Kasy wirtualne legalne od 1 czerwca 2020
Używanie kas wirtualnych nie będzie obowiązkowe, ale będzie legalne. Już 1 czerwca w życie wchodzą przepisy, które umożliwiają rozliczanie się z Klientami w ten sposób. Ministerstwo Finansów przypomina, że każda kasa, by była legalna, musi przejść kontrolę Głównego Urzędu Miar.
Kasy wirtualne – od kiedy? 2020
Ministerstwo Finansów mówi jasno: od 1 czerwca 2020 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące kas wirtualnych. Warto też wspomnieć, że pierwotnie przepisy miały obowiązywać dopiero od 1 lipca 2020 roku, ale wtedy nikt nie spodziewał się chyba pandemii koronawirusa, która na wszystkich branżach wymusiła szybsze wdrożenie wszelkich usług zelektronizowanych.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień
Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm
Kasy wirtualne oczywiście nie zastąpią w pełni kas tradycyjnych. W branżach tych, w których będą bardziej praktyczne, mogą jednak szybko wyprzeć stacjonarne urządzenia. Ministerstwo Finansów wskazuje, że jest to “jedynie alternatywa dla wskazanych branż korzystających z kas rejestrujących”.
Kasy wirtualne – ustawa, rozporządzenia
Nie ma osobnej ustawy, której podlegają kasy wirtualne. Istotne dla przedsiębiorcy będą natomiast dwa rozporządzenia, które dotyczą bezpośrednio kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Są to:
1) rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania,
2) rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie grupy podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
Kasy wirtualne będą mogły być zastosowane w szczególności branży transportowej oraz branżach, które najwcześniej były objęte tym obowiązkiem (gastronomia, hotelarstwo).
Czytaj także: Kasy wirtualne dla Ubera, Bolta i taksówek
Kasę wirtualną przebada Główny Urząd Miar
Nie można wdrożyć do obsługi dowolnej kasy wirtualnej. Każda kasa, która ma zostać wprowadzona do legalnego użycia, musi być przebadana przez Główny Urząd Miar. “Wydanie certyfikatu dla kasy wirtualnej potwierdza zgodność działania kasy zgodnie z wymogami, w szczególności dot. bezpieczeństwa” – informuje Ministerstwo Finansów.
Co ciekawe – każda kasa wirtualna musi zawierać konkretne oznaczenia przycisków dla danych stawek podatkowych. Wszystko rozstało określone w rozporządzeniu:
PODSTAWA PRAWNA
§ 8.
1. Podatnicy, prowadząc ewidencję:
5) przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:
a) literze „A” – jest przypisana podstawowa stawka podatku w wysokości 22% albo 23%,
b) literze „B” – jest przypisana obniżona stawka podatku w wysokości 7% albo 8%,
c) literze „C” – jest przypisana obniżona stawka podatku w wysokości 5%,
d) literze „D” – jest przypisana obniżona stawka podatku w wysokości 0%,
e) literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
f) literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy;
Źródło:
https://www.gov.pl/web/finanse/zielone-swiatlo-dla-kas-wirtualnych
Dodaj komentarz