zadluzenia.com
zamknij

Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej

Mieszkanie Plus to nowy rządowy program zastępujący dotychczasowe Mieszkanie dla Młodych. Program kierowany jest do wszystkich grup wiekowych, ale w szczególności do osób, które mają zbyt niskie dochody, by kupić własne mieszkanie. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej.

 

Biała Podlaska jako jedyne miasto z Lubelszczyzny wzięła udział w programie Mieszkanie Plus. Pod koniec grudnia 2016 roku Jarosław Kaczyński symbolicznie wbił łopatę na znak rozpoczęcia budowy bloków. Program wraz z prezesem partii PiS zainaugurował minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

"Program Mieszkanie Plus zwraca Polakom wolność i normalne życie'' - powiedział podczas inauguracji Jarosław Kaczyński.

 

źródło: http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/biala-podlaska/a/mieszkanie-plus-w-bialej-podlaskiej-jaroslaw-kaczynski-wbil-lopate-pod-budowe-mieszkan,11611340/

 

Budową nowych bloków zajmują się trzy lokalne firmy budowlane: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Dombud, Zakład Remontowo-Budowlany Stanisława Romaniuka oraz Usługi Budowlane i Transportowe Jerzego Łaskiego. 

 

"Ogrodzony jest już plac budowy, ruszyły prace ziemne, na razie przygotowawcze. Wykonawcy czekają na lepsze temperatury. Ale wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Inwestycja ma być zakończona na początku 2018 roku"- mówił Arkadiusz Mateńko, pracownik ZGL.

Bloki już stoją i czekają na mieszkańców

Na początku marca 2018 roku została opublikowana lista najemców - lokale jeszcze w tym roku będą oddane 186 rodzinom. Jest to jedno z pierwszych miast w Polsce, które będzie gotowe oddać mieszkania z programu 500+. Wpłynęło ponad 1000 zgłoszeń, z których 380 przeszło pozytywnie weryfikację zdolności czynszowej. Aż 10% wniosków złożyły osoby dotychczas niemieszkające w Białej Podlaskiej. 

Została już opublikowana podstawowa lista rodzin zakwalifikowanych do najmu mieszkania w programie Mieszkanie+. Listę można znaleźć pod tym adresem: http://www.zglbialapodlaska.pl/lista-podstawowa-osob-zakwalifikowanych-do-najmu.html. 

 

MIESZKANIE PLUS BIAŁA PODLASKA - SZCZEGÓŁY

 

 

 

liczba mieszkań: 186 mieszkań

liczba budynków: 3 budynki

liczba mieszkań dla niepełnosprawnych: 25 mieszkań

miejsce: Biała Podlaska, przy ul. Jana II Kazimierza i Jana III Sobieskiego

data rozpoczęcia: 12.12.2016 roku

data ukończenia budowy:II kwartał 2018 roku
oddanie mieszkań: czerwiec 2018 roku 

średnia powierzchnia:40-55 m2

łączna powierzchnia mieszkań:8500 m2

wysokość czynszu: 12 zł/m2 

wykończenie mieszkań: pod klucz

dodatkowo: miejsca parkingowe, place zabaw, tereny zielone

nabór: 30 czerwca 2017 roku - 31 grudnia 2017 roku

wykonawca: BGK Nieruchomości

Bloki będą tworzyły spójny pod względem architektonicznym układ i zostaną wkomponowane w spokojną okolicę. Na terenie osiedla mają powstać także miejsca parkingowe, place zabaw dla dzieci oraz specjalne tereny zielone. Budynki są już przykryte i docieplone. Doprowadzono do nowych bloków media (szerokopasmowy Internet i gaz). 

 

źródło: podlasie24.pl

 

MIESZKANIE PLUS - ZAŁOŻENIA PROGRAMU

 

Program Mieszkanie Plus zakłada dwa sposoby wynajmu mieszkań: lokale będą dostępne albo tylko na wynajem albo na wynajem z możliwością przejęcia ich na własność. Wybór drugiej opcji będzie miał przełożenie na wyższy miesięczny koszt czynszu (różnica to 20%).

 

Przewidywany czynsz (bez mediów i kosztów eksploatacji) ma wynosić:

 

1) Mieszkanie na wynajem: 10-20 zł za metr kwadratowy

2) Mieszkanie na wynajem z możliwością nabycia własności: 12-24 zł za metr kwadratowy

 

Ostateczna wysokość czynszu będzie zależała od lokalizacji inwestycji. 
 

WYSOKOŚĆ CZYNSZU


Prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej Bernadeta Puczka poinformowała już o przewidywanej wysokości czynszu - "czynsz w lokalach w ramach "Mieszkania Plus" wyniesie ok. 12 zł za mkw.". Opłaty za mieszkanie o powierzchni 50 m2 mają zatem wynosić w całości około 900 zł. 

Więcej o projekcie znajdziesz w artykule: Ile wyniesie czynsz w programie Mieszkanie Plus ?
 

DLA KOGO MIESZKANIE PLUS W BIAŁEJ PODLASKIEJ

 

Z programu wynajmu rządowych mieszkań będą mogły skorzystać wszystkie grupy społeczne oraz wszystkie grupy wiekowe. Jeśli chętnych będzie więcej, niż lokali, pod uwagę będzie brana:

 

a) wysokość dochodów (uwzględniająca liczbę osób),

b) sytuacja rodzinna (liczba dzieci, złe warunki mieszkaniowe, przeludnienie).

 

Pozytywne rozpatrzenie wniosku ułatwione będzie również dla:

- osób, które nie mają zdolności kredytowej,

- osób o niskich dochodach,

- młodych polskich rodzin.

 

Mieszkania mają być dostępne i dla osób samotnych (kawalerki), i dla rodzin z dziećmi. Znaczenie ma także niepełnosprawność któregoś z członków rodziny - dla takich osób będzie przeznaczone 25 mieszkań na parterze.

 

MIESZKANIE PLUS BIAŁA PODLASKA - LOKALIZACJA

 

Budynki w ramach programu „Mieszkanie Plus” powstaną przy ul. Jana II Kazimierza i Jana III Sobieskiego.

 

 

ZAPISY I WNIOSEK

 

Nabór wniosków na Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej ruszył 30 czerwca 2017 roku i został już zakończony. Na stronie internetowej http://www.zglbialapodlaska.pl/ można znaleźć listę osób zakwalifikowanych do najmu. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
0 / 5 z 0 ocen
BRAK KOMENTARZY