Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

author
Julia Wierciło
13 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Harmonogram spłat rat kredytu to bardzo ważny plan, według którego w każdym miesiącu należy regulować zobowiązanie. Określa on dokładne terminy, które obligują kredytobiorcę do wykonywania przelewów, a tym samym do spłaty zaciągniętej kwoty. Mimo dokładnych wyliczeń, w życiu zdarzają się sytuacje, które mogą zmienić nakreślony wcześniej plan. Z tego powodu warto dowiedzieć się jak możemy sprawdzić aktualny stan zadłużenia, a tym samym nie narazić się na opóźnienie w płatnościach.

Spis treści:

 1. Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?
 2. Gdzie sprawdzić aktualny stan zadłużenia?
 3. Sprawdzenie salda zadłużenia w poszczególnych bankach
 4. Kiedy sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?
Zwiń spis treści

Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

Zaciągając zobowiązanie, takie jak np. kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy, otrzymujemy dokument zawierający wszelkie informacje dotyczące spłaty ustalonych rat. Dzięki harmonogramowi spłaty kredytu zyskujemy informację o wysokości, ale także o obowiązujących nas terminach wykonania przelewu. Aby zweryfikować dane związane z płatnościami realizowanymi w ramach zaciągniętego zobowiązania wystarczy zajrzeć do otrzymanego harmonogramu spłat.

Aby sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu możemy:

 • sprawdzić otrzymany od banku harmonogram spłat,
 • zweryfikować informacje online,
 • udać się do banku osobiście.

Sprawdzenie otrzymanego od banku harmonogramu może nie być skuteczne w niektórych okolicznościach. Są to przede wszystkim:

 • nadpłata zobowiązania,
 • zaległości w spłacie kredytu,
 • wakacje kredytowe.

W wyżej wymienionych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z pracownikiem banku, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie finansowe. Dzięki temu zyskamy potrzebne informacje, a nasz harmonogram spłaty kredytu zostanie zaktualizowany.

Gdzie sprawdzić aktualny stan zadłużenia?

Aby sprawdzić, ile rat pozostało nam do spłaty, możemy skorzystać z wielu dostępnych opcji weryfikacji. Sprawdźmy, które z nich pozwolą nam poznać aktualny stan naszego zadłużenia.

Aktualny stan zadłużenia możemy sprawdzić:

 • na infolinii naszego banku,
 • w placówce banku,
 • w bankowości internetowej,
 • na smartfonie w aplikacji mobilnej banku,
 • w harmonogramie otrzymanym od banku,
 • w bazie dłużników – może być to np. raport z Biura Informacji Kredytowej.

Stan zadłużenia możemy także policzyć samodzielnie, jednak weryfikacja tych informacji w banku jest dużo łatwiejszym i szybszym sposobem na sprawdzenie, ile rat zostało do spłaty kredytu. Należy pamiętać, że systematyczna kontrola finansów pozwoli nam na bieżące monitorowanie koniecznych wydatków. Dzięki temu ryzyko wystąpienia opóźnień w spłacie rat jest dużo niższe.

Sprawdzenie salda zadłużenia w poszczególnych bankach

Weryfikacja ilości pozostałych rat przebiega różnie w zależności od banku, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie. Po uregulowaniu całkowitej kwoty kredytu, instytucja zazwyczaj wysyła kredytobiorcy odpowiednią informację o spłacie. Jednak jeszcze podczas procesu realizowania comiesięcznych płatności, ilość rat musimy zweryfikować samodzielnie. Sprawdźmy jak proces ten przebiega w konkretnych bankach, a także jakie sposoby na ustalenie tych informacji są możliwe.

Sposoby na sprawdzenie, ile rat zostało do spłaty kredytu są dostępne w konkretnych bankach:

 • Alior Bank – aplikacja mobilna banku, bankowość elektroniczna, stacjonarnie w placówce banku,
 • Santander Bank Polska – bankowość elektroniczna, infolinia, stacjonarnie w oddziale banku, aplikacja mobilna,
 • Millennium Bank – aplikacja mobilna banku, bankowość elektroniczna,
 • Credit Agricole – bankowość elektroniczna, aplikacja mobilna, stacjonarnie w oddziale banku, infolinia,
 • mBank – placówka banku, aplikacja mobilna, bankowość elektroniczna,
 • BNP Paribas – bankowość elektroniczna, stacjonarnie w placówce,
 • Pekao – stacjonarnie w oddziale banku, aplikacja mobilna, bankowość elektroniczna,
 • Santander Consumer Bank – bankowość elektroniczna, stacjonarnie w placówce, aplikacja mobilna na smartfonie.

Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu w:

 • Alior Bank – po zalogowaniu do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, należy przejść do rachunku kredytowego. Następnie otworzyć zakładkę ze szczegółami produktu. W tym miejscu wyświetlana jest kwota, która pozostała do spłaty,
 • Santander Bank Polska – po zalogowaniu na konto, kredyt bankowy powinien wyświetlić się na stronie głównej. Po wybraniu kredytu, należy wcisnąć „harmonogram”. W tym miejscu wyświetla się tabela rat i pozostały kapitał,
 • Millennium Bank – po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, należy przejść do zakładki „Moje finanse”. Tu znajdziemy informację o historii płatności, a także pozostałą do spłaty kwotę,
 • Credit Agricole – w przypadku korzystania z aplikacji mobilnej należy wybrać opcję „Majątek”, a następnie zakładkę „Kredyty”. Podczas sprawdzania za pomocą serwisu internetowego, należy otworzyć zakładkę „Moje produkty”, a następnie przejść do opcji „Kredyty”,
 • mBank – po zalogowaniu należy wybrać zakładkę dotyczącą aktualnych zobowiązań. Po wybraniu konkretnego kredytu wyświetli się harmonogram spłat oraz aktualną wysokość zadłużenia,
 • BNP Paribas – po zalogowaniu się do aplikacji lub w serwisie internetowym, należy przejść do zakładki „Moje finanse”, a następnie kliknąć „Kredyty”,
 • Pekao – po zalogowaniu się w serwisie lub aplikacji, należy wybrać zakładkę kredytową. W tym miejscu znajdują się informacje dotyczące zobowiązań,
 • Santander Consumer Bank – w pierwszej kolejności należy zalogować się do aplikacji mobilnej lub skorzystać z serwisu internetowego. Następnie wybieramy interesujący nas produkt finansowy.

Kiedy sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

Jeśli spłacanie rat przebiegało standardowo, nie musimy zbyt często weryfikować dat oraz czasu trwania zobowiązania. W tym wypadku najważniejszym parametrem jest wiedza o najbliższej płatności. Jeżeli jednak nasz kredyt zbliża się ku końcowi, warto sprawdzić, ile rat zostało do całkowitej spłaty. Drugą sytuacją, w której weryfikacja ilości rat może okazać się przydatna jest zmiana lub wpłynięcie na harmonogram spłat. Może mieć to miejsce w następujących przypadkach:

 • nadpłata kredytu,
 • opóźnienia w spłacie.

Jeżeli znaleźliśmy się w jednej z wymienionych wyżej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, ile rat zostało do spłaty kredytu. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko powstania opóźnień, które mogą być po prostu skutkiem naszej niewiedzy. Należy jednak pamiętać o terminowym regulowaniu comiesięcznych płatności wynikających z zaciągniętych zobowiązań. Wcześniejsza weryfikacja terminów realizacji przelewów, a także kwota pozostała do spłaty to najważniejsze parametry, o których kredytobiorca nie powinien zapomnieć. Jeśli jednak napotkamy trudności z uregulowaniem raty, np. w przypadku kredytu gotówkowego, należy natychmiast skontaktować się z bankiem. Takie działanie pozwoli nam na ustalenie korzystnego rozwiązania problemu i szybkie wyjście z trudnej sytuacji.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank BNP Paribas zachęca Klientów do działań na rzecz poprawy klimatu

Bank BNP Paribas poinformował o zawiązaniu bliskiej współpracy z firmą Doconomy. Wspólne działania mają pozytywnie wpłynąć na nasz klimat. Klienci banku uzyskają dostęp do narzędzi umożliwiających pomiar wytwarzanego przez nich śladu węglowego.

author
Aleksandra Gościnna
01 maja 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Zyskaj 350 zł z Kontem 360°” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa promocja, w której w zamian za założenie Konta 360 i spełnienie prostych warunków, Klienci mogą zgarnąć nawet 350 złotych w formie e-karty do sieci sklepów Biedronka. Promocja trwa do 30 czerwca 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
17 czerwca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Credit Agricole w Iławie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Iławie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aplikacja mobilna Credit Agricole – CA24

Aplikacja mobilna CA24, należąca do banku Credit Agircole, zyskuje coraz większą popularność wśród Klientów instytucji. Dzięki CA24 masz możliwość korzystania z bankowości elektronicznej na swoim telefonie lub tablecie. Jakie konkretnie funkcje i usługi oferuje CA24? Zapoznaj się z dokładnymi informacjami na temat tej aplikacji mobilnej dostępnej w Credit Agircole.

author
Patryk Byczek
02 czerwca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PANEK CarSharing – opinie

Nie wiesz, czy warto wypożyczyć auto PANEK CarSharing? A może miałeś przyjemne/nieprzyjemne doświadczenia z wynajmem aut z tej firmy i chcesz się nimi podzielić z innymi? Przeczytaj opinie i zostaw nam swoją.

author
Dominika Byczek
18 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Provident w Wałbrzychu

Provident to jest firmą udzielającą pożyczek pozabankowych. Jedna z placówek instytucji mieści się w Wałbrzychu. Poniżej znajdziesz dane kontaktowe i ofertę firmy w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
05 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj