Oszustwo na Pocztę Polską

Oszustwo na Pocztę Polską

author
Dominika Sobieraj
26 maja 2020

Poczta Polska jest kolejną instytucją, pod którą bardzo zręcznie podszywają się oszuści. Skala oszustw phishingowych jest tym większa, im dłużej mamy do czynienia z pandemią koronawirusa. Niestety na skutek działań oszustów można stracić wszystkie pieniądze z konta.

Oszuści podszywający się pod Pocztę Polską dążą do wyłudzenia naszych danych, a finalnie – do okradzenia nas ze wszystkich środków. Czynią to na wszelkie sposoby – oferując nagrody konkursowe, każąc dopłacić za dezynfekcję paczki albo wysyłając wiarygodnie brzmiące e-maile. Ofiarą mogą paść wszystkie osoby, które korzystają z usług pocztowych.

Jak działają oszuści podszywający się pod pocztę?

1) Dopłać za dezynfekcję paczki

Już kilkukrotnie oszuści podszywający się pod Pocztę Polską wysyłali do osób prywatnych wiadomości SMS z prośbą o dopłatę za paczkę (z reguły rzekomo zbyt ciężką). Na to oszustwo jednak większość z nas jest już wyczulona, więc przestępcy wymyślili nowy, bardziej aktualny powód do wystosowania wiadomości SMS. 

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm

Tym razem na telefon przychodzi nam informacja o konieczności dopłaty za dezynfekcję paczki (związaną oczywiście z trwającą pandemią koronawirusa). Wiele osób, szczególnie tych, którzy bardzo przejmują się możliwością zarażenia się, może bez zastanowienia chcieć dopłacić drobną kwotę tylko po to, by ich przesyłka była bezpieczniejsza.

Oszuści usypiają naszą czujność właśnie tym, że kwota do dopłaty jest rzeczywiście niska. Po kliknięciu w link zawarty w wiadomości jesteśmy przenoszeni do strony bankowości internetowej, która do złudzenia przypomina prawdziwą stronę naszego banku.

Tymczasem może być to tylko strona podstawiona przez oszustów po to, byśmy – wpisując na niej swoje dane do logowania – pozwolili na to, by zostały one natychmiast skopiowane. Wyłudzacze danych mogą śledzić na bieżąco to, co wpisujemy i nawet jeżeli wycofamy się w ostatnim kroku przed uiszczeniem płatności, to nasz login i hasło i tak do nich trafią. 

Opcją, o której pisze w komunikacie Poczta Polska, jest podstawienie strony w celu podłożenia fałszywego przelewu. Klient zatwierdza przelew na dopłatę za dezynfekcję paczki w kwocie 1,00 zł, a tak naprawdę przelana kwota może być aż kilkaset razy wyższa. 

Poczta jednak podkreśla, że dodatkowa dezynfekcja paczek nie jest potrzebna, a nawet, gdyby była, to Poczta Polska nigdy nie prosiłaby o dopłatę w formie wejścia w link przez SMS albo e-mail. Poczta apeluje o nieotwieranie linków i każdorazowe zgłaszanie niebezpiecznych sytuacji na e-mail: [email protected]. 

„Szczególnie w okresie pandemii obserwujemy wzrost cyberprzestępczości. Dlatego apelujemy o ostrożność do wszystkich, którzy spotkali się z próbą podszywania się pod Pocztę Polską, a także o każdorazowe powiadamianie policji oraz przesyłanie odpowiednich informacji na nasz adres email: [email protected]. Pozwoli nam to na ostrzeżenie innych użytkowników sieci i spowodowanie zablokowania fałszywej strony” – mówi cytowany w komunikacie Prezes Zarządu Poczty Polskiej, Tomasz Zdzikot.

2) Wygraj w pocztowym konkursie z nagrodami

Kolejnym typem podstępu stosowanego przez oszustów jest oferowanie potencjalnym ofiarom udziału w konkursach z nagrodami (zmyślone nagrody celowo dobierane są tak, by były jak najbardziej atrakcyjne, można więc wygrać na przykład drogi smartfon). 

Nagrody oferowane są w zamian za albo wypełnienie prostej ankiety, albo kliknięcie w przesłany przez oszustów link. W obu przypadkach możemy bardzo łatwo stracić swoje dane osobowe, które cyberprzestępcy mogą dalej wykorzystać do okradzenia naszego konta. 

Poczta wskazuje, że „w takich sytuacjach należy nie reagować na podejrzane wiadomości, ignorować załączniki i linki, gdyż mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie”. 

Na poczcie można już odbierać pożyczki z wypłatą na czek GIRO.

3) Odbierz fałszywy e-mail

Ostatnią formą stosowaną przez oszustów jest wysyłanie fałszywych e-maili. Te również mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie albo linki, które przekierują nas do fałszywych i niebezpiecznych stron. Wiadomości te należy zignorować.


Źródło:

https://media.poczta-polska.pl/pr/516342/poczta-polska-ostrzega-klientow-przed-cyberprzestepcami-i-zaleca-ostroznosc-w-internecie 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Radomsko
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Radomsko

Wonga będzie współpracować z bankami ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 września 2017

Wonga będzie współpracować z bankami ?

Pismo do komornika – jak napisać? Darmowy wzór
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
14 maja 2022

Pismo do komornika – jak napisać? Darmowy wzór

Podatek cukrowy – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
17 października 2020

Podatek cukrowy – najważniejsze informacje

Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje pierwszy rok e-dowodu
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 marca 2020

Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje pierwszy rok e-dowodu

BNP Paribas oddziały w Stargardzie
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Stargardzie

Porównaj