Karty biometryczne mają szansę zrewolucjonizować płatności zbliżeniowe. Być może już wkrótce będziemy mogli potwierdzać transakcję nie kodem PIN, a własnym odciskiem palca. Na czym będzie polegało działanie kart biometrycznych? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 17.05.2018
Udostępnij:

Obecnie karty biometryczne są już testowane przez Mastercard i Visę. Przedsiębiorstwa te wychodzą naprzeciw potrzebom Klientów, którzy – w erze smartfonów odblokowywanych za pomocą odcisku palca – z niechęcią wpisują czterocyfrowy kod PIN podczas płatności kartą. Rozwiązanie to ma zatem służyć zwiększeniu poczucia komfortu i bezpieczeństwa podczas płatności bezgotówkowych. 

Mastercard sprawdza działanie swoich kart w Republice Południowej Afryki i w Bułgarii. Visa natomiast testuje karty biometryczne między innymi w jednym z banków na Cyprze.

Jak działają karty biometryczne? 

Działanie kart biometrycznych bazuje na rozpoznawaniu odcisku palca. Prototypy tych kart mają czytnik palca wbudowany w jedną z krawędzi. Aby potwierdzić płatność taką kartą, wystarczy w momencie dokonywania transakcji przyłożyć właściwy palec do skanera linii papilarnych (miejsce to będzie wyraźnie oznaczone na karcie). 

Istniały już wcześniej, ale miały pewien mankament

Karty biometryczne rzeczywiście istnieją już od pewnego czasu. Dotychczas jednak tylko bank mógł zarejestrować odcisk palca, co wiązało się z tym, że aby zacząć użytkować kartę, należało się udać do banku. Mastercard zaproponował rozwiązanie, które pozwala uniknąć tego problemu. 

Zasilacz razem z kartą

Do karty biometrycznej ma być dodawany specjalny pokrowiec zasilany bateriami. Dzięki energii elektrycznej do nowej karty będzie można dodać odcisk palca bez uprzedniej wizyty w oddziale banku. Mikroprocesory zapiszą wzór linii papilarnych i połączą go z właścicielem danej karty, dzięki czemu odcisk palca będzie mógł służyć do jej identyfikacji. 

Propozycja Mastercarda ma, w mniemaniu firmy, przyczynić się do zwiększenia popularności kart biometrycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu karty te mogłyby trafić do oferty banków. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście tak się stanie, a tym bardziej – czy taki rodzaj płatności pojawi się także w Polsce. 


 

Komentarze