Co to jest harmonogram spłaty kredytu?
harmonogram spłaty kredytu

Co to jest harmonogram spłaty kredytu?

author
Dominika Sobieraj
07 czerwca 2023

Harmonogram pracy, harmonogram zajęć szkolnych, harmonogram ćwiczeń, a nawet harmonogram jazdy komunikacji miejskiej – różne rodzaje grafików i planów towarzyszą nam przez całe życie. Lubimy wiedzieć, co nas czeka danego dnia, danego miesiąca, czy danego roku. Jeżeli mamy jakikolwiek kredyt lub chcemy go zaciągnąć, warto wiedzieć również, czym jest harmonogram spłaty kredytu.

Spis treści:

 1. Czym jest harmonogram spłaty kredytu?
 2. Raty wskazane w harmonogramie spłaty kredytu - rodzaje
 3. Czy harmonogram spłaty kredytu jest nieodwołalny?
 4. Jak otrzymać harmonogram spłaty kredytu?
 5. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Harmonogram spłaty kredytu praktycznie niczym nie różni się od innych harmonogramów – również przedstawia rozkład dat wraz z zadaniami do wykonania, tyle że w tym przypadku zadaniem jest spłata konkretnej kwoty raty kredytu. Taki dokument zazwyczaj dołączany jest do umowy o kredyt lub pożyczkę – jest to jasny i przejrzysty obraz tego, ile pieniędzy będziemy musieli zapłacić w każdym miesiącu kredytowania.

Taka rozpiska może znacznie pomóc w rozplanowaniu domowego budżetu. Od początku bowiem wiemy, czy wyższa rata kredytu zbiegnie się z ważnym świętem i czy pieniądze na spłatę trzeba będzie odłożyć wcześniej – taki harmonogram uchroni nas przed sytuacją, że nagle nie będzie nas stać na spłatę raty.  Harmonogram zawiera nie tylko ostateczną kwotę raty, ale często także wskazuje aktualne oprocentowanie, kwotę odsetek oraz ewentualne inne koszty wliczone w ratę.

Raty wskazane w harmonogramie spłaty kredytu - rodzaje

Harmonogram spłaty kredytu może zawierać jednakową ratę w każdym miesiącu spłaty albo różne kwoty – zależy to od typu rat, na który się zdecydujemy. Najpopularniejsze z nich to:

 • raty annuitetowe – wszystkie raty są równej wysokości,
 • raty malejące – każda kolejna rata jest mniejsza, niż poprzednia,
 • raty rosnące – każda kolejna rata jest większa, niż poprzednia,
 • raty balonowe – specyficzny typ spłaty rat, w którym przez cały okres kredytowania spłaca się jedynie miesięczne odsetki, a spłata samej pożyczonej kwoty następuje dopiero pod koniec kredytu (często wraz z ostatnią ratą).

Jak widać, harmonogram rat będzie szczególnie przydatny w przypadku rat malejących, rosnących oraz rat balonowych – spojrzenie w tabelę oszczędzi nam wiele stresu.

Czy harmonogram spłaty kredytu jest nieodwołalny?

Harmonogram spłaty kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego może się zmienić zarówno na nasz wniosek, jak i niezależnie od nas. My możemy przyspieszyć lub opóźnić spłatę poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do banku – każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i wyznaczany jest nowy harmonogram rat.

Powody, z których harmonogram spłaty kredytu może ulec zmianie, to:

 • wakacje kredytowe – czyli zawieszenie spłaty rat skutkujące zazwyczaj zmianą wysokości pozostałych rat oraz wydłużeniem okresu spłaty,
 • zmiana oprocentowania – dopuszczalne tylko wtedy, gdy stałe oprocentowanie nie zostało zawarte w umowie o kredyt/pożyczkę,
 • zmiana okresu spłaty kredytu,
 • zmiana typu spłacanych rat.

Jeżeli nie nadążasz ze spłacaniem rat według harmonogramu, zainteresuj się kredytem konsolidacyjnym, który może być dla Ciebie wyjściem z trudnej sytuacji.

Jak otrzymać harmonogram spłaty kredytu?

Rozpiska wysokości miesięcznych rat kredytu zostanie nam przekazana w formie elektronicznej (na adres e-mail albo poprzez internetowe konto w banku) albo papierowej (podczas udzielania kredytu albo poprzez wysłanie pocztą). O harmonogram spłat nie trzeba się ubiegać w specjalny sposób – jest to jeden z elementów procedury udzielania kredytu.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Aby uzyskać harmonogram spłaty kredytu, skontaktuj się z instytucją finansową, od której otrzymałeś kredyt. Poproś ich o udostępnienie harmonogramu spłaty, który przedstawia rozkład rat kredytowych wraz z datami i kwotami do spłaty.

Aby sprawdzić, ile rat pozostało do spłaty, zobacz dane zawarte w harmonogramie spłaty kredytu. W harmonogramie znajdziesz informacje o liczbie pozostałych rat oraz ich terminach płatności.

Harmonogram spłaty kredytu to dokument, który przedstawia strukturyzowany rozkład rat kredytowych w określonym okresie czasu. Zawiera informacje o kolejnych terminach płatności, wysokości rat, odsetkach oraz kapitale spłacanym w każdej racie. Harmonogram spłaty pomaga w planowaniu spłaty kredytu i śledzeniu postępu w spłacie zadłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

„Promocja dla przedsiębiorców” w Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 września 2019

„Promocja dla przedsiębiorców” w Santander Bank Polska

Spłata zadłużenia bez rejestracji w Kruk
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 czerwca 2019

Spłata zadłużenia bez rejestracji w Kruk

Warszawskie parkingi – płatności aplikacją mobilną Millennium
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
06 kwietnia 2020

Warszawskie parkingi – płatności aplikacją mobilną Millennium

Suntago zatłoczone – park wodny pełen odwiedzających
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 lutego 2020

Suntago zatłoczone – park wodny pełen odwiedzających

Bank Pekao w Ropczycach
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 lipca 2019

Bank Pekao w Ropczycach

Szybkie pożyczki Nowy Tomyśl
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
26 listopada 2021

Szybkie pożyczki Nowy Tomyśl

Porównaj