Listy polecone bez znaczków – zmiany 2021

Listy polecone bez znaczków – zmiany 2021

author
Dominika Sobieraj
09 stycznia 2021

Nadchodzą spore zmiany w wysyłaniu listów poleconych. Od maja tego roku wyślemy je… bez znaczków. Zamiast tego potwierdzeniem dokonania wpłaty za list będzie naklejka z kodem paskowym. Co ze znaczkami, które już mamy? Czy nowe rozwiązanie będzie praktyczne?

Listy polecone bez znaczków

Listów poleconych ze znaczkami nie będziemy mogli wysyłać od 1 maja 2021 roku. Wtedy to wejdzie w życie nowy sposób oznaczania listów, które opłacono do wysyłki w ramach usługi “list polecony”.

Pierwotnie zmiana ta miała wejść w życie 1 lutego 2021 roku, ale ze względu na obecną sytuację Poczta Polska wydłużyła ten czas właśnie do początku maja. Jest to jednocześnie okres, kiedy zmiana będzie nagłaśniana – Klienci mają w ten sposób zyskać czas na wykorzystanie znaczków, które już zakupili.

Nowe oznaczenia na listy polecone

Płatność za list polecony będziemy uiszczać dokładnie tak samo, jak teraz. Inne będzie tylko potwierdzenie tej opłaty. O ile dotychczas potwierdzeniem były właśnie znaczki naklejone przez nas lub pracownika poczty na kopercie naszego listu poleconego, o tyle teraz potwierdzeniem będzie po prostu naklejka naniesiona na list. Naklejka zostanie przyklejona przez pracownika Poczty Polskiej, najprawdopodobniej nie będzie więc możliwości kupienia sobie takich naklejek na zapas.

Czy wiesz, że…

na poczcie można odebrać pieniądze otrzymane w ramach pożyczki na czek GIRO? Jest to opcja bardzo często wybierana przez osoby, które chcą dostać pożyczkę, ale nie chcą, by wypłata z niej była widoczna na koncie.

Dla nas – Klientów – zmiana ta w praktyce nie będzie miała dużego znaczenia. Zmieni się jedynie nieco wygląd listów, ponieważ znikną z nich tak widoczne dotychczas znaczki.

Kod będący potwierdzeniem uiszczenia opłaty będzie dodany do dedykowanej nalepki R. Będzie ona od maja wyglądała nie tak, jak teraz – zostanie rozbudowana właśnie o nowe pole przeznaczone do oznaczenia faktu wniesienia opłaty.

Poczta Polska wprowadza zmiany, które usprawniają obsługę przesyłek pocztowych. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem paskowym, to nowoczesne i wygodne dla klientów rozwiązanie.

Byliśmy gotowi wprowadzić je już w lutym tego roku, ale odpowiadając na oczekiwania klientów przełożyliśmy czas wdrożenia nowego rozwiązania o trzy miesiące” – mówi cytowany w komunikacie Poczty Polskiej Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Nieważne znaczki 2021

Wiele osób słysząc, że listy polecone będą od maja wysyłane bez znaczków, może pomyśleć, że w takim razie zakupione przez nie znaczki będą już nieważne. Nie jest to jednak prawda – znaczki będzie można nadal wykorzystać, po prostu nie w celu potwierdzenia opłaty za listy polecone, ale już za listy zwykłe jak najbardziej. W dodatku znaczki będą nadal sprzedawane i to nie tylko w celach kolekcjonerskich.

“​Poczta Polska wydaje zarówno znaczki obiegowe, w milionowych nakładach, jak też znaczki okolicznościowe, w nakładach mniejszych. Dzięki współpracy z artystami grafikami znaczki cieszą się dużym uznaniem kolekcjonerów w kraju i na świecie. Tworzone dla miłośników filatelistyki emisje przybierają często formę arkusza, czy bloku” – wskazuje Poczta Polska w komunikacie.


Źródło:

https://media.poczta-polska.pl/pr/627761/pamietaj-list-polecony-juz-wkrotce-nadasz-bez-znaczka-2021-01-05

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Raiffesen uruchamia własne TFI
Wpisy
author
Aneta Jankowska
10 czerwca 2017

Raiffesen uruchamia własne TFI

Profi Credit w Chrzanowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
15 listopada 2018

Profi Credit w Chrzanowie

Bezrobotny w co ósmej polskiej rodzinie
Wpisy
author
Patryk Byczek
30 maja 2018

Bezrobotny w co ósmej polskiej rodzinie

Kredyt konsolidacyjny Myszków
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 października 2022

Kredyt konsolidacyjny Myszków

Fałszywe sklepy z maseczkami – banki ostrzegają
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 kwietnia 2020

Fałszywe sklepy z maseczkami – banki ostrzegają

Złote Spinacze – Credit Agricole nagrodzony
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
23 grudnia 2018

Złote Spinacze – Credit Agricole nagrodzony

Porównaj