Niedziele handlowe 2022 – wykaz, kalendarz

Niedziele handlowe 2022 – wykaz, kalendarz

author
Dominika Byczek
10 maja 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

W 2022 roku zgodnie z nową ustawą zakupy będziemy mogli zrobić tylko w siedem wybranych niedziel w roku. W pozostałe 45 niedziel otwarte będą tylko wybrane sklepy. Sprawdź kalendarz niedziel, świąt oraz listę sklepów, w których zrobisz zakupy w niedzielę niehandlową.

Które niedziele są handlowe w 2022?

W 2022 roku zakaz handlu nie będzie obejmował jedynie tych dwóch niedziel, które poprzedzają Boże Narodzenie i jednej niedzieli, która jest bezpośrednio przed Wielkanocą. Handlowe będą także ostatnie niedziele:

 • stycznia,
 • kwietnia,
 • czerwca,
 • sierpnia.

Niedziele handlowe 2022

Sklepy będą otwarte w niedziele:

30 stycznia 2022

10 kwietnia 2022

24 kwietnia 2022

26 czerwca 2022

28 sierpnia 2022

11 grudnia 2022

18 grudnia 2022

Sprawdź, które niedziele są handlowe w 2023 roku.

Ostatnim rokiem, w którym niedziel handlowych było trochę więcej, był rok 2019. Wtedy zakupy mogliśmy robić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca i dodatkowo w niedziele przedświąteczne. Do roku 2017 zakupy można było jeszcze robić we wszystkie niedziele bez wyjątku.

Dni wolne od pracy 2022

Zakupów nie zrobimy również w dni wolne od pracy:

1 stycznia 2022 – Nowy Rok (sobota)

6 stycznia 2022 – Święto Trzech Króli (czwartek)

17 kwietnia 2022 – Wielkanoc (niedziela)

18 kwietnia 2022 – Wielkanoc (poniedziałek)

1 maja 2022 – Święto Pracy (niedziela)

3 maja 2022 – Święto Konstytucji Trzeciego Maja (wtorek)

5 czerwca 2022 – Zesłanie Ducha Świętego (niedziela)

16 czerwca 2022 – Boże Ciało (czwartek)

15 sierpnia 2022 – Święto Wojska Polskiego (poniedziałek)

1 listopada 2022 – Dzień Wszystkich Świętych (wtorek)

11 listopada 2022 – Święto Niepodległości (piątek)

25 grudnia 2022 – Boże Narodzenie (niedziela)

26 grudnia 2022 – Boże Narodzenie (poniedziałek)

Potrzebujesz szybko gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyt przez Internet – wypłata nawet w ciągu 1 dnia

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w ciągu 15 minut

Kredyt dla zadłużonych – bez weryfikacji w BIK

Co ciekawe – w dni wolne od pracy oraz niedziele wolne od handlu zakupów nie zrobimy, ale… możemy wziąć pożyczkę. W dodatku bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki specjalnym pożyczkom dostępnym w weekend – udzielanym właśnie w te dni, w które inne podmioty nie pracują.

Niedziele handlowe: 2022
Liczba niedziel handlowych:7
Niedziele handlowe: 30 stycznia 2022
10 kwietnia 2022
24 kwietnia 2022
26 czerwca 2022
28 sierpnia 2022
11 grudnia 2022
18 grudnia 2022
Podstawa prawna:Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni
Handel do godziny 14:16 kwietnia
24 grudnia
Kara za handel w niedzielę:więzienie
grzywna do 100 000 zł

Handel do godziny 14 w roku 2022

Ustawa wyznacza również dwa dni w roku, w których handel musi być odbywać się w ograniczonych godzinach – od rana do maksymalnie godziny 14:00. Sklepy mogą być czynne od rana maksymalnie do tej godziny w dniach:

16 kwietnia (sobota poprzedzająca niedzielę wielkanocną),

24 grudnia (sobota poprzedzająca Boże Narodzenie).

Takie godziny pracy reguluje artykuł ósmy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Art. 8.

1. W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:
1)     handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2)     powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem
– po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.

2. Jeżeli dzień 24 grudnia przypada w niedzielę przepis ust. 1 stosuje się.

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Niedziele handlowe 2022 – kalendarz

Kalendarz niedziele handlowe 2022 – pdf do druku

Powyższy kalendarz możesz również pobrać w wersji wygodnej do wydrukowania lub zapisania na swoim sprzęcie. Pobierz go klikając tutaj: Niedziele handlowe 2022 – kalendarz do pobrania.pdf.

Niedziele handlowe - podstawa prawna

Nowe zasady sprzedaży w niedziele zostały zmienione ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Już w pierwszym artykule tej ustawy wskazuje się bezpośrednio, że określa ona ” zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy”.

O samym zakazie handlu w niedziele mówi artykuł piąty wskazanej powyżej ustawy:

Art. 5.

W niedziele i święta w placówkach handlowych:
1)     handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2)     powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

– są zakazane.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta w 2022 roku stała się jeszcze bardziej restrykcyjna. Dotychczas bowiem wiele sklepów korzystało z furtki, jaką pozostawiała poprzednia wersja ustawy – otwierali sklep pod szyldem placówki pocztowej. W ten sposób szybko placówkami pocztowymi stały się Biedronki, Lidle i Żabki.

Ustawodawcy stwierdzili, że zostawią tę furtkę dla placówek pocztowych, ale tylko tych, które parają się głównie sprzedażą usług pocztowych. Jest to mierzone w przychodach – jeżeli dany podmiot osiąga co najmniej 40% swojego przychodu z działalności pocztowej, może być otwarty w niedzielę. Jeżeli mniej – od 2022 roku już nie.

Jakie sklepy są otwarte w niedziele handlowe?

W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni ustawodawca uregulował również kwestię tego, które podmioty są wyłączone spod jej obowiązywania. Wykaz obejmuje dokładnie 32 grupy podmiotów (sklepów, placówek handlowych), w których handel w niedziele jest legalny.

Przede wszystkim w dni wolne od handlu otwarte będą:

 • sklepy na stacjach paliw,
 • placówki handlujące pamiątkami lub dewocjonaliami,
 • saloniki handlujące głównie prasą, biletami komunikacji miejskiej, kuponami gier losowych i zakładów oraz wyrobami tytoniowymi,
 • placówki pocztowe,
 • kwiaciarnie,
 • apteki,
 • stoiska na jarmarkach, festynach i imprezach okolicznościowych,
 • sklepy na lotniskach,
 • piekarnie, cukiernie i lodziarnie,

oraz wszystkie inne sklepy, w których za ladą stanie sam właściciel (nie zatrudniając przy tym żadnych dodatkowych pracowników).

Sklepami, które są czynne we wszystkie niedziele w Polsce w całym kraju, są sklepy sieci Żabka i Freshmarket. Ich legalne funkcjonowanie w niedziele na standardowych prawach (właściciel może zatrudniać pracowników) umożliwiło to, że zarówno Żabka, jak i Freshmarket, są oficjalnie zarejestrowane nie jako sklepy, a jako placówki pocztowe. Sklepy te w istocie współpracują z Pocztą Polską oraz firmą kurierską DHL, dzięki czemu można w nich nadawać i odbierać paczki oraz listy. W tych dwóch sklepach zrobimy więc zakupy we wszystkie niedziele objęte zakazem handlu, bez wyjątku.

W niedziele wolne od handlu zamknięte wszystkie najpopularniejsze dyskonty, czyli:

 • Biedronka,
 • Lidl,
 • Auchan,
 • Kaufland,
 • Netto.

Fakt zamknięcia tych sklepów w wielu Polakach wywołuje frustrację i złość. Średnia krajowa z roku na rok rośnie, a dni, w które można wydać zarobione pieniądze, jest systematycznie coraz mniej.

Kara za handel w niedziele niehandlowe

Pozostałe sklepy, w których nie sprzedaje właściciel, muszą bezwzględnie stosować się do zakazu handlu w niedziele. Zmuszanie kogokolwiek do pracy w niedzielę wolną od handlu może skutkować nałożeniem na właściciela sklepu kary od 1000 zł do nawet 100 000 zł. Uporczywe łamanie zakazu handlu może natomiast zakończyć się dla właściciela karą ograniczenia wolności.


Źródła:

https://www.gov.pl/web/rodzina/zakaz-handlu-w-niedzielehttps://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/870_u.htm

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprzedaz-i-marketing/chce-sprzedawac-przez-internet/handel-sytuacje-zyciowe/handel-w-niedziele-i-swieta-ograniczenia

https://www.pip.gov.pl/pl/prawo-pracy/86983,ustawa-o-ograniczeniu-handlu-w-niedziele-i-swieta.html

http://www.solidarnosc.org.pl/wolnaniedziela/wp-content/uploads/2018/12/raport-z-badań_skutki-ustawy-o-ograniczeniu-handlu-w-__niedziele-do-druku_uzupełnione..pdf

https://zpp.net.pl/wp-content/uploads/2019/02/Handel-w-niedziele-w-Europie-zmniejszony.pdf

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Przemyślu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Przemyślu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
15 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Taksówką do marzeń – konkurs Banku Millennium

10 października rozpoczął się wyjątkowy konkurs „Taksówką do marzeń”, organizowany przez Bank Millennium w serwisie YouTube. Uczestnicy, którzy nagrają krótki film przekonujący, że to właśnie ich marzenia zasługują na spełnienie, otrzymają od Banku nagrodę finansową na realizację swoich planów.

author
Patryk Byczek
10 października 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jednolite Pliki Kontrolne w PKO BP

PKO BP jest pierwszym bankiem w Polsce, który do usprawnienia i digitalizacji procesów obsługi Klientów wykorzysta Jednolite Pliki Kontrolne. Klienci Centrum Bankowości Przedsiębiorstw mogą przekazywać te pliki do banku od 11 lutego poprzez iPKO Biznes oraz iPKO.

author
Patryk Byczek
17 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jan Arczewski – telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych

Człowiek, który pomimo trudności pomaga innym od ponad 31 lat. Jan Arczewski prowadzi Lubelski Telefon Zaufania dla osób niepełnosprawnych. Jako osoba z rdzeniowym zanikiem mięśni żyje i pracuje w Domu Pomocy Społecznej. Jest między innymi laureatem Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii Człowiek.

author
Aneta Jankowska
11 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ruszy pierwszy polski fintech ZEN

ZEN to polski fintech, który jako pierwszy wprowadzi na krajowy rynek finansowy ofertę interesujących rozwiązań płatniczych spoza banku. Założycielem firmy jest Dawid Rożek, a strategicznym partnerem technologicznym – globalny dostawca kart płatniczych Mastercard,

author
Halszka Gronek
13 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Lombardy w Tczewie

W Tczewie znajduje się kilkanaście lombardów. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące adresów oraz aktualnych danych kontaktowych. Sprawdź godziny otwarcia lombardów w Tczewie.

author
Patryk Byczek
13 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj