Co to jest harmonogram spłaty kredytu?

Co to jest harmonogram spłaty kredytu?

author
Dominika Byczek
07 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Harmonogram pracy, harmonogram zajęć szkolnych, harmonogram ćwiczeń, a nawet harmonogram jazdy komunikacji miejskiej – różne rodzaje grafików i planów towarzyszą nam przez całe życie. Lubimy wiedzieć, co nas czeka danego dnia, danego miesiąca, czy danego roku. Jeżeli mamy jakikolwiek kredyt lub chcemy go zaciągnąć, warto wiedzieć również, czym jest harmonogram spłaty kredytu.

Spis treści:

  1. Czym jest harmonogram spłaty kredytu?
  2. Raty wskazane w harmonogramie spłaty kredytu - rodzaje
  3. Czy harmonogram spłaty kredytu jest nieodwołalny?
  4. Jak otrzymać harmonogram spłaty kredytu?
  5. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Harmonogram spłaty kredytu praktycznie niczym nie różni się od innych harmonogramów – również przedstawia rozkład dat wraz z zadaniami do wykonania, tyle że w tym przypadku zadaniem jest spłata konkretnej kwoty raty kredytu. Taki dokument zazwyczaj dołączany jest do umowy o kredyt lub pożyczkę – jest to jasny i przejrzysty obraz tego, ile pieniędzy będziemy musieli zapłacić w każdym miesiącu kredytowania.

Taka rozpiska może znacznie pomóc w rozplanowaniu domowego budżetu. Od początku bowiem wiemy, czy wyższa rata kredytu zbiegnie się z ważnym świętem i czy pieniądze na spłatę trzeba będzie odłożyć wcześniej – taki harmonogram uchroni nas przed sytuacją, że nagle nie będzie nas stać na spłatę raty.  Harmonogram zawiera nie tylko ostateczną kwotę raty, ale często także wskazuje aktualne oprocentowanie, kwotę odsetek oraz ewentualne inne koszty wliczone w ratę.

Raty wskazane w harmonogramie spłaty kredytu - rodzaje

Harmonogram spłaty kredytu może zawierać jednakową ratę w każdym miesiącu spłaty albo różne kwoty – zależy to od typu rat, na który się zdecydujemy. Najpopularniejsze z nich to:

  • raty annuitetowe – wszystkie raty są równej wysokości,
  • raty malejące – każda kolejna rata jest mniejsza, niż poprzednia,
  • raty rosnące – każda kolejna rata jest większa, niż poprzednia,
  • raty balonowe – specyficzny typ spłaty rat, w którym przez cały okres kredytowania spłaca się jedynie miesięczne odsetki, a spłata samej pożyczonej kwoty następuje dopiero pod koniec kredytu (często wraz z ostatnią ratą).

Jak widać, harmonogram rat będzie szczególnie przydatny w przypadku rat malejących, rosnących oraz rat balonowych – spojrzenie w tabelę oszczędzi nam wiele stresu.

Czy harmonogram spłaty kredytu jest nieodwołalny?

Harmonogram spłaty kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego może się zmienić zarówno na nasz wniosek, jak i niezależnie od nas. My możemy przyspieszyć lub opóźnić spłatę poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do banku – każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i wyznaczany jest nowy harmonogram rat.

Powody, z których harmonogram spłaty kredytu może ulec zmianie, to:

  • wakacje kredytowe – czyli zawieszenie spłaty rat skutkujące zazwyczaj zmianą wysokości pozostałych rat oraz wydłużeniem okresu spłaty,
  • zmiana oprocentowania – dopuszczalne tylko wtedy, gdy stałe oprocentowanie nie zostało zawarte w umowie o kredyt/pożyczkę,
  • zmiana okresu spłaty kredytu,
  • zmiana typu spłacanych rat.

Jeżeli nie nadążasz ze spłacaniem rat według harmonogramu, zainteresuj się kredytem konsolidacyjnym, który może być dla Ciebie wyjściem z trudnej sytuacji.

Jak otrzymać harmonogram spłaty kredytu?

Rozpiska wysokości miesięcznych rat kredytu zostanie nam przekazana w formie elektronicznej (na adres e-mail albo poprzez internetowe konto w banku) albo papierowej (podczas udzielania kredytu albo poprzez wysłanie pocztą). O harmonogram spłat nie trzeba się ubiegać w specjalny sposób – jest to jeden z elementów procedury udzielania kredytu.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Aby uzyskać harmonogram spłaty kredytu, skontaktuj się z instytucją finansową, od której otrzymałeś kredyt. Poproś ich o udostępnienie harmonogramu spłaty, który przedstawia rozkład rat kredytowych wraz z datami i kwotami do spłaty.

Aby sprawdzić, ile rat pozostało do spłaty, zobacz dane zawarte w harmonogramie spłaty kredytu. W harmonogramie znajdziesz informacje o liczbie pozostałych rat oraz ich terminach płatności.

Harmonogram spłaty kredytu to dokument, który przedstawia strukturyzowany rozkład rat kredytowych w określonym okresie czasu. Zawiera informacje o kolejnych terminach płatności, wysokości rat, odsetkach oraz kapitale spłacanym w każdej racie. Harmonogram spłaty pomaga w planowaniu spłaty kredytu i śledzeniu postępu w spłacie zadłużenia.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czwarty Zintegrowany Raport Roczny od ING Banku Śląskiego

W swoim najnowszym komunikacie ING Bank Śląski postanowił zawrzeć informacje odnośnie swojej zeszłorocznej działalności. Czwarty już Zintegrowany Raport Roczny zawiera zarówno dane z działu finansowego, jak i pozafinansowej działalności spółki. Jakie informacje znalazły się w dokumencie?

author
Alicja Hirsekorn
05 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Jak długo banki przechowują historię konta?

Historia konta jest bardzo przydatna w codziennych sytuacjach, takich jak kontrola wydatków, ale także w momencie starania się o kredyt. Łatwy dostęp do tych informacji może okazać się potrzebny. Jakie dane dokładnie zawiera historia konta bankowego? Czy jest to usługa darmowa? Sprawdźmy jak długo jest ona przechowywana i jak uzyskać do niej dostęp.

author
Julia Wierciło
29 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

ZUS oddział w Słupsku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Sprawdzamy dane oddziału w Słupsku: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
13 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Jaśle

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Jaśle – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
29 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Legionowo

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Legionowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
14 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Pożyczka chwilówka w SMART Banku

SMART Bank to pierwszy Bank w Polsce, który zaczął udzielać pożyczek chwilówek. Klienci maksymalnie mogą liczyć na 1200 zł.

author
Patryk Byczek
11 grudnia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj