Jakie przelewy banki zgłaszają do Urzędu Skarbowego?

Jakie przelewy banki zgłaszają do Urzędu Skarbowego?

author
Halszka Gronek
09 czerwca 2019

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż banki działające na polskim rynku stale monitorują wpływy i przelewy swoich klientów. Gdy któraś z transakcji zaniepokoi analityków bankowych, mają oni prawo zgłosić ów fakt do Urzędu Skarbowego. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jakie przelewy są zgłaszane do skarbówki i z czego o wynika.

Spis treści

1. Dlaczego banki monitorują przelewy klientów?
2. Jakie przelewy są zgłaszane do Urzędu Skarbowego?
3. Przelew darowizny lub pożyczki rodzinnej – formalności.
4. Podsumowanie.

Dlaczego banki monitorują przelewy klientów?

Banki działające na polskim rynku stanowią jeden z najważniejszych filarów gospodarki krajowej, a w znaczącym stopniu także i europejskiej. Z pozycji tej nie wynikają jednak same profity i przywileje, lecz również obowiązki. Mowa między innymi o zobowiązaniu do pomocy państwu w sprawowaniu pieczy nad ładem wśród konsumentów i przestrzeganiem prawa przez klientów instytucji finansowych. 

Bankowy obowiązek czuwania nad praworządnością wynika wprost z treści Ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W myśl tegoż aktu prawnego instytucje publiczne mają obowiązek monitorowania działalności prowadzonej przez użytkowników rynku, a w razie jakichkolwiek podejrzeń co do jej legalności zobowiązane są do natychmiastowego ich zgłaszania odpowiednim organom państwowym. 

W przypadku transakcji finansowych, takich jak przelewy krajowe i międzynarodowe, banki zobowiązane są do informowania o wszelkich budzących podejrzenia transakcjach właściwe Urzędy Skarbowe. Nie chodzi tu jedynie o działania terrorystyczne czy przestępcze (na przykład te dotyczące prania pieniędzy), lecz także o przypadki uznawane przez prawo za drobne wykroczenia finansowe. Mowa między innymi o zaniechaniu obowiązku zgłoszenia darowizny czy pożyczki rodzinnej.

Jakie przelewy są zgłaszane do Urzędu Skarbowego? 

Oczywiście banki nie zgłaszają do Urzędu Skarbowego (i do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działającego przy Ministerstwie Finansów) wszystkich dokonywanych przez nas przelewów. Kadry pracownicze korzystają w tym celu ze specjalnych alertów, które informują analityków o fakcie dokonania przelewu o podejrzanym tytule lub wysokości. 

Próg kwotowy transakcji uznawanych za podejrzanie wysokie odgórnie ustalony jest na 15 000 euro. Warto dodać, iż banki wyłapią także serię kilku mniejszych przelewów na jedno konto, których wartość przekroczy 15 000 euro. Co więcej, instytucje mają możliwość indywidualnego zmienienia ogólnego progu na niższy, przykładowo na kwotę 5 lub 10 tysięcy euro. Wszystko to jednak zależy od samodzielnej decyzji władz banku. 

Oczywiście sam fakt wykonania przelewu (lub przelewów) na łączną kwotę większą niż owe 15 000 euro nie oznacza jeszcze, iż dokonaliśmy przestępstwa. W końcu transakcja ta mogła wiązać się po prostu z legalnym zakupem czy złożeniem sporego zamówienia. Dlatego właśnie warto jest prawidłowo tytułować przelewy (na przykład „Zapłata za nieruchomość”,” Zamówienie numer 123456” itp.) i zachowywać wszystkie dokumenty niezbędne do weryfikacji transakcji jako działalności legalnej.

Przelew darowizny lub pożyczki rodzinnej – formalności

Nie każdy wie o tym, iż w świetle polskiego prawa wszystkie darowizny, jakie przekazywane są miedzy osobami fizycznymi, podlegają opodatkowaniu. Istnieje jednak kilka odstępstw od tej reguły, a istotnym czynnikiem przy ich określaniu jest bliskość relacji rodzinnych między stronami przekazu darowizny. Stąd w polskim prawie określenie tak zwanych trzech grup podatkowych.

Każdą darowiznę wysyłaną drugiej osobie, która przekracza wyżej przytoczone progi podatkowe, powinniśmy bezwzględnie zgłosić do Urzędu Skarbowego celem uiszczenia odpowiedniego podatku. Jeśli zaniechamy tego obowiązku, fiskus może zażądać od nas opłacenia pełnego podatku od darowizny. Podobne zasady dotyczą tak zwanych pożyczek rodzinnych, o których więcej informacji znaleźć można w naszym poradniku: https://www.zadluzenia.com/pozyczka-rodzinna/ .

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

gorczyk
gorczyk
2019-06-17 14:00:05

nie rozumie to nawet za pozyczke kumplowi musze zaplacic podatek czy jak, albo nie moge wyslac kasy przelewem bo skarbówka sie dowie?

Podobne artykuły

Provident w Jeleniej Górze
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
12 sierpnia 2016

Provident w Jeleniej Górze

Inspektorat ZUS w Kluczborku
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Kluczborku

Kredyt samochodowy Olsztyn
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
02 listopada 2017

Kredyt samochodowy Olsztyn

thumbnail
Aktualności
author
Patryk Byczek
28 września 2021

Grupa BPS zdobyła Złoty Laur Konsumencki

Credit Agricole w Zamościu
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 lipca 2019

Credit Agricole w Zamościu

Domowe rachunki to coraz częstsze długi Polaków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 lutego 2020

Domowe rachunki to coraz częstsze długi Polaków

Porównaj