Rodzaje kont bankowych

Rodzaje kont bankowych

author
Julia Wierciło
23 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dzięki rozbudowanemu wachlarzowi produktów oferowanym przez banki możemy bez trudu założyć konto bankowe. Rodzaj konta będzie uzależniony od naszych potrzeb i wymagań. Każde z nich pełni inną funkcję, a także może przynieść inny rodzaj korzyści. Które konto bankowe  będzie dla nas odpowiednie? Sprawdźmy czym różnią się poszczególne rodzaje podstawowych kont bankowych.

Spis treści:

 1. Konto bankowe - co to jest?
 2. Konto osobiste
 3. Konto osobiste dla dzieci i młodzieży
 4. Konto oszczędnościowe
 5. Konto walutowe
 6. Konto firmowe
 7. Konto inwestycyjne
Zwiń spis treści

Konto bankowe - co to jest?

Konto bankowe jest wirtualnym rachunkiem bankowym. Dzięki niemu możliwe jest przechowywanie i zarządzanie transakcjami pieniężnymi. Pośrednikiem tych transakcji jest bank. Konto bankowe może mieć różne funkcje. Przeznaczeniem konta mogą być płatności, odbieranie wynagrodzenia, ale także zarządzanie innymi opcjami oferowanymi w zakresie konkretnego produktu bankowego.

Obecnie na rynku oferowanych jest kilka rodzajów kont bankowych. Każde z nich spełnia inne potrzeby. Z tego powodu należy sprecyzować nasze wymagania. Dzięki temu oferta konta będzie dopasowana odpowiednio do naszych oczekiwań. Konto bankowe możemy założyć tradycyjnie w placówce lub przez internet.   

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Wszystkie rachunki bankowe posiadają:

 • 26 cyfrowy numer identyfikacyjny,
 • dwuliterowy prefiks (określa on kraj, w którym prowadzony jest rachunek bankowy).

Konto osobiste

Konto osobiste to rodzaj konta, który jest przeznaczony do użytkowania codziennego. Ten typ konta bankowego jest wybierany najczęściej ze względu na podstawowe potrzeby klienta. Na konto osobiste wpływa wynagrodzenie oraz świadczenia. Wykorzystywane jest także do transakcji, które wykonujemy każdego dnia. Mogą to być na przykład płatności za zakupy lub usługi.

Podstawowe konto osobiste najczęściej nie ma w swojej ofercie oprocentowania. Przy założeniu konta osobistego otrzymujemy kartę debetową. Dzięki niej możemy wykonywać transakcje bez używania gotówki, a także wypłacać pieniądze z bankomatów. Szczegółowa oferta może różnić się w zależności od banku, w którym chcemy założyć konto osobiste.

Konto osobiste dla dzieci i młodzieży

Przepisy nie określają granicy wieku, która umożliwia założenie konta bankowego. W niektórych bankach możemy znaleźć ofertę rachunku dla dzieci i młodzieży. Aby było to możliwe konieczne będzie posiadanie odpowiednich dokumentów.

Do utworzenia konta dla dzieci i młodzieży należy posiadać:

 • numer PESEL dziecka,
 • zgoda opiekuna dziecka,
 • dokument tożsamości na przykład legitymacja szkolna,
 • akt urodzenia dziecka (tylko w wybranych przypadkach).

Konto bankowe może posiadać każdy niezależnie od wieku. Mimo tego, aż do ukończenia 13 roku życia, dziecko będzie miało ograniczone możliwości korzystania ze swojego rachunku.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Konto oszczędnościowe

Ten rodzaj konta bankowego ma umożliwić przechowywanie, ale również pomnażanie zgromadzonych na nim środków. Celem konta oszczędnościowego jest przede wszystkim oszczędzanie pieniędzy. Dzięki niemu możemy także gromadzić odsetki od przechowywanych na koncie finansów. Jaki cechy szczególnie posiada taki typ konta?

Konto oszczędnościowe wyróżnia się kilkoma ważnymi cechami:

 • oprocentowanie,
 • określona ilość transakcji,
 • zabezpieczenie.

Mimo podstawowych cech, warunki prowadzenia kont mogą być różne. Są one uzależnione od klienta, ale także od oferty banku.

Konto walutowe

Konto walutowe jest rodzajem konta, które przechowuje środki w obcej walucie. Jeżeli jesteśmy osobą, która dużo podróżuje lub ma potrzebę wykonywania transakcji w walucie innej niż polski złoty, ten typ konta może być dobrym wyborem. Pozwala na uniknięcie kosztów, które są związane z przewalutowaniem pieniędzy. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać różne warianty konta walutowego.

Mogą to być:

 • konto osobiste,
 • konto firmowe,
 • konto specjalistyczne np. inwestycyjne.

Przed założeniem konta warto porównać oferty różnych banków, a także zapoznać się z opiniami na ich temat. Otwierając konto bankowe należy mieć na uwadze dodatkowe koszty związane z jego prowadzeniem. Dzięki dokładnej analizie możemy wybrać opcję, która jest dopasowana do naszych potrzeb.

Konto firmowe

Konto firmowe skierowane jest przede wszystkim do przedsiębiorców oraz firm. Dzięki niemu właściciel firmy, ale także jej pracownicy będą mieli możliwość wykonywania szeregu transakcji.

Konto firmowe umożliwia:

 • wpłaty oraz wypłaty,
 • przelewy środków,
 • płatności kartą,
 • inne usługi, które znajdują się w indywidualnej ofercie.

Prowadzenie konta biznesowego jest najczęściej obligatoryjne. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł regulować płatności z ZUS-em czy urzędem skarbowym.

Konto firmowe umożliwia oddzielenie finansów osobistych od finansów firmowych. Poprzez taką separację, zarządzanie środkami jest dużo prostsze. Kolejną korzyścią posiadania konta firmowego jest szereg dedykowanych przez bank usług, które są dostępne wyłącznie dla przedsiębiorców.

Konto inwestycyjne

Ten typ konta może zostać utworzony w banku, ale także w domu maklerskich czy innej instytucji finansowej. Konto inwestycyjne może być również prowadzone w różnych walutach. Posiadacz takiego konta ma możliwość samodzielnego zarządzania.

Dzięki niemu możemy inwestować między innymi w:

 • akcje,
 • obligacje – na przykład dłużne papiery wartościowe,
 • kontrakty terminowe,
 • fundusze inwestycyjne,
 • ETFy – fundusze giełdowe.

Ten specjalny typ konta bankowego, oprócz przechowywania papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych, umożliwia nam również handlowanie nimi.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nest Bank z nową stroną internetową

Po zeszłorocznym wprowadzeniu nowej bankowości elektronicznej Nest Bank postanowił odświeżyć swoją stronę internetową. Nowa wersja strony www ma ułatwić Klientom zarządzanie kontem, a dostęp do produktów ma być bardziej intuicyjny.

author
Patryk Byczek
12 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Załóż kartę Citi Simplicity i zdobądź 400 zł 
do Biedronki” w Citi Handlowym

W Citi Handlowym trwa promocja, w której nowi Klienci banku za spełnienie prostych warunków mogą zgarnąć e-kod o wartości 400 złotych do sklepów Biedronka. Promocja trwa do 22 stycznia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
19 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Cieszynie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Cieszynie ? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Cieszyn.

author
Patryk Byczek
16 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wynagrodzenie tylko na konto? Zmiany od 2019

Wypłata tylko na konto bankowe? Taka może być polska rzeczywistość już od 1 stycznia przyszłego roku. Poznaj szczegóły nowej ustawy i sprawdź, czy wypłata w formie gotówkowej będzie jeszcze możliwa.

author
Dominika Byczek
07 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak zostać kierowcą Uber?

Bycie kierowcą Uber to praca dostępna właściwie dla każdego pełnoletniego człowieka, który posiada prawo jazdy. Nie trzeba tutaj - jak w przypadku prowadzenia taksówki - wyrabiać dodatkowych licencji na przewóz osób. Jakie są dokładne wymagania co do osoby i co do pojazdu, oraz czego możemy się spodziewać podczas procesu rekrutacji? 

author
Dominika Byczek
20 września 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych – czym się zajmuje?

Niewielu z nas wie, że nad standardami całego współczesnego rynku polskich instytucji pożyczkowych czuwa jeden podmiot – Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Sprawdziliśmy, czym dokładnie zajmuje się ten organ i kto stoi na jego czele.

author
Halszka Gronek
07 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj