Jak młodzi Polacy spłacają swe kredyty?

Jak młodzi Polacy spłacają swe kredyty?

author
Halszka Gronek
04 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Obecnie nieco ponad 600 tysięcy młodych Polek i Polaków posiada zobowiązania kredytowe względem banków. Mowa aż o 1,1 mln aktywnych umów opiewających na kwotę 10,84 miliarda złotych. Najwięcej młodych kredytobiorców zamieszkuje Mazowsze, a najmniej – Opolszczyznę i region województwa świętokrzyskiego.

„Ciesz się młodością, bo później to już tylko dom, rodzina i kredyt” – chyba każdy z nas słyszał podobne twierdzenia w młodości. Dziś jednak sytuacja finansowa młodych Polek i Polaków wygląda zgoła inaczej, a młodość wcale nie wyklucza możliwości posiadania kredytu na karku. Jak wynika z danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej, ponad 600 tysięcy młodych Polek i Polaków żyje na kredyt. Jakie umowy najczęściej podpisują młodzi konsumenci? Na jaką kwotę opiewa średnie zadłużenie kredytowe w najmłodszej grupie klientów banków?

Eksperci BIK-u wyliczyli, iż średnia wartość kredytu gotówkowego zaciąganego przez konsumentów w wieku od 18 do 24 lat to 12 925 zł. Gdy weźmiemy pod uwagę także inne grupy produktowe, między innymi kredyty ratalne i mieszkaniowe, limity na koncie czy karty kredytowe, średnia wartość zobowiązania wynosić będzie 7 743 złotych. Sumując wszystkie aktywne umowy o finansowanie, otrzymamy wynik aż 10,84 mld złotych zadłużenia względem banków. 

Jakich produktów bankowych młodzi Polacy potrzebują najczęściej? Cóż, pod tym względem odpowiedź jest prosta: kredytów konsumpcyjnych! Blisko 70% wszystkich udzielonych finansowań to właśnie kredyty konsumpcyjne, z czego 40,7 punktu procentowego należy do kredytów gotówkowych, a 24,8 punktu – do kredytów ratalnych. Nieco mniej popularne są limity na koncie (20,9% umów), a jeszcze niższe zainteresowanie budzą karty kredytowe (12,2%). Najmniej atrakcyjną grupą produktową dla młodych konsumentów zdają się być kredyty mieszkaniowe (1%).


Sprawdź najpopularniejsze mity na temat Biura Informacji Kredytowej.

Najwięcej młodych kredytobiorców żyje na Mazowszu

Eksperci z Biura Informacji Kredytowej wyliczyli, iż obecnie aż 615 tysięcy młodych Polek i Polaków posiada zobowiązania kredytowe względem banków. Mowa aż o 1,1 mln aktywnych umów pierwotnie opiewających na kwotę 10,84 miliarda złotych. Suma ta stanowi 1,3% wartości wszyskich udzielonych finansowań (we wszystkich grupach wiekowych), natomiast liczba umów zawartych przed konsumentów w wieku od 18 do 24 lat stanowi 4% ogółu udzielonych kredytów.

Jakie regiony mogą pochwalić się największą liczbą młodych kredytobiorców? W raporcie BIK czytamy, że najwięcej zobowiązań względem banków posiadają mieszkańcy Mazowsza (12,82%) i Śląska (11,6%), a najmniej – mieszkańcy województw świętokrzyskiego (2,34%) i opolskiego (2,27%). Niezwykle ciekawy jest także wniosek wyciągnięty przez analityków Biura Informacji Kredytowej mówiący o tym, iż młodzi mieszkańcy Polski południowo-wschodniej rzadziej od swoich rówieśników z północno-zachodniej części kraju spóźniają się ze spłatą kredytów.

"

Jest to sytuacja, która występuje we wszystkich grupach wiekowych, a wynika ona z uwarunkowań kulturowych i wyznawanych poglądów, jak również podejścia do życia

– tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. 

Młody Polak wcale nie tak złym kredytobiorcą

Z łącznej kwoty 10,8 mld złotych zaciągniętych kredytów młodzi Polacy mają do oddania jeszcze 8,6 mld złotych. Wynik ten oznacza, że spora część spłaty wciąż jeszcze przed nimi. Prognozy co do terminowości zwrócenia należności bankowych są jednak wyjątkowo dobre. Jak wynika bowiem ze statystyk, młodzi kredytobiorcy są z reguły odpowiedzialni finansowo i nie dopuszczają do znaczących opóźnień w spłacie kredytów. 

"

Stając nieco w obronie młodych, należy dodać, że w całej populacji kredytobiorców tylko 8,7% osób nieterminowo reguluje swoje zobowiązania kredytowe, czyli opóźnia się z obsługą kredytu powyżej 90 dni. W dużej części wynika to z posiadanych kredytów mieszkaniowych, które stanowią 8% wszystkich kredytów Polaków, a w przypadku młodych osób tylko 1,4%

– wyjaśniał prof. Waldemar Rogowski z BIK. 

Odnosząc się do ostatniego zdania z wypowiedzi profesora Rogowskiego, warto doprecyzować, że mniejsza aktywność kredytowa młodych Polaków w obszarze kredytów mieszkaniowych nie wynika bezpośrednio z braku formalnych możliwości zaciągnięcia takiego finansowania. Banki w Polsce nie traktują młodych kredytobiorców bardziej surowo, nawet jeśli mowa jest o sporym kredycie na cele mieszkaniowe. Temat ten szczerzej poruszyliśmy w naszym poradniku pt. Czy studenci mogą otrzymać kredyt hipoteczny?.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/464219/mlodych-zycie-na-kredyt?fbclid=IwAR21-IU8VmEKznZbwGZ8EfnyaSTynrbqJ2GfPqXpxVB6KkoA-iFbZPre9hY

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Elektryczny car-sharing od Innogy

W Warszawie pojawi się w pełni elektryczny car-sharing, czyli system wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Innogy uruchomi go w stolicy jeszcze na początku wiosny.

author
Aneta Jankowska
30 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

BLIKiem zapłacimy za granicą

BLIK ma nadzieję na zagraniczną ekspansję swoich usług. Ma być to możliwe dzięki rozpoczynającej się właśnie współpracy Mastercard i Polskiego Standardu Płatności. Pierwszym krokiem unowocześnienia systemu będzie wdrożenie płatności zbliżeniowych za pomocą BLIK – bez podawania żadnych kodów.

author
Dominika Byczek
14 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Drożeją wypłaty z bankomatów w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski wprowadza ważne zmiany w cenniku. Z perspektywy Klienta najważniejsze wydają się pozycje, przy których cena została znacznie podniesiona. Już od 29 listopada wzrosną opłaty za wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą.

author
Dominika Byczek
11 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Volkswagen Bank – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o Volkswagen Banku, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
21 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Spółdzielczy w Ostrowcu Świętokrzyskim sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Ostrowcu Świętokrzyskim? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Ostrowiec Świętokrzyskim.

author
Patryk Byczek
24 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Konkurs Ferratum – spłata całej pożyczki

Firma pożyczkowa Ferratum ruszyła z kolejną edycją konkursu, w którym Klienci wygrać mogą spłatę całej pożyczki. Aby wziąć udział, należy podjąć pożyczkę i udzielić odpowiedzi na bardzo proste pytanie. Konkurs trwa do 30 listopada 2018 roku.

author
Patryk Byczek
10 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj