Przelewy24 z dostępem do otwartej bankowości

Przelewy24 z dostępem do otwartej bankowości

author
Alicja Uzarowicz
01 kwietnia 2020

Operator serwisu Przelewy24, PayPro S.A. otrzymał w ostatnim czasie status krajowej instytucji płatniczej, która może rozwijać swoje usługi dzięki AIS i PIS. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował o udostępnieniu operatorowi usług otwartej bankowości w poniedziałek 30 marca 2020 roku.

Do katalogu krajowych instytucji płatniczych z zezwoleniem na rozszerzanie działalności dzięki AIS oraz PIS dołączył serwis Przelewy24. Jego operator, PayPro S.A., otrzymał stosowną zgodę, o czym w poniedziałek 30 marca 2020 poinformował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Dzięki temu serwis oferujący pośrednictwo transakcji płatniczych uzyskał dostęp do otwartej bankowości. Kwestią czasu jest zapewne pojawianie się nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, które ułatwią działanie firm i podniosą satysfakcję klientów z kupowania przez Internet.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie UKNF, wpisanie do rejestru prowadzonego przez Komisję jest warunkiem koniecznym do świadczenia usług typu AIS oraz PIS. Wynika to wprost z przepisów obowiązującej od 14 września 2019 roku dyrektywy unijnej o bezpieczeństwie płatności elektronicznych (PSD2).

Przelewy24 z usługami AIS i PIS

Czym są te enigmatycznie brzmiące skróty AIS oraz PIS? Pierwszy z nich to połączenie angielskich słów: account information service. Będą to zatem wszystkie usługi wykorzystujące dostęp do informacji do rachunku. W przypadku payment initiation service – PIS – jest to proces inicjowania płatności.

Sprawdź także: Kalkulator przelewów

Właśnie te rozwiązania dają bazę do stopniowego otwierania bankowości. Jej powiązanie z innymi podmiotami jest niewątpliwie korzystne i wygodne dla klientów. Z drugiej zaś strony KNF przed podjęciem decyzji o wpisaniu firmy do wspomnianego rejestrem. Pozwala to na zagwarantowanie bezpieczeństwa.

Operator PayPro S.A. stał się teraz organizacją typu TPP (Third Party Provider – dostawca usług zewnętrznych). Operator serwisu Przelewy24 tym samym stał się trzecim fintechem w Polsce, który otrzymał tego rodzaju zezwoleni od Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej status TPP udało się uzyskać PayU i Blue Media.

Jakie usługi będzie mógł świadczyć serwis Przelewy24?

Poza ogólnym zezwoleniem, KNF wydała również decyzję odnośnie zezwolenia na świadczenie usług typu AIS trzem podmiotom. Są to Banqware (właściciel banqUP) , Ramp Link oraz Kontomatik. Jakie usługi będzie mógł świadczyć teraz serwis Przelewy24?

Poprzez usługi AIS, klient serwisu będzie miał możliwość sprawdzania danych dotyczących różnych kont bankowych z poziomu jednej aplikacji. Te usługi są wdrażane przez kolejne banki w Polsce, co ułatwia codzienne bankowanie klientom tychże instytucji.

Usługą, która bardziej cechuje fintechy z pozwoleniami KNF, jest jednak PIS. Pozwala ona bowiem za zgodą i wolą klienta wykonanie transakcji płatniczej. Informacja o zrealizowaniu transakcji dociera często do odbiorcy przelewu szybciej niż środki. Dzięki temu zamówienie może zostać zrealizowane jeszcze przed zaksięgowaniem środków na koncie sprzedającego.


Źródła:
https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=69380&p_id=18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

3 mln osób korzysta z aplikacji PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 listopada 2018

3 mln osób korzysta z aplikacji PKO BP

NOTUS Finanse – oddział w Turku
Wpisy
author
Patryk Byczek
01 października 2018

NOTUS Finanse – oddział w Turku

Alior Bank w Myszkowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2019

Alior Bank w Myszkowie

PKO TFI ma już 1 541 umów o zarządzanie PPK
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
30 października 2019

PKO TFI ma już 1 541 umów o zarządzanie PPK

Kredyt konsolidacyjny Zamość
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lutego 2022

Kredyt konsolidacyjny Zamość

Ranking darmowych pożyczek – kwiecień 2016
Wpisy
autor wpisu
iwonanowak
04 kwietnia 2016

Ranking darmowych pożyczek – kwiecień 2016

Porównaj