Czy warto odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?

Czy warto odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?

author
Aneta Jankowska
23 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Czy warto odkładać na przyszłość swojego dziecka? To pytanie, na które stara się odpowiedzieć wielu rodziców. Przeanalizowaliśmy wady i zalety oszczędzania pieniędzy na start dla naszej pociechy.

Gromadzenie kapitału na przyszłość dziecka bywa często przedmiotem sporu między rodzicami. Część z nich uważa, że powinno się uczyć odpowiedzialności i samodzielności od samego początku, a jeszcze inni twierdzą, że każde dziecko powinno mieć od momentu urodzenia swoją lokatę lub konto oszczędnościowe, na którym będą czekać uzbierane przez jego rodziców środki.

Odkładanie pieniędzy na przyszłość dziecka ma swoje plusy i minusy. Na początku przyjrzyjmy się zaletom.

Po pierwsze, otwarcie konta lub lokaty dziecku od razu po urodzeniu, może być dobrym zabezpieczeniem w razie niespodziewanej śmierci rodziców. W takich sytuacjach, młodzi często zostają bez środków do życia, a dodatkowe oszczędności mogą stać się dla nich zabezpieczeniem.

Co więcej, kapitał odłożony przez rodziców, może być idealnym startem w dorosłym życiu. Nauka kosztuje, a w sytuacji, kiedy młody człowiek chce i może studiować za granicą, studia mogą go kosztować bardzo dużo. Mając przy sobie odpowiedni kapitał, może go przeznaczyć na mieszkanie i życie za granicami Polski. 

Podobnie jest również w sytuacji studiowania w kraju – młody człowiek może część z nich przeznaczyć na wynajem mieszkania lub opłatę pokoju w akademiku.

Każdy z nas miał jakieś plany i marzenia, a dzięki odłożonym przez rodziców środkom, młody człowiek może je po prostu spełniać. Takie pieniądze mogą być także idealnym fundamentem dla biznesu, o którym marzy nasz syn lub córka. Rozkręcenie własnej firmy kosztuje, a podarowane przez rodziców oszczędności mogą w tym tylko pomóc.

W życiu człowieka przychodzi taki moment, w którym decyduje się na założenie swojej rodziny. W takich przypadkach, młodzi ludzie często nie mają jeszcze odłożonych środków i borykają się z wieloma problemami. Na ratunek przychodzą im oszczędności, które mogą już inwestować we własne lokum, czy jeszcze wcześniej na przygotowanie wymarzonego wesela.

Z drugiej strony, odkładanie pieniędzy na dziecko już od najmłodszych lat może spowodować niechciane zachowania w przyszłości.

Młody człowiek czując, że ma za plecami spadochron w postaci dodatkowych pieniędzy, może nie szanować pracy i zarabianych pieniędzy. Zdarza się, że dzieci, których rodzice oszczędzają, wychodzą z założenia, że wszystko się im należy.

Każdy z nas, zarabiają swoje pierwsze pieniądze i decydując o tym, na co je później wyda, uczy się wartości pracy i włożonego w to wysiłku. Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie konta oszczędnościowego dla naszej pociechy, pamiętajmy jak ważna w życiu jest edukacja finansowa.

Już od najmłodszych lat warto pokazywać dziecku jak oszczędzać i gromadzić środki na przyszłość. Z jednej strony odkładajmy pieniądze na przyszłość dziecka, a z drugiej uczmy go finansowej odpowiedzialności, aby w przyszłości nie miało problemów i zbędnych nieprzyjemności.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

irka
irka
2018-06-24 09:18:24

Oczywiśćie zę warto ale trzeba to robić w banku któy ma transparentne zasady dlatego j apo analizie zdecydowałam się na getin bak.

Podobne artykuły

Wyzwania dla Europy okiem Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Skala wyzwań na nową kadencję Komisji Europejskiej jest olbrzymia. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego do odbudowania potęgi Europy konieczne będzie przede wszystkim wzmocnienie wspólnoty rynkowej, uszczelnienie podatków i wprowadzenie rozwiązań niwelujących negatywne skutki zmian klimatycznych. 

author
Halszka Gronek
27 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

„Poznaj Top Employera” w Provident Polska

Szukasz pracy w miejscu, gdzie pracodawca rzeczywiście dba o swych podwładnych? Sprawdź, czy interesuje Ciebie któraś z ofert pracy w Provident Polska – spółce od lat nagradzanej za kultywowanie dobrych praktyk pracodawczych. Właśnie ruszyła nowa kampania employer-brandingowa firmy, z której dowiadujemy się, dlaczego warto podjąć pracę w Providencie.

author
Halszka Gronek
30 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Gwiazda Jakości Obsługi 2018 dla firmy NetCredit

Jedenasta edycja Polskiego Programu Jakości Obsługi już za nami. W tym roku nagroda, którą była Gwiazda Jakości Obsługi 2018 powędrowała do firmy pożyczkowej NetCredit. Głosy na wybraną firmę oddali oczywiście Klienci.

author
Patryk Byczek
18 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank wprowadza nowy program dla Klientów Biura Maklerskiego

Alior Bank jest jednym z największych banków na terenie kraju, który został obdarzony zaufaniem wielu Klientów. Idąc na przeciw stawianym oczekiwaniom, Alior Bank wprowadza coraz więcej innowacji do swojej oferty, by zaspokoić potrzeby każdego Klienta. Teraz wprowadza kolejną nowość dla Klientów Biura Maklerskiego – program realizowany we współpracy z PKN ORLEN S.A.

author
Aleksandra Gościnna
12 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PGNiG podpisał 20-letni kontrakt na gaz z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienie na dostawy gazu skroplonego LNG sprowadzanego z USA. Umowę zawarto z amerykańskimi firmami  Venture Global Calcasieu Pass LLC oraz Venture Global Plaquemines na okres 20 lat. Oznacza to długotrwałą współpracę pomiędzy PGNiG a USA. Co więcej, dostawy gazu staną się ok 20% tańsze niż dotychczasowe ładunki ze Wschodu.

author
Natalia Narloch
17 października 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Wielkanocny konkurs Ferratum Bank

“Pożycz sobie najlepszego…” to wielkanocna akcja dla klientów Ferratum Bank. Wystarczy dokończyć zdanie konkursowe i wysłać odpowiedź na maila. Do wygrania Tablety Samsung TAB ET560NZW. Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 18 kwietnia.

author
Aneta Jankowska
31 marca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj