Zmiany zasad kredytowania branży górniczej w mBanku
mBank coraz bardziej otwiera się na odnawialne źródła energii i chce wpłynąć na znaczne ograniczenie finansowania węgla. To już kolejny raz, kiedy bank daje wyraz swojej odpowiedzialności społecznej.
Już od 1 kwietnia mBank nie będzie finansował nowych kopalni węgla oraz bloków energetycznych opalanych węglem. Zmiana dotknie także inne dziedziny finansów związane z opalaniem nieodnawialnymi źródłami energii.
mBank – zmiany w kredytach dla branży górniczej
Bank kieruje swe działania ku wspieraniu odnawialnych źródeł energii i dlatego zmuszony jest do zmiany zasad, na których dotychczas kredytowana była branża górnicza oraz cała polska energetyka węglowa.
Jednocześnie działania banku będą skupiały się na wykluczeniu potencjalnych relacji z takimi firmami, które w ponad 50% pobierają energię elektryczną pozyskiwaną właśnie z tego surowca.
Będzie to obliczane na podstawie pomiaru mocy wytwórczej i dla mBanku będzie stanowiło jedno z głównych kryteriów nawiązywania przyszłych relacji biznesowych. Wobec firm, z którymi współpraca została już nawiązana, a znacząco eksploatują one tereny cenne pod względem przyrodniczym, bank podejmie działania zmierzające do wdrożenia pewnych ograniczeń w tych relacjach.
mBank sfinansuje projekty działające ku ochronie środowiska
mBank chce również promować wszelkie działania, które są powiązane z ochroną naturalnego środowiska naszego kraju i całej planety. Kluczem do zmniejszenia stale pogłębiającego się problemu będzie finansowanie różnych projektów skupiających się wokół problemów:
- zmniejszenie emisji CO2,
- ograniczenie zużycia węgla w gospodarce.
Nie dla elektrowni atomowej w Polsce
Co więcej – mBank wyraził również jasne stanowisko wobec elektrowni atomowych w Polsce. Bank nie będzie angażował się w finansowanie jakichkolwiek inwestycji, które związane byłyby z budową elektrowni albo rozwojem technologii na taką budowę pozwalającej.
Wszystkie te działania są efektem wdrożenia “Strategii odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju mBanku S.A.”.
Odejście od węgla ma uzasadnienie biznesowe. Rosnąca presja związana z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla sprawia, że wspieranie tej gałęzi energetyki staje się coraz mniej uzasadnione
– mówi cytowany w komunikacie mBanku Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. Dodaje również, że
powoli kończy się era surowców kopalnianych. Jednocześnie rośnie znaczenie niskoemisyjnych i odnawialnych metod pozyskiwania energii. W mBanku dostrzegamy ten trend i widzimy w nim duży potencjał do nawiązania nowych relacji biznesowych. Pod koniec roku, przyjęliśmy specjalną politykę, która ma ułatwić finansowanie OZE. Początkowo na działania z tego obszaru przeznaczymy około pół miliarda złotych.
Duże pieniądze zostaną zatem przeznaczone na działania zmierzające ku ochronie środowiska naturalnego, a nie na finansowanie energetyki węglowej i kopalni w naszym kraju.
mBank od kilku już lat aktywnymi działaniami potwierdza swoje zaangażowanie w upowszechnienie odnawialnych źródeł energii, więc podjęcie kolejnych kroków ku jej upowszechnieniu nikogo dziwić nie powinno. Co więcej – jak podkreślał Adam Pers – działania te są zgodne z trendami, którymi podążają również inne instytucje z branży finansowej na całym świecie.
Źródło:
https://pl.media.mbank.pl/55321-mbank-ogranicza-finansowanie-wegla-i-stawia-na-oze
Dodaj komentarz