Miliard złotych od mBanku na zieloną energię

Miliard złotych od mBanku na zieloną energię

author
Dominika Sobieraj
01 sierpnia 2019

mBank od dwóch lat przeznacza duże środki na projekty z obszaru odnawialnych źródeł energii. Pula pieniędzy została właśnie zwiększona o 100 % – z 500 milionów do aż miliarda złotych.

O tym, że mBank stawia na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, pisaliśmy już jakiś czas temu. Pula środków przyznanych przez bank na ten cel wynosiła jednak 500 mln złotych.

Teraz bank zmienia strategię i zwiększa pulę dwukrotnie. Na projekty takie jak farmy wiatrowe albo fotowoltaika chce przeznaczyć aż miliard złotych. Jest to wynik stale rosnącego zainteresowania Klientów.

Finansowanie dotyczy tych inwestycji, które są realizowane w ramach aukcyjnego systemu wsparcia. To jednak niejedyne środki, które mBank jest gotów przeznaczyć na OZE.

Jak wskazano w oficjalnym komunikacie, “bank deklaruje także zainteresowanie projektami działającymi na zasadach rynkowych, m.in. opartymi o umowy typu PPA”.

“Pierwsze pół miliarda złotych zostało już w zasadzie wykorzystane, drugie pół rozdysponujemy najpóźniej do połowy przyszłego roku. Dotychczas nasze wsparcie w trzech czwartych trafiło do sektora wiatrowego, reszta zasiliła rozwój fotowoltaiki.

Podobna proporcja pomiędzy tymi technologiami może się utrzymać. Instalacje wiatrowe są po prostu większe i bardziej kapitałochłonne niż instalacje fotowoltaiczne

– wskazuje cytowany w komunikacie mBanku Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. Bank chce skupić się głównie na finansowaniu tych projektów, które będą realizowane w ramach rządowego systemu wsparcia.

Bank nie zamyka się jednak jedynie na te projekty, czego dowodem są już trzy kredyty udzielone na projekty spoza puli.

“Pracujemy m.in. nad projektami opartymi o umowy typu PPA (Power Purchase Agreement). W tym modelu inwestor planujący budowę zielonego źródła, najczęściej wiatrowego, podpisuje na początku kilkunastoletnią umowę sprzedaży energii, np. z firmą produkcyjną.

Popularność takich umów na świecie rośnie” – dodaje Adam Pers. Część inwestycji mBanku ma być zrealizowana we współpracy z Commerzbankiem, który jest głównym akcjonariuszem banku i ma duże doświadczenie w finansowaniu projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii w Europie.


Źródło:

https://pl.media.mbank.pl/66693-mbank-przeznaczy-1-mld-zl-na-zielona-energie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile komornik może zabrać z pensji w 2019 ?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 stycznia 2019

Ile komornik może zabrać z pensji w 2019 ?

Kredyt konsolidacyjny Wieliczka
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
09 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny Wieliczka

Bank Pekao w Bolesławcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
09 lipca 2019

Bank Pekao w Bolesławcu

Komornik Sądowy Waldemar Wójcik
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
08 września 2015

Komornik Sądowy Waldemar Wójcik

Porównaj