Jak przygotować się do spotkania z pośrednikiem finansowym?

Jak przygotować się do spotkania z pośrednikiem finansowym?

author
Halszka Gronek
30 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wśród doradców finansowych coraz większe zainteresowanie konsumentów budzą pośrednicy do spraw kredytów. To właśnie przy ich pomocy wielu z nas udało się zdobyć finansowanie na upragniony cel – budowę domu, remont mieszkania czy zakup samochodu. Jednak by spotkanie z pośrednikiem kredytowym przyniosło oczekiwane rezultaty, należy odpowiednio się przygotować.

Spis treści:

 1. Jak przygotować się do spotkania z pośrednikiem?
 2. Określ własne potrzeby i możliwości
 3. Wybierz odpowiedniego pośrednika kredytowego
 4. Skompletuj dane dotyczące własnej zdolności kredytowej
 5. Zbierz potrzebne dokumenty
 6. Przygotuj się na pytania dotyczące sytuacji prywatnej
 7. Stwórz listę najważniejszych pytań
Zwiń spis treści

Jak przygotować się do spotkania z pośrednikiem?

Poniżej zebraliśmy listę najważniejszych kwestii, o które należy zadbać, jeszcze przed udaniem się do pośrednika kredytowego. Dopełnienie wstępnych formalności może w znaczący sposób przyśpieszyć cały proces starania się o najlepszy produkt bankowy. Zaoszczędzimy w ten sposób nie tylko czas, lecz także energię i spokój ducha.

Określ własne potrzeby i możliwości

Zanim rozpoczniemy poszukiwania najlepszego doradcy finansowego, warto, abyśmy jasno i precyzyjnie określili, czego tak naprawdę oczekujemy. Jeśli potrzebujemy pośrednika, który poprowadzi naszą firmę do chwili uzyskania dobrych wyników sprzedażowych, nie ma sensu, abyśmy szukali doradcy kredytowego. Więcej pożytku przyniesie ekspert ds. zarządzania lub marketingu sieciowego.

Jeśli jednak interesuje nas zaciągnięcie kredytu, powinniśmy przemyśleć, jaki produkt będzie najodpowiedniejszy.

Czy potrzebujemy kredytu hipotecznego lub samochodowego, do którego udzielenia bank dokładnie prześwietli całą naszą historię kredytową i charakterystykę nabywanego dobra? A może wystarczy nam niezabezpieczony kredyt gotówkowy?

Warto także przemyśleć, o jaką kwotę kredytu możemy się starać.

Czasami bowiem lepiej jest zacisnąć wargi i skusić się na mniejsze finansowanie niż ryzykować późniejszą niewypłacalnością. Poza tym na kredyt musi być nas po prostu stać. Odpowiednie wynagrodzenie to nie wszystko! Liczy się także wysokość zobowiązań (pożyczki na raty, alimenty, liczba dzieci na utrzymaniu itp.) oraz kwota wkładu własnego (dla kredytów hipotecznych).

Wybierz odpowiedniego pośrednika kredytowego

Jeśli już określimy własne potrzeby i możliwości finansowe, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego doradcy kredytowego. Nie zawsze bowiem ci pośrednicy, którzy najgłośniej się reklamują i zbierają najwięcej pochwał w Internecie, mogą okazać się wartymi zaufania fachowcami.

W kwestii pośrednika dobrze jest wybrać kogoś z polecenia.

Jeśli przygotowujemy się do wzięcia np. kredytu hipotecznego, popytajmy wśród rodziny, znajomych lub współpracowników o namiary na dobrego agenta finansowego. Ku naszemu zaskoczeniu może okazać się, że wielu naszych bliskich korzystało z usług doradztwa kredytowego i ma w zanadrzu godnego polecenia eksperta.

Szukając właściwego pośrednika, nie skupiajmy się jedynie na doradcach pracujących w korporacjach lub zrzeszonych przy konkretnych bankach. Owszem, tacy pośrednicy mogą mieć promocyjne oferty, jednak zwykle nie są oni obiektywni w kwestii reklamowania produktów. Co równie istotne, upewnijmy się, jakie kompetencja ma konkretny doradca. Dobrze, jeśli będzie on zrzeszony w Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Skompletuj dane dotyczące własnej zdolności kredytowej

By nie zmarnować czasu zarówno swojego, jak i wybranego doradcy – czasu, który zwykle słono kosztuje – warto jest zawczasu przygotować się do spotkania i skompletować wszystkie niezbędne dane potwierdzające naszą zdolność oraz wiarygodność kredytową. Posłużą one także na dalszej drodze starania się o kredyt lub finansowanie. Jeśli prowadzisz firmę, pomocne będzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu ze składkami. Właściciele spółek mogą postarać się o kserokopię umowy zawarcia spółki, bilans zysków i start oraz zestawienie aktywnych (niespłaconych) zobowiązań firmowych.

Zbierz potrzebne dokumenty

Aby pomóc nam przy wybranych zagadnieniach pośrednik kredytowy będzie potrzebował kilku niezbędnych dokumentów. Na ich podstawie ustali on nasze możliwości, a także będzie mógł określić jak wygląda nasza sytuacja finansowa. Niektóre osoby obawiają się spotkania ze względu na fakt, iż pośrednik ma wgląd we wszystkie prywatne aspekty finansowe. Należy jednak pamiętać, że pośrednik nie ocenia nas poprzez pryzmat posiadanych pieniędzy, a jedynie pomaga w nakreśleniu realnych rozwiązań i dobraniu dopasowanych ofert, np. w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu gotówkowego.

Przed spotkaniem z pośrednikiem przygotuj:

 • umowę – w zależności posiadanej umowy może być to umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie itd.,
 • wyciąg z konta bankowego – zazwyczaj wymagany okres wynosi około 6 miesięcy,
 • zaświadczenie o dochodach – dokument musi zostać wystawiony przez naszego pracodawcę,
 • deklarację PIT.

Prawdziwe informacje dotyczące naszych finansów, a także obiektywne spojrzenie doradcy z pewnością pomogą nam w oszacowaniu możliwości kredytowych. Dzięki rozmowie z profesjonalistą zyskamy chłodną kalkulację i odpowiedzi na pytania dotyczące zobowiązania, także te związane z całym procesem kredytowym.

Przygotuj się na pytania dotyczące sytuacji prywatnej

Warto wiedzieć, iż pośrednik kredytowy z pewnością zada nam szereg prywatnych i niekoniecznie oczywistych pytań dotyczących między innymi:

 • stanu cywilnego,
 • wcześniejszych małżeństw,
 • liczby dzieci na utrzymaniu,
 • dzieci, na które przelewane są alimenty,
 • wysokości comiesięcznych kosztów życia takich jak opłata mieszkaniowa (potocznie zwana czynszem),
 • rachunków za media.

Wszystkie powyższe pytania nie wynikają ze wścibskości pośrednika czy jego złej woli. Wręcz przeciwnie! Doradca finansowy chce poznać szczegóły naszej sytuacji oraz zdolność kredytową, by uchronić nas przed przykrą niespodzianką podczas rozmowy z pracownikiem banku. Wszystko dlatego, że sytuacja prywatna wnioskodawcy ma wpływ na decyzję kredytową – zwłaszcza w przypadku sporych kredytów.

Jeśli jesteśmy w związku małżeńskim i nie mamy orzeczonej rozdzielności majątkowej, do doradcy powinniśmy udać się ze współmałżonkiem.

Nie starajmy się ukryć przez pośrednikiem liczby utrzymywanych dzieci lub osób dorosłych czy wysokości kosztów związanych z domem – prędzej czy później wszystkie niewygodne fakty wyjdą na jaw, a wtedy bank bez zastanowienia wypowie nam umowę kredytu.

Stwórz listę najważniejszych pytań

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest stworzenie listy pytań, które planujemy zadać. Określenie potrzeb jest istotne, ale posiadanie najważniejszych dla nas kwestii w formie listy może okazać się jeszcze ważniejsze. W zależności od naszych oczekiwań i celu, w jakim udajemy się do pośrednika, zagadnienia mogą być różne. Sprawdźmy jak mogą wyglądać przykładowe zagadnienia, które pomogą nam w spotkaniu z pośrednikiem kredytowym.

Przykładowe pytania do pośrednika kredytowego:

 • jaką mam zdolność kredytową?
 • ile może wynieść wkład własny?
 • ile wyniesie moja rata kredytu?
 • na jakie etapy dzieli się proces kredytowy?
 • jakie są koszty dodatkowe związane z kredytem?
 • jakie dokumenty mam zdobyć?

Należy pamiętać, że spotkanie z pośrednikiem kredytowym często wiąże się z dużym kosztem. Z tego powodu na wizytę u doradcy warto pójść przygotowanym. W ten sposób unikniemy rozczarowania, a spotkanie może okazać się jeszcze bardziej owocne. Zadaniem doradcy jest przedstawienie rzetelnych informacji i pomoc w zaciągnięciu zobowiązania. Jeśli np. nie posiadamy odpowiedniego wkładu finansowego, być może rozwiązaniem okaże się kredyt gotówkowy na wkład własny.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny a ryczałt

Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność z zasady nie mają problemu z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Co jednak, jeśli rozliczają się oni na uproszczonej formie opodatkowania, jaką jest ryczałt? Czy na ryczałcie można otrzymać kredyt hipoteczny?

author
Halszka Gronek
18 maja 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kasa Stefczyka Jelenia Góra

Potrzebujesz informacji o placówkach Kasy Stefczyka w Jeleniej Górze? Oto pełna lista, która może Cię zainteresować. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
13 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Biuro paszportowe w Polkowicach

Gdzie można wyrobić paszport w Polkowicach? Biuro paszportowe w Polkowicach znajduje się przy ulicy Świętego Sebastiana 1. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Polkowicach.

author
Aleksandra Gościnna
25 lipca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Chwilówki Nakło nad Notecią

Potrzebujesz na szybko pieniędzy? Sprawdź najlepsze oferty dla osób z Nakle nad Notecią, które przygotowaliśmy w poniższym zestawieniu.

author
Aleksandra Gościnna
28 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Fundacja Sztuki Polskiej ING – nowe prace

W kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING znalazły się właśnie dwie nowe prace. Są to dzieła autorstwa Cezarego Poniatowskiego, malarza pochodzącego z Olsztyna, a tworzącego obecnie mieszkającego i pracującego w Warszawie.

author
Dominika Byczek
18 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ponownie „Zyskaj do 120 zł za pensje” w ING Banku Śląskim

W ING Banku Śląskim trwa prosta promocja skierowana do obecnych Klientów, którzy za spełnienie bardzo prostych warunków mogą zgarnąć nawet 120 złotych premii. Promocja trwa do 31 grudnia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
27 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj