Nadchodzą złe czasy dla pośredników kredytu hipotecznego?
Proponowane przez premiera podniesienie opłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego może zmniejszyć zysk podmiotów nadzorowanych nawet do 35%. Czy to oznacza koniec rynku pośredników kredytu hipotecznego?
Trzy największe w Polsce instytucje pozarządowe stojące na straży interesów polskich przedsiębiorców wzięły pod lupę nowy rządowy projekt podniesienia opłat w obszarze pośrednictwa kredytowego. Mowa oczywiście o Konfederacji Lewiatan, Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Sporządzony w wyniku ich obszernej analizy raport przedstawiła szczegółowe dane dotyczące kosztów nadzoru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego nad pośrednikami kredytu hipotecznego.
Jakie wnioski płyną z analizy ekspertów? Przede wszystkim takie, że proponowane przez Prezesa Rady Ministrów podniesienie opłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego może zmniejszyć zysk podmiotów nadzorowanych nawet do 35%. Co więcej, stworzy raportu są zdania, że wprowadzenie zapowiedzianych zmian pogorszy możliwości inwestycyjne i zatrudnieniowe firm zajmujących się pośrednictwem kredytów hipotecznych. Czy oznacza to rychły zmierzch rynku doradztwa kredytowego? O tym w dalszej części wpisu.
Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – najważniejsze informacje
Instytucją bodaj najsilniej związaną z polskim rynkiem pośredników kredytów hipotecznych jest Związek Firm Pośrednictwa Finansowego. Jest to największa i najważniejsza w Polsce organizacja reprezentująca krajowy rynek pośrednictwa i doradztwa finansowego. Związek zrzesza w swych szeregach firmy udzielające usług pośrednictwa w kwestiach finansowych i kredytowych zgodnie z najwyższymi standardami i tak zwanym Kanonem Dobrych Praktyk ZFPF.
Wysokość opłaty na rzecz KNF-u
Konfederacja Lewiatan, Związek Firm Pośrednictwa Finansowego oraz Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce krytycznie odnoszą się od projektu Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 2019 roku w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego.
Według wyliczeń tychże instytucji opartych na danych otrzymanych od siedmiu zrzeszonych w tych organizacjach podmiotów, firmy zajmujące się pośrednictwem kredytami hipotecznymi mają zapłacić tak zwaną opłatę za nadzór KNF za rok 2019 w kwocie około 1 mln złotych. Suma ta odnosi się oczywiście do aktualnej stawki maksymalną za nadzór (0,15% sumy przychodów z działalności pośrednictwa w sprzedaży kredytów hipotecznych).
Jeśli propozycje wysunięte przez Prezesa Rady Ministrów wejdą w życie, a stawka maksymalna zostanie podniesiona do 0,3%, tylko tych siedem podmiotów, które udostępniły dane do raportu, w 2020 roku zapłaciłoby ponad 2 mln złotych. Warto jednak zaznaczyć, iż w rejestrze pośredników kredytowych kredytu hipotecznego widnieje nie siedem, lecz ponad 830 firm.
Koszty nadzoru KNF wzrosną w tym roku o 40%, nawet bez podnoszenia stawki. […] Dodatkowo podwyższy je również znaczny wzrost wartości kredytów udzielonych z pomocą pośredników. KNF otrzyma więc zdecydowanie wyższe opłaty, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w zakresie obowiązującej stawki. Zaproponowana podwyżka opłaty (aż o 100%) jest tak wysoka, że znacząco odbije się na kondycji firm z sektora pośrednictwa kredytu hipotecznego
– mówi Adrian Jarosz, prezes zarządu Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.
Wzrost stawki grozi przyszłości sektora
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, instytucje odpowiedzialne za opracowanie raportu, a więc ZFP, KL i ZFPF, nie zgadzają się również z jednym ze stwierdzeń zawartych w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. Mowa o zapisie, według którego wszelkie zawarte w projekcie regulacje nie będą miały wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.
Instytucje uważają owe zdanie za nieprawdziwe. Jak wynika z ich analizy, wzrost stawki wpłynie przede wszystkim na podmioty sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, bo do właśnie tego sektora w szczególności zalicza się pośredników kredytów hipotecznych. Jak tłumaczy mec. Marcin Czugan, wiceprezes zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych:
Zaproponowany w projekcie rozporządzenia wzrost stawki spowoduje znaczne obciążenie budżetów firm pośrednictwa kredytowego kredytu hipotecznego. Liczymy na to, że – z uwagi na istotność tego zagadnienia dla rynku pośrednictwa kredytów hipotecznych – merytoryczna dyskusja w tym zakresie będzie kontynuowana, przede wszystkim w oparciu o zaprezentowane dane liczbowe, jak również o wszelkie dodatkowe informacje w zakresie rynku pośrednictwa kredytu hipotecznego, jakie Ministerstwo Finansów chciałoby pozyskać.
Instytucje wyszły w kompromisową propozycją zmiany stawki – taką, która zarówno wspomoże budżet Komisji Nadzoru Finansowego, jak i zanadto nie obciąży portfeli pośredników. Istotą pomysłu jest wprowadzenie nowej maksymalnej stawki w 2020 roku nie przekraczającej progu 0,20%. Jeśli chodzi o sposób zapłaty, organizacje proponują zachowanie dwóch zaliczek bądź też jedną wpłatę zaliczki (0,2%) do końca czerwca roku kalendarzowego.
Źródła:
https://zpf.pl/wzrost-kosztow-nadzoru-nad-posrednikami-kredytu-hipotecznego-pogorszy-ich-wyniki-finansowe/
Dodaj komentarz