Oszustwo na wygraną w Radio ZET

Oszustwo na wygraną w Radio ZET

author
Dominika Sobieraj
16 kwietnia 2020

Specjaliści z CyberRescue ostrzegają przed nowym typem oszustwa. Tym razem przestępcy podszywają się pod Radio ZET i wysyłają do potencjalnych ofiar SMS-y z informacją o wygranej w konkursie. Jak dokładnie działają przestępcy i skąd mamy wiedzieć, że mamy z nimi do czynienia? Sprawdzamy.

Oszustwom internetowym i SMS-owym ulega więcej osób, ponieważ przestępcy opanowali metodę podszywania się pod zaufane instytucje do perfekcji.

Na celowniku przestępców są wszystkie osoby – od młodych, przez te w średnim wieku, aż po seniorów. Wiadomości ze szkodliwymi linkami rozsyłane są do wszystkich grup wiekowych, ponieważ w każdej z nich znajdują się osoby, które odruchowo odczytują wszystkie przysyłane do nich wiadomości i – niewiele myśląc – klikają w zawarte w nich linki.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Oszustwo na radio ZET – na czym polega?

Jedną z najnowszych metod wymyślonych przez oszustów jest przysyłanie potencjalnym ofiarom wiadomości SMS, w której znajduje się informacja o rzekomej wygranej w konkursie Radia ZET. Co robią oszuści? CyberRescue opisuje ten tak:

"

Wysyłają wiadomość SMS o wygranej 5000 zł w konkursie. Odbierając nagrodę, należy potwierdzić tożsamość, wykonując przelew na 1 grosz.

Grosz za 5000 zł? Brzmi zachęcająco, dlatego wiele osób może nie spodziewać się, że w istocie mają do czynienia nie z prawdziwym radiem, a z oszustem. W dodatku po kliknięciu w link otworzy się nam strona, która do złudzenia przypomina znaną wszystkim witrynę PayU, co tym bardziej uśpi naszą czujność.

Na nasze nieszczęście oszuści zadbali o niemalże perfekcyjne podłożenie strony imitującej prawdziwą płatność. Na fałszywej stronie PayU wskazano tytuł wykonywanej płatności – jest profesjonalny, brzmi wiarygodnie i również nie wzbudza podejrzeń.

Tytuł przelewu na fałszywej stronie PayU:
Potwierdzenie danych. Wygrana nr 9581. Kwoty 5 000 PLN. 

Tak naprawdę strona służy jedynie wyłudzeniu naszych danych służących do logowania w bankowości internetowej. Jeżeli podamy w formularzu swój login lub hasło, zostaną one niezwłocznie przejęte przez cyberprzestępców, którzy szybko będą mogli wyczyścić nasze konto.

“Podając login oraz hasło, trafiają one do cyberprzestępców, których celem jest kradzież pieniędzy. Dodatkowo jeżeli ofiara poda kod SMS z banku, to oszuści będą mogli zrobić przelew środków na swoje konto lub dodać odbiorcę zaufanego” – informuje w oficjalnym komunikacie ostrzegawczym CyberRescue.

Jak rozpoznać fałszywą wiadomość?

Wzór fałszywej wiadomości podaje CyberRescue w swoim artykule:

Jak widzimy – wiadomość przychodzi bez polskich znaków i jest zakończona linkiem prowadzącym do podstawionej strony służącej do płatności.

Cyberprzestępcy zadbali także o to, by wiadomość, która do nas przychodzi, była opatrzona nazwą nadawcy. Mimo tego, że nie mamy kontaktu do Radia ZET w telefonie, taka nazwa nadawcy wyświetli nam się na ekranie. Nie dajmy się jednak zwieść – Radio ZET nie odpowiada za tę akcję i nie stosuje takich praktyk.

Oszust przysłał mi wiadomość – co robić?

Jeżeli już dostaliśmy wiadomość od oszusta, musimy po prostu zachować zdrowy rozsądek i nie otwierać zawartego w niej linku. Informacje o wszelkich konkursach i wygranych lepiej sprawdzać zawsze u źródła – w tym przypadku możemy wejść na stronę Radia ZET i nawiązać kontakt w celu upewnienia się, czy rzeczywiście przyznano nam nagrodę.

Musimy także pamiętać, że nigdy nie powinniśmy podawać swoich danych do logowania do bankowości, jeżeli nie mamy pewności, że dana strona jest prawdziwa. Powinniśmy wpisywać je tylko na bezpiecznych i szyfrowanych stronach własnego banku.


Źródło: 

https://cyberrescue.info/oszustwo-na-radio-zet/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Pruszkowie
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
22 marca 2022

Lombardy w Pruszkowie

Biuro paszportowe w Kielcach
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
21 lipca 2022

Biuro paszportowe w Kielcach

Santander Consumer Bank Krosno Odrzańskie
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
27 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Krosno Odrzańskie

Prace nad opodatkowaniem usług cyfrowych
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 lipca 2019

Prace nad opodatkowaniem usług cyfrowych

Ilu emerytów dorabia do emerytury?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 lutego 2020

Ilu emerytów dorabia do emerytury?

Kredyt hipoteczny Hajnówka
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
16 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Hajnówka

Porównaj