zadluzenia.com
zamknij

Nowe dowody osobiste – sprawdź wygląd

Znamy już wzór nowego dowodu osobistego! E-dowód osobisty będzie, jak sama nazwa wskazuje, zawierał warstwę elektroniczną, co oznacza rewolucję w kwestii rozpoznawania naszej tożsamości. Sprawdzamy szczegóły.


Wygląd nowego dowodu jest kolorystycznie zbliżony do tego, który mamy obecnie, ale sposób rozmieszczenia danych i ich zapis jest już nieco inny. Schemat ten musi być zgodny z uniwersalnymi zaleceniami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego nr 9303. 


Awers e-dowodu osobistego 

źródło grafiki: https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/18069,Znamy-wzor-nowego-e-dowodu.html

 

Z przodu nowego dowodu osobistego znajdziemy:
- godło Polski,

- imię i nazwisko obywatela,
- obywatelstwo właściciela,
- wskazanie płci,
- datę urodzenia,
- termin ważności dokumentu,
- numer dowodu osobistego,
- numer CAN, czyli numer, który będzie odpowiadał za bezpieczne połączenie warstwy elektronicznej e-dowodu z urządzeniem odbierającym te dane albo z czytnikiem kart powiązanym z systemem teleinformatycznym. 

 

Rewers e-dowodu osobistego

Z tyłu nowego dowodu osobistego znajdziemy: 

- numer PESEL właściciela dokumentu,
- miejsce urodzenia,
- imiona rodziców,
- nazwisko rodowe,
- wskazanie organu wydającego,
- datę wydania, 
- numer dowodu osobistego

- nazwę kraju (POLSKA). 

 

Wszystkie dane z dokumentu powinny być przez nas ściśle chronione, ponieważ znajduje się wielu oszustów, którzy próbują wyłudzić pożyczki na dowód. E-dowód ma być jednak trudniej wykorzystać do przestępstwa niż dokument tradycyjny. 

 

Zmiany w dokumentach dla dzieci

 

E-dowód będzie miał mniej restrykcyjne prawa względem dzieci. Po pierwsze - będą one mogły być na zdjęciu nienaturalny wyraz twarzy, zamknięte oczy lub otwarte usta. Druga zmiana - rodzicom łatwiej będzie odebrać dokument dla dziecka. Dotychczas po odbiór musiał się stawić ten rodzic, który składał wniosek o wydanie dokumentu dla małoletniego, a e-dowód odbierze każdy z rodziców. 

 

Od kiedy e-dowody?

 

Nowe dowody osobiste wyposażone w warstwę elektroniczną będą wydawane od marca 2019 roku. Każda osoba, która posiada stary dowód, będzie mogła go od razu w tym terminie wymienić na e-dowód. Nie będzie to jednak obowiązkiem aż przez najbliższe 10 lat - wtedy najstarsze dowody stracą już swoją ważność i wszyscy Polacy będą posiadali nowe wersje dowodów osobistych. 

 

Czym właściwie jest e-dowód? 

 

E-dowód to taki sam dokument, jak zwykły dowód osobisty, ale zawiera dodatkowo wbudowaną aplikację ICAO, czyli  „dokument podróży z cechą biometryczną - zdjęcie twarzy”. Dzięki niemu możliwa będzie szybsza odprawa na lotniskach. E-dowód będzie także posiadał "profil osobisty" danego obywatela, czyli środek jego elektronicznej identyfikacji. Z e-dowodem łatwiejsze będzie uwierzytelnianie podczas korzystania z różnych e-usług administracji publicznej. E-dowód można będzie wykorzystać także do elektronicznego podpisywania dokumentów. 

 

Źródło:

https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/18069,Znamy-wzor-nowego-e-dowodu.html

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY