Kolekcja Sztuki w banku PKO BP
Niewielu z nas wie, że PKO BP jest nie tylko instytucją finansową, lecz i kulturalną. Bank zebrał w swych murach kolekcję sztuki współczesnej, a jej dzieła można podziwiać także on-line. Bank PKO BP wspiera wiele inicjatyw związanych z kulturą i dziedzictwem narodowym, a jedną z nich jest stworzona przez niego kolekcja. Składa się ona z dwóch wyjątkowych zbiorów dzieł sztuki z XX i XXI wieku. Wśród eksponatów znajdziemy nie tylko prace znanych, rodzimych artystów, ale również dzieła stworzone przez początkujących twórców. Więcej o kolekcji dowiesz się z naszego wpisu.
Spis treści:
- Kolekcja PKO BP - czym jest?
- Kolekcja PKO BP - dwa zbiory
- Kolekcja PKO BP - wsparcie ekspertów
- Plenery sztuki współczesnej
Kolekcja PKO BP - czym jest?
PKO Bank Polski od lat wspiera społeczne i kulturalne inicjatywy. Takie podejście banku pozwala na poszerzanie dziedzictwa kulturowego społeczeństwa i dostarczanie różnorodnych doświadczeń tym, którzy ze sztuką tą obcują. Warto zaznaczyć, że kolekcja PKO BP obejmuje dzieła z zakresu sztuki współczesnej, pochodzące z XX i XXI wieku.
Kolekcja PKO BP - dwa zbiory
Istnieją dwa odrębne zbiory. Pierwszy obejmuje prace XX wieku i utworzono go ponad 25 lat temu. Znajdziemy w nim prace m.in. Edwarda Dwurnika, Jarosława Modzelewskiego, Jana Cybisa, Magdaleny Abakanowicz. Nie da się jednoznacznie wskazać dominującego wśród dzieł nurtu. Znajdziemy tam zarówno prace z nurtu abstrakcjonizmu geometrycznego, ekspresjonizmu, rzeźby figuralnej czy też malarstwa figuratywnego. Artyści nie ograniczali się do żadnego konkretnego nurtu, tendencji. Ich twórczość zmieniała na przestrzeni lat.
– Naszym celem jest wspieranie i promocja polskiej sztuki współczesnej, w szczególności twórczości młodych artystów. Służy temu m.in. kolekcja dzieł sztuki nabyta w 1998 roku, która obejmuje ponad siedemdziesiąt prac – mówi dr hab. Lidia Stefanowska, pełniąca funkcję Dyrektora Zbiorów Bankowych.
Drugi zbiór “Nowa Kolekcja na Nowe 100-lecie” zawiera dzieła najnowsze, które powstały po 2000 roku. Okazy, zgromadzone w tej kolekcji obejmują pracę młodych zdolnych twórców sztuki współczesnej. Prezentuje różnorodne formy artystycznego wyrażenia, obejmujące nie tylko malarstwo i rzeźbę, ale również inne dziedziny sztuki, takie jak sztukę tekstylną, sztukę związaną z ruchomym obrazem (wideo) oraz szeroko rozumiany performance.
– Nie sugerujemy się modnymi trendami, lecz umożliwiamy młodym artystom prezentację własnych przemyśleń w rozmaitych formach – mówiła o najnowszym zbiorze Lidia Stefanowska.
Kolekcja PKO BP - wsparcie ekspertów
Kolekcję PKO BP wspiera nie tylko sama pomysłodawczyni – Lidia Stefanowska, ale również wielu artystów, profesorów krajowych uczelni i kuratorów sztuki. Udzielają oni przede wszystkim wsparcia merytorycznego. Celem konsultacji ekspertów jest m.in. wspieranie młodych artystów w rozwoju ich twórczości, dostarczanie konstruktywnej krytyki i pomaganie w doskonaleniu umiejętności artystycznych czy też techniki wykonania prac. W budowanie kolekcji zaangażowani byli: prof. Leon Tarasewicz, Robert Kuśmirowski, Anda Rottenberg.
Młodzi artyści i studenci sztuk, którzy poszukują wsparcia finansowego, mogą rozważyć skorzystanie z pożyczki dla studentów. Takie rozwiązanie może umożliwić kontynuację twórczej drogi bez konieczności martwienia się o bieżące wydatki. Dla tych twórców, którzy ukończyli już edukację, warto rozważyć opcję kredytu online jako wsparcia finansowego. Ta elastyczna forma pożyczki oferuje wygodę i szybkość, umożliwiając łatwe uzyskanie środków bez zbędnych formalności. Dzięki temu artyści mogą skoncentrować się na rozwijaniu swojej kariery bez konieczności oczekiwania na decyzje tradycyjnych instytucji finansowych.
Plenery sztuki współczesnej
Bank PKO Polski angażuje się we wspieranie młodych artystów, organizując spotkania, podczas których tworzą oni prace na świeżym powietrzu w różnych sceneriach, na łonie natury bądź w przestrzeni miejskiej. Następnie prezentują wykonane prace na tzw. wystawach poplenerowych. Są one okazją do zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców oraz wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi artystami, ale również do usłyszenia opinii czy też wskazówek ekspertów, specjalizujących się w danej dziedzinie sztuki. Wystawy te umożliwiają również podjęcie dialogu z odbiorcami prezentowanej sztuki, poznania ich spostrzeżeń i odczuć. Finansowanie tego typu wydarzeń kulturalnych jest bardzo wartościowe, pozwala artystom tworzyć w inspirującym anturażu, wspiera rozwój ich umiejętności, wzmaga kreatywność. Plenery i wystawy poplenerowe doskonale promują sztukę i twórców lokalnych, dając szansę, a przede wszystkim przestrzeń do swobodnej wymiany doświadczeń. Wystawy poplenerowe prac sprawiają, że sztuka staje się dostępna dla większej grupy odbiorców. Pozwala to osobom z różnych środowisk doświadczać i cieszyć się dziełami sztuki.
Źródło:
https://www.kolekcjapkobp.pl/
Dodaj komentarz