Najczęściej komentowane
Od ilu lat można korzystać z solarium?
Inicjatorem nowej ustawy był prezydent Andrzej Duda. Rząd zajął się solariami na skutek drastycznego wzrostu zachorowań na czerniaka złośliwego skóry w ostatnich latach. Wzrost zachorowań oznacza także wzrost przypadków zgonu z powodu tego nowotworu.
źródło wykresu: Ustawa z dnia 16 lutego 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium
Co wprowadza ustawa?
Zakaz motywowany jest tym, iż komórki macierzyste osób małoletnich są zdecydowanie bliżej powierzchni skóry, niż w przypadku osób dorosłych. Badania pokazują, że z tego względu młode osoby są o wiele bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór skóry.
W punktach udostępniających solarium będzie od teraz widniała informacja: „Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium”). W dodatku w widocznych miejscach będą musiały być umieszczone plansze z wyraźnie opisanym ryzykiem zdrowotnym, z którym związane jest korzystanie z solarium.
Jako promocję ustawa traktuje publiczne rozdawanie przedmiotów związanych z usługami w zakresie udostępniania solarium (np.: ulotek, wizytówek), oferowanie usług po cenie niższej niż normalna (niemożliwe są zatem wszelkie rabaty), organizowanie wszelkiego typu konkursów mających na celu zwiększenie popularności miejsca, jakichkolwiek form, które mogą zachęcić do korzystania z solarium.
Kto to będzie sprawdzał?
Wszystkie miejsca udostępniające solaria będą podlegały kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wiek klientów będzie musiał być sprawdzany przez obsługujących punkty udostępniające solarium – osoby poniżej 18 roku życia nie mogą zostać poddane zabiegowi naświetlania skóry promieniami UV. W przypadku niedostosowania się do nowych wymogów prawnych, właściciel solarium może zostać obciążony karą w wysokości od tysiąca do nawet 50 tysięcy złotych.
Dodaj komentarz