Oddłużanie gospodarstw rolnych – jak to działa?

Oddłużanie gospodarstw rolnych – jak to działa?

autor wpisu
Julia Wierciło
22 marca 2023

Zdarzają się sytuacje, w których działalność rolnicza staje się nieopłacalna. Może to prowadzić do problemów z dalszym prowadzeniem działalności rolniczej, problemów finansowych, a w ostateczności do niewypłacalności przedsiębiorcy. Rolnicy mają jednak dostęp do różnych rozwiązań, które mają za zadanie pomóc w trudnej sytuacji. Konkretne metody są określone przez ustawę o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Jak działa oddłużanie gospodarstw rolnych? Z jakich środków możemy skorzystać? Sprawdźmy wszystkie szczegóły dotyczące oddłużania gospodarstw rolnych.

Spis treści:

  1. Co to jest oddłużanie gospodarstw rolnych?
  2. Warunki oddłużenia gospodarstwa rolnego
  3. Metody na oddłużenie gospodarstw rolnych
  4. Dopłaty do kredytów oddłużających gospodarstwo rolne
  5. Kredyt na oddłużanie gospodarstw rolnych
  6. Inne możliwości oddłużenia gospodarstwa rolnego
  7. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Co to jest oddłużanie gospodarstw rolnych?

Oddłużanie gospodarstw rolnych to formy pomocy, dzięki którym przedsiębiorca ma otrzymać wsparcie umożliwiające restrukturyzację swojego gospodarstwa. Ostatecznie, oddłużanie gospodarstw rolnych ma prowadzić do usunięcia zaległości finansowych. Jak wyjść z długów, które uniemożliwiają dalsze działanie gospodarstwa? Zapis w ustawie o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne określa warunki, które należy spełnić, aby móc przejść przejść restrukturyzację zadłużenia.

Kwota, która została przeznaczona na cel ustawy o oddłużaniu gospodarstw rolnych, wynosi 1,6 miliona złotych na 2023 rok oraz 600 tysięcy złotych na 2024 rok.

Warunki oddłużenia gospodarstwa rolnego

Czy możemy oddłużyć każde gospodarstwo rolne? Treść ustawy określa, że pomoc mogą otrzymać podmioty, które prowadzą działalność od co najmniej 3 lat. Czas liczymy od dnia powstania obowiązku podatkowego (dotyczy on gruntów wchodzących w skład gospodarstwa). Oddłużanie jest możliwe dla małych, średnich oraz dużych działalności, jednak w ostatnim przypadku należy zgłosić do Komisji Europejskiej potrzebę otrzymania indywidualnej pomocy.

Oddłużanie gospodarstwa nie jest możliwe, jeśli:

  • działalność znajduje się w likwidacji,
  • działalność znajduje się w upadłości,
  • podmiot prowadzący działalność jest w toku postępowania restrukturyzacyjnego.

Metody na oddłużenie gospodarstw rolnych

W ustawie dotyczącej oddłużania gospodarstw rolnych możemy przeczytać o metodach, dzięki którym ma poprawić się nasza sytuacja finansowa w zakresie danego gospodarstwa rolnego. Każda z nich powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb oraz okoliczności. Pierwszą metodą na oddłużenie gospodarstwa rolnego jest dopłata do oprocentowania kredytów bankowych restrukturyzacyjnych. Oprócz kredytów, dostępne są również pożyczki na warunkach specjalnych.

Kolejną metodą jest gwarancja spłaty kredytu restrukturyzacyjnego. Jest ona udzielana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ale należy pamiętać o koniecznym zabezpieczeniu w formie ustanowienia hipoteki na naszą nieruchomość rolną (możliwe jest wtedy przeniesienie własności nieruchomości). Oprócz tego, naliczona zostaje także prowizja, która wynosi 0,5 % kwoty ustanowionej gwarancji.

Przejęcie długu przez KOWR

Jeśli chcemy skorzystać z tej opcji oddłużania gospodarstwa rolnego, musimy pamiętać, że prawa własnościowe zostają przez nas przekazane na rzecz Skarbu Państwa. W zależności od sytuacji może być to część lub cała nieruchomość rolna. Warto jednak wiedzieć, że dług przejmowany przez KOWR nie może przekroczyć wartości nieruchomości rolnej, której własność jest przenoszona na rzecz Skarbu Państwa, pomniejszonej jednocześnie o wysokość sumy hipoteki ustanowionej na danej nieruchomości.

Dopłaty do kredytów oddłużających gospodarstwo rolne

Kredyty oraz dopłaty kredytowe to główne sposoby na oddłużenie. W przypadku dopłat, ich łączna wysokość nie może być wyższa niż 40 % kwoty kredytu. W wyjątkowych sytuacjach możemy starać się o większe sumy dopłat do kredytu.

Kiedy wyniosą one maksymalnie 60 %?

  • w przypadku otrzymania kredytu restrukturyzacyjnego przez młodego rolnik,
  • jeśli obowiązek podatkowy rozpoczął się nie wcześniej niż 5 lat przed zaciągnięciem kredytu,
  • w sytuacji kiedy gospodarstwo jest złożone z obszarów z ograniczeniami (naturalnymi bądź innymi, które określone zostały w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich).

Kredyt na oddłużanie gospodarstw rolnych

Ten kredyt różni się od standardowych zobowiązań chociażby kwotą finansowania. Osoba składająca wniosek może dostać nawet 5 milionów złotych i dostać nawet 10 lat terminu spłaty zadłużenia. Kredyt jest udzielany na zasadach oprocentowania zmiennego, ale wnioskujący spłaca zaledwie 2 % zaciągniętej kwoty. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest odpowiedzialna za częściową spłatę zadłużenia – spłatę pozostałej część kredytu. W tym przypadku obowiązuje pewien ustalony limit dopłat, a także specjalnie przydzielony fundusz.

Inne możliwości oddłużenia gospodarstwa rolnego

Jeśli potencjalny kredytobiorca nie spełni koniecznych warunków, jego wniosek o kredyt może zostać odrzucony. W takim wypadku możemy poszukać innego rozwiązania na oddłużenie, jakim może być na przykład przejęcie długu przez KOWR. Innym sposobem na spłatę mniejszych zobowiązań może być np. kredyt dla zadłużonych lub kredyt oddłużeniowy. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji nie otrzymamy dopłaty czy dopasowanych do okoliczności, wyjątkowych warunków.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Żeby oddłużyć gospodarstwo rolne, można skorzystać z kredytów oddłużających gospodarstwo. Jeszcze kilka lat temu można było skorzystać z dopłaty ARiMR do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych oraz z gwarancji spłaty kredytów restrukturyzacyjnych z KOWR. Teraz jednak programy te właściwie nie funkcjonują. Pożyczek na sfinansowanie spłaty zadłużenia było w historii ARiMR zaledwie kilka.

Program „Restrukturyzacja małych gospodarstw” polega na przyznaniu premii w wysokości 60 tys. zł na rozwój gospodarstwa. Co ważne, wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro, by móc skorzystać z programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Milówka
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Milówka

Zaległości finansowe Polaków wynoszą już 77 mld złotych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 września 2019

Zaległości finansowe Polaków wynoszą już 77 mld złotych

Sloan
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
16 stycznia 2020

Sloan

Promocja kredytu gotówkowego w BPH
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
29 kwietnia 2014

Promocja kredytu gotówkowego w BPH

ING nagrodzony w konkursie Power of Content Marketing
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 czerwca 2019

ING nagrodzony w konkursie Power of Content Marketing

PKO BP w Czeladzi
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 września 2019

PKO BP w Czeladzi

Porównaj