Czy warto odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?

Czy warto odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?

author
23 czerwca 2018
Czy warto odkładać na przyszłość swojego dziecka? To pytanie, na które stara się odpowiedzieć wielu rodziców. Przeanalizowaliśmy wady i zalety oszczędzania pieniędzy na start dla naszej pociechy.

Gromadzenie kapitału na przyszłość dziecka bywa często przedmiotem sporu między rodzicami. Część z nich uważa, że powinno się uczyć odpowiedzialności i samodzielności od samego początku, a jeszcze inni twierdzą, że każde dziecko powinno mieć od momentu urodzenia swoją lokatę lub konto oszczędnościowe, na którym będą czekać uzbierane przez jego rodziców środki.

Odkładanie pieniędzy na przyszłość dziecka ma swoje plusy i minusy. Na początku przyjrzyjmy się zaletom.

Po pierwsze, otwarcie konta lub lokaty dziecku od razu po urodzeniu, może być dobrym zabezpieczeniem w razie niespodziewanej śmierci rodziców. W takich sytuacjach, młodzi często zostają bez środków do życia, a dodatkowe oszczędności mogą stać się dla nich zabezpieczeniem.

Co więcej, kapitał odłożony przez rodziców, może być idealnym startem w dorosłym życiu. Nauka kosztuje, a w sytuacji, kiedy młody człowiek chce i może studiować za granicą, studia mogą go kosztować bardzo dużo. Mając przy sobie odpowiedni kapitał, może go przeznaczyć na mieszkanie i życie za granicami Polski. 

Podobnie jest również w sytuacji studiowania w kraju – młody człowiek może część z nich przeznaczyć na wynajem mieszkania lub opłatę pokoju w akademiku.

Każdy z nas miał jakieś plany i marzenia, a dzięki odłożonym przez rodziców środkom, młody człowiek może je po prostu spełniać. Takie pieniądze mogą być także idealnym fundamentem dla biznesu, o którym marzy nasz syn lub córka. Rozkręcenie własnej firmy kosztuje, a podarowane przez rodziców oszczędności mogą w tym tylko pomóc.

W życiu człowieka przychodzi taki moment, w którym decyduje się na założenie swojej rodziny. W takich przypadkach, młodzi ludzie często nie mają jeszcze odłożonych środków i borykają się z wieloma problemami. Na ratunek przychodzą im oszczędności, które mogą już inwestować we własne lokum, czy jeszcze wcześniej na przygotowanie wymarzonego wesela.

Z drugiej strony, odkładanie pieniędzy na dziecko już od najmłodszych lat może spowodować niechciane zachowania w przyszłości.

Młody człowiek czując, że ma za plecami spadochron w postaci dodatkowych pieniędzy, może nie szanować pracy i zarabianych pieniędzy. Zdarza się, że dzieci, których rodzice oszczędzają, wychodzą z założenia, że wszystko się im należy.

Każdy z nas, zarabiają swoje pierwsze pieniądze i decydując o tym, na co je później wyda, uczy się wartości pracy i włożonego w to wysiłku. Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie konta oszczędnościowego dla naszej pociechy, pamiętajmy jak ważna w życiu jest edukacja finansowa.

Już od najmłodszych lat warto pokazywać dziecku jak oszczędzać i gromadzić środki na przyszłość. Z jednej strony odkładajmy pieniądze na przyszłość dziecka, a z drugiej uczmy go finansowej odpowiedzialności, aby w przyszłości nie miało problemów i zbędnych nieprzyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

irka
irka
2018-06-24 09:18:24

Oczywiśćie zę warto ale trzeba to robić w banku któy ma transparentne zasady dlatego j apo analizie zdecydowałam się na getin bak.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Brzeszcze
Kredyty miasta
author
29 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Brzeszcze

Czy komornik może zająć świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny?
Dla zadłużonych
author
26 lutego 2022

Czy komornik może zająć świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny?

Rośnie zadłużenie firm “śmieciowych”
Bez kategorii
author
02 sierpnia 2019

Rośnie zadłużenie firm “śmieciowych”

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje finanse
Bez kategorii
author
22 lipca 2019

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje finanse

Pożyczki bez BIK Puławy
Pożyczki miasta
author
11 maja 2022

Pożyczki bez BIK Puławy

Bank Pekao w Ostrowie Wielkopolskim
Oddziały
author
15 lipca 2019

Bank Pekao w Ostrowie Wielkopolskim