Jakie przelewy banki zgłaszają do Urzędu Skarbowego?

Jakie przelewy banki zgłaszają do Urzędu Skarbowego?

author
Halszka Gronek
09 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż banki działające na polskim rynku stale monitorują wpływy i przelewy swoich klientów. Gdy któraś z transakcji zaniepokoi analityków bankowych, mają oni prawo zgłosić ów fakt do Urzędu Skarbowego. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, jakie przelewy są zgłaszane do skarbówki i z czego o wynika.

Spis treści:

  1. Dlaczego banki monitorują przelewy klientów?
  2. Jakie przelewy są zgłaszane do Urzędu Skarbowego?
  3. Monitorowanie a tytuły przelewów
  4. Monitorowanie przelewu darowizny lub pożyczki rodzinnej
  5. Monitorowanie przelewów - podsumowanie
Zwiń spis treści

Dlaczego banki monitorują przelewy klientów?

Banki działające na polskim rynku stanowią jeden z najważniejszych filarów gospodarki krajowej, a w znaczącym stopniu także i europejskiej. Z pozycji tej nie wynikają jednak same profity i przywileje, lecz również obowiązki. Mowa między innymi o zobowiązaniu do pomocy państwu w sprawowaniu pieczy nad ładem wśród konsumentów i przestrzeganiem prawa przez klientów instytucji finansowych. 

Bankowy obowiązek czuwania nad praworządnością wynika wprost z treści Ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W myśl tegoż aktu prawnego instytucje publiczne mają obowiązek monitorowania działalności prowadzonej przez użytkowników rynku, a w razie jakichkolwiek podejrzeń co do jej legalności zobowiązane są do natychmiastowego ich zgłaszania odpowiednim organom państwowym. 

W przypadku transakcji finansowych, takich jak przelewy krajowe i międzynarodowe, banki zobowiązane są do informowania o wszelkich budzących podejrzenia transakcjach właściwe Urzędy Skarbowe. Nie chodzi tu jedynie o działania terrorystyczne czy przestępcze (na przykład te dotyczące prania pieniędzy), lecz także o przypadki uznawane przez prawo za drobne wykroczenia finansowe. Mowa między innymi o zaniechaniu obowiązku zgłoszenia darowizny czy pożyczki rodzinnej.

Jakie przelewy są zgłaszane do Urzędu Skarbowego?

Oczywiście banki nie zgłaszają do Urzędu Skarbowego (i do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działającego przy Ministerstwie Finansów) wszystkich dokonywanych przez nas przelewów. Kadry pracownicze korzystają w tym celu ze specjalnych alertów, które informują analityków o fakcie dokonania przelewu o podejrzanym tytule lub wysokości. Konsument natomiast może sprawdzić kiedy przelew dotrze na konto bankowe.

Próg kwotowy transakcji uznawanych za podejrzanie wysokie odgórnie ustalony jest na 15 000 euro. Warto dodać, iż banki wyłapią także serię kilku mniejszych przelewów na jedno konto, których wartość przekroczy 15 000 euro.

Co więcej, instytucje mają możliwość indywidualnego zmienienia ogólnego progu na niższy, przykładowo na kwotę 5 lub 10 tysięcy euro. Wszystko to jednak zależy od samodzielnej decyzji władz banku.

Monitorowanie a tytuły przelewów

Oczywiście sam fakt wykonania przelewu (lub przelewów) na łączną kwotę większą niż owe 15 000 euro nie oznacza jeszcze, iż dokonaliśmy przestępstwa. W końcu transakcja ta mogła wiązać się po prostu z legalnym zakupem czy złożeniem sporego zamówienia. Dlatego właśnie warto jest prawidłowo tytułować przelewy (na przykład „Zapłata za nieruchomość”,” Zamówienie numer 123456” itp.) i zachowywać wszystkie dokumenty niezbędne do weryfikacji transakcji jako działalności legalnej.

Zabawne, żartobliwe czy przypadkowo wybrane tytuły przelewów nie są niezauważalne dla pracowników banków. O ile w przypadku symbolicznych sum analitycy przymykają oko na niejednoznaczne tytuły transakcji, o tyle przelewy wykonane na sporą sumę budzą ciekawość i podejrzenia.

Dla własnego komfortu warto więc tytułować przelewy zgodnie z kilkoma wskazówkami:

  • używajmy jednoznacznych i prostych określeń,
  • jasno wskazujmy cel transakcji (opłata za mieszkanie, rata kredytu gotówkowego itp.),
  • unikajmy sformułowań humorystycznych, sprośnych czy nacechowanych ideologicznie i politycznie.

Monitorowanie przelewu darowizny lub pożyczki rodzinnej

Nie każdy wie o tym, iż w świetle polskiego prawa wszystkie darowizny, jakie przekazywane są miedzy osobami fizycznymi, podlegają opodatkowaniu. Istnieje jednak kilka odstępstw od tej reguły, a istotnym czynnikiem przy ich określaniu jest bliskość relacji rodzinnych między stronami przekazu darowizny. Stąd w polskim prawie określenie tak zwanych trzech grup podatkowych.

Grupy podatkowe a przelew darowizny:

  • 1 grupa podatkowa – do pierwszej grupy należą najbliżsi członkowie naszej rodziny – małżonek lub małżonka, zstępni (dzieci, wnuki i prawnuki), wstępni (np. rodzice i dziadkowie), rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa i teściowie,
  • 2 grupa podatkowa – do drugiej grupy podatkowej należą: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców i małżonków, a także małżonkowie pasierbów, rodzeństwa, rodzeństwa małżonków i innych zstępnych,
  • 3 grupa podatkowa – do trzeciej grupy podatkowej należą dalecy krewni, znajomi i osoby postronne.

Każdą darowiznę wysyłaną drugiej osobie, która przekracza wyżej przytoczone progi podatkowe, powinniśmy bezwzględnie zgłosić do Urzędu Skarbowego celem uiszczenia odpowiedniego podatku. Jeśli zaniechamy tego obowiązku, fiskus może zażądać od nas opłacenia pełnego podatku od darowizny. Podobne zasady dotyczą tak zwanych pożyczek rodzinnych. Należy pamiętać, że udzielanie pożyczek prywatnych także wiąże się z koniecznymi do spełnienia warunkami.

Monitorowanie przelewów - podsumowanie

Banki zgłaszają do ministerialnego inspektora oraz do Urzędu Skarbowego przelewy, które:

  • wykonane zostały na kwotę wyższą niż 15 000 euro (banki mają możliwość indywidualnie obniżyć owy próg na przykład do poziomu 5 000 euro);
  • zostały zatytułowane w sposób dwuznaczny, budzący niepokój i obawy o dokonanie transakcji niezgodnej z prawem.

Warto pamiętać o tym między innymi wtedy, gdy chcemy dokonać darowizny dla członka rodziny lub gdy udzielamy pożyczki rodzinnej. W świetle prawa tego typu transakcje podlegają opodatkowaniu (kwota zwolniona od podatku różni się jednak między poszczególnymi grupami podatkowymi).

Wszystkie nierozliczone z fiskusem przelewy i transakcje, o których US dowie się od zaniepokojonych analityków bankowych, zostaną potraktowane jako złamanie prawa. Za tego typu przewinienie można spodziewać się kary pieniężnej w wysokości do 75% nierozliczonych dochodów.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

gorczyk
gorczyk
2019-06-17 14:00:05

nie rozumie to nawet za pozyczke kumplowi musze zaplacic podatek czy jak, albo nie moge wyslac kasy przelewem bo skarbówka sie dowie?

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy z kieszonkową ratą

"Z kieszonkową ratą stać Cię na więcej" – to hasło nowej oferty pożyczki gotówkowej w T-Mobile Usługi Bankowe. Rata pożyczki wyniesie 15,99 zł na każdy pożyczony 1000 zł.

author
Patryk Byczek
11 marca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING startuje z kampanią „Pensja na już”

ING Bank Śląski rusza z nową ofertą skierowaną do Klientów indywidualnych. „Pensja na już” pozwala na dostęp do pieniędzy na 15 dni przed wypłynięciem wynagrodzeni na rachunek bankowy. Bank wychodzi na przeciw Klientom, którym nieprzewidziane wydatki mogą zdestabilizować sytuację finansową.

author
Patryk Byczek
24 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ranking najlepszych banków Newsweek

Tygodnik „Newsweek” po raz kolejny przygotował ranking najlepszych Banków. W kategorii „Bank dla Kowalskiego” niespodziewanym zwycięzcą został Bank BGŻ.

author
Dominika Byczek
08 października 2014
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Koniec Monedo Pay w Polsce

Za dwa miesiące Monedo Pay zamknie swój serwis i karty prepaid. Operator sugeruje dotychczasowym użytkownikom, aby zaczęli korzystać z Mastercard Viabuy. Nie poniosą oni żadnych opłat rejestracyjnych oraz rocznej opłaty za skorzystanie z konta. 

author
Aneta Jankowska
04 sierpnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Nieoprocentowane pożyczki na szkolenia IT

Trwa konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju. Dzięki niemu można skorzystać z nieoprocentowanej pożyczki na zdobycie umiejętności programowania. Adresatami akcji są wszyscy, którzy bez wykształcenia informatycznego i doświadczenia w branży IT chcieliby podjąć pracę w zawodzie programisty.

author
Aneta Jankowska
12 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Co może zająć komornik sądowy w 2019?

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące egzekucji komorniczej. Zmiany są wręcz rewolucyjne – komornik nie będzie mógł zająć lodówki, pralki czy odkurzacza. Sprawdzamy, co może zająć komornik sądowy w 2019 roku i co jest wyłączone spod egzekucji.

author
Dominika Byczek
01 stycznia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj