zadluzenia.com
zamknij

Więcej mieszkań w programie Mieszkanie +

Rada Mieszkalnictwa na odbytym w środę posiedzeniu ustaliła, że do przyszłego roku ruszyć ma budowa nawet stu tysięcy mieszkań. Do czerwca w życie powinna wejść Specustawa, która jest traktowana jako jedna z najważniejszych ustaw dotyczących mieszkalnictwa. Ustawa ma być projektem rządowym.

Na chwilę obecną zaczęto budować dopiero około dwóch tysięcy mieszkań, a ma ich powstać pięćdziesiąt razy więcej. Nowa ustawa ma dotyczyć głównie gruntów rolnych, ponieważ jak podkreśla Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, w tych ziemiach jest największy potencjał. Rząd zapowiada mieszkaniowy hit na rok 2019.Grunty rolne pod zabudowę

Dziewięćset tysięcy hektarów ziem rolneych można wykorzystać pod zabudowę. Na tych gruntach mogą powstać domy/bloki wielorodzinne. Inwestor odpowiedzialny za budowę może zwrócić się z prośbą do wojewody o przekwalifikowanie ziem rolnych.


Istotnym problemem, obok braku ziem, jest także brak ludzi chętnych do pracy oraz zbyt wysokie oczekiwania związane z podwyżkami płac.

Wzrost cen za materiały potrzebne do budowy też jest dużym kłopotem.

Od strony prawnej

Z wypowiedzi Jerzego Kwiecińskiego możemy się dowiedzieć, że cały proces akceptacji i zezwolenia na budowę trwa około pięć lat. Rada Mieszkalnictwa liczy na to, że zmiany zawarte w Specustawie skrócą ten czas do około sześciu miesięcy.

Projekt ustawy przejdzie przez całą ścieżkę legislacyjną - zdecydował rząd.
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY