zadluzenia.com
zamknij

Mieszkanie Plus w Skawinie

Mieszkanie Plus to nowy rządowy program skierowany do średniozamożnych Polaków. Mieszkania na wynajem mają być ratunkiem dla osób, które nie mogą załapać się na mieszkanie komunalne i nie mogą dostać w banku kredytu hipotecznego. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Skawinie.

 

Skawina i Trzebnia to pierwsze miasta w małopolsce, które doprowadziły do realizacji programu mieszkaniowego na terenie gmin. Skawina już w sierpniu ubiegłego roku podpisała list intencyjny. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, przyznaje Skawinie miano lidera w Małopolsce pod względem zaangażowania w budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. 

 

źródło: http://www.gminaskawina.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=14925

 

"Nasza gmina posiada przy ul. Torowej-Bocznej teren 1,5 hektara i już wcześniej planowała tam budowę mieszkań. Szukaliśmy partnera, który wybudowałby te obiekty. Gdy pojawił się rządowy program, przystąpiliśmy do niego." - mówi o inwestycji Norbert Rzepisko. Wiceburmistrz Skawiny uzasadnia także słuszność budowy mieszkań w Skawnie: "Mieszkań pod wynajem właściwie nie ma, bo są już wynajęte głównie przez firmy, które zapewniają lokale swoim pracownikom. Natomiast budowane przez deweloperów są sprzedawane jeszcze przed zakończeniem budowy. To pokazuje, że u nas zapotrzebowanie na mieszkania jest duże."

 

MIESZKANIE PLUS SKAWINA - SZCZEGÓŁY

 

 

 

liczba mieszkań: 140 mieszkań

liczba budynków:7

wysokość: IV kondygnacje

miejsce: Skawina, rejon ul. Skawińskiej i ul. Torowej

data rozpoczęcia: 26.06.2017

data ukończenia: 2019 rok

wielkość działki:około 1,5 ha

liczba pokojów:głównie mieszkania czteropokojowe

wysokość czynszu: 10-20 zł/m2 (szacunkowe dane, zależne od wielkości danego mieszkania)

miejsca parkingowe: 144 miejsca parkingowe naziemne

wykonawca: BGK Nieruchomości

Spółka PKP zobowiązała się do budowy przejścia podziemnego w pobliżu dworca kolejowego i w ciągu ul. Kilińskiego - ułatwi to dojście do nowych zabudowań. W okolicy jest planowana także budowa żłóbka miejskiego, co szczególnie ucieszy rodziny wielodzietne.

 

MIESZKANIE PLUS - ZAŁOŻENIA PROGRAMU

 

Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie Plus, lokale będą możliwe do wynajęcia w dwóch trybach: albo tylko na wynajem albo na wynajem z możliwością przejęcia ich w przyszłości na własność. Druga opcja będzie możliwa jednak tylko w przypadku spłacania 20% wyższego czynszu - przepisanie własności nastąpi wtedy w ciągu 30-35 lat.

 

Średni czynsz (bez mediów i kosztów eksploatacji) ma wynosić:

 

1) Mieszkanie na wynajem: 10-20 zł za metr kwadratowy,

2) Mieszkanie na wynajem z możliwością nabycia własności: 12-24 zł za metr kwadratowy.
 

WYSOKOŚĆ CZYNSZU


Resort infrastruktury i budownictwa oświadczył, że 21 października do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący wysokości czynszów w rządowym programie Mieszkanie Plus. Projekt określa dla każdego województwa czynsz normowany, który będzie czynszem niższym, niż średnie czynsze rynkowe. Przewidywaną wysokość czynszu dla Skawiny przedstawia tabela:Więcej o projekcie znajdziesz w artykule: Ile wyniesie czynsz w programie Mieszkanie Plus ?

 

DLA KOGO MIESZKANIE PLUS W SKAWINIE

 

Z programu państwowych mieszkań na wynajem będą mogły skorzystać wszystkie grupy społeczne i wszystkie grupy wiekowe. Mieszkania w Skawinie będą jednak głównie czteropokojowe, zatem zamieszkać w nich będą mogły rodziny wielodzietne. Przy przydzielaniu mieszkań pod uwagę będą brane:

 

a) wysokość dochodów (w przeliczeniu na osobę),

b) sytuacja rodzinna (liczba dzieci, warunki mieszkaniowe, przeludnienie).

 

Z dotychczasowych komunikatów można wywnioskować również, że pozytywne rozpatrzenie wniosku będzie ułatwione w przypadku osób, które nie mają zdolności kredytowej na skutek zbyt niskich dochodów. 

 

MIESZKANIE PLUS SKAWINA - LOKALIZACJA

 

Budynki w ramach programu „Mieszkanie Plus” powstaną w rejonie ul. Skawińskiej i ul. Torowej:

 

 

ZAPISY I WNIOSEK

 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie nie udostępnił jeszcze żadnych informacji na temat zapisów i składania wniosków o uzyskanie mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Skawinie.

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
1 / 5 z 1 oceny
~Ukasz

Moim zdaniem to nie jest żadna pomoc...biorąc pod uwagę wysoki czynsz dla rodziny wielodzietnej, wychodzi że opłaty będą podobne jak przy spłacie kredytu w banku a własność po 35latach spłacania to opłacalne dla dzieci Rodzin które by dostały je na własność...   Odpowiedź