Oszustwo na wygraną w Radio ZET

Oszustwo na wygraną w Radio ZET

author
Dominika Byczek
30 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Specjaliści z CyberRescue ostrzegają przed nowym typem oszustwa. Tym razem przestępcy podszywają się pod Radio ZET i wysyłają do potencjalnych ofiar SMS-y z informacją o wygranej w konkursie. Jak dokładnie działają przestępcy i skąd mamy wiedzieć, że mamy z nimi do czynienia? Sprawdzamy.

Oszuści lubią się podszywać

Oszustwom internetowym i SMS-owym ulega więcej osób, ponieważ przestępcy opanowali metodę podszywania się pod zaufane instytucje do perfekcji.

Na celowniku przestępców są wszystkie osoby – od młodych, przez te w średnim wieku, aż po seniorów. Wiadomości ze szkodliwymi linkami rozsyłane są do wszystkich grup wiekowych, ponieważ w każdej z nich znajdują się osoby, które odruchowo odczytują wszystkie przysyłane do nich wiadomości i – niewiele myśląc – klikają w zawarte w nich linki.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Oszustwo na radio ZET – na czym polega?

Jedną z najnowszych metod wymyślonych przez oszustów jest przysyłanie potencjalnym ofiarom wiadomości SMS, w której znajduje się informacja o rzekomej wygranej w konkursie Radia ZET. Co robią oszuści? CyberRescue opisuje ten tak:

Wysyłają wiadomość SMS o wygranej 5000 zł w konkursie. Odbierając nagrodę, należy potwierdzić tożsamość, wykonując przelew na 1 grosz.

Grosz za 5000 zł? Brzmi zachęcająco, dlatego wiele osób może nie spodziewać się, że w istocie mają do czynienia nie z prawdziwym radiem, a z oszustem. W dodatku po kliknięciu w link otworzy się nam strona, która do złudzenia przypomina znaną wszystkim witrynę PayU, co tym bardziej uśpi naszą czujność.

Na nasze nieszczęście oszuści zadbali o niemalże perfekcyjne podłożenie strony imitującej prawdziwą płatność. Na fałszywej stronie PayU wskazano tytuł wykonywanej płatności – jest profesjonalny, brzmi wiarygodnie i również nie wzbudza podejrzeń.

Tytuł przelewu na fałszywej stronie PayU:

Potwierdzenie danych. Wygrana nr 9581. Kwoty 5 000 PLN. 

Tak naprawdę strona służy jedynie wyłudzeniu naszych danych służących do logowania w bankowości internetowej. Jeżeli podamy w formularzu swój login lub hasło, zostaną one niezwłocznie przejęte przez cyberprzestępców, którzy szybko będą mogli wyczyścić nasze konto.

“Podając login oraz hasło, trafiają one do cyberprzestępców, których celem jest kradzież pieniędzy. Dodatkowo jeżeli ofiara poda kod SMS z banku, to oszuści będą mogli zrobić przelew środków na swoje konto lub dodać odbiorcę zaufanego” – informuje w oficjalnym komunikacie ostrzegawczym CyberRescue.

Jak rozpoznać fałszywą wiadomość?

Wzór fałszywej wiadomości podaje CyberRescue w swoim artykule:

Jak widzimy – wiadomość przychodzi bez polskich znaków i jest zakończona linkiem prowadzącym do podstawionej strony służącej do płatności.

Cyberprzestępcy zadbali także o to, by wiadomość, która do nas przychodzi, była opatrzona nazwą nadawcy. Mimo tego, że nie mamy kontaktu do Radia ZET w telefonie, taka nazwa nadawcy wyświetli nam się na ekranie. Nie dajmy się jednak zwieść – Radio ZET nie odpowiada za tę akcję i nie stosuje takich praktyk.

Oszust przysłał mi wiadomość – co robić?

Jeżeli już dostaliśmy wiadomość od oszusta, musimy po prostu zachować zdrowy rozsądek i nie otwierać zawartego w niej linku. Informacje o wszelkich konkursach i wygranych lepiej sprawdzać zawsze u źródła – w tym przypadku możemy wejść na stronę Radia ZET i nawiązać kontakt w celu upewnienia się, czy rzeczywiście przyznano nam nagrodę.

Musimy także pamiętać, że nigdy nie powinniśmy podawać swoich danych do logowania do bankowości, jeżeli nie mamy pewności, że dana strona jest prawdziwa. Powinniśmy wpisywać je tylko na bezpiecznych i szyfrowanych stronach własnego banku.

Pytania i odpowiedzi

Oszustwo podszywające się pod Radio ZET to nowy rodzaj oszustwa, w którym przestępcy udają, że są stacją radiową i wysyłają wiadomości SMS informujące o wygranej w konkursie, aby wyłudzić dane osobowe i pieniądze ofiar.

Oszuści kierują swoje wiadomości do wszystkich grup wiekowych, od młodych po seniorów, ponieważ liczą na to, że niektórzy odbiorcy bez zastanowienia klikną w linki zawarte w wiadomościach.

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS informujące o wygranej w konkursie Radio ZET i proszą o potwierdzenie tożsamości, wykonując przelew na 1 grosz. Następnie próbują wyłudzić dane logowania do bankowości internetowej.

Oszuści próbują wyłudzić dane logowania do bankowości internetowej, takie jak login i hasło, a także kod SMS z banku, który może być używany do potwierdzenia transakcji.

Fałszywa wiadomość SMS często jest pozbawiona polskich znaków, zawiera podejrzany link prowadzący do fałszywej strony płatności i jest opatrzona nazwą nadawcy, która może być podrobiona.

Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość SMS, nie klikaj w zawarty w niej link. Sprawdź informacje o konkursach i wygranych na oficjalnej stronie Radio ZET lub skontaktuj się bezpośrednio z nimi, aby zweryfikować wiadomość.

Kliknięcie w link w fałszywej wiadomości może skutkować dostarczeniem oszustom danych do logowania do bankowości internetowej, co może prowadzić do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

Aby uniknąć tego rodzaju oszustw, zawsze sprawdzaj informacje o konkursach i wygranych bezpośrednio na oficjalnych stronach instytucji. Nie podawaj swoich danych logowania ani kodów SMS na podejrzanych stronach.

Nie, Radio ZET nie ma nic wspólnego z tym oszustwem. Oszuści tylko udają, że są związanym z nimi radiem, aby wprowadzić w błąd ofiary.

Jeśli podałeś swoje dane osobowe oszustom, natychmiast skontaktuj się z bankiem, aby zabezpieczyć swoje konto. Zmienić hasło i monitorować swoje rachunki bankowe w poszukiwaniu nieautoryzowanych transakcji.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

D C
D C
2023-07-21 22:54:33

dzisaj dostałam o godz 17.40 inf..ze nie odebrałalam telef.od radia zet...lecz ciągle byłam dostępna nik domnie w tych godz.nie dzwonil

Podobne artykuły

Oszustwa internetowe – gdzie zgłosić?

Oszustwa internetowe w ostatnim czasie stały się nieodłączną częścią scyfryzowanego świata. Komunikacja elektroniczna, znacznie ułatwiająca wielu ludziom codzienność, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Warto, więc  być ich świadomym, a z komunikacji elektronicznej korzystać rozważnie. Co jednak, jeżeli pomimo zachowania ostrożności padłeś ofiarą cyberprzestępców? Gdzie zgłosić oszustwo internetowe? Jakie organy zajmują się walką z przestępstwami internetowymi? Co powinno zawierać twoje zgłoszenie i w jakiej formie należy je przedłożyć? Odpowiadamy.

author
Katarzyna Wasiłowska
14 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Komornik Sądowy Arkadiusz Dębski

Obecnie w kraju funkcjonuje ponad 1300 komorników sądowych. Jednym z nich jest Arkadiusz Dębski – komornik przy Sądzie Rejonowym w Łasku.

author
Dominika Byczek
13 października 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak działa sieć 5G

2G, 3G, 4G... to wszystko rozwijało się na naszych oczach. Teraz przed nami kolejna rewolucja - sieć 5G ma być wielkim krokiem ku zdigitalizowaniu naszego życia. Ma to pomóc w rozwiązaniu problemów z wolnym internetem oraz ułatwić organizowanie tzw. "inteligentnych miast". 

author
Dominika Byczek
23 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Clearbanc – kanadyjski fintech

Clearbanc to najprawdopodobniej największy zachodni Anioł Biznesu wspierający start-upy. Spółka, w oparciu o krótki kwestionariusz kredytowy, udziela finansowania na rzecz nowych lub dopiero rozwijających się biznesów. Cały system decyzyjny wspierany jest przez mechanizm sztucznej inteligencji. W dzisiejszym artykule znajdziecie więcej szczegółów na temat tego kanadyjskiego fintechu. 

author
Halszka Gronek
03 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Szybkie pożyczki Jarocin

Szukasz najtańszej pożyczki w Jarocinie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
02 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

L-4 będzie przyznawane automatycznie

Dzisiejsza “Rzeczpospolita” informuje, że szykują się duże zmiany w przyznawaniu zasiłków chorobowych. Już wkrótce cały proces związany z L-4 ma zostać w pełni zautomatyzowany, a zasiłek ma być przyznawany już w momencie zakończenia wizyty u lekarza.

author
Dominika Byczek
14 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj