Najczęściej komentowane
Nadmierne zadłużenie – jak radzić sobie ze stresem?
Wpaść w długi może tak naprawdę każdy. Czasem wystarczy jedna zła decyzja, nierozsądnie wzięty kredyt, a nawet – ciężka sytuacja losowa, jaka pochłonie wszystkie nasze oszczędności.
Niewiele czasu potrzeba do tego, by przekonać się, że rosnące zadłużenie nas przerasta i nie mamy pojęcia, jak naprawić to wszystko. Czujemy się źle i coraz częściej dopada nas chandra. Stres wyniszcza nasz organizm, a ciągłe rozdrażnienie psuje relacje z bliskimi.
Konsekwencje stresu
Rosnący dług coraz silniej szarga nasze poczucie bezpieczeństwa – a jak wiemy, to właśnie ono znajduje się w piramidzie Maslova tuż ponad potrzebami fizjologicznymi.
Stres związany z każdym kolejnym wezwaniem, każdym telefonem z firmy windykacyjnej, a nawet z myślą o zbliżających się opłatach, może skutkować szeregiem niekorzystnych dolegliwości.
Najczęściej występują liczne lęki, kłopoty ze snem oraz koncentracją, nerwice i depresja. Wiele niezależnych wyników badań potwierdziło także, iż osoby mające duże zobowiązania finansowe gorzej oceniają swój ogólny stan zdrowia niż osoby o mniejszym długu.
Ucierpi nasze zdrowie
Wysoki stres skutkuje często podwyższonym ciśnieniem krwi, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału, udaru a nawet uszkodzenia wielu organów, np. nerek, oczy czy serca.
Sytuacja robi się znacznie poważniejsza, kiedy nerwy związane z nadmiernymi zobowiązaniami finansowymi, towarzyszą nam przez wiele miesięcy, a nawet la. Skutkiem tak przewlekłego stresu może być przede wszystkim znaczne osłabienie układu odpornościowego – przez co nasz organizm nie będzie miał siły walczyć z chorobami.
Stres wiąże się więc z wieloma przykrymi konsekwencjami. Sprawdziliśmy, co zrobić, by ograniczyć jego wpływ na nasz umysł i ciało, a także – jak nie pozwolić, by nerwy zawładnęły naszym życiem i odebrały nam szansę na wyjście z długów.
1. PRZYZNAJ, ŻE MASZ DŁUGI
Jeśli ciąży na Tobie wiele zobowiązań finansowych, najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest udawanie, że nic złego się nie dzieje.
Odkładanie problemu na później i odwracanie od uwagi – zarówno swojej, jak i swych bliskich- nie pomogą Ci w żadnym, nawet najmniejszym stopniu rozwiązać tej sytuacji. Co gorsza, będziesz jedynie tracić czas, podczas gdy długi nieubłagalnie będą rosły.
Podstawą rozpoczęcia walki z zadłużeniem jest uczciwe przyznanie się przed samym sobą do tego, że masz problem. Dopiero wtedy, gdy zdołasz powiedzieć to głośno przed sobą samym, będzie można rozpocząć walkę o naprawę sytuacji finansowej.
2. OCZYŚĆ GŁOWĘ
Nie zdołasz podjąć żadnych racjonalnych i dojrzałych kroków, dopóki nie uwolnisz się od mętliku w swojej głowie. By być gotowym do stawienia czoła własnym długom, musisz oczyścić swój umysł i uspokoić się.
Spacer, jazda na rowerze czy bieganie pozwolą Ci w zdrowy sposób uwolnić złe emocje, oczyścić organizm i poprawić samopoczucie.
Znajdź własny sposób na odprężenie się i umilenie sobie czasu, aby jak najszybciej w pełni sił stanąć do walki z problemem – zamiast przed nim uciekać.
3. POROZMAWIAJ Z ZAUFANĄ OSOBĄ
Nikt z nas nie jest bezbłędny – musisz pamiętać o tym w każdej chwili słabości. Każdy człowiek choć raz wpadł w tarapaty, do wyjścia z których niezbędna mu była pomocna dłoń. Twój przypadek nie jest odosobniony, więc nie wstydź się i nie pozwól popaść w smutek.
Doświadczenia innych osób mogą pomóc Ci pozbierać się i wyjść z trudnej sytuacji finansowej. Nawet jeśli nie sądzisz, iż ktoś wśród Twoich znajomych był w podobnej sytuacji, możesz pozytywnie się zaskoczyć.
Czasami, zamiast zbierać porady, wystarczy zwyczajnie się „wygadać”, by poczuć się lepiej. Tłamszenie tajemnic w sobie w końcu Cię wykończy, dlatego pamiętaj – jeśli dopadnie Cię problem długu, nie odcinaj się od bliskich, lecz znajdź w nich wsparcie.
4. ROZPISZ WŁASNE PROBLEMY
Jeśli już zdołasz pozbierać myśli i uspokoić swój umysł, zacznij od zgromadzenia wszystkich listów windykacyjnych, każdego ponaglenia i wezwania.
Zadzwoń do firm lub banków, w jakich zaciągnąłeś lub zaciągnęłaś poszczególne pożyczki. Jeśli zobowiązań tych było zbyt dużo, poproś o raporty z BIG-ów, by dowiedzieć się, czy i z czyjego wniosku jesteś na czarnej liście dłużników.
Kiedy już zbierzesz wszystkie niezbędne dokumenty i pisma, usiądź z kartką i ołówkiem, wynotuj kolejno każde zobowiązanie i podlicz ich sumę. Nie pomijaj ani nie ukrywaj żadnej części długu. Ich łączne podsumowanie pozwoli Ci opracować dalszy plan działania.
5. OPRACUJ PLAN DZIAŁANIA
To najważniejszy etap, z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć. By opracować odpowiedni plan spłaty wszystkich zobowiązań, możesz skonsultować się z bliską Ci osobą bądź ekspertem do spraw finansów.
Pamiętaj, że nawet jeśli spłata zadłużenia potrwa wiele lat, jest to właśnie najlepsze wyjście dla Ciebie i Twojej przyszłości. Pomysłów na to, jak wyjść z długów, jest wiele, więc znajdź takie rozwiązanie, jakie zapewni ci spokój ducha.
Wszystkie komentarze
super. bardzo szczery i pomocny wis oby takich wiecej brawo
Dodaj komentarz