Jak kupić wymarzone mieszkanie?

Jak kupić wymarzone mieszkanie?

author
Patryk Byczek
06 lipca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Zakup mieszkania to decyzja na lata. O czym powinniśmy pamiętać, żeby potem nie żałować ?

JAK KUPIĆ MIESZKANIE – PORADNIK

1. Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja 

Wszyscy eksperci zgodnie podkreślają, że przy wyborze mieszkania najważniejsza jest jego lokalizacja. Co to dokładnie znaczy ? Patrząc obiektywnie – największą wartość mają mieszkania w centrum, dobrze skomunikowane. Gorzej wyceniane są mieszkania na obrzeżach. Z drugiej strony, każdy z nas oczekuje od nieruchomości czegoś innego – część osób specjalnie wybierze inwestycję poza miastem, z dala od hałasów i spalin.

2. Północ, południe, wschód czy zachód ?

Wybierając mieszkanie, powinniśmy zwrócić uwagę na ekspozycję okien. Mieszkania południowe są najcieplejsze, szczególnie zimą, ponieważ czas nasłonecznienia za dnia jest w nich najdłuższy. Strona północna to zupełne przeciwieństwo, ponieważ do takiego mieszkania promienie słoneczne zaglądają na krótko. Ekspozycja okien na wschód powoduje dużą ilość światła rano, mniej natomiast w godzinach popołudniowych – będzie to zatem dobra opcja dla tych, którzy wcześnie wstają. Mieszkania zachodnie oznacza bardzo wysoką temperaturę przez niemal cały dzień, co na dłuższą metę może być uciążliwe. Dlatego za najbardziej pożądaną uchodzi ekspozycja południowo-zachodnia.

3. Uwaga na lokale na wynajem

Im lepsza lokalizacja w centrum, tym większe ryzyko, że sąsiednie mieszkania zostały kupione w celu wynajmu krótko lub długoterminowego. Co to oznacza w praktyce? Niestety często zmieniający się lokatorzy mogą być uciążliwi – wynajmujący to głównie ludzie młodzi i niekoniecznie zwracający uwagę na sąsiadów. To także ryzyko częstych imprez lub innych ekscesów. Jeżeli zatem codzienne hałasy dobiegające zza ściany będą nam przeszkadzały, powinniśmy zdecydować się na mieszkanie w spokojniejszej dzielnicy.

4. Które piętro wybrać ?

Kupując mieszkanie od dewelopera, łatwo zauważyć, że najtańsze są mieszkania na parterze, a najdroższe ostatnie kondygnacje. Zalety mieszkania na wysokich piętrach są oczywiste: najlepszy widok na okolicę, brak sąsiadów nad głową i zerowe ryzyko zalania z ich strony. Do minusów należy zaliczyć większe wahania temperatury (latem dach może się dodatkowo nagrzewać) oraz ryzyko nieszczelnego dachu. Największą popularnością cieszą się piętra średnie, nie różnią się zbytnio od siebie, a ich cena jest również średnia – jest to zatem dobra opcja dla większości osób. Mieszkania na parterze omówimy w kolejnym punkcie.

5. Parter tylko dla miłośników i rodzin z dziećmi

Mieszkania na parterze wybieramy często dlatego, że są najtańsze. Warto jednak zwrócić uwagę na powody tak niskiej ceny – często obowiązkiem osób mieszkających na parterze jest konieczność pielęgnowania i sprzątania ogródka oraz bliskie sąsiedztwo klatki schodowej. Łatwiej także paść ofiarą podglądaczy oraz złodziei. Mieszkanie na parterze może być natomiast plusem dla rodzin z małymi dziećmi, które będą zachwycone ogródkiem i możliwością nieograniczonej zabawy na świeżym powietrzu pod czujnym okiem rodziców.

6. Kto będzie sąsiadem ?

To jedna z najważniejszych rzeczy przy wyborze mieszkania. Dla jednych zmorą będzie płaczące dziecko za ścianą, dla drugiego – sąsiad-student, który pomylił mieszkanie z akademikiem. Jak ustalić, kto może być naszym sąsiadem ? W przypadku nowych mieszkań, możemy dyskretnie podpytać dewelopera o to, kto będzie mieszkał obok nas. W przypadku używanych – można zrobić wywiad środowiskowy, a nawet osobiście zapukać do przyszłych sąsiadów.

7. Wysoka czy niska zabudowa ?

Obecnie wielu deweloperów (zwłaszcza w dużych miastach) buduje kilkunastopiętrowe bloki, przypominające dawną „wielką płytę”. Ma to oczywiście swoje plusy – mieszkania w nich są znacznie tańsze i zazwyczaj są dobrze usytuowane. Pytanie, czy chcemy mieć kilkuset sąsiadów, spory ruch na klatce schodowej i kłopot z miejscem parkingowym. Do tego niestety dochodzą kłopoty z mieszkaniami na wynajem (patrz punkt 3). Niska zabudowa to większy prestiż, większe spokój, ale i większe koszty.

8. Co z miejscami postojowymi ?

Jedno miejsce postojowe przypisane do mieszkania to dzisiaj minimum. Zależnie od naszych preferencji i możliwości dewelopera, możemy skorzystać z garażu podziemnego lub z naziemnych miejsc parkingowych. Druga kwestia to miejsca postojowe dla naszych gości – ile ich jest i w jakiej odległości od klatki. Unikajmy osiedli, które takich nie oferują.

9. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Monitoring, dodatkowa ochrona, strażnik w portierni czy ogrodzenie – to elementy z zakresu bezpieczeństwa, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Ma to oczywiście wpływ na wysokość czynszu, ale na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

10. Sprawdzajmy akustykę

Nikt nie lubi słyszeć sąsiada zza ściany. Dlatego przed zakupem mieszkania warto sprawdzić grubość ścian oraz rodzaj materiału, z którego są one wykonane. Możemy również zapytać dewelopera o testy akustyczności, które są z reguły przeprowadzane we wszystkich nowych inwestycjach. W przypadku zakupu mieszkań używanych – warto spędzić w oglądanym mieszkaniu trochę więcej czasu. Sami wówczas zorientujemy się, czy dopływają do niego niepożądane dźwięki.

11. Co z komunikacją miejską

Zasada jest prosta – im więcej środków komunikacji mamy na osiedlu, tym lepiej. Nie każdy dysponuje przecież własnym samochodem. Mile widziane przystanki autobusowe, tramwajowe, a w przypadku Warszawy – stacja metra. Dobra komunikacja ułatwia późniejszą odsprzedaż nieruchomości.

12. Czy jest winda ?

Winda to obowiązkowe wyposażenie budynków, które mają więcej niż pięć kondygnacji (cztery piętra). Na szczęście wiele współczesnych, niższych budynków również jest w nią wyposażonych. To spore udogodnienie i komfort dla mieszkańców. Winda jest nieoceniona przy codziennych zakupach, spacerach z wózkiem, ale także podczas samej przeprowadzki i wykańczania mieszkania.

13. Co tak śmierdzi ?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak szkodliwe dla naszego zdrowia, może być usytuowanie osiedla obok wysypiska, spalarni śmieci, oczyszczalni ścieków lub niektórych zakładów przemysłowych. Choć trudno w to uwierzyć, zdarzają się deweloperzy, którzy świadomie budują mieszkania właśnie w takich lokalizacjach. Co jak kupimy taką nieruchomość ? Wszechogarniający fetor, pozamykane okna i marzenie o przeprowadzce. Przed zakupem warto zatem wnikliwie sprawdzić plan okolicy, plan zagospodarowania przestrzennego, a dodatkowo porozmawiać z lokalnymi mieszkańcami, czy nie odczuwają nieprzyjemnych zapachów. Drugi aspekt „zapachowy” dotyczy samego budynku. W przypadku mieszkań używanych, sprawdźmy po prostu, czy nie dochodzą do niego zapachy od sąsiada. To może oznaczać kłopoty z wentylacją, której naprawienie może być niemałym kosztem.

14. Spokojna okolica

Spokojna i bezpieczna dzielnica to podstawowe kryterium przy wyborze mieszkania. Jak to osiągnąć ? Przede wszystkim unikajmy inwestycji, które mają w pobliżu potencjalnie „niebezpieczne” miejsca, takie jak: sklepy z alkoholem, bary, puby, dyskoteki, agencje towarzyskie, salony „masażu”, lokale hazardowe etc. Spacer po okolicy pozwoli szybko ocenić sytuację. Warto również sprawdzić mapę okolicy w Google.

15. Miesięczne koszty utrzymania

Zarówno w przypadku mieszkań nowych, jak i mieszkań używanych, podstawową kwestią jest wysokość miesięcznego czynszu. Dodatkowo dochodzą do tego różne opłaty. Dowiedzmy się, jaki jest sposób rozliczania lokatorów i jakie są średnie koszty utrzymania mieszkania. Możemy o to zapytać zarówno dewelopera, jak i osobę prywatną, od której zamierzamy kupić mieszkanie. Przydatne mogą być również fora internetowe zrzeszające mieszkańców danego osiedla.

16. Dodatkowe przestrzenie prywatne – piwnica lub komórka lokatorska

Piwnica/komórka lokatorska to wprost niewyobrażalne udogodnienie dla jej właściciela. Zalety są oczywiste, zmieścimy w niej wszystko, co niepotrzebne i zbędne w mieszkaniu. Piwnica i komórka pełnią również ważną rolę w czasie remontu lub wykańczania mieszkania. Podsumowując: przy zakupie nowego mieszkania warto za nią dopłacić, przy zakupie używanego – sprawdzać czy jest i jaką ma powierzchnię.

17. Dodatkowe przestrzenie wspólne – wózkarnia, miejsce na rowery

Wózkarnię i rowerownię możemy znaleźć zarówno w blokach nowych, jak i używanych. Oba pomieszczenia są ogólnodostępne, dlatego warto sprawdzić ich metraż i oszacować, ile wózków/rowerów są one w stanie realnie zmieścić. Sprawdźmy też dojście do tych pomieszczeń – jeżeli bowiem wózkownia będzie na drugim, czy trzecim piętrze, a blok nie będzie posiadał windy, wnoszenie wózka tak wysoko może okazać się zbyt dużym obciążeniem.

18. Fachowiec prawdę powie

Podobnie jak w przypadku zakupu samochodu, mieszkanie warto obejrzeć z ekspertem. Fachowiec z branży budowlanej szybko wychwyci wszelkie niedoróbki, zbliżające się remonty oraz obiektywnie oceni stan techniczny mieszkania. Przydatne zwłaszcza w przypadku zakupu mieszkania używanego, gdzie wiele rzeczy nie jest widocznych „gołym okiem”.

19.  Jak tu dojechać ?

Część osób świadomie decyduje się na mieszkanie na obrzeżach. Osiedla na peryferiach miasta są znacznie tańsze, ale zazwyczaj powstają w miejscu, do którego jest kłopot z dojazdem. Warto dlatego zorientować się, czy – i za ile lat – ma powstać droga dojazdowa do wybranego przez nas miejsca zamieszkania. Może bowiem okazać się, że przez pierwsze pięć lat będziemy jeździć przez wertepy i drogi leśne.

20. Odległość od klatki schodowej

Rzecz z pozoru błaha, a w praktyce bardzo ważna – lepiej wybierać mieszkania, których drzwi wejściowe są z dala od klatki schodowej. Nie będziemy wtedy świadkami powrotów do domu wszystkich sąsiadów i rozmów na korytarzu. Znaczenie ma też usytuowanie okien – te usytuowane dalej od klatki schodowej i głównego wejścia będą ograniczały dojście hałasów z otoczenia.

21. 5,10,15 lat

Kupno mieszkania to decyzja na lata. Przed transakcją warto zatem zastanowić się, jak dane mieszkanie/okolica/dzielnica będzie wyglądało za 5, 10 i 15 lat. W czasach, w których świat tak szybko się zmienia, bardzo ważne jest myślenie przyszłościowe. Warto zorientować się w planowanych inwestycjach w okolicy – nie tylko innych budynkach mieszkalnych, ale i obiektach handlowych, czy sportowych. Przydatny będzie zwłaszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie jesteśmy fanami ciągłych przeprowadzek, lepiej wybrać miejsce, którego przyszłości będziemy pewni. 

22. Łatwa komunikacja z miejscami, w których często bywamy

Lokalizację mieszkania oceniajmy również pod kątem dobrej komunikacji do: pracy, szkoły, sklepów, punktów usługowych oraz miejsc zamieszkania bliskiej rodziny. Ważne, aby dojazd w te miejsca nie był utrudniony. W przypadku dojeżdżania do pracy samochodem, koniecznie sprawdźmy przejezdność drogi w godzinach szczytu, żeby nie spędzać potem kilku godzin dziennie w korkach.

23. Miejsca do wypoczynku

Po ciężkim dniu pracy każdy potrzebuje chwili oddechu i wytchnienia. Dlatego warto zadbać o to, żeby blisko naszego mieszkania były jakieś miejsca rekreacji. W zależności od naszych upodobań może być to: basen, siłownia, park miejski, czy jakakolwiek spokojna trasa do spacerowania. Jeżeli mamy (lub zamierzamy mieć) dzieci, sprawdźmy, czy będą one miały gdzie spędzać wolny czas. Przede wszystkim, czy w pobliżu są place zabaw, trasy rowerowe i boiska sportowe. Być może uda nam się nawet znaleźć miejsce, w którym na plac zbaw będzie można spojrzeć z okna i nie martwić się o bezpieczeństwo dziecka.

24. Sklepy, sklepiki

Jedni wolą zakupy w sklepie osiedlowym, inni w supermarkecie, a jeszcze inni potrzebują dostępu do rynku świeżych owoców i warzyw. Warto zatem sprawdzić lokalizację interesujących nas punktów, w których będziemy zaopatrywać się w produkty spożywcze. Istotna jest także odległość do innych punktów usługowych, z których korzystamy – poczty, oddziału naszego banku, czy fryzjera.

25. Ochrona i dostęp do mieszkania

Szczególnie w nowym budownictwie popularna jest recepcja i ochrona przy drzwiach wejściowych do budynku, która zapewnia selekcję osób wchodzących. Dzięki temu do mieszkania dostać się mogą się jedynie lokatorzy i goście, którzy zostaną przez nich wpuszczeni. Inne mile widziane udogodnienie to wideodomofon. Dzięki niemu szybko zweryfikujemy, kto chce się do nas dostać.

26. Relaks na balkonie

Swobodne opalanie na balkonie to marzenie wielu osób. Niestety rzeczywistość wygląda mniej kolorowo. Balkony są za małe, z nieciekawym widokiem albo usytuowane blisko innych okien. Wybierajmy zatem takie mieszkania, w których balkon nie będzie zwrócony ku innym balkonom (zdarzają się inwestycje, w których wszystkie balkony są zwrócone ku środkowi i wszyscy patrzą na siebie nawzajem). Podobnie niekorzystne będzie takie usytuowanie balkonu, w którym będą nas na nim widzieć wszyscy przechodnie. Najbardziej pożądane są balkony odosobnione lub położone na takiej ścianie budynku, na którą nie są zwrócone okna i balkony innego budynku.

27. Lotnisko albo dworzec w pobliżu – nie, dziękuję

Umówmy się – prawie w każdym dużym mieście znajduje się lotnisko. Istotne jest natomiast, żeby nasze mieszkanie nie znajdowało się w jego bezpośredniej okolicy. Startujące i lądujące samoloty generują bowiem ogromny hałas, a u wielu osób sam widok wznoszących/lądujących samolotów wywołuje dyskomfort. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku dworców kolejowych. Warto dodatkowo zorientować się, czy plany zagospodarowania przestrzennego nie przewidują tego typu niepożądanych zabudowań w otoczeniu bloku, w którym chcemy mieszkać.

28. Sprawdźmy mieszkanie pod kątem kątów

Kąty ostre i rozwarte mogą być sporym utrudnieniem w kwestii późniejszej aranżacji wnętrza i ustawności mieszkania (szczególnie, jeśli jest ono małe). Przed zakupem koniecznie dokonajmy wizualizacji możliwego ustawienia mebli, uwzględniając przy tym ich dokładne rozmiary. Może się okazać, że dane pomieszczenie nie będzie możliwe do zaaranżowania.

29. Dostęp do edukacji

Rodziny z dziećmi powinny dokładnie sprawdzić, jakie szkoły znajdują się w pobliżu, ewentualnie, ile czasu zajmie dojazd do dotychczasowych. Druga sprawa to dystans na zajęcia dodatkowe (basen, zajęcia sportowe, korepetycje). Warto, żeby nasze pociechy mogły same dojechać za pośrednictwem komunikacji miejskiej.   

30. Ile to jeszcze postoi ?

To pytanie powinniśmy sobie zadać zwłaszcza w przypadku zakupu mieszkania używanego. Jeżeli blok jest wieloletni, powinniśmy dobrze rozważyć nasz zakup (najlepiej po konsultacji z ekspertem budowlanym). O dziwo dosyć dobrze wygląda żywotność bloków z wielkiej płyty, których zazwyczaj się boimy – mimo tego, że mają one już kilkadziesiąt lat, prawdopodobnie w nienaruszonym stanie przetrwają kolejne 120 lat. Szczególnie dobrze trzymają się te, które były docieplane, a elewacja była w nich odnawiana – warto dopytać o to, czy takie renowacje były przeprowadzane w wybranym przez nas bloku.

31. Z pośrednikiem drożej, ale bezpieczniej

Średnia prowizja za pośrednictwo przy wyborze nieruchomości wynosi 2-3 % jej wartości. Jest to cena za poświęcony przez pośrednika czas na znalezienie wymarzonego przez nas mieszkania, za jego wiedzę oraz ubezpieczenie całej transakcji. Agent nieruchomości wykona za nas wszystkie czynności formalne, sprawdzi księgę wieczystą i pomoże w negocjacji ceny mieszkania. Koszty są duże, ale często warto w nie zainwestować, by zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo.

32. Dlaczego mieszkanie jest sprzedawane (dotyczy mieszkań używanych) ?

Pytanie o powód sprzedaży zadajemy często w sytuacji kupna używanego samochodu – warto zadać je również przy zakupie mieszkania używanego. Jeżeli powód jest jasny i nie budzi naszych wątpliwości – zapewne sprzedawca nie stara się niczego przed nami ukryć. Jeżeli natomiast odpowiedź jego nie będzie satysfakcjonująca, może okazać się, że mieszkanie (lub okolica) posiada ukryte wady, o których sprzedawca celowo nie chce nas poinformować (na przykład głośni sąsiedzi, zły stan techniczny, wysokie koszty administracyjne).

33. Co zostanie w mieszkaniu (dotyczy mieszkań używanych) ?

Tę kwestię trzeba dokładnie omówić z właścicielami mieszkania i określić warunki w umowie. Szczególnie istotne z naszego punktu widzenia będą panele i podłogi oraz meble pod zabudowę – jeżeli były robione na wymiar i podobają nam się, koszt ich odkupienia od poprzednich właścicieli będzie na pewno mniejszy, niż zakup nowych mebli. Jeżeli urządzenia sanitarne w łazience zostały zamontowane na stałe, również mogą zostać.

34. Czy nie ma zaległości w czynszu ? (dotyczy mieszkań używanych)

Niektórzy sprzedają mieszkania, w których czynsz od dłuższego czasu nie był opłacany. Wtedy po zakupie mieszkania obowiązek płatności spadnie na nas. 

Powodzenia !

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

marek parkitny
marek parkitny
2019-01-17 11:09:15

Zakup mieszkania to nie kupno pary rękawiczek. Trzeba dokonać mądrego zakupu. Bardzo dobrze wykonany budynek, świetna aranżacja wnętrza ale również super wygląd na zewnątrz. Sprawdziłem to wszystko i w 100% polecam Victoria Dom na Tarchominie. Osiedle Classic 8 to bardzo ciekawe nieruchomości.

2018-12-03 03:08:43

Osobiście uważam, że jest jedna bardzo dobra mozliwość Jak kupić mieszkanie i to bezpiecznie. Ja korzystałem z raportu o nieruchomości na stronie homescanner.pl . Mozna sprawdzić tam wszystko, od ksiegi wieczyste po zdjęcia nieruchomości i być pewnym, że nie kupuje sie kota w worku

bejm
bejm
2017-08-07 18:57:32

Zawsze jest to samo: sprzedający nie powie jak jest, a nabywca przy zakupie nie zauważy wszystkiego

POŚREDNIK
POŚREDNIK
2017-07-19 21:01:44

Ostatni punkt jest jak najbardziej błędny jeżeli mówimy o odrębnej własności, to żadne zadłużenia za nie płacony czynsz na nas nie przejdą...tylko przy mieszkaniu spółdzielczym własnościowym MOŻE BYĆ O TYM MOWA !!! POZDRAWIAM

ala
ala
2017-07-18 12:04:35

Dzięki - zwłaszcza za ten punkt o sąsiadach. Przed zakupem zapytałam się właściciela o sąsiadów i nabrał wody w usta. Potem odkryłam jeszcze puste butelki po alkoholu na klatce - więcej nie trzeba

Podobne artykuły

Pożyczki Włocławek

Poszukujesz korzystnej pożyczki w Olsztynie? Przejrzyj ranking z najatrakcyjniejszymi propozycjami pożyczek online przez Internet. Maksymalnie można otrzymać nawet 200 000 zł, spłacając je w ciągu 10 lat. Środki są dostępne od ręki.

author
Patryk Byczek
24 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

„TO(działa)MY!” – projekt edukacyjny Fundacji Santander Bank Polska

Santander Bank Polska poinformował w komunikacie prasowym o wystartowaniu drugiej edycji projektu edukacyjno-społecznego „TO(działa)MY!”, który Fundacja Santander Bank Polska współtworzy wraz z UNICEF Polska. Każda szkoła w Polsce może już zgłosić swój udział w projekcie. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
16 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Karta płatnicza dla dzieci od Santander Bank Polska

Santander Bank Polska prezentuje nowości w swoich produktach. Wprowadzono nową możliwość dla dzieci w wieku od 7 do poniżej 13 lat korzystających z Konta Santander. Teraz mogą oni używać specjalnej karty płatniczej do dokonywania drobnych płatności w sklepach stacjonarnych oraz do wypłacania gotówki z bankomatów.

author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak spłacić komornika?

Wielu konsumentów decyduje się na zaciągnięcie pożyczki bez wcześniejszego przekalkulowania własnych możliwości finansowych. Taka beztroska często skutkuje popadnięciem w długi, a w konsekwencji – wizytą komornika sądowego. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, w jaki sposób spłacić komornika i jak wyjść ze spirali zadłużenia. 

author
Halszka Gronek
17 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

NOTUS Finanse – oddział we Wrocławiu

NOTUS Finanse to jedna z trzech największych firm pośrednictwa finansowego w PolsceFirma powstała w 2004 roku. Obecnie posiada kilkadziesiąt oddziałów własnych i placówek partnerskich

author
Patryk Byczek
23 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Największy kredyt budowlany w Polsce

Konsorcjum czterech banków udzieliło największego w historii Polski kredytu budowlanego. Aż 350 mln euro potrzebowali inwestorzy budujący w Warszawie kompleks trzech wieżowców Varso Place. Środkowa wieża ma być najwyższym wieżowcem całej Unii Europejskiej.

author
Dominika Byczek
24 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj