Kardynał pomógł mieszkańcom zadłużonej kamienicy

Kardynał pomógł mieszkańcom zadłużonej kamienicy

author
Dominika Sobieraj
13 maja 2019

Kardynał Konrad Krajewski samodzielnie zerwał pieczęcie komornicze i przywrócił dostawę prądu mieszkańcom nielegalnie  zajmowanej kamienicy. Zadłużenie lokatorów sięga już 300 tysięcy euro, ale kardynał – jak sam przyznaje – nie mógł pozwolić na to, by z powodu tego długu ucierpiały dzieci.

Mieszkańcy zadłużeni na 300 000 euro

O sprawie poinformowały włoskie media – dziennik “La Repubblica”. Bliski współpracownik papieża Franciszka, kardynał Konrad Krajewski, samodzielnie udał się do budynku, które w centrum Rzymu zajmuje łącznie 450 nielegalnych najemców i zdjął pieczęcie z licznika energii elektrycznej.

Sześć dni wcześniej zajęcia dokonał komornik, który zajmuje się wyegzekwowaniem długu w łącznej kwocie 300 tysięcy euro.

Kardynał: “Biorę na siebie odpowiedzialność”

Krajewski, podczas udzielania wywiadu dla największego włoskiego dziennika, zaznaczył, że prąd włączył głównie ze względu na dobro dzieci zamieszkujących kamienicę. Podczas swojej wizyty przywiózł dla najmłodszych prezenty. Szef MSW Matteo Salvini wskazał, że kardynał – za bezprawne włączenie prądu – powinien w takim razie sam płacić zaległe rachunki.

"

Od tego momentu, od kiedy został na nowo włączony licznik, ja płacę, nie ma problemu

– odpowiedział kardynał Krajewski Salviniemu.

Bez prądu nie ma życia

Firma zarządzająca dostawami prądu od razu po zaobserwowaniu nielegalnego działania przyjechała na miejsce w eskorcie policji. Mieszkańcy nie dali jednak za wygraną i powitali funkcjonariuszy okrzykiem “Bez prądu nie ma życia”. Pikieta kabiny elektrycznej trwała do samego rana – ostatecznie policja opuściła nieruchomość, a prąd pozostał włączony.

Pomoc kardynała nie skończyła się jednak na przywróceniu prądu – kardynał próbował interweniować również w urzędach miasta. W weekend nie mógł jednak załatwić żadnej sprawy, ponieważ w soboty i niedziele w Rzymie działają tylko bary i restauracje.

"

Nie chcę, by stało się to sprawą polityczną, ja jestem jałmużnikiem i zajmuję się osobami ubogimi, rodzinami, dziećmi. Tymczasem one mają wreszcie prąd i ciepłą wodę. Teraz wszystko zależy od zarządu miasta

– zaznaczył kardynał. Oświadczył również, że czuje się w pełni świadomy czynu, który dokonał: “Biorę na siebie pełną odpowiedzialność. I nie muszę przedstawiać wyjaśnień, bo niewiele jest do powiedzenia”. Oświadczył również, że jest w stanie zapłacić kary finansowe, jeżeli te zostaną na niego nałożone.

Życie bez światła przez 6 dni

Osoby zamieszkujące kamienicę nie mają pomysłu na to, jak wyjść z długów i dlatego doczekały się zajęcia komorniczego swoich lokali. Kardynał był bardzo przejęty faktem, iż rodziny żyły bez światła przez 6 dni.

Pomoc mieszkańcom zadłużonej nieruchomości rozpoczęła się już wcześniej – Krajewski wysyłał do kamienicy pomoc medyczną oraz transporty ze środkami do życia.

"

Prawie pięćset osób pozostawionych samym sobie. Byłoby pięknie walczyć także tylko o jedną osobę, a co dopiero o 500

– mówił w wywiadzie z włoskim dziennikiem kardynał. Ostrzegał także, że rodzin będących w podobnych problemach jest w Rzymie znacznie więcej: “Nie jest pewne, że to jedyny przypadek. Eksmisje, rodziny, które nie mają dokąd iść, ludzie, którzy z trudem wiążą koniec z końcem. Rzym to także to. Wystarczy przejść się po naszych stacjach”.

Krajewski Robin Hoodem papieża

Włoski dziennik “La Reppublica” na pierwszej stronie dzisiejszego wydania gazety określił kardynała Krajewskiego mianem “Robin Hooda papieża” Franciszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak zastrzec kartę w Deutsche Banku?
Banki
author
Patryk Byczek
13 października 2017

Jak zastrzec kartę w Deutsche Banku?

Ile zapłacimy za ładowanie aut elektrycznych?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
20 marca 2018

Ile zapłacimy za ładowanie aut elektrycznych?

Prosta spółka akcyjna – najważniejsze informacje
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
21 maja 2018

Prosta spółka akcyjna – najważniejsze informacje

Polacy wygrali konkurs finansowy
Wpisy
author
Patryk Byczek
09 maja 2018

Polacy wygrali konkurs finansowy

Ile Polacy wydają na smartfona?
Blog
author
Dominika Sobieraj
29 lipca 2019

Ile Polacy wydają na smartfona?

VeinID Five od Hitachi
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 kwietnia 2020

VeinID Five od Hitachi

Porównaj