zadluzenia.com
zamknij

Komornicy beda mniej potrącać z emerytury ?

Egzekucja z emerytury to jedna z najpopularniejszych metoda ściągania długów. Obecnie komornik może zostawić dłużnikowi na koncie jedynie 75% kwoty netto emerytury minimalnej, czyli niecałe 650 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na liczne skargi emerytów, którzy pozostawali często bez środków do życia, planuje wprowadzić zmiany w prawie komorniczym. 

 

Długi i inne zobowiązania finansowe mogą - zgodnie z prawem - podlegać egzekucji komorniczej (więcej na ten temat w naszym artykule Co może zająć komornik sądowy). Resort chce jednak zawalczyć, by od egzekucji z emerytur była chroniona wyższa kwota, niż dotychczas. 
W 2018 roku emerytura minimalna wynosi 1000 zł brutto (853,84 zł netto), a zatem obecnie komornik musi pozostawić na koncie dłużnika 640,38 zł (75% kwoty netto). 

Wcześniej komornik musiał pozostawić dłużnikowi 50% kwoty najniższej emerytury i renty, a dopiero od 1.07.2017 roku komornika obowiązuje konieczność pozostawienia dłużnikowi co najmniej kwoty równej 75% minimalnej emerytury. Teraz przepisy mogą znowu ulec zmianie - resort chce, aby od egzekucji było chroniona cała kwota emerytury minimalnejObecnie stosowany sposób obliczania kwoty, którą może potrącić komornik, jest bardzo krzywdzący dla seniorów. Choć wysokość emerytury minimalnej podaje się im w brutto jako wysoką kwotę 1000 zł, to na rękę dostają oni jedynie 853,84 zł. 

Kwota, którą musi im do dyspozycji zostawić komornik, jest liczona od kwoty na rękę, czyli od tej kwoty już i tak pomniejszonej o odprowadzone podatki. W przypadku aktualnie obowiązującej stawki emerytury minimalnej - 1000 zł - komornik zostawia emerytowi na koncie jedynie  
640,38 zł, ponieważ ta kwota liczona jest od emerytury netto, a gdyby była liczona od kwoty emerytury brutto, to do dyspozycji seniora pozostałoby aż 750 zł. Dla osób, którym przysługuje tylko 1000 zł miesięcznie, nawet te 110 zł byłoby dużą różnicę. 
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY