Znamy już wzór nowego dowodu osobistego! E-dowód osobisty będzie, jak sama nazwa wskazuje, zawierał warstwę elektroniczną, co oznacza rewolucję w kwestii rozpoznawania naszej tożsamości. Sprawdzamy szczegóły.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 28.09.2018
Udostępnij:

Wygląd nowego dowodu jest kolorystycznie zbliżony do tego, który mamy obecnie, ale sposób rozmieszczenia danych i ich zapis jest już nieco inny. Schemat ten musi być zgodny z uniwersalnymi zaleceniami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego nr 9303. 

Awers e-dowodu osobistego 

źródło grafiki: https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/18069,Znamy-wzor-nowego-e-dowodu.html

Z przodu nowego dowodu osobistego znajdziemy:
– godło Polski,

– imię i nazwisko obywatela,
– obywatelstwo właściciela,
– wskazanie płci,
– datę urodzenia,
– termin ważności dokumentu,
– numer dowodu osobistego,
– numer CAN, czyli numer, który będzie odpowiadał za bezpieczne połączenie warstwy elektronicznej e-dowodu z urządzeniem odbierającym te dane albo z czytnikiem kart powiązanym z systemem teleinformatycznym. 

Rewers e-dowodu osobistego

Z tyłu nowego dowodu osobistego znajdziemy: 

– numer PESEL właściciela dokumentu,
– miejsce urodzenia,
– imiona rodziców,
– nazwisko rodowe,
– wskazanie organu wydającego,
– datę wydania, 
– numer dowodu osobistego

– nazwę kraju (POLSKA). 

Wszystkie dane z dokumentu powinny być przez nas ściśle chronione, ponieważ znajduje się wielu oszustów, którzy próbują wyłudzić pożyczki na dowód. E-dowód ma być jednak trudniej wykorzystać do przestępstwa niż dokument tradycyjny. 

Zmiany w dokumentach dla dzieci

E-dowód będzie miał mniej restrykcyjne prawa względem dzieci. Po pierwsze – będą one mogły być na zdjęciu nienaturalny wyraz twarzy, zamknięte oczy lub otwarte usta. Druga zmiana – rodzicom łatwiej będzie odebrać dokument dla dziecka. Dotychczas po odbiór musiał się stawić ten rodzic, który składał wniosek o wydanie dokumentu dla małoletniego, a e-dowód odbierze każdy z rodziców. 

Od kiedy e-dowody?

Nowe dowody osobiste wyposażone w warstwę elektroniczną będą wydawane od marca 2019 roku. Każda osoba, która posiada stary dowód, będzie mogła go od razu w tym terminie wymienić na e-dowód. Nie będzie to jednak obowiązkiem aż przez najbliższe 10 lat – wtedy najstarsze dowody stracą już swoją ważność i wszyscy Polacy będą posiadali nowe wersje dowodów osobistych. 

Czym właściwie jest e-dowód? 

E-dowód to taki sam dokument, jak zwykły dowód osobisty, ale zawiera dodatkowo wbudowaną aplikację ICAO, czyli  „dokument podróży z cechą biometryczną – zdjęcie twarzy”. Dzięki niemu możliwa będzie szybsza odprawa na lotniskach. E-dowód będzie także posiadał "profil osobisty" danego obywatela, czyli środek jego elektronicznej identyfikacji. Z e-dowodem łatwiejsze będzie uwierzytelnianie podczas korzystania z różnych e-usług administracji publicznej. E-dowód można będzie wykorzystać także do elektronicznego podpisywania dokumentów. 

Źródło:

https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/18069,Znamy-wzor-nowego-e-dowodu.html

Komentarze