Na Święta Wielkanocne wzrosną ceny żywności

Na Święta Wielkanocne wzrosną ceny żywności

author
Patryk Byczek
30 marca 2021

BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym, że według przypuszczeń ceny żywności na Święta Wielkanocne będą 1,5% wyższe niż w ubiegłym roku. Trzeba mieć również świadomość, że w ciągu ostatnich pięciu lat na Wielkanoc ceny żywności z orku na rok wzrastały o około 3,8%. W zeszłym roku wzrost wyniósł 7,8%. Sprawdzamy szczegóły.

Zmiany cen żywności

Warto również zwrócić uwagę na koszyk wielkanocny, w którym jeżeli znajdą się dwa jaja, 50 g pieczywa oraz 50 g wędliny, będzie on kosztował o 1% więcej rok do roku. Nie ma aby wielu produktów, które będą droższe niż rok temu. Na przykład jajaj mogą kosztować 2% mniej niż w roku poprzednim. Z kolei wieprzowina będzie o 15% tańsza niż w 2020 roku, lecz wędliny zostaną na podobnym poziomie cenowym.Tańsze będzie również mięso drobiowe.

Z kolei Polacy więcej zapłacą za mleko i produkty mleczarskie.O około 2,5% droższe będą sery i twarogi, natomiast mleko 3,5% droższe. Masło może okazać się nieco tańsze niż rok temu.

Perspektywy wskazują na to, że ceny ziemniaków będą o ponad 35% niższe, a ceny cebuli o 19% niższe niż w roku ubiegłym. Niższe ceny są efektem wyższych zeszłorocznych zbiorów, a także większą dostępnością warzyw. Powodem tego jest oczywiście ograniczenie popytu w gastronomii spowodowane obowiązującymi obostrzeniami.

Warzywa będą tańsze, ale cena niektórych z nich niestety wzrośnie. Mowa o marchewce, która mimo wszystko będzie około 3% droższa. Koszt jabłek wzrośnie o około 0,5%, a owoce cytrusowe będą droższe o około 3,5%.

Wydatki na żywność na Święta Wielkanocne będą w tym roku trochę wyższe niż w poprzednim. Jednocześnie dynamika wzrostu będzie niższa od ubiegłorocznej oraz niższa od średniej z ostatnich pięciu lat.

– mówiła cytowana w komunikacie Karolina Załuska, analityk Biura Analiz Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.

Ponadto Polacy zapłacą o około 7% więcej za chleb, ponieważ ceny zbóż, energii i pracy także wzrosły. Podrożeją także domowe wypieki, bo ceny mąki i cukru wzrosną o 5% i 4% względem roku poprzedniego.


BNP Paribas

BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym, który powstał w wyniku połączenia BNP Paribas Banku Polska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Siedziba instytucji zlokalizowana jest w Warszawie. Skonsolidowany zysk netto BGŻ BNP Paribas wyniósł pod koniec 2017 roku 279 710 000 złotych. W drugim kwartale poprzedniego roku instytucja odnotowała zysk netto na poziomie ponad 188 600 000 złotych. W roku bieżącym, za zgodą wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, bank zmienił swoją nazwę na z BGŻ BNP Paribas na BNP Paribas Bank Polska.

Bank stawia przede wszystkim na zadowolenie Klientów, w związku z czym regularnie wprowadza do swojej oferty rozwiązania, które w każdy możliwy sposób mają poprawić relacje Klientów z bankiem. Podpis elektroniczny, raty w Play, czy wdrożenie płatności Apple Pay to niektóre udogodnienia, z których na chwilę obecną mogą korzystać osoby współpracujące z BNP Paribas.


źródło: https://media.bnpparibas.pl/pr/656750/zywnosc-na-swieta-wielkanocne-bedzie-drozsza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Idea Bank uzna reklamacje w sprawie GetBack
Aktualności
author
Patryk Byczek
28 maja 2018

Idea Bank uzna reklamacje w sprawie GetBack

Dług alimentacyjny przekroczył 10,5 mld złotych
Wpisy
author
Aneta Jankowska
19 maja 2017

Dług alimentacyjny przekroczył 10,5 mld złotych

Kredyt konsolidacyjny Augustów
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
08 maja 2017

Kredyt konsolidacyjny Augustów

Konkurs Ferratum – spłata całej pożyczki
Promocje pożyczkowe
author
Patryk Byczek
10 października 2018

Konkurs Ferratum – spłata całej pożyczki

Biuro paszportowe w Legionowie
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
27 lipca 2022

Biuro paszportowe w Legionowie

WeWork w Polsce
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

WeWork w Polsce

Porównaj