Od 2016 roku Bank BPH na Giełdzie Papierów Wartościowych nie ma już swoich akcji. Bank obsługuje aktualnie jedynie klientów indywidualnych, którzy spłacają kredyty hipoteczne. Amerykanie próbują sprzedać "pozostałości" po banku - chętni do kupna są Chińczycy. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 14.10.2017
Udostępnij:

Przedstwicielem grupy Fosun, czyli tej, która jest zainteresowana kupnem banku BPH, jest Guo Guangchang. Znajduje się on obecnie w pierwszej dwudziestce najbogatszych Chińczyków. Ma on już 25% akcji Millennium BCP i chce wykupić kolejny bank w Polsce. Tym razem padło na Bank BPH. 


Guo Guangchang, źródło zdjęcia: https://www.forbes.com/profile/guo-guangchang/

Dlaczego bank jest na sprzedaż? 

Bank BPH obecnie zarządza jedynie kilkudziesięcioma tysiącami kredytów we frankach. Obsługując swoich dotychczasowych Klientów, bank mógłby działać jeszcze maksymalnie kilkanaście lat. Amerykańska grupa GE stara się już od lat sprzedać Bank BPH, ale proponowane przez potencjalnych nabywców kwoty były dotychczas zbyt niskie, by można było przeprowadzić transakcję. W końcu propozycja Chińczyków spełniła oczekiwania koncernu – są oni w stanie zapłacić ponad połowę wartości nominalnej Banku BPH.

Masowa likwidacja 

Koncern już od prawie 10 lat prowadzi wzmożone działania w sprawie likwidacji spółek finansowych na całym świecie i likwidacja naszego banku to tylko jeden z elementów tychże działań. Grupa GE koncentruje się aktualnie na rozwoju w innym kierunku inwestując środki w gałęzi przemysłu – w produkcji silników i na rynkach surowcowych. 

Grupa ta zlwkwidowała w Europie już wiele biznesów bankowych i kredytowych – między innymi w Skandynawii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, czy w Szwajcarii. 

"Amerykanie od dawna dają do zrozumienia, że chętnie sprzedaliby resztę BPH. Kilka banków pracowało nad skonstruowaniem biznes modelu pod przejęcie takiej instytucji, ale bez powodzenia." – komentuje jeden z bankowców.

Czy dojdzie do transakcji? 

Aby odpowiedzień na to pytanie, należy jeszcze poczekać. Obecnie trwają rozmowy dotyczące przejęcia banku BPH. Sprawa przejęcia jest o tyle utrudniona, że – jak mówi jeden z bankowców – "jest to bank nieaktywny, z wygaszoną działalnością, pozostający pod pełną kontrolą nadzoru. Nowy inwestor będzie musiał z nim konsultować wszystkie decyzje w sprawie banku".
 

Komentarze