KNF nałożyła na Alior Bank karę 10 mln zł

KNF nałożyła na Alior Bank karę 10 mln zł

author
Alicja Hirsekorn
08 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Kategoria

Komisja Nadzoru Finansowego po przeprowadzeniu postępowania zadecydowała o nałożeniu kary finansowej na Alior Bank. Spółka ma do zapłacenia dwie kary o łącznej kwocie 10 mln zł. Powodem ukarania banku przez KNF było naruszanie między innymi norm prawnych wynikających z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi dotyczących obrotu certyfikatami funduszy inwestycyjnych.

Zgodnie z komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego instytucja zadecydowała o nałożeniu na Alior Bank dwóch kar pieniężnych o łącznej wysokości 10 mln zł. Powodem, dla którego KNF obciążyła bank są nieścisłości w odniesieniu do obrotu instrumentami finansowymi.

Przeprowadzone przez organ nadzorczy nad rynkiem finansowym postępowanie wykazało, że Alior Bank nie spełniał obowiązków wynikających z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Kontrolerzy z KNF wykazali cztery różne naruszenia norm prawnych wynikających ze wspomnianego aktu prawnego.

Spółka miała zatem nie zawierać pisemnych umów względem przyjmowania i przekazywania oraz wykonywania zleceń nabycia albo zbycia oferowanych usług finansowych. Co więcej maklerzy z Alior Banku mieli nie uwzględniać w swoim działaniu najlepszego interesu klienta.

KNF

Alior Bank będzie TPP

KNF stwierdziła naruszenie przepisów przez Alior Bank

Ostatnim zarzutem, który przyczynił się do nałożenia kar było przekazywanie klientom pisemnych rekomendacji odnośnie instrumentów finansowych. Ta praktyka była bezprawna ze względu na fakt, iż klienci nie mieli uprzednio zawartej umowy z bankiem o doradztwo inwestycyjne.

Wszystkie wskazane uchybienia dotyczyły konkretnego rodzaju instrumentów finansowych. A mianowicie były to cztery certyfikaty inwestycyjne funduszy takich jak: SGB WI Lasy Polskie Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych oraz WI Inwestycje Selektywne Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych.

Pozostałe dwa rodzaje funduszy to WI Vivante Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, jak również WI Inwestycje Rolne Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. Mimo faktu nałożenia kary przez organ sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym Alior Bank spotkał się z łagodnością KNF.

KNF

KNF czeka na najlepsze prace doktorskie o rynku finansowym

Szczęście w nieszczęściu dla Alior Banku

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego kara, jaką ma do zapłaty Alior Bank mogła być dużo wyższa. Maksymalna wysokość kary za wskazane naruszenia przepisów mogła sięgać nawet 492 mln zł. Pobłażliwość KNF wobec Alior Banku nie była jednak nieuzasadniona.

Uzasadniając wysokość nałożonej kary w łącznej kwocie 10 mln zł Komisja Nadzoru Finansowego wzięła pod uwagę działania łagodzące przewinienia Alior Banku. Spółka bowiem już przed wydaniem decyzji w tej sprawie podjęła działania mające na celu usunięcie bezprawnych praktyk ze swoich procedur.

Bank postanowił bowiem działać jeszcze przed ostatecznym werdyktem. W ramach odkupienia swoich win zawiera on obecnie porozumienia z klientami, którzy w wadliwy sposób nabyły certyfikaty funduszy typu WI. Mają one na celu wykupienie ich z powrotem przez Alior Bank minimalizując jednocześnie straty klientów na feralnych transakcjach.

Działania te nie uszły uwadze reprezentantów Komisji Nadzoru Finansowego, którzy wydali swój werdykt w tej sprawie. Stąd właśnie tak niska, bo wynosząca tylko 10 mln zł kara za dokonane przewinienia.

KNF

ING Bank Śląski ze zgodą KNF

Źródła:
https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Komunikat_KNF_06_08_2019_66730.pdf

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak zostać kierowcą Uber?

Bycie kierowcą Uber to praca dostępna właściwie dla każdego pełnoletniego człowieka, który posiada prawo jazdy. Nie trzeba tutaj - jak w przypadku prowadzenia taksówki - wyrabiać dodatkowych licencji na przewóz osób. Jakie są dokładne wymagania co do osoby i co do pojazdu, oraz czego możemy się spodziewać podczas procesu rekrutacji? 

author
Dominika Byczek
20 września 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Plus Bank – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o Plus Banku, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
20 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kiedy nie powinniśmy zaciągać pożyczek?

Pożyczki chwilówki to bardzo popularne produkty finansowe – z większości można skorzystać bez zaświadczeń o dochodach i innych zbędnych dokumentów. Najczęściej wystarczy tylko dowód. To skłania wiele osób do wzięcia pożyczki, ale nie dla każdego jest to dobra decyzja… Kiedy nie powinniśmy zaciągać pożyczek?

author
Dominika Byczek
25 stycznia 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak sprawdzić, czy można wziąć coś na raty?

Zgromadzenie własnych środków w odpowiedniej wysokości może być dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcemy przeznaczyć je na większy zakup. Z pomocą przychodzą banki, dzięki którym sfinansowanie aktualnych wydatków staje się możliwe. Udzielane przez instytucje zakupy na raty są wygodnym i stosunkowo szybkim rozwiązaniem problemu braku środków. Jednak aby otrzymanie finansowania było możliwe, należy spełnić szereg wymagań. Jak sprawdzić, czy można wziąć coś na raty?

author
Julia Wierciło
17 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

PKO Leasing z rekordowym wynikiem sprzedażowym

PKO Leasing zakończył rok 2018 z rekordowo wysokimi osiągnięciami finansowymi. Wynik sprzedażowy instytucji wyniósł ponad 9 200 000 000 złotych. Wszystko za sprawą popytu na samochody ważące do 3,5 tony oraz maszyny i urządzenia.

author
Patryk Byczek
29 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Inspektorat ZUS Warszawa-Wola

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Inspektoratu Warszawa-Wola: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj