Tańsze przelewy zagraniczne ?

Tańsze przelewy zagraniczne ?

author
Patryk Byczek
30 marca 2018
Przelewy zagraniczne między państwami posiadającymi różne waluty są obecnie bardzo drogie. Komisja Europejska pracuje nad zmniejszeniem kosztów tej usługi pomiędzy indywidualnymi rachunkami Klientów w państwach poza walutową strefą euro. 

Inaczej jest w przypadku strefy euro lub krajów, gdzie występuje ta sama waluta. Tam wówczas opłata za przelew nie jest pobierana, bądź jest prawie nie odczuwalna. Jak ta zmiana może wpłynąć na Polaków?

Jak informuje Komisja Europejska, zaproponowane zmiany mają przynieść zamierzone korzyści dla sześciu milionów firm oraz stu pięćdziesięciu milionów Konsumentów. Według nowych regulacji przy miliardzie ośmiuset milionach transakcji rocznie mieszkańcy Unii Europejskiej mają zaoszczędzić ponad miliard euro.
 

Proponowane zmiany

Obecnie przelewy pomiędzy bankami w naszym kraju wykonywane przy pomocy bankowego konta internetowego są najczęściej bezpłatne, natomiast opłata za przelanie pieniędzy z Polski do kraju z inną walutą może nas wynieść kilka, bądź kilkaset złotych. Koszt przelewu międzynarodowego, według nowych ustaleń, ma się równać wartości przelewu krajowego w walucie lokalnej. W konsekwencji kwota pobierana za płatność transgraniczną ma wynosić zaledwie kilka eurocentów.

Usługa DDC

Komisja Europejska informuje także, że możliwe zmiany mogą również zajść w usłudze DCC (Dynamic Currency Conversion), która umożliwia płacenie kartą za granicą wykorzystując walutę, która przypisana jest do karty płatniczej. Właściciel narzędzia płatniczego podczas wykonywania płatności poza granicami swojego kraju będzie mógł poznać i porównać koszt przewalutowania wyliczony przy korzystaniu z DCC lub bez korzystania z tej usługi. Warto zaznaczyć, że do tej pory „kosztorys” całej operacji jest przygotowywany przez operatora terminala, a nie przez organizacje płatnicze, czy wydawcę karty i w porównaniu do kursu oferowanego przez np. bank jest on niekorzystny.

KE chce, aby Konsumenci byli informowaniu o koszcie przewalutowania podczas płacenia kartą w sklepie internetowym i fizycznym oraz podczas wypłaty gotówki w bankomacie przed zrealizowaniem transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Budowa karty płatniczej
Blog
autor wpisu
Dorota Cholewicka
28 grudnia 2022

Budowa karty płatniczej

Santander Consumer Bank Wołomin
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
13 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Wołomin

Nowy Prezes Zarządu ING Lease
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 września 2021

Nowy Prezes Zarządu ING Lease

Kredyt konsolidacyjny Kielce
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
11 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Kielce

Pierwsze dofinansowanie w ramach MdM
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
13 lutego 2014

Pierwsze dofinansowanie w ramach MdM

Kredyt bez prowizji w mBanku
Banki
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
10 maja 2018

Kredyt bez prowizji w mBanku

Porównaj