Międzynarodowy Dzień Herbaty – 15 grudnia
15 grudnia to Międzynarodowy Dzień Herbaty. Jak się okazuje, to także święto Polaków. Dlaczego? Jesteśmy czwartym narodem w Europie, który pije jej najwięcej.
Uwielbiamy pić herbatę
Bank BGŻ BNP Paribas przygotował specjalny komunikat, w którym przybliża historię przyjaźni Polaków z herbatą.
Sprawdź, co zdrożeje w 2019 roku
Zgodnie z informacjami, które podaje bank, Polak parzy średnio napar z 1 kg liści rocznie.
W piciu herbaty wyprzedzaja nas jedynie:
– Irlandczycy (2,18 kg),
– Brytyjczycy (1,93 kg)
– Rosjanie (1,38 kg)
Analizując globalne spożycie herbaty, również plasujemy się wysoko. Zajmujemy 9. miejsce na świecie. Co ciekawe, za nami są takie kraje jak Japonia, Chiny i Arabia Saudyjska.
Dane Comtrade pokazują, że rok twmu sprowadzilismy 32,2 tys. ton herbaty. Większość zasobów stanowiłą herbata czarna.
Herbaty? Tak, poproszę
Praktycznie każdy Polak pije herbatę do śniadania i większość z nas postrzega napar jako niezbędnik każdej diety.
Jaką herbatę wybieramy? Patrząc na formę podania – najcześciej kupujemy susz w torebkach. Analizując smakowe wybory Polaków – preferujemy herbatę bez dodatków, a jeśli już coś do niej dodajemy, to jest to cytryna, miód lub cukier.
Poza bardzo popularną herbatą czarną, chętnie pijemy napary owocowe i ziołowe. Lubimy także herbatę Earl Grey. Rzadziej za to wybieramy zieloną herbatę, czy czerwoną.
“Jedna czwarta herbaty, która trafiła w 2017 roku do Polski, pochodziła z Kenii. Resztę przywieziono z Chin (16,5%), Indii (16,3%, Indonezji (8,8%) i Sri Lanki (6,5%). Sprowadzany surowiec jest niesfermentowany lub częściowo sfermentowany, a następnie w polskich zakładach liście są przetwarzane, pakowane i wysyłane do dystrybutorów. Co ciekawe, znaczące ilości herbaty z Polski są sprzedawane za granice i to w ilościach, które dają nam 14. pozycje w światowym eksporcie tego produktu. Eksportujemy herbatę głównie do Wielkiej Brytanii (16% wolumenu całego eksportu z Polski w 2017 r.), Francji (15%), Belgii (12%), Szwecji (7,5%), Holandii (6,5%) i Włoch (6,3%)” – czytamy.
Herbata jest to drugi najczęściej spożywany napój na świecie. Pierwsze miejsce zajmuje woda.
Źródło: http://media.bgzbnpparibas.pl/pr/414791/polacy-pija-wiecej-herbaty-niz-chinczycy-czy-japonczycy, https://infowire.pl/generic/release/414791/polacy-pija-wiecej-herbaty-niz-chinczycy-czy-japonczycy/
Dodaj komentarz