Koniec eurobanku – Bank Millennium przejmuje markę
W czwartek 6 czerwca br. zarząd spółki Euro Bank oraz władze Banku Millennium zatwierdziły ostateczny projekt fuzji. Dla wielu konsumentów zmiany mogą okazać się szokujące – jak wynika z zapowiedzi, marka eurobank zniknie z polskiego rynku, a cały kapitał banku zostanie wchłonięty przez Bank Millennium.
Jak wynika z oficjalnej informacji prasowej udostępnionej mediom, w czwartek 6 czerwca 2019 roku Bank Millennium oraz Euro Bank S.A. uzgodniły i podpisały końcowy plan połączenia. Fuzja banków była zapowiedziana już dużo wcześniej, bo na początku listopada 2018 roku. By projekt można było wcielić życie, potrzebna była jednak oficjalna zgoda Komisji Nadzoru Finansowego.
Po dogłębnej analizie wniosku i załączonych do niego dokumentów Komisja udzieliła zielonego światła dwóm polskim bankom. Warto dodać, iż do przeprowadzenia fuzji potrzebne są dwa zezwolenia KNF-u:
- zgoda na połączenie instytucji (na podstawie art. 124. ust.1. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku, nazywanej także Prawem bankowym),
- zezwolenie na zmianę statutu Banku Millennium, której konieczność wynika z faktu wdrażania fuzji (na podstawie art. 34. ust. 2 Prawa bankowego).
Obserwacja ostatnich działań Komisji Nadzoru Finansowego prowadzi do wniosku, iż o zgodę na przeprowadzenia jakichkolwiek przekształceń rynkowych wcale nie jest tak łatwo. Wystarczy przywołać nie tak odległy przykład niezatwierdzonej fuzji Idea Banku z Getin Noble Bankiem. Tym bardziej warto docenić fakt wydania zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego na połączenie Euro Banku z Bankiem Millennium – dwóch instytucji, które od lat cieszyły się przecież sporym uznaniem wśród klientów rynku bankowego.
fot. Bank Millennium
Szczegóły połączenia
Połączenie banków ma odbyć się zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie spółek handlowych. Istotą fuzji będzie przeniesienie aż 99,79 % akcji marki eurobank (wszystkie aktywa i pasywa) na Bank Millennium. Transakcji nie będzie jednak towarzyszyło podwyższenie kapitały zakładowego banku zasilanego (Banku Millennium).
Akcjonariusze banku zasilającego (marka eurobank) inni niż Bank Millennium nie zostaną pominięci i zapomniani podczas całej transakcji. Jak wynika z oficjalnej zapowiedzi, zostaną im przyznane i wydane zdematerializowane akcje Banku Millennium (tak zwane „Akcje Połączeniowe”) nabyte na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przez Millennium Dom Maklerów S.A. W zamian za każdą akcję Euro Banku uprawniony akcjonariusz otrzyma aż 4,1 „Akcji Połączeniowych”.
Jak wynika z treści prezentacji informacyjnej Banku Millennium przygotowanej już pod koniec ubiegłego roku, cena referencyjna nabycia marki eurobank przez instytucję zasilaną ma wynieść aż 1 833 milionów złotych (do tego trzeba jeszcze uwzględnić zmianę aktywów netto eurobanku). Całość ma zostać zapłacona gotówką. Samo dopięcie i zakończenie transakcji przewidywane jest na drugi kwartał 2019 roku.
Sprawdź nasze oferty najlepszych kredytów online: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/
Czy połączenie się opłaci?
Jak wynika ze wstępnych sondaży poglądowych, dzięki wchłonięciu marki eurobank przez Bank Millennium nowo powstała instytucja zajmie siódmą pozycje w polskim sektorze bankowym. W obszarze niehipotecznych kredytów detalicznych brutto spodziewany awans może doprowadzić zasiloną przez Euro Bank spółkę Banku Millennium aż na 6 miejsce w rynkowym rankingu.
Eksperci zauważają także, iż nabycie marki eurobank pozwoli instytucji zasilanej na znaczący wzrost kredytów konsumpcyjnych – zgodnie z tak zwaną „Strategią 2020”. Zasilony Bank Millennium uzyska kompetencje w modelu franczyzowym i zwiększy swą aktywność w mniejszych miejscowościach w kraju.
Jeśli docelowe synergie zostaną osiągnięte, Bank Millennium może doczekać się wzrostu zysku na akcje w wysokości aż 26%. Analitycy zauważają, iż 4-procentowy wzrost kosztów operacyjnych zestawiony z 27-procentowym wzrostem bazy klientów detalicznych jasno obrazuje zdolność Banku Millennium do zwiększenia osiąganych zysków. Co więcej, spodziewany zwrot z inwestycji ma wynieść około 17%.
fot. Bank Millennium
Źródła:
https://www.bankmillennium.pl/documents/10184/26441014/Prezentacja+dla+inwestorów.pdf?mv=2
Dodaj komentarz