Rada Mieszkalnictwa na odbytym w środę posiedzeniu ustaliła, że do przyszłego roku ruszyć ma budowa nawet stu tysięcy mieszkań. Do czerwca w życie powinna wejść Specustawa, która jest traktowana jako jedna z najważniejszych ustaw dotyczących mieszkalnictwa. Ustawa ma być projektem rządowym.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 16.02.2018
Udostępnij:

Na chwilę obecną zaczęto budować dopiero około dwóch tysięcy mieszkań, a ma ich powstać pięćdziesiąt razy więcej. Nowa ustawa ma dotyczyć głównie gruntów rolnych, ponieważ jak podkreśla Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, w tych ziemiach jest największy potencjał. Rząd zapowiada mieszkaniowy hit na rok 2019.

Grunty rolne pod zabudowę

Dziewięćset tysięcy hektarów ziem rolneych można wykorzystać pod zabudowę. Na tych gruntach mogą powstać domy/bloki wielorodzinne. Inwestor odpowiedzialny za budowę może zwrócić się z prośbą do wojewody o przekwalifikowanie ziem rolnych.

Istotnym problemem, obok braku ziem, jest także brak ludzi chętnych do pracy oraz zbyt wysokie oczekiwania związane z podwyżkami płac.

Wzrost cen za materiały potrzebne do budowy też jest dużym kłopotem.

Od strony prawnej

Z wypowiedzi Jerzego Kwiecińskiego możemy się dowiedzieć, że cały proces akceptacji i zezwolenia na budowę trwa około pięć lat. Rada Mieszkalnictwa liczy na to, że zmiany zawarte w Specustawie skrócą ten czas do około sześciu miesięcy.

Projekt ustawy przejdzie przez całą ścieżkę legislacyjną – zdecydował rząd.
 

Komentarze