Ustawa z dnia 16 lutego 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium mówi jasno - z solarium skorzystają tylko pełnoletni i to w dodatku tacy, którzy są świadomi ryzyka, na jakie są wystawieni. Od teraz w solariach zobaczymy ostrzeżenia podobne, jak na papierosach - osoby poddające się promieniowaniu mają jednoznacznie wiedzieć, że to, co robią, zwiększa ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór skóry. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 24.02.2018
Udostępnij:

Inicjatorem nowej ustawy był prezydent Andrzej Duda. Rząd zajął się solariami na skutek drastycznego wzrostu zachorowań na czerniaka złośliwego skóry w ostatnich latach. Wzrost zachorowań oznacza także wzrost przypadków zgonu z powodu tego nowotworu. 


źródło wykresu: Ustawa z dnia 16 lutego 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

Co wprowadza ustawa?


Zakaz motywowany jest tym, iż komórki macierzyste osób małoletnich są zdecydowanie bliżej powierzchni skóry, niż w przypadku osób dorosłych. Badania pokazują, że z tego względu młode osoby są o wiele bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór skóry. 


W punktach udostępniających solarium będzie od teraz widniała informacja:  „Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium”). W dodatku w widocznych miejscach będą musiały być umieszczone plansze z wyraźnie opisanym ryzykiem zdrowotnym, z którym związane jest korzystanie z solarium.


Jako promocję ustawa traktuje publiczne rozdawanie przedmiotów związanych z usługami w zakresie udostępniania solarium (np.: ulotek, wizytówek), oferowanie usług po cenie niższej niż normalna (niemożliwe są zatem wszelkie rabaty), organizowanie wszelkiego typu konkursów mających na celu zwiększenie popularności miejsca, jakichkolwiek form, które mogą zachęcić do korzystania z solarium.

Kto to będzie sprawdzał? 

Wszystkie miejsca udostępniające solaria będą podlegały kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wiek klientów będzie musiał być sprawdzany przez obsługujących punkty udostępniające solarium – osoby poniżej 18 roku życia nie mogą zostać poddane zabiegowi naświetlania skóry promieniami UV. W przypadku niedostosowania się do nowych wymogów prawnych, właściciel solarium może zostać obciążony karą w wysokości od tysiąca do nawet 50 tysięcy złotych.
 

Komentarze