Limit debetowy – na czym polega debet na koncie?

Limit debetowy – na czym polega debet na koncie?

author
Dorota Grycko
23 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych jest limit debetowy na koncie. Jego aktywacja pozwala skredytować wymarzone zakupy na wyjątkowo przystępnych warunkach. Sprawdziliśmy, czym dokładnie jest, ile kosztuje i jak działa limit debetowy.

Spis treści:

  1. Limit debetowy a debet
  2. Jak działa limit debetowy?
  3. Ile kosztuje limit na koncie?
  4. Limit debetowy - na jaką kwotę?
  5. Kto może wziąć limit debetowy?
  6. Jak wyłączyć limit debetowy?
  7. Konsekwencje niespłacania debetu na koncie
  8. Limit debetowy - najważniejsze pytania
  9. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Limit debetowy to nic innego, jak dodatkowe środki pieniężne, które przyznane zostały Konsumentowi przez bank na podstawie spisanej umowy. Fundusze z limitu debetowego można wykorzystywać przez cały czas trwania umowy. Nie jest on jednorazowy – każda dokonana wpłata na koncie konsumenta automatycznie spłaca wykorzystany limit i go odnawia.

Limit debetowy jest więc usługą podobną do kredytu odnawialnego – bank udziela nam pieniędzy, które my możemy na przemian wydawać i uzupełniać aż do końca trwania umowy bankowej.

Różnica między tymi usługami jest prosta: kredyt odnawialny to kwota dodatnia, jaka figuruje na rachunku Konsumenta, natomiast debet na koncie  – jak sama nazwa wskazuje, jest zadłużeniem, ukazującym się na koncie jako kwota ujemna, którą należy spłacić.

Limit debetowy a debet

Limit debetowy bywa często mylony z debetem na koncie. W rzeczywistości są to dwie różne usługi bankowe. Debet na koncie to po prostu ujemne saldo na rachunku bankowym, które powstało w skutek wypłacenia z konta większej ilości środków pieniężnych od kwoty środków na nim dostępnych. Po wykorzystaniu debetu na koncie, a więc wypłaceniu większej sumy niż ta dostępna na rachunku, na koncie Konsumenta pojawi się stan ujemny środków. Przykładowo, jeśli na naszym koncie znajdowało się 1500 zł, a my wypłaciliśmy 2000, na rachunku będzie figurował debet: -500 zł.

Wartość wykorzystanego debetu na koncie zwykle należy spłacić do końca bieżącego miesiąca. Górna kwota możliwego debetu na koncie ustalona jest indywidualnie dla każdego Klienta przez bank. Również bank określa wartość odsetek, jakie naliczone zostaną za skorzystanie z debetu. Debet na koncie jest więc usługą, z jakiej możemy, lecz nie musimy korzystać co miesiąc. Jego przyznanie, jak i anulowanie, wymaga najczęściej wykonania telefonu na infolinię banku lub wybrania odpowiedniej funkcji w serwisie elektronicznym.

Limit debetowy jest w porównaniu z debetem znacznie bardziej sformalizowaną usługą. Jego przyznanie wymaga podpisania umowy i jest on aktywowany jednorazowo – na dłuższy, określony w umowie czas.

Debet na koncie w wysokości np. 500 złotych możemy zaciągać praktycznie co miesiąc. Limit debetowy na taką lub większą sumę zostanie przyznany nam tylko raz – od Klienta wymagane będzie tylko uregulowanie go przez końcem trwania umowy.

Jak działa limit debetowy?

Aby otrzymać limit debetowy, najczęściej musimy podpisać dodatkową umowę z bankiem. Dzięki takiej usłudze na naszym koncie aktywowany zostanie limit, umożliwiający korzystanie z większej ilości środków pieniężnych, niż wynosi ich dostępna na koncie kwota.

Jeśli więc bank uruchomi na naszym rachunku limit debetowy na -1000 złotych, przez cały okres trwania umowy będziemy mogli korzystać z tych środków i wydawać tyle, by saldo naszego konta wynosiło -1 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że każda kolejna wpłata na nasz rachunek będzie w pierwszej kolejności regulować zadłużenie. Tak więc jeśli wydaliśmy wszystkie możliwe środki, a stan naszego konta wynosi-1 000 złotych, najbliższy przelew z wypłatą na przykładowo 1 500 złotych „załata” owy limit ujemny. Stan konta wyniesie wtedy jedynie 500 złotych.

Decydując się na uruchomienie limitu debetowego należy więc korzystać z niego rozsądnie. W innym wypadku, gdy umowa dobiegnie końca, a bank anuluje możliwość korzystania z debetu, my zostaniemy z niewielką (lub nawet zerową) ilością pieniędzy na koncie.

Ile kosztuje limit na koncie?

Limit debetowy nie jest darmowy, lecz na szczęście jest on zwykle nisko oprocentowany w porównaniu do kredytów gotówkowych. Prowizja dla limitów debetowych również jest najczęściej niewielka.

Przykładowo: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla uruchomienia limitu debetowego na kwotę 5 000 złotych w Alior Banku wynosi 28,94% dla całkowitej kwoty tegoż limitu debetowego.

Limit debetowy - na jaką kwotę?

Maksymalna wysokość debetu jest uzależniona od rodzaju konta i zdolności kredytowej Klienta. Każdy bank ustala go indywidualnie. Podczas ustalania wysokości debetu na koncie, bank bierze pod uwagę:

  • regularne wpływy na konto,
  • rodzaj konta, 
  • historię rachunku,
  • korzystanie przez Klienta z innych produktów finansowych dostępnych w ofercie (karty kredytowe itp.)

Kto może wziąć limit debetowy?

O limit debetowy mogą wnioskować Klienci, którzy: 

  • Są pełnoletni,
  • Posiadają konto w banku,
  • Mają regularne wpływy na konto,
  • Wykazują stałe źródło dochodu,
  • Mieszkają w Polsce,
  • Mają pozytywną zdolność kredytową.

Jak wyłączyć limit debetowy?

Limitu debetowego nie da się tak po prostu „wyłączyć”. Opcja taka istnieje natomiast w przypadku debetu na koncie – aby go anulować, zwykle wystarczy zadzwonić na infolinię banku lub poszukać odpowiednich funkcji w serwisie elektronicznym banku.

Wycofanie się z limitu debetowego wymaga natomiast zerwania lub zmienienia umowy, podpisanej wcześniej z bankiem. Aby tego dokonać, najlepiej jest udać się bezpośrednio do placówki banku i tam przedstawić swoje żądanie.

Konsekwencje niespłacania debetu na koncie

Debet na koncie jest zobowiązaniem finansowym, które koniecznie musimy spłacać w wyznaczonym terminie. W przypadku nieregulowania debetu na koncie możemy zostać surowo ukarani. Banki najczęściej stosują:

  • podwyższenie odsetek za korzystanie z limitu,
  • zażądanie przez bank zwrotu pożyczonych środków w ciągu 30 dni,
  • wysłanie do BIK informacji o niespłacaniu zobowiązania,
  • wypowiedzenie umowy przez bank w trybie natychmiastowym,
  • wizyta komornika i trafienie do baz dłużników.

Limit debetowy - najważniejsze pytania

Debet na koncie jest opłacalną formą pożyczki, ponieważ odsetki, które mu towarzyszą są niższe niż te, które musielibyśmy spłacić w przypadku kredytu gotówkowego lub chwilówki.

Debet to po prostu ujemne saldo na rachunku bankowym, które powstało w skutek wypłacenia z konta większej ilości środków pieniężnych od kwoty środków na nim dostępnych.

Debet to nie kredyt. Jest to rodzaj pożyczki udzielonej przez bank, aczkolwiek różni się od standardowego kredytu.

Jeśli nie spłacimy debetu na czas, będziemy musieli opłacić dodatkowe odsetki i prawdopodobnie kary pieniężne za spóźnienie.

Maksymalna wysokość debetu jest uzależniona od rodzaju konta i zdolności kredytowej Klienta. Każdy bank ustala go indywidualnie.

Podsumowanie

  1. Limit debetowy to dodatkowe środki pieniężne, które przyznane zostały Konsumentowi przez bank na podstawie spisanej umowy.
  2.  Fundusze z limitu debetowego można wykorzystywać przez cały czas trwania umowy
  3. Nie jest on jednorazowy – każda dokonana wpłata na koncie konsumenta automatycznie spłaca wykorzystany limit i go odnawia.
  4. Debet na koncie to po prostu ujemne saldo na rachunku bankowym, które powstało w skutek wypłacenia z konta większej ilości środków pieniężnych od kwoty środków na nim dostępnych.
  5. Limit debetowy jest w porównaniu z debetem znacznie bardziej sformalizowaną usługą. Jego przyznanie wymaga podpisania umowy i jest on aktywowany jednorazowo – na dłuższy, określony w umowie czas.
  6. Limit debetowy nie jest darmowy, lecz na szczęście jest on zwykle nisko oprocentowany w porównaniu do kredytów gotówkowych
  7. Maksymalna wysokość debetu jest uzależniona od rodzaju konta i zdolności kredytowej Klienta. Każdy bank ustala go indywidualnie
  8. O limit debetowy mogą wnioskować Klienci, którzy: są pełnoletni, posiadają konto w banku, mają regularne wpływy na konto, wykazują stałe źródło dochodu, mieszkają w Polsce oraz mają pozytywną zdolność kredytową.
  9. Wycofanie się z limitu debetowego wymaga zerwania lub zmienienia umowy.
  10. Limit debetowy jest usługą podobną do kredytu odnawialnego.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Golubiu-Dobrzyniu

Alior Bank posiada w Golubiu-Dobrzyniu wyłącznie jedną placówkę, która jest placówką partnerską. Klienci mogą korzystać z usług punktu od poniedziałku do piątku. Sprawdź dane adresowe oraz kontaktowe.

author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

W których krajach zarobimy najwięcej?

Holding Finansowy HSBC sprawdził w najnowszej edycji badania Expat Explorer, w którym kraju możemy zarobić najwięcej. Sprawdź, do którego państwa warto wyjechać, by podreperować swój budżet.

author
Aneta Jankowska
13 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Promocja: „Lokata na Nowe Środki – edycja XXIII” w Getin Banku

W Getin Banku trwa kolejna edycja programu Na nowe środki. Klienci, którzy wpłacą pieniądze będące nadwyżką nad saldo z dnia 12 sierpnia 2019 roku mogą liczyć na podwyższone oprocentowanie. Promocja trwa do 22 września 2019 roku.

author
Patryk Byczek
04 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Eurobank z nową stroną internetową

Eurobank, chcąc usprawnić lKlientom poruszanie się w serwisie bankowym, wprowadził całkowicie nową odsłonę strony bankowej. W zmianach zauważyć można intuicyjne zakładki, dzięki którym Użytkownicy w prosty sposób dotrą do interesujących ich produktów i usług.

author
Patryk Byczek
11 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Trenuj za darmo z BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas przygotował dla swoich Klientów bardzo ciekawą promocję. Ten kto założy w instytucji Konto Optymalne może otrzymać roczny karnet w firmie OK system. Oprócz tego, na zainteresowanych czeka jeszcze jedna nagroda.

author
Patryk Byczek
21 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski partnerem projektu „Inwestor bez granic”

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym, że zyskał miano partnera odbywającej się w tym roku edycji konkursu „Inwestor bez granic”. Oficjalna gala odbędzie się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
16 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj