mBank nie wspiera budowy elektrowni w Ostrołęce

mBank nie wspiera budowy elektrowni w Ostrołęce

author
Dominika Byczek
07 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

mBank odpiera zarzuty ekologów i oświadcza, że nie ma nic wspólnego z budową elektrowni w Ostrołęce. Jak czytamy na stronie, “bank zamierza zwiększać udział wyłącznie w branży zielonej energii, gdzie już dziś jest liderem” i nie chce wspierać energetyki węglowej.

“Niektóre organizacje ekologiczne wzywają mBank, aby nie finansował budowy elektrowni w Ostrołęce. Przypominają, że instytucja wprowadziła w 2019 roku zasady kredytowania branży górniczej oraz energetyki węglowej.

Zgodnie z nimi nie powinna przeznaczać pieniędzy na bloki energetyczne opalane węglem – czytamy dalej w komunikacie. Bank przedstawia jednak fakty, które jasno zaprzeczają zarzutom ekologów.

Kolejne argumenty podajemy za oficjalnym artykułem dostępnym na stronie internetowej banku “mBank nie ma nic wspólnego z budową elektrowni w Ostrołęce, rozwija finansowanie OZE”.


1. mBank nie finansuje budowy elektrowni w Ostrołęce

Bank oświadcza, że nie ma nic wspólnego z finansowaniem budowy elektrowni w Ostrołęce. Jest jedynie “aranżerem emisji obligacji spółki Enea na mocy umowy podpisanej jeszcze w 2014 r. pomiędzy kilkoma bankami, w której zobowiązał się do wsparcia tej firmy w emisji obligacji”.

W roku 2019 Enea w istocie wyemitowała obligacje na refinansowanie własnego zadłużenia wynikającego z wyemitowanych wcześniej obligacji serii ENEA0220. mBank nie kupi jednak obligacji Enea, a zatem nie przekaże na ten cel żadnych pieniędzy.


2. mBank ma śladowy udział w finansowaniu energetyki

Wbrew zarzutom stawianym przez ekologów, mBank ma niewielki stopień zaangażowania w finansowanie branży energetycznej. W całym portfelu kredytowym banku finansowanie branży ciepłowniczej i energetycznej to zaledwie 1% ogółu.

3. Od 2019 roku mBank nie finansuje projektów z dziedziny energetyki węglowej

Zgodnie z przyjętą kilka miesięcy temu przez bank polityką dotyczącą kredytowania branży górniczej i energetyki węglowej, mBank nie wspiera inwestycji z dziedziny energetyki węglowej. Od 1 kwietnia 2019 roku z pieniędzy banku nie są finansowane żadne nowe kopalnie węgla i bloki energetyczne opalane węglem.


4. Od 2015 roku mBank nie finansuje projektów zagrażających środowisku naturalnemu

Dbanie o środowisko jest niejako wpisane w istnienie mBanku. W 2015 roku przyjął on bowiem “Strategii odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju mBanku S.A.”. Dzięki temu wprowadzono ograniczenia w relacjach z tymi przedsiębiorcami, którzy dopuszczali się naruszania środowiska naturalnego.

5. mBank stawia na OZE

Wszystkie działania i inwestycje banku wskazują na to, że wspiera on i “promuje rozwiązania związane z ochroną środowiska naturalnego, finansuje projekty modernizacyjne zmniejszające emisję CO2 i zużycie węgla, w tym farmy wiatrowe i fotowoltaikę”.

Bank jest jednym z krajowych liderów pod względem finansowania odnawialnych źródeł energii.


6. mBank dba o przestrzeganie praw człowieka

“mBank jest sygnatariuszem 10 Zasad UN Global Compact”, a zatem nie finansuje tych przedsięwzięć, które zmierzałyby do łamania praw człowieka, prawa pracy, a także tych, które wspierają korupcję.

7. Działania mBanku są zbieżne z postulatami ekologów

Inicjatywy podejmowane przez mBank są zupełnie zgodne z postulatami ekologów, ponieważ dążą do zmniejszenia udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w naszym kraju.


Źródło:

https://pl.media.mbank.pl/62942-mbank-nie-ma-nic-wspolnego-z-budowa-elektrowni-w-ostrolece-rozwija-finansowanie-oze

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Siedlcach

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy oddziały banku w Siedlcach – godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę.

author
Dominika Byczek
13 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny?

Co może, a czego nie może zająć komornik – to pytanie, na które codziennie wielu Polaków szuka odpowiedzi. Jedną z wątpliwych kwestii jest to, czy zajęciu podlegają różnego rodzaju kwoty wypłacane przez państwo. Postaraliśmy się odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć zasiłek rodzinny.

author
Dominika Byczek
08 lutego 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ofiaromat także w Warszawie

Spółka First Data Polska wsparła instalację już drugiego daromatu w Polsce. Ofiaromat, jaki stanął w Warszawie na Dworcu Centralnym, to nic innego jak możliwość wsparcia potrzebujących na miarę XXI wieku. Jest to urządzenie wyposażone w terminal, dzięki któremu wesprzemy mieszkańców Syrii, którą wyniszcza trwająca tam wojna.

author
Alicja Hirsekorn
01 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Bezpieczny kredyt 2% w SGB Banku

Rządowy program o nazwie “Bezpieczny kredyt 2%” został wprowadzony w celu umożliwienia korzystania z kredytu mieszkaniowego na preferencyjnych warunkach. Program rozpoczął swoje funkcjonowanie 3 lipca 2023 roku. Aby uzyskać “bezpieczny kredyt 2%”, konieczne jest złożenie wniosku w jednym z banków działających w Polsce. W celu uzyskania informacji na temat warunków uzyskania tego kredytu w SGB Banku, należy skonsultować się bezpośrednio z tym bankiem.

author
Patryk Byczek
05 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy ZUS sprawdza Polaków na Facebooku?

Popularne portale społecznościowe takie jak Facebook mogą okazać się przydatne. Fakt ten jest wykorzystywany nie tylko przez ciekawskich znajomych, ale także przez ZUS, którego zadaniem jest kontrola i czuwanie nad prawidłowym działaniem systemu. Czy ZUS faktycznie ma prawo do sprawdzenia naszego profilu na Facebooku? Sprawdźmy z jakimi konsekwencjami wiąże się oszustwo związane z zasiłkami bądź wyłudzeniem zwolnienia lekarskiego, których potwierdzenie w postaci postów znajdzie się na portalu społecznościowym.

author
Halszka Gronek
30 maja 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kasa Stefczyka Kozienice

Jeśli szukasz danych o lokalizacjach Kasy Stefczyka w Kozienicach, wszystkie informacje są dostępne tutaj, gotowe do wykorzystania. Sprawdź dane dotyczące placówki Kasy Stefczyka w Kozienicach, w tym adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
03 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj