Niewielu z nas wie, że PKO BP jest nie tylko instytucją finansową, lecz i kulturalną. Bank zebrał w swych murach kolekcję sztuki współczesnej, a jej dzieła można podziwiać także on-line. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 27.08.2018
Udostępnij:

Jednym z czołowych działań PKO Banku Polskiego jest wspieranie polskiej sztuki i kultury. W tym celu instytucja już kilkanaście lat temu rozpoczęła budowę wyjątkowej kolekcji dział sztuki. 
 

W zbiorach Banku znaleźć można nowoczesne i zaskakujące prace ponad 30 polskich artystów – między innymi Jana Tarasina, Stefana Girowskiego czy Magdaleny Abakanowicz. 
 


fot. Bank PKO BP

Wspieranie i promocja sztuki
Bank BP już w 1998 roku nabył kolekcję dzieł, która obejmowała wówczas blisko siedemdziesiąt wyjątkowych prac polskich artystów. Wszystko to w celu wsparcia i promocji sztuki współczesnej – zwłaszcza tej, która pochodzi od młodych, wciąż niedocenionych na polskim rynku artystów awangardowych. 
 

Kolekcję Sztuki banku PKO BP stanowią dzieła kilku pokoleń wybitnych twórców, którzy prawią się sztuką rozmaitych, często niezbyt popularnych jeszcze w Polsce nurtów artystycznych. 
 

Pomysłodawczynią tej wyjątkowej akcji jest obecna Dyrektorka Zbiorów Bankowych – Lidia Stefanowska, absolwentka prestiżowej uczelni Harvard University, która zawodowo zajmuje się studiami nad kulturą i literaturą i wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

fot. Bank PKO BP

Nie tylko w murach
Zebrane przez PKO Bank Polski działa sztuki zostały wyeksponowane nie tylko w stacjonarnej Centrali Banku Polskiego, lecz udostępniono je także na licznych wystawach zewnętrznych. Co więcej, z większością dzieł Kolekcji zapoznać się można dzięki Internetowej Galerii.
 

Prokulturalna polityka PKO Banku Polskiego polega nie tylko na gromadzeniu dzieł sztuki, lecz i na wspieraniu licznych projektów artystycznych, dzięki czemu swe marzycielskie plany mogą realizować filharmonie, biblioteki, opery, teatry i muzea w całej Polsce. 
 

Promocji sztuki najnowszej służy także projekt wspierania studentów uczelni plastycznych, polegający na organizacji i finansowaniu licznych wystaw poplenerowych i publikacji specjalnych katalogów. 


fot. Bank PKO BP

 

Komentarze