Rząd ma w planach wprowadzenie nowego programu, który skierowany będzie do seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Z programu „Dostępność Plus”, będącym propozycją rządu Prawa i Sprawiedliwości, która kosztować ma 23 000 000 000 złotych, skorzystać będzie mogło około 5 000 000 Polaków.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 19.07.2018
Udostępnij:

Pieniądze mają zostać przeznaczone, między innymi, na przystosowanie komunikacji miejskiej do osób niepełnosprawnych oraz usuwanie barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. Premier zapowiedział, że zmiany będą musiały zajść także w budownictwie mieszkaniowym, użytkowym oraz komercyjnym.

Nie chcemy, żeby wchodzenie po schodach do urzędów, budynków użyteczności publicznej było wyprawą na symboliczne K2, na symboliczny szczyt” – mówił Mateusz Morawiecki.

Program Europejski
 

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju deklarował, że program „Dostępność Plus” to program, na który zwrócone są oczy większej części Europy. Projekt realizowany jest ze środków:
 

  • pochodzących z UE, pozyskiwanych w ramach polityki spójności,

  • Funduszy Norweskiego,

  • PFRON,

  • tworzących budżet naszego kraju.

Prezes Rady Ministrów podkreślał, że „…dostępność, to przeciwieństwo wykluczenia, to wypełnienie idei solidarności w przestrzeni publicznej”.

Koszty dzielone są w sposób następujący:
 

  • 13 600 000 000 złotych pokryją środki unijne,

  • 8 200 000 000 złotych pokryją środki z budżetu państwa,

  • 1 300 000 000 złotych wyłożą osoby prywatne. 

Seniorzy w Polsce
 

Według statystyk, mieszkańcy Polski są najszybciej starzejącym się narodem w Unii Europejskiej. Podczas przemówienia, Premier podkreślił, że osoby powyżej 65 roku życia tworzyły w 2016 roku grupę licząca 16% wszystkich obywateli. W 2023 roku, według Morawieckiego, osób w tym wieku ma być juz 24%. Dlatego tak słuszne jest wprowadzanie zmian, które ułatwią życie na poszczególnych szczeblach osobom starszym, już teraz.

Do końca bieżącego roku mają powstać ustawy dotyczące programu „Dostępność Plus”.
 

Komentarze