Strona główna Wpisy Inne Nadmierne zadłużenie – jak radzić sobie ze stresem?  

Nadmierne zadłużenie – jak radzić sobie ze stresem?  

halszka
Halszka Gronek
16 lipca 2018
Jak wynika z danych polskiej policji, każdego roku setki tysięcy osób próbują targnąć się na swoje życie z powodu trudnej sytuacji materialnej, w jakiej się znaleźli. Kłopoty z pieniędzmi nie są więc wcale błahostką. Przygotowaliśmy więc kilka porad, jakie mogą pomóc potrzebującym wsparcia Zadłużonym.

Wpaść w długi może tak naprawdę każdy. Czasem wystarczy jedna zła decyzja, nierozsądnie wzięty kredyt, a nawet – ciężka sytuacja losowa, jaka pochłonie wszystkie nasze oszczędności.

Niewiele czasu potrzeba do tego, by przekonać się, że rosnące zadłużenie nas przerasta i nie mamy pojęcia, jak naprawić to wszystko. Czujemy się źle i coraz częściej dopada nas chandra. Stres wyniszcza nasz organizm, a ciągłe rozdrażnienie psuje relacje z bliskimi.

Konsekwencje stresu
Rosnący dług coraz silniej szarga nasze poczucie bezpieczeństwa – a jak wiemy, to właśnie ono znajduje się w piramidzie Maslova tuż ponad potrzebami fizjologicznymi. 
 

Stres związany z każdym kolejnym wezwaniem, każdym telefonem z firmy windykacyjnej, a nawet z myślą o zbliżających się opłatach, może skutkować szeregiem niekorzystnych dolegliwości.

Najczęściej występują liczne lęki, kłopoty ze snem oraz koncentracją, nerwice i depresja. Wiele niezależnych wyników badań potwierdziło także, iż osoby mające duże zobowiązania finansowe gorzej oceniają swój ogólny stan zdrowia niż osoby o mniejszym długu.

Ucierpi nasze zdrowie
Wysoki stres skutkuje często podwyższonym ciśnieniem krwi, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału, udaru a nawet uszkodzenia wielu organów, np. nerek, oczy czy serca. 
 

Sytuacja robi się znacznie poważniejsza, kiedy nerwy związane z nadmiernymi zobowiązaniami finansowymi, towarzyszą nam przez wiele miesięcy, a nawet la. Skutkiem tak przewlekłego stresu może być przede wszystkim znaczne osłabienie układu odpornościowego  – przez co nasz organizm nie będzie miał siły walczyć z chorobami.

Stres wiąże się więc z wieloma przykrymi konsekwencjami. Sprawdziliśmy, co zrobić, by ograniczyć jego wpływ na nasz umysł i ciało, a także – jak nie pozwolić, by nerwy zawładnęły naszym życiem i odebrały nam szansę na wyjście z długów.

 

1. PRZYZNAJ, ŻE MASZ DŁUGI

Jeśli ciąży na Tobie wiele zobowiązań finansowych, najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest udawanie, że nic złego się nie dzieje.

Odkładanie problemu na później i odwracanie od uwagi – zarówno swojej, jak i swych bliskich- nie pomogą Ci w żadnym, nawet najmniejszym stopniu rozwiązać tej sytuacji. Co gorsza, będziesz jedynie tracić czas, podczas gdy długi nieubłagalnie będą rosły.

Podstawą rozpoczęcia walki z zadłużeniem jest uczciwe przyznanie się przed samym sobą do tego, że masz problem. Dopiero wtedy, gdy zdołasz powiedzieć to głośno przed sobą samym, będzie można rozpocząć walkę o naprawę sytuacji finansowej.

 

2. OCZYŚĆ GŁOWĘ

Nie zdołasz podjąć żadnych racjonalnych i dojrzałych kroków, dopóki nie uwolnisz się od mętliku w swojej głowie. By być gotowym do stawienia czoła własnym długom, musisz oczyścić swój umysł i uspokoić się.

Spacer, jazda na rowerze czy bieganie pozwolą Ci w zdrowy sposób uwolnić złe emocje, oczyścić organizm i poprawić samopoczucie.

Znajdź własny sposób na odprężenie się i umilenie sobie czasu, aby jak najszybciej w pełni sił stanąć do walki z problemem – zamiast przed nim uciekać.

3. POROZMAWIAJ Z ZAUFANĄ OSOBĄ

Nikt z nas nie jest bezbłędny – musisz pamiętać o tym w każdej chwili słabości. Każdy człowiek choć raz wpadł w tarapaty, do wyjścia z których niezbędna mu była pomocna dłoń. Twój przypadek nie jest odosobniony, więc nie wstydź się i nie pozwól popaść w smutek.

Doświadczenia innych osób mogą pomóc Ci pozbierać się i wyjść z trudnej sytuacji finansowej. Nawet jeśli nie sądzisz, iż ktoś wśród Twoich znajomych był w podobnej sytuacji, możesz pozytywnie się zaskoczyć.

Czasami, zamiast zbierać porady, wystarczy zwyczajnie się „wygadać”, by poczuć się lepiej. Tłamszenie tajemnic w sobie w końcu Cię wykończy, dlatego pamiętaj – jeśli dopadnie Cię problem długu, nie odcinaj się od bliskich, lecz znajdź w nich wsparcie.

 

4. ROZPISZ WŁASNE PROBLEMY

Jeśli już zdołasz pozbierać myśli i uspokoić swój umysł, zacznij od zgromadzenia wszystkich listów windykacyjnych, każdego ponaglenia i wezwania.

Zadzwoń do firm lub banków, w jakich zaciągnąłeś lub zaciągnęłaś poszczególne pożyczki. Jeśli zobowiązań tych było zbyt dużo, poproś o raporty z BIG-ów, by dowiedzieć się, czy i z czyjego wniosku jesteś na czarnej liście dłużników.

Kiedy już zbierzesz wszystkie niezbędne dokumenty i pisma, usiądź z kartką i ołówkiem, wynotuj kolejno każde zobowiązanie i podlicz ich sumę. Nie pomijaj ani nie ukrywaj żadnej części długu. Ich łączne podsumowanie pozwoli Ci opracować dalszy plan działania.

5. OPRACUJ PLAN DZIAŁANIA

To najważniejszy etap, z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć. By opracować odpowiedni plan spłaty wszystkich zobowiązań, możesz skonsultować się z bliską Ci osobą bądź ekspertem do spraw finansów.

Pamiętaj, że nawet jeśli spłata zadłużenia potrwa wiele lat, jest to właśnie najlepsze wyjście dla Ciebie i Twojej przyszłości. Pomysłów na to, jak wyjść z długów, jest wiele, więc znajdź takie rozwiązanie, jakie zapewni ci spokój ducha.


 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

PKO BP w Radomiu
Oddziały
aleksandra
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Radomiu

Pożyczki bez BIK Lębork
Wpisy
aleksandra
Aleksandra Gościnna
05 marca 2021

Pożyczki bez BIK Lębork

Pożyczki bez BIK Gorzów Wielkopolski
Wpisy Inne
aleksandra
Aleksandra Gościnna
09 lutego 2021

Pożyczki bez BIK Gorzów Wielkopolski

Kredyt gotówkowy a koronawirus
Bez kategorii
aneta
Aneta Jankowska
18 kwietnia 2020

Kredyt gotówkowy a koronawirus

Sprzedaż kredytów w sierpniu – Newsletter BIK
Bez kategorii
halszka
Halszka Gronek
25 września 2019

Sprzedaż kredytów w sierpniu – Newsletter BIK

Wyniki mBanku za 2018
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
28 lutego 2019

Wyniki mBanku za 2018