mDokumenty będą działały na iPhone’ach

mDokumenty będą działały na iPhone’ach

author
18 listopada 2019

Dziennik Gazeta Prawna podał, że w przyszłym roku wreszcie mDokumenty będą działały na iPhone’ach i innych urządzeniach firmy Apple. Jeszcze szybciej może być dostępna aplikacja mPojazd.

mDokumenty na iPhone dopiero w 2020

Według poniedziałkowego DGP przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji potwierdzili, że nowe aplikacje rządowe na urządzenia firmy Apple mają być dostępne już na początku przyszłego roku. Wstępnie jako o terminie maksymalnym mówi się o końcu pierwszego kwartału roku 2020.

Wcześniej aplikacje wprowadzono jedynie dla użytkowników urządzeń z systemem Android. Rząd tłumaczył taki wybór rzekomą analizą rynku, z której wynikać musiało zapewne, że większość Polaków korzysta właśnie z takich urządzeń.

Użytkownicy iPhone’ow skorzystają z mLegitymacji

W analizie rząd mógł jednak nie wziąć pod uwagę podstawowej rzeczy jaką jest grupa odbiorcza rządowych aplikacji. Wszystkie elektroniczne udogodnienia są dużo bardziej atrakcyjne dla osób młodych niż osób dojrzałych, dlatego analizy tego typu powinny być przeprowadzane głównie na młodszych grupach wiekowych (np.: 18-26).

Być może to właśnie sygnały pochodzące od młodzieży skłoniły rząd do udostępnienia rządowych aplikacji na iPhone’y, które wśród osób młodych są bardzo popularne. Szczególnie istotne z punktu widzenia osób młodych jest to, że mDokumenty pozwalają na korzystanie z elektronicznej legitymacji szkolnej i studenckiej.

Potwierdzanie tożsamości przez iPhone

Od przyszłego roku sytuacja posiadaczy urządzeń firmy Apple ma się jednak zmienić. Rząd zapewnia, że na iPhone’ach będzie można korzystać między innymi z:

  • e-recept,
  • mLegitymacji szkolnej,
  • mLegitymacji studenckiej,
  • aplikacji mPojazd.

Aplikacja mDokumenty posłuży także użytkownikom iPhone’ów do potwierdzania swojej tożsamości. Z potwierdzania możemy korzystać wszędzie tam, gdzie – jak informuje rząd – “do potwierdzenia tożsamości wystarczy dokument ze zdjęciem, na przykład na poczcie, w sklepie, punkcie usługowym.

Nawet gdy masz stłuczkę lub podpisujesz z kimś umowę. Z aplikacji skorzystasz również w sklepach i punktach usługowych, które posługują się mWeryfikatorem”.


Źródło:

https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe//mdokumenty-potwierdzaj-tozsamosc-smartfonem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Leżajsku
Oddziały
author
21 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Leżajsku

Promocja: „Uwolnij swój świat z Kartą Kredytową Citi Simplicity”
Promocje bankowe
author
18 września 2018

Promocja: „Uwolnij swój świat z Kartą Kredytową Citi Simplicity”

KredytOK w Bydgoszczy
Oddziały
author
18 lutego 2017

KredytOK w Bydgoszczy

Specjalna oferta dla rolników w Credit Agricole
Bez kategorii
author
21 czerwca 2020

Specjalna oferta dla rolników w Credit Agricole