Jak sprawdzić czy banknot jest fałszywy?

Jak sprawdzić czy banknot jest fałszywy?

autor wpisu
Julia Wierciło
25 kwietnia 2023

Korzystanie z płatności gotówkowych na co dzień staje się coraz mniej popularne ze względu na zastąpienie tych transakcji płatnościami za pomocą kart płatniczych. Mimo tego niektóre sytuacje będą wymagały użycia gotówki. Taką formę płatności determinuje najczęściej zakup samochodu lub potrzeba wpłacenia zaliczki za usługi w większej kwocie. Nie oznacza to jednak, że w przypadku mniejszych płatności nie otrzymamy fałszywego banknotu. W takich wypadkach warto wiedzieć jak rozpoznać fałszywy lub podrobiony banknot. Czy w przypadku posiadania fałszywych pieniędzy jesteśmy narażeni na konsekwencje prawne? Sprawdźmy jak wyglądają fałszywe banknoty, a także co zrobić kiedy takowe otrzymamy.

Spis treści:

 1. Jak wygląda polski banknot?
 2. Jak sprawdzić czy banknot jest fałszywy?
 3. Co robić kiedy otrzymamy fałszywy banknot?
 4. Konsekwencje prawne posiadania fałszywych banknotów
Zwiń spis treści

Jak wygląda polski banknot?

Polskie banknoty są nam dobrze znane ze względu na częstotliwość ich używania. Każdy z nich przedstawia jednego z dawnych polskich władców. Nawiązują one także do historii Polski. Mimo wielu interesujących elementów, głównym powtarzającym się motywem jest wizerunek królów, który możemy znaleźć na wszystkich dostępnych obecnie polskich banknotach.

Na polskich banknotach znajdują się:

 • 10 zł – Mieszko I,
 • 20 zł – Bolesław Chrobry,
 • 50 zł – Kazimierz Wielki,
 • 100 zł – Władysław Jagiełło,
 • 200 zł – Zygmunt I Stary,
 • 500 zł – Jan III Sobieski.

Jak sprawdzić czy banknot jest fałszywy?

Jeżeli posiadany przez nas banknot wydaje się podejrzany możemy spróbować poddać go analizie. Ze względu na to, że państwowe banknoty są wyposażone w specjalne oznaczenia, możemy dość szybko zweryfikować autentyczność naszego banknotu. Przyjrzyjmy się znakom szczególnym prawdziwego banknotu stuzłotowego, które występują na stronie z podobizną króla.

Prawdziwe banknoty posiadają:

 • znak wodny – pod znakiem nominału 100 po lewej stronie możemy dostrzec znak wodny. Będzie on widoczny pod światło i powinien przedstawiać króla Władysława Jagiełłę,
 • nitka zabezpieczająca – widoczna pod światło pionowa nitka znajduje się po lewej stronie. Będą na tej małe cyferki oznaczające nominał,
 • rozeta – znajduje się po prawej stronie i zmienia kolor w zależności od kąta. Dominującymi kolorami są złoto i zieleń,
 • korona podzielona na dwie części – znajduje się po prawej stronie nad rozetą. Tu również konieczne będzie spojrzenie pod różnym kontem. Jeśli obrazek z koroną będzie stawał się kompletny w zależności od kilku kotów patrzenia, oznacza to, że banknot jest prawdziwy,
 • oznaczenie nominału – ten znak szczególny będzie widoczny jedynie w ultrafiolecie.

Jeżeli nie chcemy sprawdzać otrzymanego banknotu samodzielnie, możemy w tym celu wybrać się do kantoru posiadającego automatyczny tester banknotów.

Weryfikowanie banknotu – podsumowanie:

 • sprawdzenie listy podstawowych zabezpieczeń banknotów,
 • sprawdzenie banknotu za pomocą aplikacji dedykowanej polskim pieniądzom,
 • porównanie wątpliwego banknotu z innym egzemplarzem o tym samym nominale. Dzięki temu możliwe będzie dostrzeżenie ewentualnych różnic i zweryfikowanie autentyczności.

Co robić kiedy otrzymamy fałszywy banknot?

Jeśli przypuszczamy, że otrzymaliśmy fałszywy banknot nie należy tego ukrywać. Zabroniony jest także dalszy obrót fałszywkami zatem nie możemy nimi płacić. W ten sposób narazimy się na odpowiedzialność karną, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. W takiej sytuacji możemy udać się do najbliższej placówki banku. Niestety, rozwiązanie to wiąże się ze sporą ilością poświęconego przez nas czasu. Należy pamiętać, że dzięki naszemu zgłoszeniu sprawy może zostać powiadomiona policja. Jeśli banknot okaże się fałszywy, nie otrzymamy żadnej rekompensaty za zgłoszone pieniądze.

Konsekwencje prawne posiadania fałszywych banknotów

Posiadanie, produkowanie, a także świadome korzystanie z fałszywych banknotów jest uwzględnione w Kodeksie karnym.

W art. 310 Kodeksu karnego możemy przeczytać:

§ 1. Kto podrabia […] pieniądz, […] podlega karze pozbawienia wolności […] lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

§ 2. Kto pieniądz […] puszcza w obieg albo go […] przechowuje, przewozi, […], podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

[…]

§ 4. Kto czyni przygotowania do […] przestępstwa […] podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Nie oznacza to jednak, że za przypadkowe wejście w posiadanie fałszywych pieniędzy zostaniemy ukarani więzieniem. Aby działanie mogło zostać uznane za przestępstwo musi być ono świadome. Jeśli nastąpi przyjęcie fałszywych banknotów przez ekspedienta lub przedsiębiorcę, a nie zgłoszą oni tego faktu policji licząc na to, że będą oni mogli przekazać je klientowi jako resztę, to zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności. Sprawy są rozpatrywane indywidualnie. Mimo tego należy zachować ostrożność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

UOKiK przypomina o konkursie na najlepszą pracę magisterską
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 października 2019

UOKiK przypomina o konkursie na najlepszą pracę magisterską

10 porad w czasie egzekucji
Porady
author
Patryk Byczek
16 stycznia 2023

10 porad w czasie egzekucji

Garmin Pay wdrożony w Banku Pocztowym
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
05 listopada 2019

Garmin Pay wdrożony w Banku Pocztowym

Alior Bank w Łasku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 lipca 2019

Alior Bank w Łasku

Wymiana starych kotłów w Nowym Sączu
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 października 2019

Wymiana starych kotłów w Nowym Sączu

Porównaj