Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

author
Julia Wierciło
13 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Harmonogram spłat rat kredytu to bardzo ważny plan, według którego w każdym miesiącu należy regulować zobowiązanie. Określa on dokładne terminy, które obligują kredytobiorcę do wykonywania przelewów, a tym samym do spłaty zaciągniętej kwoty. Mimo dokładnych wyliczeń, w życiu zdarzają się sytuacje, które mogą zmienić nakreślony wcześniej plan. Z tego powodu warto dowiedzieć się jak możemy sprawdzić aktualny stan zadłużenia, a tym samym nie narazić się na opóźnienie w płatnościach.

Spis treści:

  1. Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?
  2. Gdzie sprawdzić aktualny stan zadłużenia?
  3. Sprawdzenie salda zadłużenia w poszczególnych bankach
  4. Kiedy sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?
Zwiń spis treści

Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

Zaciągając zobowiązanie, takie jak np. kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy, otrzymujemy dokument zawierający wszelkie informacje dotyczące spłaty ustalonych rat. Dzięki harmonogramowi spłaty kredytu zyskujemy informację o wysokości, ale także o obowiązujących nas terminach wykonania przelewu. Aby zweryfikować dane związane z płatnościami realizowanymi w ramach zaciągniętego zobowiązania wystarczy zajrzeć do otrzymanego harmonogramu spłat.

Aby sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu możemy:

  • sprawdzić otrzymany od banku harmonogram spłat,
  • zweryfikować informacje online,
  • udać się do banku osobiście.

Sprawdzenie otrzymanego od banku harmonogramu może nie być skuteczne w niektórych okolicznościach. Są to przede wszystkim:

  • nadpłata zobowiązania,
  • zaległości w spłacie kredytu,
  • wakacje kredytowe.

W wyżej wymienionych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z pracownikiem banku, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie finansowe. Dzięki temu zyskamy potrzebne informacje, a nasz harmonogram spłaty kredytu zostanie zaktualizowany.

Gdzie sprawdzić aktualny stan zadłużenia?

Aby sprawdzić, ile rat pozostało nam do spłaty, możemy skorzystać z wielu dostępnych opcji weryfikacji. Sprawdźmy, które z nich pozwolą nam poznać aktualny stan naszego zadłużenia.

Aktualny stan zadłużenia możemy sprawdzić:

  • na infolinii naszego banku,
  • w placówce banku,
  • w bankowości internetowej,
  • na smartfonie w aplikacji mobilnej banku,
  • w harmonogramie otrzymanym od banku,
  • w bazie dłużników – może być to np. raport z Biura Informacji Kredytowej.

Stan zadłużenia możemy także policzyć samodzielnie, jednak weryfikacja tych informacji w banku jest dużo łatwiejszym i szybszym sposobem na sprawdzenie, ile rat zostało do spłaty kredytu. Należy pamiętać, że systematyczna kontrola finansów pozwoli nam na bieżące monitorowanie koniecznych wydatków. Dzięki temu ryzyko wystąpienia opóźnień w spłacie rat jest dużo niższe.

Sprawdzenie salda zadłużenia w poszczególnych bankach

Weryfikacja ilości pozostałych rat przebiega różnie w zależności od banku, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie. Po uregulowaniu całkowitej kwoty kredytu, instytucja zazwyczaj wysyła kredytobiorcy odpowiednią informację o spłacie. Jednak jeszcze podczas procesu realizowania comiesięcznych płatności, ilość rat musimy zweryfikować samodzielnie. Sprawdźmy jak proces ten przebiega w konkretnych bankach, a także jakie sposoby na ustalenie tych informacji są możliwe.

Sposoby na sprawdzenie, ile rat zostało do spłaty kredytu są dostępne w konkretnych bankach:

  • Alior Bank – aplikacja mobilna banku, bankowość elektroniczna, stacjonarnie w placówce banku,
  • Santander Bank Polska – bankowość elektroniczna, infolinia, stacjonarnie w oddziale banku, aplikacja mobilna,
  • Millennium Bank – aplikacja mobilna banku, bankowość elektroniczna,
  • Credit Agricole – bankowość elektroniczna, aplikacja mobilna, stacjonarnie w oddziale banku, infolinia,
  • mBank – placówka banku, aplikacja mobilna, bankowość elektroniczna,
  • BNP Paribas – bankowość elektroniczna, stacjonarnie w placówce,
  • Pekao – stacjonarnie w oddziale banku, aplikacja mobilna, bankowość elektroniczna,
  • Santander Consumer Bank – bankowość elektroniczna, stacjonarnie w placówce, aplikacja mobilna na smartfonie.

Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu w:

  • Alior Bank – po zalogowaniu do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, należy przejść do rachunku kredytowego. Następnie otworzyć zakładkę ze szczegółami produktu. W tym miejscu wyświetlana jest kwota, która pozostała do spłaty,
  • Santander Bank Polska – po zalogowaniu na konto, kredyt bankowy powinien wyświetlić się na stronie głównej. Po wybraniu kredytu, należy wcisnąć „harmonogram”. W tym miejscu wyświetla się tabela rat i pozostały kapitał,
  • Millennium Bank – po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, należy przejść do zakładki „Moje finanse”. Tu znajdziemy informację o historii płatności, a także pozostałą do spłaty kwotę,
  • Credit Agricole – w przypadku korzystania z aplikacji mobilnej należy wybrać opcję „Majątek”, a następnie zakładkę „Kredyty”. Podczas sprawdzania za pomocą serwisu internetowego, należy otworzyć zakładkę „Moje produkty”, a następnie przejść do opcji „Kredyty”,
  • mBank – po zalogowaniu należy wybrać zakładkę dotyczącą aktualnych zobowiązań. Po wybraniu konkretnego kredytu wyświetli się harmonogram spłat oraz aktualną wysokość zadłużenia,
  • BNP Paribas – po zalogowaniu się do aplikacji lub w serwisie internetowym, należy przejść do zakładki „Moje finanse”, a następnie kliknąć „Kredyty”,
  • Pekao – po zalogowaniu się w serwisie lub aplikacji, należy wybrać zakładkę kredytową. W tym miejscu znajdują się informacje dotyczące zobowiązań,
  • Santander Consumer Bank – w pierwszej kolejności należy zalogować się do aplikacji mobilnej lub skorzystać z serwisu internetowego. Następnie wybieramy interesujący nas produkt finansowy.

Kiedy sprawdzić, ile rat zostało do spłaty kredytu?

Jeśli spłacanie rat przebiegało standardowo, nie musimy zbyt często weryfikować dat oraz czasu trwania zobowiązania. W tym wypadku najważniejszym parametrem jest wiedza o najbliższej płatności. Jeżeli jednak nasz kredyt zbliża się ku końcowi, warto sprawdzić, ile rat zostało do całkowitej spłaty. Drugą sytuacją, w której weryfikacja ilości rat może okazać się przydatna jest zmiana lub wpłynięcie na harmonogram spłat. Może mieć to miejsce w następujących przypadkach:

  • nadpłata kredytu,
  • opóźnienia w spłacie.

Jeżeli znaleźliśmy się w jednej z wymienionych wyżej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, ile rat zostało do spłaty kredytu. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko powstania opóźnień, które mogą być po prostu skutkiem naszej niewiedzy. Należy jednak pamiętać o terminowym regulowaniu comiesięcznych płatności wynikających z zaciągniętych zobowiązań. Wcześniejsza weryfikacja terminów realizacji przelewów, a także kwota pozostała do spłaty to najważniejsze parametry, o których kredytobiorca nie powinien zapomnieć. Jeśli jednak napotkamy trudności z uregulowaniem raty, np. w przypadku kredytu gotówkowego, należy natychmiast skontaktować się z bankiem. Takie działanie pozwoli nam na ustalenie korzystnego rozwiązania problemu i szybkie wyjście z trudnej sytuacji.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Wejherowie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Wejherowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
05 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Tarnów

Sprawdź nasz artykuł dotyczący Kasy Stefczyka w Tarnowie. Znajdziesz w nim adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu do wybranej placówki.

author
Julia Wierciło
01 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

UOKiK ukarał Bank Handlowy i Bank BPH

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę finansową na Bank Handlowy oraz Bank BPH za działanie niezgodne z prawem.

author
Patryk Byczek
08 stycznia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP tworzy Chmurę Krajową

PKO Bank Polski uruchamia nową inicjatywę, jaka stanowić ma milowy krok w procesie cyfryzacji Polski. Chmura Krajowa, przez wielu nazywana państwowym wehikułem inwestycyjnym, do użytku pierwszych Klientów trafi już w pierwszym kwartale 2019 roku.

author
Halszka Gronek
03 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kredyt gotówkowy Zero Ciążenia w BZ WBK

BZ WBK twierdzi, że oprocentowanie jego najnowszego kredytu „jest tak lekkie, że aż ciężko zejść na ziemię”. Sprawdziliśmy, jak jest w rzeczywistości.

author
Patryk Byczek
28 marca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Program stypendialny w Dolinie Krzemowej od Santander Bank

Wystartował nabór do programu stypendialnego Santander Bank Polska – TrepCamp Entrepreneurial Simulator 2019. Z udziału w projekcie mogą skorzystać młodzi, przyszli przedsiębiorcy. Sprawdzamy szczegóły i warunki uzyskania stypendium.

author
Aneta Jankowska
04 kwietnia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj