Nielegalne opłaty za telewizor w szpitalach

Nielegalne opłaty za telewizor w szpitalach

author
31 października 2018
Szpital nie może pobierać dodatkowych opłat za korzystanie z telewizora, szafy czy czajnika - to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, na który czekało wielu pacjentów. 

Sprawą pobierania dodatkowych opłat od pacjentów zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta, który zaskarżył do sądu jeden z pomorskich szpitali. Według Rzecznika, takie praktyki "naruszały prawo pacjenta do godności".

Stanowisko podzielił Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał opisane działania szpitala jako "naruszające zbiorowe interesy pacjentów" (sygnatura akt: II OSK 1342/18). Wyrok jest prawomocny.

Czajnik, szafa i telewizja za darmo

We wspomnianym już pomorskim szpitalu, od pacjentów pobierano opłaty za korzystanie z podstawowego wyposażenia placówki, czyli z czajnika, szafy i telewizora. Problem wydaje się jednak znacznie szerszy – wielu z nas ma podobne doświadczenia z polską służbą zdrowia. 

Telewizor na złotówki/dwuzłotówki wydaje się już standardem. Często na salach wieloosobowych pacjenci wręcz liczą na to, że wśród pacjentów będzie osoba chętna do fundowania rozrywki nie tylko sobie, ale i innym. W gorszej sytuacji pacjenci po prostu płacą za oglądanie telewizji na zmianę.

Pojawia się jednak pytanie, jak na taki wyrok zareagują szpitale. Istnieje duże ryzyko, że zamiast płatnych telewizorów pacjenci spotkają się po prostu z pustą ścianą. Skoro płatny telewizor będzie nielegalny, to zapewne wielu placówkom łatwiej będzie go zlikwidować niż płacić za jego utrzymanie. 

O ile czajnik i szafa należą do podstawowego wyposażenia szpitala i korzystania z nich pacjentowi nie można po prostu odmawiać, o tyle oglądanie telewizji z pewnością nie należy do podstawowych czynności życiowych. Co jednak z tymi, którzy woleliby zapłacić, niż siedzieć w ciszy z nieznajomymi osobami ze szpitalnej sali? 

Szpital powinien też fundować leki

Wśród praktyk, które Rzecznik Praw Pacjenta zgłosił do sądu jako naruszające godność człowieka, znalazło się także zmuszanie pacjentów do przynoszenia ze sobą do szpitala leków przyjmowanych na stałe. Oczywiście leki te miały być przyniesione w oryginalnych opakowaniach i w ilości wystarczającej na cały pobyt w placówce, aby takie praktyki szpitala można było łatwo zatuszować.

Takie postępowanie, zdaniem nie tylko rzecznika, ale i sądu, jest niezgodne z prawem. Szpitale są zobowiązane do tego, aby wszystkim przebywającym w placówce zapewnić potrzebne leki – i te, które przyjmowane są na stałe, i te, które potrzebne są z racji choroby przewlekłej. 

Źródła:
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-osk-1342-18/2cb0b7f.html
http://www.m.rpp.gov.pl/aktualnosci/nie-dla-oplat-za-szafe-w-szpitalu-wyrok-naczelnego-sadu-administracyjnego,592.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

niemam
niemam
2018-11-01 16:19:41

ja jeszcze moge zrozumiec lezac na oddziale rehabilitacji cztery tygodnie a czasem dluzej jak bym miala zaplacic abonament .Bo ogladajac w domu tez musze placic ale nie 2 zlote za godzine.To srednio ogladajac tylko trzy godziny dziennie placiumy 180 zl w pokoju 2 osobowym.Co z tym zrobic to jest okradanie chorych w bialy dzien

aqw122
aqw122
2018-10-31 23:46:03

ja w zielonej górze zawsze płaciłem i to niemało! a w sanattoriach co się dzieje. też to samo dokładnie

Podobne artykuły

W 2019 roku polski prototyp samochodu elektrycznego
Aktualności
author
09 maja 2018

W 2019 roku polski prototyp samochodu elektrycznego

Jak zamknąć konto w Idea Banku?
Banki
author
05 września 2018

Jak zamknąć konto w Idea Banku?

Metalowe karty z logiem Visa od Revolut
Bez kategorii
author
30 marca 2020

Metalowe karty z logiem Visa od Revolut

Poczta Polska stawia na elektryczne auta
Bez kategorii
author
27 kwietnia 2019

Poczta Polska stawia na elektryczne auta

Kredyt konsolidacyjny Lubań
Kredyty miasta
author
16 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny Lubań

Ceny żywności – raport BNP Paribas
Blog
author
11 kwietnia 2019

Ceny żywności – raport BNP Paribas