Nadmierne zadłużenie – jak radzić sobie ze stresem?  

Nadmierne zadłużenie – jak radzić sobie ze stresem?  

author
Halszka Gronek
16 lipca 2018
Jak wynika z danych polskiej policji, każdego roku setki tysięcy osób próbują targnąć się na swoje życie z powodu trudnej sytuacji materialnej, w jakiej się znaleźli. Kłopoty z pieniędzmi nie są więc wcale błahostką. Przygotowaliśmy więc kilka porad, jakie mogą pomóc potrzebującym wsparcia Zadłużonym.

Wpaść w długi może tak naprawdę każdy. Czasem wystarczy jedna zła decyzja, nierozsądnie wzięty kredyt, a nawet – ciężka sytuacja losowa, jaka pochłonie wszystkie nasze oszczędności.

Niewiele czasu potrzeba do tego, by przekonać się, że rosnące zadłużenie nas przerasta i nie mamy pojęcia, jak naprawić to wszystko. Czujemy się źle i coraz częściej dopada nas chandra. Stres wyniszcza nasz organizm, a ciągłe rozdrażnienie psuje relacje z bliskimi.

Konsekwencje stresu
Rosnący dług coraz silniej szarga nasze poczucie bezpieczeństwa – a jak wiemy, to właśnie ono znajduje się w piramidzie Maslova tuż ponad potrzebami fizjologicznymi. 
 

Stres związany z każdym kolejnym wezwaniem, każdym telefonem z firmy windykacyjnej, a nawet z myślą o zbliżających się opłatach, może skutkować szeregiem niekorzystnych dolegliwości.

Najczęściej występują liczne lęki, kłopoty ze snem oraz koncentracją, nerwice i depresja. Wiele niezależnych wyników badań potwierdziło także, iż osoby mające duże zobowiązania finansowe gorzej oceniają swój ogólny stan zdrowia niż osoby o mniejszym długu.

Ucierpi nasze zdrowie
Wysoki stres skutkuje często podwyższonym ciśnieniem krwi, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału, udaru a nawet uszkodzenia wielu organów, np. nerek, oczy czy serca. 
 

Sytuacja robi się znacznie poważniejsza, kiedy nerwy związane z nadmiernymi zobowiązaniami finansowymi, towarzyszą nam przez wiele miesięcy, a nawet la. Skutkiem tak przewlekłego stresu może być przede wszystkim znaczne osłabienie układu odpornościowego  – przez co nasz organizm nie będzie miał siły walczyć z chorobami.

Stres wiąże się więc z wieloma przykrymi konsekwencjami. Sprawdziliśmy, co zrobić, by ograniczyć jego wpływ na nasz umysł i ciało, a także – jak nie pozwolić, by nerwy zawładnęły naszym życiem i odebrały nam szansę na wyjście z długów.

 

1. PRZYZNAJ, ŻE MASZ DŁUGI

Jeśli ciąży na Tobie wiele zobowiązań finansowych, najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest udawanie, że nic złego się nie dzieje.

Odkładanie problemu na później i odwracanie od uwagi – zarówno swojej, jak i swych bliskich- nie pomogą Ci w żadnym, nawet najmniejszym stopniu rozwiązać tej sytuacji. Co gorsza, będziesz jedynie tracić czas, podczas gdy długi nieubłagalnie będą rosły.

Podstawą rozpoczęcia walki z zadłużeniem jest uczciwe przyznanie się przed samym sobą do tego, że masz problem. Dopiero wtedy, gdy zdołasz powiedzieć to głośno przed sobą samym, będzie można rozpocząć walkę o naprawę sytuacji finansowej.

 

2. OCZYŚĆ GŁOWĘ

Nie zdołasz podjąć żadnych racjonalnych i dojrzałych kroków, dopóki nie uwolnisz się od mętliku w swojej głowie. By być gotowym do stawienia czoła własnym długom, musisz oczyścić swój umysł i uspokoić się.

Spacer, jazda na rowerze czy bieganie pozwolą Ci w zdrowy sposób uwolnić złe emocje, oczyścić organizm i poprawić samopoczucie.

Znajdź własny sposób na odprężenie się i umilenie sobie czasu, aby jak najszybciej w pełni sił stanąć do walki z problemem – zamiast przed nim uciekać.

3. POROZMAWIAJ Z ZAUFANĄ OSOBĄ

Nikt z nas nie jest bezbłędny – musisz pamiętać o tym w każdej chwili słabości. Każdy człowiek choć raz wpadł w tarapaty, do wyjścia z których niezbędna mu była pomocna dłoń. Twój przypadek nie jest odosobniony, więc nie wstydź się i nie pozwól popaść w smutek.

Doświadczenia innych osób mogą pomóc Ci pozbierać się i wyjść z trudnej sytuacji finansowej. Nawet jeśli nie sądzisz, iż ktoś wśród Twoich znajomych był w podobnej sytuacji, możesz pozytywnie się zaskoczyć.

Czasami, zamiast zbierać porady, wystarczy zwyczajnie się „wygadać”, by poczuć się lepiej. Tłamszenie tajemnic w sobie w końcu Cię wykończy, dlatego pamiętaj – jeśli dopadnie Cię problem długu, nie odcinaj się od bliskich, lecz znajdź w nich wsparcie.

 

4. ROZPISZ WŁASNE PROBLEMY

Jeśli już zdołasz pozbierać myśli i uspokoić swój umysł, zacznij od zgromadzenia wszystkich listów windykacyjnych, każdego ponaglenia i wezwania.

Zadzwoń do firm lub banków, w jakich zaciągnąłeś lub zaciągnęłaś poszczególne pożyczki. Jeśli zobowiązań tych było zbyt dużo, poproś o raporty z BIG-ów, by dowiedzieć się, czy i z czyjego wniosku jesteś na czarnej liście dłużników.

Kiedy już zbierzesz wszystkie niezbędne dokumenty i pisma, usiądź z kartką i ołówkiem, wynotuj kolejno każde zobowiązanie i podlicz ich sumę. Nie pomijaj ani nie ukrywaj żadnej części długu. Ich łączne podsumowanie pozwoli Ci opracować dalszy plan działania.

5. OPRACUJ PLAN DZIAŁANIA

To najważniejszy etap, z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć. By opracować odpowiedni plan spłaty wszystkich zobowiązań, możesz skonsultować się z bliską Ci osobą bądź ekspertem do spraw finansów.

Pamiętaj, że nawet jeśli spłata zadłużenia potrwa wiele lat, jest to właśnie najlepsze wyjście dla Ciebie i Twojej przyszłości. Pomysłów na to, jak wyjść z długów, jest wiele, więc znajdź takie rozwiązanie, jakie zapewni ci spokój ducha.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

psycholgorzeszow
psycholgorzeszow
2018-08-03 11:38:35

super. bardzo szczery i pomocny wis oby takich wiecej brawo

Podobne artykuły

PKO BP w Wolbromiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 września 2019

PKO BP w Wolbromiu

Karta kredytowa BNP Paribas w sklepach Decathlon
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 lutego 2020

Karta kredytowa BNP Paribas w sklepach Decathlon

Credit Agricole w Rawiczu
Oddziały
author
Patryk Byczek
29 lipca 2019

Credit Agricole w Rawiczu

Lokaty najniższe w historii
Wpisy
author
Aneta Jankowska
03 sierpnia 2017

Lokaty najniższe w historii

Mieszkanie Plus w Zamościu
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
31 lipca 2017

Mieszkanie Plus w Zamościu

Kredyt hipoteczny Tarnobrzeg
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
28 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Tarnobrzeg

Porównaj