Limit debetowy – na czym polega debet na koncie?

Limit debetowy – na czym polega debet na koncie?

author
Dorota Grycko
23 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych jest limit debetowy na koncie. Jego aktywacja pozwala skredytować wymarzone zakupy na wyjątkowo przystępnych warunkach. Sprawdziliśmy, czym dokładnie jest, ile kosztuje i jak działa limit debetowy.

Spis treści:

 1. Limit debetowy a debet
 2. Jak działa limit debetowy?
 3. Ile kosztuje limit na koncie?
 4. Limit debetowy - na jaką kwotę?
 5. Kto może wziąć limit debetowy?
 6. Jak wyłączyć limit debetowy?
 7. Konsekwencje niespłacania debetu na koncie
 8. Limit debetowy - najważniejsze pytania
 9. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Limit debetowy to nic innego, jak dodatkowe środki pieniężne, które przyznane zostały Konsumentowi przez bank na podstawie spisanej umowy. Fundusze z limitu debetowego można wykorzystywać przez cały czas trwania umowy. Nie jest on jednorazowy – każda dokonana wpłata na koncie konsumenta automatycznie spłaca wykorzystany limit i go odnawia.

Limit debetowy jest więc usługą podobną do kredytu odnawialnego – bank udziela nam pieniędzy, które my możemy na przemian wydawać i uzupełniać aż do końca trwania umowy bankowej.

Różnica między tymi usługami jest prosta: kredyt odnawialny to kwota dodatnia, jaka figuruje na rachunku Konsumenta, natomiast debet na koncie  – jak sama nazwa wskazuje, jest zadłużeniem, ukazującym się na koncie jako kwota ujemna, którą należy spłacić.

Limit debetowy a debet

Limit debetowy bywa często mylony z debetem na koncie. W rzeczywistości są to dwie różne usługi bankowe. Debet na koncie to po prostu ujemne saldo na rachunku bankowym, które powstało w skutek wypłacenia z konta większej ilości środków pieniężnych od kwoty środków na nim dostępnych. Po wykorzystaniu debetu na koncie, a więc wypłaceniu większej sumy niż ta dostępna na rachunku, na koncie Konsumenta pojawi się stan ujemny środków. Przykładowo, jeśli na naszym koncie znajdowało się 1500 zł, a my wypłaciliśmy 2000, na rachunku będzie figurował debet: -500 zł.

Wartość wykorzystanego debetu na koncie zwykle należy spłacić do końca bieżącego miesiąca. Górna kwota możliwego debetu na koncie ustalona jest indywidualnie dla każdego Klienta przez bank. Również bank określa wartość odsetek, jakie naliczone zostaną za skorzystanie z debetu. Debet na koncie jest więc usługą, z jakiej możemy, lecz nie musimy korzystać co miesiąc. Jego przyznanie, jak i anulowanie, wymaga najczęściej wykonania telefonu na infolinię banku lub wybrania odpowiedniej funkcji w serwisie elektronicznym.

Limit debetowy jest w porównaniu z debetem znacznie bardziej sformalizowaną usługą. Jego przyznanie wymaga podpisania umowy i jest on aktywowany jednorazowo – na dłuższy, określony w umowie czas.

Debet na koncie w wysokości np. 500 złotych możemy zaciągać praktycznie co miesiąc. Limit debetowy na taką lub większą sumę zostanie przyznany nam tylko raz – od Klienta wymagane będzie tylko uregulowanie go przez końcem trwania umowy.

Jak działa limit debetowy?

Aby otrzymać limit debetowy, najczęściej musimy podpisać dodatkową umowę z bankiem. Dzięki takiej usłudze na naszym koncie aktywowany zostanie limit, umożliwiający korzystanie z większej ilości środków pieniężnych, niż wynosi ich dostępna na koncie kwota.

Jeśli więc bank uruchomi na naszym rachunku limit debetowy na -1000 złotych, przez cały okres trwania umowy będziemy mogli korzystać z tych środków i wydawać tyle, by saldo naszego konta wynosiło -1 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że każda kolejna wpłata na nasz rachunek będzie w pierwszej kolejności regulować zadłużenie. Tak więc jeśli wydaliśmy wszystkie możliwe środki, a stan naszego konta wynosi-1 000 złotych, najbliższy przelew z wypłatą na przykładowo 1 500 złotych „załata” owy limit ujemny. Stan konta wyniesie wtedy jedynie 500 złotych.

Decydując się na uruchomienie limitu debetowego należy więc korzystać z niego rozsądnie. W innym wypadku, gdy umowa dobiegnie końca, a bank anuluje możliwość korzystania z debetu, my zostaniemy z niewielką (lub nawet zerową) ilością pieniędzy na koncie.

Ile kosztuje limit na koncie?

Limit debetowy nie jest darmowy, lecz na szczęście jest on zwykle nisko oprocentowany w porównaniu do kredytów gotówkowych. Prowizja dla limitów debetowych również jest najczęściej niewielka.

Przykładowo: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla uruchomienia limitu debetowego na kwotę 5 000 złotych w Alior Banku wynosi 28,94% dla całkowitej kwoty tegoż limitu debetowego.

Limit debetowy - na jaką kwotę?

Maksymalna wysokość debetu jest uzależniona od rodzaju konta i zdolności kredytowej Klienta. Każdy bank ustala go indywidualnie. Podczas ustalania wysokości debetu na koncie, bank bierze pod uwagę:

 • regularne wpływy na konto,
 • rodzaj konta, 
 • historię rachunku,
 • korzystanie przez Klienta z innych produktów finansowych dostępnych w ofercie (karty kredytowe itp.)

Kto może wziąć limit debetowy?

O limit debetowy mogą wnioskować Klienci, którzy: 

 • Są pełnoletni,
 • Posiadają konto w banku,
 • Mają regularne wpływy na konto,
 • Wykazują stałe źródło dochodu,
 • Mieszkają w Polsce,
 • Mają pozytywną zdolność kredytową.

Jak wyłączyć limit debetowy?

Limitu debetowego nie da się tak po prostu „wyłączyć”. Opcja taka istnieje natomiast w przypadku debetu na koncie – aby go anulować, zwykle wystarczy zadzwonić na infolinię banku lub poszukać odpowiednich funkcji w serwisie elektronicznym banku.

Wycofanie się z limitu debetowego wymaga natomiast zerwania lub zmienienia umowy, podpisanej wcześniej z bankiem. Aby tego dokonać, najlepiej jest udać się bezpośrednio do placówki banku i tam przedstawić swoje żądanie.

Konsekwencje niespłacania debetu na koncie

Debet na koncie jest zobowiązaniem finansowym, które koniecznie musimy spłacać w wyznaczonym terminie. W przypadku nieregulowania debetu na koncie możemy zostać surowo ukarani. Banki najczęściej stosują:

 • podwyższenie odsetek za korzystanie z limitu,
 • zażądanie przez bank zwrotu pożyczonych środków w ciągu 30 dni,
 • wysłanie do BIK informacji o niespłacaniu zobowiązania,
 • wypowiedzenie umowy przez bank w trybie natychmiastowym,
 • wizyta komornika i trafienie do baz dłużników.

Limit debetowy - najważniejsze pytania

Debet na koncie jest opłacalną formą pożyczki, ponieważ odsetki, które mu towarzyszą są niższe niż te, które musielibyśmy spłacić w przypadku kredytu gotówkowego lub chwilówki.

Debet to po prostu ujemne saldo na rachunku bankowym, które powstało w skutek wypłacenia z konta większej ilości środków pieniężnych od kwoty środków na nim dostępnych.

Debet to nie kredyt. Jest to rodzaj pożyczki udzielonej przez bank, aczkolwiek różni się od standardowego kredytu.

Jeśli nie spłacimy debetu na czas, będziemy musieli opłacić dodatkowe odsetki i prawdopodobnie kary pieniężne za spóźnienie.

Maksymalna wysokość debetu jest uzależniona od rodzaju konta i zdolności kredytowej Klienta. Każdy bank ustala go indywidualnie.

Podsumowanie

 1. Limit debetowy to dodatkowe środki pieniężne, które przyznane zostały Konsumentowi przez bank na podstawie spisanej umowy.
 2.  Fundusze z limitu debetowego można wykorzystywać przez cały czas trwania umowy
 3. Nie jest on jednorazowy – każda dokonana wpłata na koncie konsumenta automatycznie spłaca wykorzystany limit i go odnawia.
 4. Debet na koncie to po prostu ujemne saldo na rachunku bankowym, które powstało w skutek wypłacenia z konta większej ilości środków pieniężnych od kwoty środków na nim dostępnych.
 5. Limit debetowy jest w porównaniu z debetem znacznie bardziej sformalizowaną usługą. Jego przyznanie wymaga podpisania umowy i jest on aktywowany jednorazowo – na dłuższy, określony w umowie czas.
 6. Limit debetowy nie jest darmowy, lecz na szczęście jest on zwykle nisko oprocentowany w porównaniu do kredytów gotówkowych
 7. Maksymalna wysokość debetu jest uzależniona od rodzaju konta i zdolności kredytowej Klienta. Każdy bank ustala go indywidualnie
 8. O limit debetowy mogą wnioskować Klienci, którzy: są pełnoletni, posiadają konto w banku, mają regularne wpływy na konto, wykazują stałe źródło dochodu, mieszkają w Polsce oraz mają pozytywną zdolność kredytową.
 9. Wycofanie się z limitu debetowego wymaga zerwania lub zmienienia umowy.
 10. Limit debetowy jest usługą podobną do kredytu odnawialnego.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Chodzież

Nie wiesz, która oferta kredytu gotówkowego w Chodzieży będzie najlepsza? Możesz porównać wszystkie w naszym rankingu. Maksymalna kwota kredytu wynosi 300 000 zł, a jego spłata może zostać rozłożona na 10 lat.

author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Proste Konto Osobiste w Meritum Bank

Ciekawą ofertę rachunku osobistego przygotował Meritum Bank. Jego "Proste Konto Osobiste" zajęło pierwsze miejsce w "Rankingu internetowych kont osobistych - wiosna 2014", przygotowanym przez Totalmoney.pl.

author
Patryk Byczek
24 czerwca 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy warto brać kredyt na 30 lat?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe, które pozwala nam na zakup wymarzonego mieszkania lub domu. Spłata takiego zobowiązania może zająć nam 15, 20, a nawet 30 lat. Czy podpisanie umowy z bankiem na tak długi czas, to dobry pomysł? Sprawdzamy.

author
Dorota Grycko
25 marca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Nowy gracz na bankowym rynku kredytów gotówkowych

Szwedzka instytucja finansowa TF Bank rozpoczęła swoją działalność w Polsce. Na tle innych banków TF Bank wyróżnia się wąską specjalizacją. Instytucja skupia się na rynku pożyczek konsumpcyjnych, sprzedawanych przez Internet. W TF banku nie założymy konta oszczędnościowego ani lokaty terminowej.

author
Patryk Byczek
27 czerwca 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sukces Konta w T-Mobile

Konto w T-Mobile Usługi Bankowe okazało się rynkowym strzałem w dziesiątkę. Dziennie Bank uruchamia 1 000 kont.

author
Patryk Byczek
03 listopada 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt dla wspólnot mieszkaniowych w PKO BP

PKO Bank Polski oferuje wspólnotom mieszkaniowym kredyt z zerową prowizją na cele związane z ekologią. Istotnym elementem tej oferty jest możliwość skorzystania z programu wsparcia na termomodernizację oraz renowację budynków, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj