Monety okolicznościowe 2020 – plany NBP

Monety okolicznościowe 2020 – plany NBP

author
Dominika Sobieraj
06 sierpnia 2019

Narodowy Bank Polski opublikował już wstępny plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na przyszły rok. Sprawdzamy, które kolekcje będą kontynuowane.

Plan emisji monet okolicznościowych na 2020 rok

W 2020 roku Narodowy Bank Polski planuje wyemitować 21 nowych wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych. Wśród pomysłów znalazły się kontynuacje znanych serii oraz nowe tematy indywidualne.

Nowe monety będą emitowane w każdym miesiącu. Najwięcej monet planowanych jest w listopadzie – zgodnie z obecnym planem NBP wyemituje wtedy aż 3 kontynuacje popularnych serii.

Skarby Stanisława Augusta – plan na 2020

Dwukrotnie w przyszłym roku ma zostać wyemitowana nowa moneta z kolekcji Skarbów Stanisława Augusta. Pierwsza – z wizerunkiem Zygmunta III Wazy, będzie występowała w dwóch nominałach: 500 zł ze złota próby 999 i 50 zł ze srebra próby 999 i zostanie wyemitowana już w styczniu 2020 roku.

Na kolejną monetę z tej serii, tym razem z Władysławem IV i również w dwu wariantach wartości, przyjdzie nam poczekać aż do grudnia.

Wielcy polscy ekonomiści na monetach NBP

Dwukrotnie zostanie również zrealizowana seria Wielcy polscy ekonomiści. Na monety o wartości 10 zł w kwietniu trafi Stanisław Głąbiński, a we wrześniu Stanisław Grabski.

Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni 2020

Dwukrotnie w przyszłym roku mają być także wyemitowane monety z serii “Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Najpierw w lutym NBP wyemituje monetę o wartości 10 zł z okazji 75. rocznicy powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a następnie w listopadzie będzie można kupić złotą monetę o wartości 10 zł z wizerunkiem Mieczysława Dziemieszkiewicza „Rój”.

Tematy indywidualne – monety 2020

NBP planuje także zrealizować 9 tematów indywidualnych związanych ze szczególnymi rocznicami, które będziemy obchodzić właśnie w 2020 roku. W lutym wyemitowana będzie moneta z okazji 100-lecia zaślubin Polski z Bałtykiem.

W marcu 2020 roku NBP planuje zrealizować dwa tematy indywidualne  Katyń – Palmiry 1940 oraz 10. rocznicę tragedii smoleńskiej. W kwietniu natomiast na monetach po raz kolejny pojawi się Jan Paweł II – tym razem z okazji setnej rocznicy urodzin wielkiego polskiego papieża.

Moneta na stulecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Dwukrotnie na monety okolicznościowe trafi Kościół Mariacki – najpierw zrealizowany jako temat indywidualny z okazji 700-lecia konsekracji, a następnie w ramach serii Odkryj Polskę.

Sierpień będzie natomiast wypełniony indywidualnymi tematami związanymi z wydarzeniami historycznymi. NBP ma w planie wyemitować wtedy monetę upamiętniającą 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, a także monetę przypominającą o Bitwie Warszawskiej z roku 1920.

NBP zastrzega jednak, że jest to tylko wstępny plan emisji i może jeszcze ulec zmianie.


Źródło:

https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/pliki/emisja_banknotow_i_monet_2020.pdf 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Media Expert z odroczonymi płatnościami od PayPro
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 lutego 2020

Media Expert z odroczonymi płatnościami od PayPro

ING Bank Śląski w Myślenicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
16 lipca 2019

ING Bank Śląski w Myślenicach

Kredyt konsolidacyjny Jastrowie
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
05 września 2022

Kredyt konsolidacyjny Jastrowie

Pożyczka 9000 zł – najlepsze oferty
Pożyczki
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2022

Pożyczka 9000 zł – najlepsze oferty

Bank Spółdzielczy w Jasienicy sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 października 2019

Bank Spółdzielczy w Jasienicy sesje przychodzące i wychodzące

Uczciwa praca – godna płaca
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
17 maja 2021

Uczciwa praca – godna płaca

Porównaj