Nadchodzą złe czasy dla pośredników kredytu hipotecznego?

Nadchodzą złe czasy dla pośredników kredytu hipotecznego?

author
Halszka Gronek
12 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Proponowane przez premiera podniesienie opłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego może zmniejszyć zysk podmiotów nadzorowanych nawet do 35%. Czy to oznacza koniec rynku pośredników kredytu hipotecznego?

Trzy największe w Polsce instytucje pozarządowe stojące na straży interesów polskich przedsiębiorców wzięły pod lupę nowy rządowy projekt podniesienia opłat w obszarze pośrednictwa kredytowego. Mowa oczywiście o Konfederacji Lewiatan, Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Sporządzony w wyniku ich obszernej analizy raport przedstawiła szczegółowe dane dotyczące kosztów nadzoru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego nad pośrednikami kredytu hipotecznego.

Jakie wnioski płyną z analizy ekspertów? Przede wszystkim takie, że proponowane przez Prezesa Rady Ministrów podniesienie opłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego może zmniejszyć zysk podmiotów nadzorowanych nawet do 35%. Co więcej, stworzy raportu są zdania, że wprowadzenie zapowiedzianych zmian pogorszy możliwości inwestycyjne i zatrudnieniowe firm zajmujących się pośrednictwem kredytów hipotecznych. Czy oznacza to rychły zmierzch rynku doradztwa kredytowego? O tym w dalszej części wpisu.

Wysokość opłaty na rzecz KNF-u

Konfederacja Lewiatan, Związek Firm Pośrednictwa Finansowego oraz Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce krytycznie odnoszą się od projektu Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 2019 roku w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad pośrednikami kredytu hipotecznego. 

Według wyliczeń tychże instytucji opartych na danych otrzymanych od siedmiu zrzeszonych w tych organizacjach podmiotów, firmy zajmujące się pośrednictwem kredytami hipotecznymi mają zapłacić tak zwaną opłatę za nadzór KNF za rok 2019 w kwocie około 1 mln złotych. Suma ta odnosi się oczywiście do aktualnej stawki maksymalną za nadzór (0,15% sumy przychodów z działalności pośrednictwa w sprzedaży kredytów hipotecznych). 

Jeśli propozycje wysunięte przez Prezesa Rady Ministrów wejdą w życie, a stawka maksymalna zostanie podniesiona do 0,3%, tylko tych siedem podmiotów, które udostępniły dane do raportu, w  2020 roku zapłaciłoby ponad 2 mln złotych. Warto jednak zaznaczyć, iż w rejestrze pośredników kredytowych kredytu hipotecznego widnieje nie siedem, lecz ponad 830 firm. 

"

Koszty nadzoru KNF wzrosną w tym roku o 40%, nawet bez podnoszenia stawki. […] Dodatkowo podwyższy je również znaczny wzrost wartości kredytów udzielonych z pomocą pośredników. KNF otrzyma więc zdecydowanie wyższe opłaty, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w zakresie obowiązującej stawki. Zaproponowana podwyżka opłaty (aż o 100%) jest tak wysoka, że znacząco odbije się na kondycji firm z sektora pośrednictwa kredytu hipotecznego

– mówi Adrian Jarosz, prezes zarządu Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Wzrost stawki grozi przyszłości sektora

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, instytucje odpowiedzialne za opracowanie raportu, a więc ZFP, KL i ZFPF, nie zgadzają się również z jednym ze stwierdzeń zawartych w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. Mowa o zapisie, według którego wszelkie zawarte w projekcie regulacje nie będą miały wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.

Instytucje uważają owe zdanie za nieprawdziwe. Jak wynika z ich analizy, wzrost stawki wpłynie przede wszystkim na podmioty sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, bo do właśnie tego sektora w szczególności zalicza się pośredników kredytów hipotecznych. Jak tłumaczy mec. Marcin Czugan, wiceprezes zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych:

"

Zaproponowany w projekcie rozporządzenia wzrost stawki spowoduje znaczne obciążenie budżetów firm pośrednictwa kredytowego kredytu hipotecznego. Liczymy na to, że – z uwagi na istotność tego zagadnienia dla rynku pośrednictwa kredytów hipotecznych – merytoryczna dyskusja w tym zakresie będzie kontynuowana, przede wszystkim w oparciu o zaprezentowane dane liczbowe, jak również o wszelkie dodatkowe informacje w zakresie rynku pośrednictwa kredytu hipotecznego, jakie Ministerstwo Finansów chciałoby pozyskać.

Instytucje wyszły w kompromisową propozycją zmiany stawki – taką, która zarówno wspomoże budżet Komisji Nadzoru Finansowego, jak i zanadto nie obciąży portfeli pośredników. Istotą pomysłu jest wprowadzenie nowej maksymalnej stawki w 2020 roku nie przekraczającej progu 0,20%. Jeśli chodzi o sposób zapłaty, organizacje proponują zachowanie dwóch zaliczek bądź też jedną wpłatę zaliczki (0,2%) do końca czerwca roku kalendarzowego.


Źródła:
https://zpf.pl/wzrost-kosztow-nadzoru-nad-posrednikami-kredytu-hipotecznego-pogorszy-ich-wyniki-finansowe/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polskie autostrady są zbyt drogie – komunikat NIK

“Stawki opłat za autostrady ustalane przez koncesjonariuszy są znacznie wyższe, niż na odcinkach, na których ustala je strona publiczna” – wskazuje Najwyższa Izba Kontroli w komunikacie powstałym po przeprowadzonej analizie umów koncesyjnych. W ocenie NIK polskie autostrady są zbyt drogie.

author
Dominika Byczek
19 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak złożyć reklamację w Credit Agricole?

Jesteś niezadowolony z usług Banku Credit Agricole? Uważasz, że bank działa niezgodnie z przepisami? Sprawdź, jak najszybciej i najprościej złożyć reklamację.

author
Dorota Grycko
25 czerwca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Darmowa pożyczka w OK Money

Przypominamy, że do 31.12.2013 obowiązuje promocja w firmie pożyczkowej OK Money. W ramach specjalnej oferty "Pierwsza pożyczka gratis – jesień", biorąc pożyczkę do 500 zł nie ponosimy żadnych opłat.

author
Patryk Byczek
06 grudnia 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Milanówku

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Milanówku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
14 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Oddziały BNP Paribas dostosowane do seniorów

Banki nieustannie starają się odpowiadać na potrzeby swoich klientów. Nierzadko takie przedsięwzięcia są nagradzane. Przykładem takiego działania jest proces dostosowywania placówek banku BNP Paribas do potrzeb osób, które przekroczyły 60. rok życia. Za to działanie bank otrzymał certyfikat OK Senior®.

author
Alicja Hirsekorn
22 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Co to jest Profil Zaufany ?

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie udostępniane przez platformę ePUAP, które umożliwia załatwienie spraw urzędowych przez Internet. Bez konieczności dodatkowych podpisów elektronicznych.

author
Aneta Jankowska
22 października 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj