Miliard złotych od mBanku na zieloną energię

Miliard złotych od mBanku na zieloną energię

author
Dominika Byczek
01 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

mBank od dwóch lat przeznacza duże środki na projekty z obszaru odnawialnych źródeł energii. Pula pieniędzy została właśnie zwiększona o 100 % – z 500 milionów do aż miliarda złotych.

O tym, że mBank stawia na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, pisaliśmy już jakiś czas temu. Pula środków przyznanych przez bank na ten cel wynosiła jednak 500 mln złotych.

Teraz bank zmienia strategię i zwiększa pulę dwukrotnie. Na projekty takie jak farmy wiatrowe albo fotowoltaika chce przeznaczyć aż miliard złotych. Jest to wynik stale rosnącego zainteresowania Klientów.

Finansowanie dotyczy tych inwestycji, które są realizowane w ramach aukcyjnego systemu wsparcia. To jednak niejedyne środki, które mBank jest gotów przeznaczyć na OZE.

Jak wskazano w oficjalnym komunikacie, “bank deklaruje także zainteresowanie projektami działającymi na zasadach rynkowych, m.in. opartymi o umowy typu PPA”.

“Pierwsze pół miliarda złotych zostało już w zasadzie wykorzystane, drugie pół rozdysponujemy najpóźniej do połowy przyszłego roku. Dotychczas nasze wsparcie w trzech czwartych trafiło do sektora wiatrowego, reszta zasiliła rozwój fotowoltaiki.

Podobna proporcja pomiędzy tymi technologiami może się utrzymać. Instalacje wiatrowe są po prostu większe i bardziej kapitałochłonne niż instalacje fotowoltaiczne

– wskazuje cytowany w komunikacie mBanku Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. Bank chce skupić się głównie na finansowaniu tych projektów, które będą realizowane w ramach rządowego systemu wsparcia.

Bank nie zamyka się jednak jedynie na te projekty, czego dowodem są już trzy kredyty udzielone na projekty spoza puli.

“Pracujemy m.in. nad projektami opartymi o umowy typu PPA (Power Purchase Agreement). W tym modelu inwestor planujący budowę zielonego źródła, najczęściej wiatrowego, podpisuje na początku kilkunastoletnią umowę sprzedaży energii, np. z firmą produkcyjną.

Popularność takich umów na świecie rośnie” – dodaje Adam Pers. Część inwestycji mBanku ma być zrealizowana we współpracy z Commerzbankiem, który jest głównym akcjonariuszem banku i ma duże doświadczenie w finansowaniu projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii w Europie.


Źródło:

https://pl.media.mbank.pl/66693-mbank-przeznaczy-1-mld-zl-na-zielona-energie

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Wyszkowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Wyszkowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wywiad z prof. Leszkiem Pawłowiczem

Podczas tegorocznego Kongresu Consumer Finance redakcji Zadłużenia.com udało się porozmawiać z profesorem Leszkiem Pawłowiczem, wiceprezesem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ekspert opowiedział nam o tym, jakie wyzwania ma przed sobą rynek consumer finance i co jest najważniejsze w zawodzie doradcy kredytowego.

author
Halszka Gronek
21 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Pionkach

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Pionkach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
10 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Łuków

Santander Consumer Bank to jeden z najpopularniejszych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Łukowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
14 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Czym są ceny regulowane?

Wydarzenia, takie jak pandemia czy wojna w Ukrainie, które miały miejsce na przestrzeni kilku ostatnich lat wpływają na wiele aspektów. Jednym z nich są koszty związane zakupem z poszczególnych produktów czy usług, które cały czas rosną. Skutki podnoszonych regularnie cen mogą być odczuwalne przez większość społeczeństwa. Jednym ze sposobów ograniczenia rozwoju trudnej sytuacji jest wprowadzenie cen regulowanych. Sprawdźmy czym dokładnie są, a także jaki mają one związek z aktualną inflacją.

author
Julia Wierciło
09 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Pożyczka 700 zł – gdzie dostaniemy?

Chwilówki online to jedne z najczęstszych zobowiązań, po które sięgają Klienci. Produkty pozabankowe są o wiele prostsze do uzyskania, niż pożyczka lub kredyt w banku. Pamiętaj jednak, że nawet firma pożyczkowa może sprawdzać Twoją zdolność kredytową oraz Twoją sytuację pożyczkową w biurach informacji gospodarczej. Jeżeli interesuje Cię szybka pożyczka 500 zł to sprawdź nasz ranking pożyczek i wybierz tę, która jest najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb. Wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu oraz z minimum formalności – wystarczy posiadać telefon komórkowy, tablet lub laptop. Maksymalny okres spłaty to czasami nawet kilka miesięcy. Sprawdź szczegóły ofert dostępnych na rynku pozabankowym.

author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj