonej raty. Wszystko zależy od instytucji, która udziela kredytu. W niektórych przypadkach maksymalny wiek wynosi 80 lat.

Posłużmy się przykładem pani Ani. Jej najstarszy rodzic w chwili wzięcia kredytu ma 60 lat. Bank, który udzieli finansowania wyznaczył granicę 80 lat. Pani Ania wraz z rodzicami dostanie kredyt, ale jego czas może wynosić maksymalnie 20 lat. Są niestety Klienci, którzy nie chcą brać kredytów hipotecznych na tak “krótki” okres. Najpopularniejszy okres kredytowania wynosi 30 lat.

Kredyt hipoteczny z rodzicami - ile kosztuje?

Jeżeli rodzice spełniają wymienione wcześniej warunki, które zwiększają naszą zdolność kredytową, może być to odpowiednie rozwiązanie. Zaciągnięcie kredytu z rodzicami nie powinno wiązać się z dodatkowym kosztem. Jeżeli ich zarobki będą wysokie, szanse na otrzymanie oczekiwanej kwoty wzrastają. Bank indywidualnie rozpatruje każdy wniosek i bierze pod uwagę kwotę kredytu czy wysokość wpłaty własnej. Czasami jednak wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie na życie. Bank zabezpiecza się na wypadek śmierci lub choroby.

Pytania i odpowiedzi

Tak. Do umowy kredytowej o kredyt hipoteczny można przystąpić z jednym lub z obojgiem rodziców. Wspólny kredyt hipoteczny z rodzicami to coraz bardziej popularna praktyka. Aby wspólnie zaciągnąć kredyt należy zgłosić ten fakt do banku.

Tak. Zdolność kredytowa to jeden z głównych parametrów, które są brane pod uwagę podczas wydawania decyzji do wniosku o kredyt hipoteczny.

Maksymalny okres kredytowania w przypadku kredytu mieszkaniowego to 35 lat.

Tak. Taki udział w kredycie może zwiększyć zdolność kredytową osoby poręczającej.

Wspólny kredyt hipoteczny wzięty z rodzicami jest otrzymać o wiele łatwiej, niż w pojedynkę.

Oczywiście są oferty kredytów hipotecznych, w których przez wiek rodzica wniosek zostanie odrzucony automatycznie.

Przyznanie kredytu zależy głównie od zdolności kredytowej każdego kredytobiorcy.

Tak. Należy jednak uważać, ponieważ w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego bank może naliczyć sobie bardzo wysoką prowizję. Biorąc kredyt hipoteczny musimy bardzo dokładnie przeczytać umowę produktu.

Podsumowanie

1. Aby otrzymać kredyt hipoteczny należy wykazywać wysoką zdolność kredytową.

2. Do wniosku kredytowego można podejść z rodzicami, w związku z czym spłatę zobowiązania można podzielić miedzy więcej niż jedną osobę.

3. Należy bardzo dokładnie przeczytać zapisy w umówię kredytowej, którą mamy zamiar podpisać.

4. W przypadku kredytu hipotecznego z rodzicami musimy do banku donieść dokumenty osobowe oraz dokumenty nieruchomości.

5. Uzyskanie kredytu z rodzicami może okazać się o wiele łatwiejsze, niż uzyskanie kredytu w pojedynkę.

6. Po śmierci rodziców możemy samodzielnie spłacić kredyt hipoteczny.

7. Na stronach internetowych banków jest dostępny kalkulator kredytu hipotecznego, który wstępnie przybliży koszty zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Wysokiej sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 września 2019

Bank Spółdzielczy w Wysokiej sesje przychodzące i wychodzące

Kredyt hipoteczny Żywiec
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
21 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Żywiec

Zrzeszenie BPS w czołówce rankingu dot. kredytu technologicznego
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 września 2021

Zrzeszenie BPS w czołówce rankingu dot. kredytu technologicznego

PKO BP w Piechowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019

PKO BP w Piechowicach

Indywidualny rachunek podatkowy – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 sierpnia 2019

Indywidualny rachunek podatkowy – najważniejsze informacje

Jak usunąć konto na Vivus.pl?
Pożyczki
autor wpisu
Dorota Cholewicka
21 grudnia 2022

Jak usunąć konto na Vivus.pl?

Porównaj