23 mld na rządowy program Dostępność Plus
Pieniądze mają zostać przeznaczone, między innymi, na przystosowanie komunikacji miejskiej do osób niepełnosprawnych oraz usuwanie barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. Premier zapowiedział, że zmiany będą musiały zajść także w budownictwie mieszkaniowym, użytkowym oraz komercyjnym.
„Nie chcemy, żeby wchodzenie po schodach do urzędów, budynków użyteczności publicznej było wyprawą na symboliczne K2, na symboliczny szczyt” – mówił Mateusz Morawiecki.
Program Europejski
Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju deklarował, że program „Dostępność Plus” to program, na który zwrócone są oczy większej części Europy. Projekt realizowany jest ze środków:
-
pochodzących z UE, pozyskiwanych w ramach polityki spójności,
-
Funduszy Norweskiego,
-
PFRON,
-
tworzących budżet naszego kraju.
Prezes Rady Ministrów podkreślał, że „…dostępność, to przeciwieństwo wykluczenia, to wypełnienie idei solidarności w przestrzeni publicznej”.
Koszty dzielone są w sposób następujący:
-
13 600 000 000 złotych pokryją środki unijne,
-
8 200 000 000 złotych pokryją środki z budżetu państwa,
-
1 300 000 000 złotych wyłożą osoby prywatne.
Seniorzy w Polsce
Według statystyk, mieszkańcy Polski są najszybciej starzejącym się narodem w Unii Europejskiej. Podczas przemówienia, Premier podkreślił, że osoby powyżej 65 roku życia tworzyły w 2016 roku grupę licząca 16% wszystkich obywateli. W 2023 roku, według Morawieckiego, osób w tym wieku ma być juz 24%. Dlatego tak słuszne jest wprowadzanie zmian, które ułatwią życie na poszczególnych szczeblach osobom starszym, już teraz.
Do końca bieżącego roku mają powstać ustawy dotyczące programu „Dostępność Plus”.
Dodaj komentarz