Od 2019 roku nie trzeba składać PIT-u

Od 2019 roku nie trzeba składać PIT-u

author
Dominika Sobieraj
01 stycznia 2019

Przed nami ogromne zmiany w rozliczaniu podatku za rok 2018. W tym roku nikt nie musi już samodzielnie składać PIT-u. Nie ma mowy o negatywnych konsekwencjach w przypadku niedopilnowania terminu – wszystkim, którzy nie kiwną palcem, fiskus sam rozliczy PIT.

Zmiana polega na dodaniu trzeciej opcji rozliczenia podatkowego obok dwu już istniejących. Dotychczas mogliśmy:

  • złożyć PIT w wersji papierowej,
  • wysłać PIT w wersji elektronicznej.

Te opcje oczywiście nadal są dostępne dla wszystkich, ale rząd uruchamia jeszcze jedną – podstawową opcję rozliczenia. Urząd Skarbowy samodzielnie rozliczy PIT każdemu podatnikowi, który rozlicza się za pomocą PIT-u 37 i 38.

Uwaga! Automatyczne rozliczanie będzie obowiązywało tylko dla tych dwu rodzajów zeznania podatkowego. Wszyscy inni podatnicy muszą rozliczyć się w formie papierowej lub przesłać zeznanie drogą elektroniczną.

Projekt automatycznego rozliczania PIT-u nazywa się “Twój e-PIT”. Gotowy wygenerowany przez Urząd Skarbowy PIT będzie dostępny do naszego wglądu przez aplikację w Portalu Podatkowym. By sprawdzić, jaki dokument przygotował w naszym imieniu Urząd Skarbowy, trzeba będzie poprawnie zalogować się do portalu.

Potwierdzenie naszej tożsamości będzie możliwe jedynie poprzez:

  • Profil Zaufany,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • dane autoryzacyjne.

NIE TRZEBA NIC ROBIĆ

Co jednak najważniejsze – nikt nie zmusza nas do kontroli dokumentu przygotowanego przez Urząd Skarbowy. Jeżeli nie wejdziemy do Portalu Podatkowego i nie dokonamy zmian lub usunięcia dokumentu, PIT wraz z upływem terminu przyjęcia zeznań zostanie automatycznie uznany za ten, który składamy.

URZĄD MOŻE NIE WIEDZIEĆ O ULGACH

PIT-37 i PIT-38 pozwalają jednak na odliczenie dodatkowych ulg podatkowych. Niestety Urząd Skarbowy nie jest w stanie samodzielnie ocenić tego, czy są one należne podatnikowi. Wysokość ulgi wynika głównie z tego, jakie koszty poniósł podatnik w ubiegłym roku. Dlatego też wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z odliczeń, powinni skontrolować dokument udostępniony przez Urząd Skarbowy i uzupełnić go o dane potrzebne do odjęcia ulg.

Kontrola i zmiana zeznania podatkowego również będzie możliwa w Portalu Podatkowym. Oczywiście nie trzeba korzystać z PIT-u, który przygotuje dla nas Urząd Skarbowy. Można równie dobrze samodzielnie złożyć zeznanie przez Internet lub w formie papierowej. W takim przypadku PIT przygotowany przez US nie będzie brany pod uwagę. Zostaniemy rozliczeni z tego, co przyślemy samodzielnie.

NOWY PORTAL PODATKOWY

Wszystkie opcje będą dostępne w Portalu Podatkowym. Zeznanie podatkowe będzie dostępne dla każdego dopiero po dniu 15 lutego aż do końca okresu składania zeznań (do 30 kwietnia 2019 roku). W Portalu będzie można nie tylko skontrolować i zmienić przygotowany przez US PIT, ale także podać swój numer konta do tego, by rozliczenie przyszło w formie przelewu bankowego.

Dotychczas do takiej zmiany trzeba było udać się do właściwego podatnikowi Urzędzie Skarbowym i złożenie specjalnego wniosku. Jeżeli PIT złożymy w formie elektronicznej poprzez Portal Podatkowy, rząd gwarantuje zwrot należnych pieniędzy w ciągu maksymalnie 45 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Bankowo rowerowo” w BNP Paribas
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
23 czerwca 2021

Promocja: „Bankowo rowerowo” w BNP Paribas

Gotowkaonline.pl – nowa odsłona serwisu Banku BPH
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
18 grudnia 2013

Gotowkaonline.pl – nowa odsłona serwisu Banku BPH

Pożyczki bez BIK Brzeziny
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
08 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Brzeziny

PKO Bank Polski w Top 10 pracodawców
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 czerwca 2020

PKO Bank Polski w Top 10 pracodawców

SkyCash z promocjami dla portfela Masterpass
Promocje bankowe
author
Alicja Uzarowicz
05 grudnia 2019

SkyCash z promocjami dla portfela Masterpass

Porównaj