Jak wybrać wiarygodnego pożyczkodawcę?
Pożyczanie dla wielu z nas jest codziennością. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele banków oraz instytucji pozabankowych, w których możemy otrzymać finansowanie. Przy takiej liczbie ofert trzeba tym bardziej zachować szczególną ostrożność, gdyż coraz częściej usłyszeć można o oszustwach. Sprawdzamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pożyczkodawcy.
Potrzebujesz szybko pieniędzy i zastanawiasz się która oferta będzie najkorzystniejsza? Wybór oferty przy takiej dużej liczbie dostępnych może być naprawdę trudny. Obecnie znaleźć można już wiele porównywarek, które mogą bardzo ułatwić nam wybór. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że sam wybór oferty nie jest tak ważny, jak to, od kogo ona pochodzi.
Przed pobraniem pożyczki powinniśmy zachować ostrożność. To, że dana oferta robi na nas świetne wrażenie, nie oznacza bowiem, że jest tak wspaniała w rzeczywistości. Niestety oszustw na tym polu jest sporo i czasami łatwo jest się nabrać. Jeśli chcesz pożyczać bezpiecznie, to powinieneś zapoznać się najpierw z kilkoma zasadami, które ułatwią Ci znalezienie takiego pożyczkodawcy, który nie będzie oszustem. Dlatego poniżej przedstawiamy informacje na temat tego, dlaczego tak ważna jest wiarygodność pożyczkodawcy oraz jak możemy ją zweryfikować.
Dlaczego tak ważna jest wiarygodność pożyczkodawcy?
Rynek finansowy przepełniony jest wszelkimi ofertami pożyczkowymi. Oczywiście najbardziej przyciągają nas te, które oferują wysoką kwotę, niską ratę oraz długi okres spłaty. Jednak warto zastanowić się, czy za tak korzystnymi warunkami nie kryje się jakiś haczyk.
Do ofert, które są łatwo i szybko dostępne zaliczamy np. pożyczki na dowód lub kredyt online. Dużą popularność zyskały ostatnio także pożyczki dla zadłużonych. W większości przypadków są to oferty od instytucji pożyczkowych, których pojawia się coraz więcej. Zatem zanim zdecydujesz się zaufać nowej instytucji pożyczkowej, poświęć chwilę na to, by zweryfikować jego wiarygodność.
Jest kilka szczególnie istotnych kwestii, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze pożyczkodawcy. Jeśli pominiemy tę czynność, powinniśmy liczyć się ze sporym ryzykiem, że zostaniemy oszukani, a dana firma, zamiast udzielić nam pożyczki na korzystnych warunkach, próbuje wyłącznie wyłudzić nasze dane.
Jakie zagrożenie stwarzają niewiarygodni pożyczkodawcy?
Zweryfikowanie wybranego pożyczkodawcy jest szalenie istotne, istnieje bowiem wiele przykrych konsekwencji nieprawidłowego wyboru. Osoby, które skorzystają z usług fałszywej firmy pożyczkowej, są narażone na utratę pieniędzy. Oznacza to, że oprócz tego, iż nie uzyskamy żadnego wsparcia finansowego, to jeszcze możemy utracić ostatnie zgromadzone na koncie środki.
Wielu oszustów próbuje nas omamić obietnicami szybkich wypłat i niskich kosztów, a tak naprawdę chodzi im tylko o to, by nam zaszkodzić, nie pomóc. Wiele fałszywych firm powstało tylko po to, by skłonić Klienta do oddania jak największej ilości danych. W przypadku wyłudzenia naszych danych możemy natomiast paść ofiarą oszustwa, w którym osoba trzecia zaciągnie na nas pożyczkę.
W obliczu tak wielu poważnych niebezpieczeństw nie możemy pozwolić na to, by wybierać pożyczkodawcę bez jego wcześniejszego sprawdzenia.
Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?
Na wstępie warto zaznaczyć, że rozpoznanie fałszywego pożyczkodawcy nie jest takie proste. Oszuści znają bowiem wiele metod, dzięki którym potrafią zwabić rzeszę Klientów. Dlatego każdorazowo należy przede wszystkim zachować czujność i podchodzić z dystansem do tego, co widzimy w danej ofercie.
Pierwszym krokiem, jaki możemy wykonać to odwiedziny strony pożyczkodawcy i sprawdzenie podstawowych informacji o firmie. Mowa tu np. o dacie założenia czy siedzibie. Następnie warto zwrócić uwagę na sam wygląd strony. Jeśli jest ona zrobiona w sposób nieprofesjonalny, to można przypuszczać, że została wykonana na szybko, a to może natomiast świadczyć o tym, że firma nie jest tym, za kogo się podaje.
Innym niepokojącym zachowaniem pożyczkodawcy może być brak chęci udzielenia dodatkowych informacji lub wyjaśnienia tych, które już zostały wcześniej podane. Może to świadczyć o tym, że ma coś do ukrycia. Poza tym powinna nas zastanawiać także nadzwyczajna atrakcyjność oferty. Pamiętajmy o tym, że firmy pożyczkowe muszą mieć zysk z każdego Klienta, więc jeśli warunki pożyczki wskazują wyłącznie na korzyści Klienta, to możemy przypuszczać, że kryje się za tym jakieś oszustwo.
Przy wyborze pożyczkodawcy sprawdź:
1. Długość istnienia firmy.
2. Profesjonalność strony internetowej.
3. Posiadane certyfikaty.
4. Występowanie w rankingach pożyczkodawców.
5. Sposób określania warunków umowy.
6. Wszystkie koszty pożyczki.
7. Opinie Klientów.
8. Obecność firmy w KRS, KRF, CEIDG, PZIP czy Rejestrze Firm Pożyczkowych.
Rankingi i certyfikaty
Jednym ze sposobów na potwierdzenie wiarygodności firmy pożyczkowej jest sprawdzenie czy posiada jakieś certyfikaty oraz czy znajduje się w popularnych rankingach.
Aby sprawdzić, czy pożyczkodawca otrzymał certyfikaty, powinniśmy odwiedzić jego stronę internetową. To tam najprawdopodobniej będzie znajdować się informacja na ten temat. Natomiast w kwestii tego, jakich certyfikatów możemy szukać, to wymienić tu można np. Certyfikat Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy, Certyfikat Rzetelnej Firmy czy Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowej.
Oprócz certyfikatów istotne są również rankingi. Te dostępne są natomiast na stronach internetowych, które dokonują porównywania dostępnych na rynku ofert pożyczkowych. Jeśli zatem wybrany pożyczkodawca znajduje się w takich rankingach, a dodatkowo zajmuje w nich wysoką pozycję, to oznacza, że możemy brać go pod uwagę.
Jasne zasady
Innym sposobem na sprawdzenie firmy pożyczkowej może być przeanalizowanie warunków, jakie oferuje. Ważne jest to, aby pożyczkodawca w jasny i przejrzysty sposób formułował wszystkie swoje wymagania, warunki i zapisy umowy, a także to, by nie bał się udzielania dodatkowych informacji na życzenie Klienta.
Umowa jest bardzo ważnym dokumentem, dlatego tak istotne jest to, byśmy byli pewni, co podpisujemy. Od wiarygodnego pożyczkodawcy oczekuje się zatem określenia wszystkich warunków odnośnie spłaty, terminów, opłat, ewentualnych kar czy dodatkowych kosztów, jakie mogą zostać nałożone na Klienta w trakcie trwania umowy.
Pamiętaj, że przysługuje Ci wiele praw jako Klientowi. Prawo do informacji jest jednym z nich, zatem jeśli dany pożyczkodawca próbuje coś przed Tobą ukryć, to można wnioskować, że nie jest wiarygodnym pożyczkodawcą. Ważne, by rozumieć wszystkie zapisy w sporządzonej umowie, natomiast jeśli jakikolwiek jej fragment budzi Twoje wątpliwości, to warto skontaktować się z konsultantem na infolinii lub zasięgnąć pomocy prawnej.
Opłaty i koszty
Wszyscy wiemy, że zdecydowana większość pożyczek wiąże się z dodatkowymi opłatami, prowizją, odsetkami czy RRSO. W niektórych przypadkach koszty ponieść możemy także w przypadku, gdy nie wywiążemy się z warunków umowy – najczęściej dotyczy to nieterminowej spłaty.
Dodatkowych kosztów może być wiele, ale ważne jest to, aby pożyczkodawca na żadnym poziomie nie próbował ich ukryć. Klient przed podpisaniem umowy musi dokładnie wiedzieć, ile może wynieść go to zobowiązanie. Zatem uczciwy pożyczkodawca to ten, tylko określa dokładnie wszystkie koszty.
Pamiętajmy także o tym, że ustawa antylichwiarska powstała z myślą o ochronie Klienta. Określa ona bowiem limit kosztów, jakie mogą zostać na nas nałożone – nie mogą wynosić więcej, niż 25% całkowitej sumy pożyczki. W ciągu całego roku natomiast nie może to być więcej niż 30% kwoty pożyczki.
Poznaj opinie innych
Ciekawym i łatwym sposobem na sprawdzenie pożyczkodawcy jest również odwiedzenie forum lub innych stron z opiniami innych Klientów. Zarówno ci zadowoleni, jak i niezadowoleni Pożyczkobiorcy mogą zostawić tam swój komentarz, dzięki czemu dowiemy się szczegółów z przebiegu transakcji.
Z takiego forum można wynieść także wiele przydatnych rad czy wskazówek dotyczących wyboru samej oferty. Jeśli dany pożyczkodawca ma zdecydowanie więcej negatywnych opinii, mimo iż na wszelkich innych poziomach weryfikacji wypadł według nas dobrze, to jednak warto się zastanowić nad tym, czy aby na pewno to właśnie z jego usług chcemy skorzystać.
Opisany tu sposób jest co prawda prosty, ale nieidealny. Pamiętajmy o tym, że Internet tworzą ludzie, zatem każdy może napisać w danym miejscu, co tylko chce. Z tego względu warto zawsze zachować zdrowy rozsądek oraz podchodzić z dystansem do przeczytanych informacji. W przypadku sugerowania się opinią innych dobrze byłoby możliwie jak najbardziej zweryfikować to, co jest w nich zawarte.
Obecność firmy pożyczkowej w ważnych rejestrach
Jest kilka ważnych miejsc, w których powinniśmy zweryfikować naszego pożyczkodawcę. Ich obecność w wymienionych poniżej rejestrach może bowiem świadczyć o tym, że wybrana firma pożyczkowa jest uczciwa i możemy jej zaufać.
Rejestr Firm Pożyczkowych
Rejestr ten prowadzony jest przez Związek Firm Pożyczkowych. Co prawda nie muszą znajdować się tu wszyscy pożyczkodawcy, jednak obecność naszego może wskazywać na to, że jest on wiarygodny. Sprawdzenie rejestru jest bardzo proste i wymaga wyłącznie odwiedzenia strony internetowej RFP, a następnie wpisania w wyszukiwarkę naszego pożyczkodawcy.
Komisja Nadzoru Finansowego
Fałszywi pożyczkodawcy bardzo często pojawiają się na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Znaleźć na niej mogą się wszystkie firmy, które podejrzane są o pobieranie od Klientów pieniędzy w celach, na które KNF nie wydało wcześniej zezwolenia.
Krajowy Rejestr Sądowy
Jest to jeden z najważniejszych rejestrów, który może pozwolić nam sprawdzić wiarygodność wybranego pożyczkodawcy. Uczciwy pożyczkodawca powinien bowiem posiadać swój numer KRS, który potwierdza jego istnienie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ustawa z 1997 roku nakłada na firmy konieczność rejestracji w KRS. Zatem każdy uczciwy pożyczkodawca będzie się w niej znajdować.
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Jest to rejestr gromadzący dane o przedsiębiorcach, którzy posiadają status osób fizycznych. Możemy tu zatem zweryfikować, czy nasz pożyczkodawca jest zarejestrowanym przedsiębiorcą. Aby to zrobić, musimy skorzystać z udostępnionej online wyszukiwarki CEIDG.
Polski Związek Instytucji Pożyczkowych
Tu znaleźć możemy pożyczkodawców, u których uzyskamy pożyczkę pozabankową online. Trafienie do PZIP wymaga spełnienia wielu warunków, zatem obecność wybranej przez nas firmy pożyczkowej w takim miejscu może świadczyć o jej wiarygodności.
Źródło:
https://www.knf.gov.pl/
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/program-zintegrowanej-informatyzacji-panstwa
Dodaj komentarz