Oszustwo na tarczę antykryzysową

Oszustwo na tarczę antykryzysową

author
Alicja Uzarowicz
30 sierpnia 2023

Portal Niebezpiecznik.pl dotarł do informacji, iż w piątek 24 kwietnia wielu Polaków otrzymało podejrzane wiadomości SMS. Przestępcy stosują metodę oszustwa „na tarczę antykryzysową” poprzez oferowanie rzekomo bezzwrotnych pożyczek. Celem ataku jest pozyskanie danych logowania do banku jak największej ilości odbiorców. Sprawdzamy szczegóły.

Oszuści wykorzystują sytuację

Cyberprzestępcy nie zwalniają tempa i co jakiś czas „zaskakują” swoje ofiary kolejnymi sposobami oszustw. Zdarza się tak, że do osób posiadających telefony komórkowe trafiają podejrzane SMSy. Pod kogo tym razem podszyli się oszuści w metodzie „na tarczę antykryzysową”?

Niestety celem ataku może stać się osoba w każdym wieku – wystarczy posiadać bowiem telefon komórkowy. W treści wiadomości załączany jest link do fałszywej strony płatności. Jej celem jest nakłonienie nas do dobrowolnego przekazania przestępcom danych logowania do bankowości internetowej.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Oszustwo na tarczę antykryzysową – na czym polega?

Jaki sposób na oszukanie Polaków tym razem wybrali oszuści? W treści wiadomości pojawia się informacja o szansie na zyskanie bezzwrotnej pożyczki w kwocie 10 tys. złotych albo 5 tys. złotych. Środki mają być oferowane właśnie ze względu na tarczę antykryzysową. Złapanie przynęty oszustów może spełnić powiedzenie „chytry traci dwa razy”.

Aby potwierdzić, że faktycznie chcemy otrzymać pieniądze, musimy wykonać „przelew weryfikacyjny” na kwotę 1 zł. W ten sposób oszuści próbują uśpić naszą czujność. Przelew ma być wykonany poprzez link odsyłający do bankowości internetowej. W rzeczywistości jest to strona służąca do pozyskania naszych danych.

Witryna będzie do złudzenia przypominać znanych pośredników płatności. Nic bardziej mylnego. Niestety po wpisaniu danych do logowania i nawet zrealizowaniu wspomnianego przelewu, nie ma co liczyć na bezzwrotną pożyczkę. A zatem nie ma żadnego programu, który przewidywałby 5 albo 10 tys. zł za 1 złotówkę.

Mamy dla Ciebie 10 000 zl bezzwrotnej gotowki. W celu kontynuacji potrzebna jest weryfikacja danych 1 zl. Przejdz tu: https://tarczakryzysowa.net/628

– brzmi treść fałszywego SMSa.

Oszuści podszywają się pod „tarczę antykryzysową” i kuszą dwoma kwotami. W pierwszej kolejności wszystkie wiadomości zawierały informację o 10 tysiącach zł, a w dalszym etapie przestępczego procederu obiecywali „tylko” 5 tys. zł. Wielkość przynęty nie ma oczywiście znaczenia, bo pieniędzy ofiara i tak nigdy nie zobaczy.

Jak rozpoznać fałszywą wiadomość?

Najprostszą metodą wykrycia fałszywej wiadomości jest nawyk nieodpowiadania i nieklikania w żadne załączniki i linki podane w treści wiadomości. Szczególnie jeżeli SMS czy e-mail pochodzi z nieznanego nam źródła. Nie ma w dzisiejszych czasach szansy na pozyskanie „bezzwrotnej pożyczki” przez SMS. Nawet w ramach tarczy antykryzysowej.

Co więcej, należy zachować ogromną czujność w sytuacji, gdy jakaś strona czy witryna prosi nas o podanie wrażliwych danych osobowych. Nie przekazujmy oszustom swoich danych dobrowolnie. Świetnym nawykiem jest również przekazywanie stronom wyłącznie niezbędnych dla nich danych.

W żadnym wypadku nie należy podawać po kliknięciu w link takiej podejrzanej wiadomości wrażliwych danych. Strony te proszą często o login do banku, hasło, PESEL, czy nazwisko panieńskie matki. Dane te wystarczą, by opróżnić nasze konto z pieniędzy bez naszej wiedzy, czy zaciągnąć pożyczkę w naszym imieniu.

Dostałem wiadomość od oszusta – co robić?

Najzdrowszym sposobem postępowania przy okazji oszustwa na „tarczę antykryzysową” jest zignorowanie wiadomości. Pod żadnym wypadkiem nie należy klikać w link – niektóre z nich mają na celu pobranie i instalacje złośliwego bądź śledzącego oprogramowania. W efekcie oszuści dostaną nasze dane tylko trochę później niż od razu.

Jeżeli jednak nasza czujność zaśpi i dane przekażemy, należy niezwłocznie skontaktować się z policją. Wystarczy zgłosić, że najprawdopodobniej doszło do kradzieży naszych danych. Kolejnymi krokami jest zablokowanie dowodu osobistego oraz kontakt z bankiem w celu zmiany wszystkich danych logowania do tamtejszych systemów.

Pytania i odpowiedzi

Podejrzane SMSy często zawierają informacje o łatwym zdobyciu dużych sum pieniędzy w zamian za niewielki “przelew weryfikacyjny” lub inne nieprawdziwe obietnice, które nie mają sensu.

Głównym celem oszustów w oszustwach “na tarczę antykryzysową” jest pozyskanie danych logowania do bankowości internetowej ofiary oraz ewentualnie innych wrażliwych informacji osobistych.

Fałszywe wiadomości często pochodzą z nieznanych źródeł i zawierają prośby o kliknięcie w linki lub podanie wrażliwych danych osobowych. Ważne jest, aby nie odpowiadać na takie wiadomości i nie klikać w podejrzane linki.

Oszuści używają “przelewu weryfikacyjnego” jako pretekstu, aby nakłonić ofiarę do podania swoich danych bankowych. Celowo stosują niską kwotę, aby wydawało się, że to mało kosztuje i zmylić czujność ofiary.

Jeśli ofiara poda swoje wrażliwe dane osobowe, oszuści mogą użyć ich do kradzieży pieniędzy z jej konta bankowego lub do zaciągnięcia pożyczek w jej imieniu.

Osoba, która dostała podejrzaną wiadomość, powinna zignorować ją i nie klikać w żadne linki. Jeśli już podała swoje dane, powinna niezwłocznie skontaktować się z policją i swoim bankiem.

Typowe obietnice to bezzwrotne pożyczki w wysokich kwotach, na przykład 10 tys. złotych lub 5 tys. złotych, które są rzekomo dostępne ze względu na tarczę antykryzysową.

Podawanie danych osobowych może prowadzić do kradzieży tożsamości, kradzieży pieniędzy z konta bankowego lub innych form nadużycia. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i podawać swoje dane tylko na pewnych, zaufanych stronach.

Aby zabezpieczyć się przed oszustwami, warto zachować zdrowy rozsądek, nie klikać w podejrzane linki ani nie odpowiadać na podejrzane wiadomości. Ponadto, trzeba uważać na strony proszące o wrażliwe dane osobowe i używać silnych haseł do kont internetowych.

Jeśli padniemy ofiarą takiego oszustwa, powinniśmy natychmiast skontaktować się z policją, zablokować nasz dowód osobisty i skontaktować się z bankiem w celu zmiany danych logowania do konta bankowego. Szybka reakcja może pomóc w minimalizacji strat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Pruszków
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
16 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Pruszków

Podia rankingów Nesweeka i Forbesa dla PKO Banku Polskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 września 2019

Podia rankingów Nesweeka i Forbesa dla PKO Banku Polskiego

Bank Pekao w Pruchniku
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 lipca 2019

Bank Pekao w Pruchniku

Idea Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
07 grudnia 2018

Idea Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

„Ubieralne” urządzenia płatnicze nową modą w Polsce
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 grudnia 2019

„Ubieralne” urządzenia płatnicze nową modą w Polsce

Pożyczki bez BIK Złotów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
23 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Złotów

Porównaj