mBank nie wspiera budowy elektrowni w Ostrołęce

mBank nie wspiera budowy elektrowni w Ostrołęce

author
Dominika Sobieraj
07 lipca 2019

mBank odpiera zarzuty ekologów i oświadcza, że nie ma nic wspólnego z budową elektrowni w Ostrołęce. Jak czytamy na stronie, “bank zamierza zwiększać udział wyłącznie w branży zielonej energii, gdzie już dziś jest liderem” i nie chce wspierać energetyki węglowej.

“Niektóre organizacje ekologiczne wzywają mBank, aby nie finansował budowy elektrowni w Ostrołęce. Przypominają, że instytucja wprowadziła w 2019 roku zasady kredytowania branży górniczej oraz energetyki węglowej.

Zgodnie z nimi nie powinna przeznaczać pieniędzy na bloki energetyczne opalane węglem – czytamy dalej w komunikacie. Bank przedstawia jednak fakty, które jasno zaprzeczają zarzutom ekologów.

Kolejne argumenty podajemy za oficjalnym artykułem dostępnym na stronie internetowej banku “mBank nie ma nic wspólnego z budową elektrowni w Ostrołęce, rozwija finansowanie OZE”.


1. mBank nie finansuje budowy elektrowni w Ostrołęce

Bank oświadcza, że nie ma nic wspólnego z finansowaniem budowy elektrowni w Ostrołęce. Jest jedynie “aranżerem emisji obligacji spółki Enea na mocy umowy podpisanej jeszcze w 2014 r. pomiędzy kilkoma bankami, w której zobowiązał się do wsparcia tej firmy w emisji obligacji”.

W roku 2019 Enea w istocie wyemitowała obligacje na refinansowanie własnego zadłużenia wynikającego z wyemitowanych wcześniej obligacji serii ENEA0220. mBank nie kupi jednak obligacji Enea, a zatem nie przekaże na ten cel żadnych pieniędzy.


2. mBank ma śladowy udział w finansowaniu energetyki

Wbrew zarzutom stawianym przez ekologów, mBank ma niewielki stopień zaangażowania w finansowanie branży energetycznej. W całym portfelu kredytowym banku finansowanie branży ciepłowniczej i energetycznej to zaledwie 1% ogółu.

3. Od 2019 roku mBank nie finansuje projektów z dziedziny energetyki węglowej

Zgodnie z przyjętą kilka miesięcy temu przez bank polityką dotyczącą kredytowania branży górniczej i energetyki węglowej, mBank nie wspiera inwestycji z dziedziny energetyki węglowej. Od 1 kwietnia 2019 roku z pieniędzy banku nie są finansowane żadne nowe kopalnie węgla i bloki energetyczne opalane węglem.


4. Od 2015 roku mBank nie finansuje projektów zagrażających środowisku naturalnemu

Dbanie o środowisko jest niejako wpisane w istnienie mBanku. W 2015 roku przyjął on bowiem “Strategii odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju mBanku S.A.”. Dzięki temu wprowadzono ograniczenia w relacjach z tymi przedsiębiorcami, którzy dopuszczali się naruszania środowiska naturalnego.

5. mBank stawia na OZE

Wszystkie działania i inwestycje banku wskazują na to, że wspiera on i “promuje rozwiązania związane z ochroną środowiska naturalnego, finansuje projekty modernizacyjne zmniejszające emisję CO2 i zużycie węgla, w tym farmy wiatrowe i fotowoltaikę”.

Bank jest jednym z krajowych liderów pod względem finansowania odnawialnych źródeł energii.


6. mBank dba o przestrzeganie praw człowieka

“mBank jest sygnatariuszem 10 Zasad UN Global Compact”, a zatem nie finansuje tych przedsięwzięć, które zmierzałyby do łamania praw człowieka, prawa pracy, a także tych, które wspierają korupcję.

7. Działania mBanku są zbieżne z postulatami ekologów

Inicjatywy podejmowane przez mBank są zupełnie zgodne z postulatami ekologów, ponieważ dążą do zmniejszenia udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w naszym kraju.


Źródło:

https://pl.media.mbank.pl/62942-mbank-nie-ma-nic-wspolnego-z-budowa-elektrowni-w-ostrolece-rozwija-finansowanie-oze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BOŚ Bank w nowej kampanii społeczno-edukacyjnej
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 grudnia 2019

BOŚ Bank w nowej kampanii społeczno-edukacyjnej

500 plus dla nauczycieli
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 listopada 2020

500 plus dla nauczycieli

T-Mobile Usługi Bankowe w Lesznie
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Lesznie

Kredyt na PIT
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
15 marca 2023

Kredyt na PIT

Bank Pekao w Busku-Zdroju
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 lipca 2019

Bank Pekao w Busku-Zdroju

Libra – nowa waluta Facebooka
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Libra – nowa waluta Facebooka

Porównaj