Jak sfinansować studia podyplomowe lub szkolenie?

Jak sfinansować studia podyplomowe lub szkolenie?

author
Dorota Cholewicka
09 września 2023

Myślisz o zdobyciu dodatkowych kwalifikacji zawodowych, ale nie wiesz jak sfinansować swoje szkolenie lub studia podyplomowe? Okazuje się, że jest kilka możliwości. Sprawdź, jak dofinansować studia podyplomowe lub szkolenia, które pomogą Ci zwiększyć dochody lub znaleźć lepszą pracę.

Spis treści:

 1. Czy warto inwestować w siebie?
 2. Sposoby inwestowania w siebie
 3. Szkolenia i studia podyplomowe - korzyści
 4. W jaki sposób sfinansować studia podyplomowe?
 5. Kursy i szkolenia - w jaki sposób je sfinansować?
 6. W jaki sposób uzyskać dofinansowanie do szkolenia?
Zwiń spis treści

Czy warto inwestować w siebie?

Inwestowanie w siebie, to zawsze bardzo dobry pomysł. Bez względu na to, czy byłby to kurs nauki języka obcego, czy szkolenie z pracy, jest to proces rozwijania swoich umiejętności oraz wiedzy.
Inwestowanie w siebie może przybierać różne formy, między innymi:

 • Rozwój zawodowy: inwestowanie w naukę i rozwój umiejętności zawodowych może pomóc w znalezieniu lepszej pracy, zwiększeniu wynagrodzenia i osiągnięciu sukcesu zawodowego.
 • Rozwój osobisty: inwestowanie w rozwój umiejętności interpersonalnych, radzenie sobie ze stresem i zarządzanie emocjami może pomóc w osiągnięciu sukcesu w życiu osobistym.
 • Inwestowanie w zdrowie fizyczne i psychiczne: jest to jedna z najlepszych rzeczy, którą możemy dla siebie zrobić.

Sposoby inwestowania w siebie

Wiele bardzo zamożnych osób pytanych o najlepszą formę inwestycji wymienia inwestowanie w swoje umiejętności. Tak naprawdę, stale podnosząc nasze kwalifikacje i wiedzę, mamy szansę w nadchodzących latach zarobić więcej, często pracując krócej. Jednym ze sposobów doskonalenia swoich umiejętności jest uczestnictwo w szkoleniach lub kursach. Często są całkowicie bezpłatne, na przykład w Internecie. Jednak bardziej zaawansowane szkolenie wiąże się z opłatą, która często jest dosyć wysoka. Studia podyplomowe też do tanich nie należą. Niektórzy ludzie nie mają wystarczającej ilości pieniędzy, aby pokryć takie wydatki.

Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w siebie nie musi oznaczać wydatku finansowego. Może to również dotyczyć inwestowania czasu i energii w naukę, rozwój umiejętności lub dbanie o swoje zdrowie.

Szkolenia i studia podyplomowe - korzyści

 • Rozwój umiejętności: pozwalają na naukę nowych umiejętności lub doskonalenie tych już posiadanych.
 • Podnoszenie kwalifikacji: ukończenie kursu lub studiów podyplomowych może pomóc w uzyskaniu nowych kwalifikacji zawodowych lub akademickich.
 • Zwiększenie konkurencyjności: posiadanie dodatkowych umiejętności może poprawić twoją pozycję na rynku pracy.
 • Rozwój osobisty: kursy i studia mogą pomóc w rozwoju osobistym, zwiększeniu samoświadomości i pewności siebie.
 • Zaspokojenie ciekawości: jeśli masz pasję do nauki lub interesujesz się konkretnym tematem, kursy pozwalają na pogłębianie wiedzy na ten temat.

W jaki sposób sfinansować studia podyplomowe?

Studia podyplomowe skierowane są do osób, które posiadają już tytuł licencjata lub magistra i chcą rozwijać się zawodowo lub zmienić ścieżkę kariery. Dla wielu osób są najlepszym sposobem na podniesienie kwalifikacji. Wystarczy, że znajdziemy trochę wolnego czasu i zgromadzimy potrzebne na to środki. Z czasem może być zdecydowanie łatwiej, ponieważ studia podyplomowe coraz częściej odbywają się – przynajmniej częściowo –  przez Internet. Problem może pojawić się ze zgromadzeniem odpowiedniej sumy pieniędzy. W jaki sposób możemy sfinansować studia podyplomowe? Oto kilka popularnych opcji:

 • Oszczędzanie pieniędzy – jest to najprostszy sposób, który pozwoli zapłacić za studia podyplomowe z własnej kieszeni.
 • Dofinansowanie od pracodawcy – jeśli jesteśmy zatrudnieni na danym stanowisku, a studia podyplomowe lub szkolenia mogłyby pomóc nam podwyższyć swe kwalifikacje, możemy spytać pracodawcę o sfinansowanie lub częściowe pokrycie kosztów.
 • Pożyczki studenckie – w przypadku studiów podyplomowych, możemy ubiegać się o pożyczki studenckie. Po zakończeniu nauki, trzeba będzie je spłacić.
 • Programy rządowe: W niektórych krajach istnieją programy rządowe, które mogą pomóc w finansowaniu studiów.
 • Kredyty edukacyjne: można skorzystać również z kredytów studenckich, które mają niższe oprocentowanie niż standardowe pożyczki.

W przypadku studiów podyplomowych możemy skorzystać również z tzw. “pożyczki na kształcenie”. Udziela jej Ministerstwo Rozwoju ze środków finansowych Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój. Nie musimy opłacać żadnego oprocentowania, a okres spłaty wynosi aż do 3 lat.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do studiów podyplomowych?

 • osoby bezrobotne
 • osoby poszukujące pracy, ponieważ ich obecny pracodawca ogłosił stan upadłości,
 • osoby pracujące, powyżej 45 roku życia,
 • obcokrajowcy,
 • osoby, pobierające rentę szkoleniową,
 • osoby, które są domownikiem lub małżonkiem rolnika i szukają pracy poza rolnictwem,
 • żołnierze rezerwy.

Kursy i szkolenia - w jaki sposób je sfinansować?

Najłatwiejszą formą doskonalenia są kursy lub szkolenia. Są doskonałym sposobem na inwestowanie w siebie i rozwijanie swoich umiejętności oraz wiedzy. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów szkoleń, które w zależności od tematyki i czasu trwania, będą miały zróżnicowane ceny. Aby uzyskać dofinansowanie na kursy lub szkolenia w Polsce, można skorzystać z różnych dostępnych opcji, w zależności od rodzaju kursu lub szkolenia. Oto kilka sposobów, jak można pozyskać dofinansowanie na kursy lub szkolenia w Polsce:

 • Fundusze Unijne i programy europejskie: w ramach  Europejskich Funduszy Społecznych możemy otrzymać nawet 80% dofinansowania do kursu lub szkolenia. Możesz sprawdzić dostępność takich programów w Twoim regionie i złożyć wniosek o dofinansowanie. Istnieją również dotacje bezzwrotne, o które możemy ubiegać się dzięki Ogólnopolskiemu Programowi Edukacji Narodowej OPEN.
 • Kursy dla bezrobotnych: osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą ubiegać się o dofinansowanie na kursy i szkolenia ze środków Funduszy Pracy.
 • Kredyt gotówkowy – jest najszybszy sposób na zgromadzenie dodatkowej gotówki
 • Wsparcie pracodawcy – jeśli jesteśmy zatrudnieni, możemy zapytać naszego pracodawcę, czy mógłby pomóc nam w sfinansowaniu kursu lub szkolenia związanego z naszą pracą lub rozwojem zawodowym.
 • Pożyczki unijnepożyczka unijna to forma finansowania, która udzielana jest z budżetu funduszy europejskich. Jest to zwrotne wsparcie finansowe co oznacza, że otrzymane środki należy zwrócić w formie podobnej do kredytu. Pożyczka unijna charakteryzuje się niższym oprocentowaniem pożyczonych środków.
 • Darmowe kursy i szkolenia – wiele kursów online oferuje darmowe lub tanie materiały edukacyjne. Można korzystać z takich źródeł, aby zdobyć nową wiedzę i umiejętności bez dużych kosztów.

Zanim zdecydujesz się na konkretne źródło dofinansowania, dokładnie zapoznaj się z wymaganiami, terminami składania wniosków i dostępnymi środkami finansowymi.

W jaki sposób uzyskać dofinansowanie do szkolenia?

Ważną informacją jest to, że każdy pracodawca może starać się o dofinansowanie na szkolenia dla swoich pracowników. Może się o nie ubiegać między innymi w Powiatowym Urzędzie Pracy, który udziela takiego wsparcia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W tym celu należy złożyć wniosek, który znajdziemy na stornie Urzędu Pracy. Jakie informacje musimy wpisać w takim formularzu?

 • dane pracodawcy,
 • opis planowanego szkolenia termin, tematyka szkolenia, organizator itp.),
 • liczbę uczestników szkolenia,
 • całkowitą kwotę wydatków związanych z organizacją szkolenia,
 • uzasadnienie zasadności odbycia szkolenia.

Urząd Pracy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli zgodzi się udzielić dofinansowania, konieczne będzie podpisanie umowy między pracodawcą a starostą.

Kto może ubiegać się o takie dofinansowanie?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy oferuje dofinansowania na szkolenia małym i większym firmom, które zatrudniają co najmniej jednego pracownika na podstawie umowy o pracę oraz spełniają określone warunki. Największe szanse mają firmy, które przez pandemię musiały dostosować się do zmienionej sytuacji rynkowej, osoby wracające do pracy po urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim oraz pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z zagranicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Białystok
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
01 marca 2023

Kredyt hipoteczny Białystok

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 lipca 2021

Bank Millennium wdrożył płatności zbliżeniowe BLIKiem

mBank placówki w Ełku
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Ełku

Profi Credit w Łęcznej
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
10 listopada 2018

Profi Credit w Łęcznej

Save the Children ze wsparciem Revoluta i Mastercard
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 listopada 2019

Save the Children ze wsparciem Revoluta i Mastercard

Które miasta turyści odwiedzają najchętniej ?
Blog
author
Aneta Jankowska
10 października 2017

Które miasta turyści odwiedzają najchętniej ?

Porównaj